Kedi kumu çeşitleri | 8 farklı kedi kumu çeşidi!

1 Mayıs 2021
88
Kedi kumu çeşitleri | 8 farklı kedi kumu çeşidi!

Kedi kumu çeşitleri arasında hangisi tercih edilmelidir? Piyasada birbirinden farklı özelliklere sahip olan pek çok kedi kumu çeşidi mevcuttur. Ancak öncelik olarak bilmeniz gereken şey; kedi kumu, tüm ev kedilerinin en temel ihtiyaçlarından biridir. Dolayısıyla kedi sahiplenecek olan kişilerin almaları gereken ilk şeylerden biri kedi kumu ve kumun boşaltılabileceği ve kedinin rahatlıkla girebileceği bir kaptır.

Kediler, doğal yaşantılarında tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için genellikle kum ve toprak zeminleri tercih ederler. İhtiyaçlarını giderdikten sonra patileriyle eşeleyerek toprağı buldukları gibi bırakırlar. Bu, kedilerin kendi alanlarını belirlemeleri ve kendilerini güvende hissetmeleri adına yaptıkları içgüdüsel bir harekettir. Aynı durum evde bakılan kediler için de geçerlidir.

Evcil kediler, bir diğer tabiriyle ev kedileri, tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için kum veya toprak zemine ihtiyaç duyarlar. Dolayısıyla kedilerin bu ihtiyacını rahatça giderebilmeleri ve içgüdüsel alışkanlıklarını doğal bir şekilde sürdürebilmeleri için kedi kumu evde mutlaka bulundurulmalıdır. Hem bu vesileyle kedilerin psikolojik ve fizyolojik sağlıklarının yanı sıra kedi bakılan evlerin hijyeni de büyük ölçüde korunmuş olacaktır.

Kedi kumu, kedilerin sağlığı ve hayati fonksiyonları açısından da oldukça önemlidir. Bu bağlamda kedi kumu seçiminde ve kullanımında son derece titiz davranılmalıdır. Kedi kumlarının pek çok çeşidi bulunmaktadır. Size düşen, kediniz için en uygun ve en doğru tercihi yapmaktır.

Tarihsel olarak, kilden oluşan kedi kumu, kedilerin ihtiyacını gidermesi için kullanılan ilk ve tek seçenekti. Artık günümüzde birbirinden farklı, pek çok kedi kumu çeşidi bulunuyor. Koku kontrolü, toz miktarı, emicilik, ne kadar iyi topaklandığı, tanelerinin boyutu, fiyatı ve kokusu gibi birçok faktör, kedi kumu seçiminde etkili oluyor.

Kimi kedi sahipleri, kedi kumu yerine, farklı şeyler kullanmayı tercih ediyor. Bunlar toz, talaş, odun talaşı, kum ve toprak gibi kedi kumunun yerine geçebilecek şeylerden oluşuyor. Fakat böyle ürünlerin kedi kumu yerine kullanılması uzmanlar tarafından pek tavsiye edilmiyor. Zira dışardan alınan toprak veya kumlar, kedilerde parazite neden olabiliyor.

Dolayısıyla evde bakılan kedilerin kedi kumu kullanması uzun vadede daha mantıklı ve daha doğru bir hareket olacaktır. Kediler, ender görülse de bazen kedi kumu konusunda seçici davranıp, ihtiyacını kumda gidermeyi reddediyor.

Bunun yerine kumun dışına veya başka bir yere tuvaletini bırakıyor. Bunun önüne geçebilmek için koku bakımından daha az parfümlü veya başka türde bir kedi kumu alıp deneyebilirsiniz. Ancak bu çok sık görülen bir durum olmadığı için şimdilik bunu dert etmenize gerek yok!

1. Kil kumu

kil kumu

Kedi kumlarının geneli kilden oluşmaktadır. Dolayısıyla kil kumuna ulaşmak oldukça kolaydır ve hemen her pet-shopta bulunabilir. Kil kullanılarak üretilen kedi kumunun, tozlu, tozsuz, kokulu, kokusuz, ince taneli veya kalın taneli gibi çeşitleri mevcuttur.

Kil kumunun idrarı emerek, kumu ıslak çimento benzeri bir dokuya dönüştüren bir yapısı vardır. Kil kedi kumunun iki ana çeşidi mevcuttur. Bunlardan biri topaklanan kum diğeri ise topaklanmayan kum çeşididir. Kedi sahiplerinin kullanmak için en çok tercih ettiği kedi kumu tipi, topaklanan kumdur.

Zira topaklanan kum, kedinin idrarını hemen emerek, topak bir hal alır ve bu sayede kürek yardımıyla kolayca alınıp, atılabilir. Düşük maliyetli oldukları için topaklanmayan kedi kumu tercih edenler de vardır. Ancak topaklanmayan kedi kumu ev hijyeni açısından da pek önerilmiyor.

Kil kumunun bazı dezavantajları da bulunuyor. Bunlardan en önemlisi çevre dostu olmaması… Dolayısıyla kimleri tarafından tercih edilmese de kedi sahiplerinin genel ekseriyeti kil kumu kullanmayı seçiyor. Zira kil kumu, kolay bir şekilde hemen her yerde bulunabiliyor. Üstelik fiyat açısından da bütçeye uygun.

2. Silika jel

Silika jel kumu

Son yıllarda popülerliği iyiden iyiye artan silika jel kedi kumu, günümüzde birkaç farklı şirket tarafından üretiliyor. Çoğu şirket kedi sahiplerine, silika jel kumunun, kil kadar toz yapmadığı, idrarı hapsettiği için ayrıca alınıp atmaya gerek kalmadığı, aynı miktardaki kilden çok daha uzun süre kullanılabildiği, mükemmel koku kontrolü sağladığı ve hatta bazen kediler tarafından kile tercih edildiği gibi birçok sebep sunuyor.

Silika jelden oluşan kedi kumu, kil kumlarına göre daha pahalıdır. Ancak 5 kilogramlık bir kil kumuna göre 5 kilogramlık silika jel kumu çok daha uzun süre kullanılabiliyor. Bunun için bazı evcil hayvan sahipleri fiyat farkını dert etmeden silika jel kumunu tercih ediyor.

Bazı silika jel kumlarında, kedilerin üriner sistem (boşaltım sistemi) sağlığının izlenmesine yardımcı olmak için renk değiştiren göstergeler bulunur. Bu da kedi sahipleri için oldukça cezbedici bir özelliktir.

3. Çam kumu

Çam kumu

Çam kumu, istenmeyen kokularla (dışkı, idrar vs.) doğal olarak mücadele etme kabiliyeti nedeniyle kedi sahipleri arasında fazlasıyla popülerdir. Çam ağaçlarından yapılarak elde edilen çam kumu, aynı zamanda hafif, düşük tozlu, emici ve kil kumlarına göre daha yumuşaktır. Bazı kedi sahipleri, kil çöpünden daha çevre dostu olması ve daha iyi koku kontrolü sağlayabileceği için çam kokusunu tercih etmektedir.

Çam kumunun da hem topaklanan hem de topaklanmayan seçenekleri mevcuttur. Topaklanmayan çam çöpü tipik olarak silindirik pelet formunda iken, topaklanma formu daha çok talaş gibi görünen öğütülmüş bir yapıya sahiptir.

4. Buğday kumu

Buğday kumu

Çam kumu gibi çevre dostu bir kum olan buğday kumu, işlenmiş buğdaydan yapılır. Buğday kumu topaklanan, kokuları kontrol etmeye yardımcı olan, öğütülmüş ve tanecikli bir yapıya sahiptir. Buğday kumunda genellikle ilave boya veya parfüm gibi maddeler bulunmamaktadır. Kediler, buğday kumuna idrarlarını bıraktıklarında, kum, talaş benzeri bir malzemeye dönüşerek topaklanır ve kolayca atılabilir.

5. Çim kumu

Diğer kedi kumu türlerine göre çok daha az yaygın olan çim kumu, kil kedi kumu yerine tercih edilebilecek doğal alternatiflerden biridir. Çam veya mısır çöpüne benzer ve kurutulmuş, biyolojik olarak parçalanabilen, çim tohumu çöpüdür.

Boyalar ve ilave kimyasallar içermeyen çim kumu, atıkların kolayca dışarı atılabilmesi adına, kümelenip, topaklanan bir yapıya sahiptir. Çim kumu aynı zamanda, doğal olarak daha düşük tozludur ve kil kumuna göre daha yumuşak ve hafiftir.

6. Mısır kumu

Mısır kumu

Mısır kumu, katkısız doğal kedi kumlarından biridir. Kokulu seçenekleri olmakla birlikte, idrarı toplayıp, emen bir yapıya sahiptir. Killi kumlara göre hafif olan mısır kumu, kurutulmuş mısır tanelerinden üretilir. Kedilerin ilgisini çekmek adına kumlara konulan maddeleri içeren mısır kumu seçenekleri de mevcuttur. Mısır kumu ile ilgili kedi sahiplerinin bazı endişeleri vardır.

Bunlar arasında küf büyümesi, özellikle aflatoksinler yer alır. Zira mısır bu tür toksini kolayca üretebilir ve topaklanma kapasitesini azaltır. Aflatoksinler evcil hayvanlar için ölümcül olabilir. Bazı markalar bu konuda güvenilir olduklarına dair garanti verirken; çoğu evcil hayvan sahibi mısır kumunu tercih etmiyor.

Bir yandan bazı kedi sahipleri ise mısır kumuyla ilgili hiçbir sorun yaşamadığını söylüyor. Kimi sahipler, mısır kumunun topaklanma özelliğini de yetersiz bulurken, kimileri topaklanmanın yeterli olduğunu düşünüyor.

7. Ceviz kabuğu kumu

Ceviz kabuğu kumu

Doğal kedi kumu alternatiflerinden biri olan ceviz kabuğu kumu, öğütülmüş ceviz kabuklarından elde ediliyor. Kil kumuna kıyasla daha yüksek emiciliğe sahip olan ceviz kabuğu kumu, koku kontrolü alanında oldukça iyidir ve topaklanan seçenekleri de mevcuttur.

Kullanım açısından daha uzun süreyle kullanılabilen kumun, kimi zaman kahverengi veya kırmızı renkli bir toz yaydığı söyleniyor. Granüler (tanecikli) görünümlü, ceviz kabuğu kumu topaklanma açısından da idealdir.

8. Kağıt kumu

Kağıt kumu

İşlenebilir, geri dönüştürülebilir kağıt malzeme veya basitçe parçalanmış gazete gibi malzemelerden yapılarak üretilen kağıt kumu, patileri bir diğer deyişle pençeleri yaralanmış veya hasar almış kediler için oldukça idealdir.

Koku içermeyen kağıt kumu, kil kumuna göre daha yumuşak ve daha emicidir. Kağıt kumu ne yazık ki, kokuyu hapsetme konusunda yeterli değildir. Bundan dolayı kedi sahipleri tarafında genellikle kısa süreli olarak kullanılmaktadırlar.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.