Kedinizin diyeti sindirimini nasıl destekliyor?

15 Ağustos 2021
26
Kedinizin diyeti sindirimini nasıl destekliyor?

Kediler yaşamlarının bir noktasında sindirim problemleri ile boğuşurlar. Fakat veteriner hekiminin önerisi ile gerekli olan diyet yaşanılan bu problemleri kontrol altında almak ve sorunları en aza indirgemek için birebir olacaktır. Kedinizin maması içerisinde bulunan her bir ürün, doğru lif karşımı olsun kaliteli protein olsun, sindirim sistemini desteklemek için yarar sağlar.

Kedinizin Mamasında Proteinin Etkisi

Kediler proteini sindirmek üzere tasarlanmış bir sindirim sistemine sahiptirler. Protein kedinizin derisinden, tüyüne, patilerinden antikorlarına kadar her bir noktası için önem arz eder. Öyle ki kedinizin beyni, böbrekleri ve kırmızı kan hücrelerine varana kadar tüm kan hücrelerinin doğru düzgün şekilde çalışması için ihtiyacı olan enerjiyi sağlayacak olan glikoza dönüştürebilmektedir. Ancak yüksek sindirilebilir olan proteinler, protein alerjisi ya da intoleransı olan kediler için sindirim sorunlaraına da yol açabilmektedir. Gıda alerjisi ya da intoleransı olan kedilerin diyetleri bağırsaklarda sorun çıkartmaması adına hidrolize edilmiş veya tek bir protein kaynağından yararlanılmalıdır.

Kedinizin Diyetinde Yağlar

Kediler için oldukça zengin bir enerji deposu olan yağlar, protein ve karbonhidrat ile kıyaslandığı zaman iki kat daha fazla enerji katkısı sağlamaktadır. Esansiyal yağ asitleri, cilt gibi organların sağlıklı bir biçimde işlevini yerine getirmesi için oldukça mühimdir ve yağ alması kilo kaybı yaşayan kedilerin kalori almasına faydalı olabilir. Buna ek olarak fazla yağ kullanımı sindirim için zorlayıcı olabilmektedir. Veterineriniz, kedinizin yaş ve yaşam kriterlerine uygun olarak size alması gereken yağ miktarı hakkında öneride bulunacaktır. Böylelikle kediniz için besinsel faydalar sağlarken, sindirim sistemi üzerinde bir baskı yaratmayacaktır.

Karbonhidrat

Kediler karbonhidrat almaya ihtiyacı yoktur. Fakat glikoz kaynağı olması yönünden iyi bir getiri sağlar. Diyetlerinde kediniz için enerji sağlar.  Gastrointestinal problemler ile başı dertte olan kediler pirinç vb. sindirilebilirlik yönünden yüksek karbonhidrat gıdalarını tüketebilirler. Aynı insanlarda olduğu gibi kedilerinde glüten intoleransı veya çölyak hastalıklarını yaşadığı hususunda söylentiler var olsa da, bunun herhangi bir kanıtı mevcut değildir.

Kedinizin Beslenmesinde Lifin Etkisi

Kedinize vereceğiniz mama içerisindeki doğru lif karışımı, onun gastrointestinal sistem sağlığına büyük yarar sağlar. Yüksek miktardaki life sahip bir diyet uygulandığı takdirde, bağırsaklarındaki doğal hareketleri işlevini devam ettirirken, evcil kedilerin büyük sorunu olan tüy yumağı içinse bir engelleme yoludur. Çözünebilir olan lif, gastrointestinal sistem üzerinde yararlıdır ve buna ek olarak kedinizin sindirim sisteminde yaşayan mikroflorayı düzenlemeye katkı sağlar.

Kedinizin Mamasındaki Vitamin, Mineral ve Diğer Besinler

Kedinizin vücudunun işlevini desteklemesi için az ölçüde kompleks minarel ve vitamin karışımına gerek duyulur. Her vitamin ve minarel, kediniz için antioksidan görevi görürken cildi besleyen farklı faydaları da mevcuttur. Kedilerdeki sindirim hassasiyetini kontrol altında tutmak için prebiyotikler ve probiyotiklere ihtiyaç duyulur. Prebiyotikler, bağırsaklardaki yararlı bakterilerin beslenmesi için yarar sağlarken probiyotikler ise, kedinizin sindirim sistemindeki mikrofloraya etki eden canlı bir organizmadır. Bunların ikisi de sindirim sistemindeki bakterilerin dengesini sağlamak için kullanılarak, sağlıklı kalmasına olanak sağlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir kedi sindirime yardımcı olmak için ne yer?

3-5 gün arasında taze et, haşlanmış tavuk ve bir miktarda pirinç ya da kedilerin bağırsak sorunları için özel olarak üretilmiş olan bir kedi maması verilebilir.

Bir kedinin sindirim sistemine ne yardımcı olur?

Kedinizin sindirim sistemine yarar sağlayacakilk şey liftir. Çözülen ve çözünemeyen liflerdir. Çözünemeyen lif, kedinizin bağırsağındaki düzenli hareketin devamlılığını sağlar, çözünebilen lif ise, mide ve ince bağırsakta hareketleri yavaşlatır.

Bir kedinin sindirimi en kolay yiyecek hangisidir?

Mide hassasiyetine sahip olan kediler için yaş mama tavsiye ediliyor. Sebebi ise, yüksek nem içeriğine sahip olmasıdır. Böylelikle sindirimi kolaylaştırmaktadır.

Kedimin sindirim sorunları olup olmadığını nasıl anlarım?

En sık görülen semptomlar arasındaİ iştahsızlık, kusma, ishal ve uyuşukluk vardır. Buna ek olarak yaşlı kedilerde kilo kaybı da görülebilir.

Bu Makale İlginizi Çekiyor Olabilir; 

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.