Köpekler Neden Ulur?

5 Aralık 2022
529
Köpekler Neden Ulur?

Köpekler pek çok neden ile ulur. Özellikle bazı ırklarda uluma sıklığı fazla olabilir. Nedenler arasında iletişim kurma, tepki verme ya da ilgi istemek için dikkat çekme yer aldığı gibi ciddi sorunlarda yer alabilir. Bu nedenle köpeğinizin neden uluduğunu öğrenmeniz önemlidir. Aranızdaki iletişim gücü, gözlem ve diğer belirtileri gözlendiğinde köpeğinizin neden uluduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Eğer sağlık sorunu varsa ya da uluma sıklığı fazlaysa veterinere danışmanızı tavsiye ederiz.

Köpeklerde Uluma Nedenleri

Uluma, köpeklerin birbirleriyle iletişim kurmasının yaygın bir yoludur. Bazı ırklar doğal olarak diğerlerine göre ulumaya daha yatkındır. Bu davranış, ani stres, ayrılık veya can sıkıntısı gibi çeşitli durumlardan kaynaklanabilir. Köpekler ayrıca acıyı belirtmek için uluyabilir. Köpeklerin acı eşikleri nispeten yüksektir ve ulumada ani bir artış tıbbi bir acil durumu gösterebilir. Köpeğinizin uluma davranışının altında bir sorun olduğunu fark ederseniz, sıkıntısının nedenini belirlemek için onu veterinere götürün.

Sık sık uluyan köpekler duyarsızlaştırma veya karşı koşullandırma eğitimine ihtiyaç duyabilir. Bu tür bir program zaman ve sabır gerektirir. Ancak, köpeğinizin uluma davranışını, onu strese sokmadan azaltmak mümkündür. Köpeğinizin dikkatini dağıtmak için beyaz gürültü veya diğer dikkat dağıtıcı unsurlar kullanabilirsiniz.

Tehlike Hissediyorum!

köpekler neden ulur

Köpeğiniz uluyorsa, muhtemelen sizi olası bir tehlikeye karşı uyarmaya çalışıyordur. Bu, bölgedeki yeni bir köpek kadar basit veya tehlikeli bir insan gibi daha ciddi bir şey olabilir. Durumu dikkatlice kontrol etmeniz ve köpeğinizin güvende olduğundan emin olmanız gerekir. Durum yeterince ciddiyse, köpeğiniz bölgesini korumaya başlamaya karar verebilir.

Bir köpek sizi tehlikeye karşı uyarmaya çalışırken, potansiyel bir tehdidin birkaç farklı belirtisini gösterebilir. Örneğin, kabarık tüy, gergin veya kızgın olduğu anlamına gelebilir. Yükseltilmiş tüy, tehlikenin yakın olduğu anlamına da gelebilir.

İlgi İstiyorum!

Köpeklerin ulumasının bir başka nedeni de ilgi istemesidir. Delici ulumaları yoldan geçenlerin dikkatini kolayca çekebilir. Can sıkıntısını gidermek için köpeğinizi sevmeli ve onunla oyun oynamalısınız. Özellikle uluma tekrarlanıyorsa, bu sesli talepleri ödüllendirmekten kaçınmak önemlidir. Köpeğinizin uluduğunu görürseniz, göz temasından kaçının ve buna tepki vermemeye çalışın. Uluyan bir köpeği azarlamak sadece durumu daha da kötüleştirir. Bunun yerine köpeğinize çok fazla ilgi ve sebat vermeye çalışın.

Buradan Uzak Dur!

Bölge korumacılığı köpekler için çok önemlidir. Bu nedenle bölgelerini tehdit altında hissettiklerinde tepki olarak ulurlar. Bu da buradan uzak dur anlamına gelir. Uluyan köpekler bölgelerini işaretlemeye veya konumlarını sürüye duyurmaya çalışıyor olabilir. Uluyan bir köpeğin sesi, başka bir köpek tarafından da dikkat çekmenin ve davranmanın bir yolu olarak kullanılabilir. Agresif bir şekilde uluyan bir köpekle göz teması kurmamalısınız, ancak köpeği sessiz olduğu için kabul etmeye ve ödüllendirmeye çalışmalısınız.

Acı Çekiyorum!

Köpeğiniz aniden uluyorsa, bunun nedeni tıbbi bir durum veya yaralanma olabilir. Uluyan köpekler tıpkı insanlar gibidir; yaşadıkları acı kendilerine fazla geldiğinde ağlarlar. Köpeğinizin beklenmedik bir şekilde uluduğunu fark ederseniz, veterinerinize başvurmanızın zamanı gelmiştir.

Ayrılık Kaygısı

Ayrılık kaygısı, köpeğinizin aşırı derecede ulumasına neden olur ve buna sıklıkla başka davranışlar da eşlik eder. Ayrılırken köpeğinizin sürekli uluduğunu fark ederseniz, kontrol için köpeğinizi veterinere götürmeniz gerekebilir.

Ayrılık kaygısı tedavisi, köpeğinizin yalnız bırakıldığında daha güvende hissetmesine yardımcı olarak aşırı ulumayı azaltabilir. Profesyonel bir veteriner, sorunu teşhis etmeye ve etkili bir tedavi planı tasarlamaya yardımcı olabilir. Köpeğinizin ulumasına neyin sebep olduğundan emin değilseniz, karşı koşullandırmayı deneyebilirsiniz. Evcil hayvanınızın dikkatini dağıtmak için bir köpek oyuncağı kullanmak, köpeğinizin kaygısını azaltmaya yardımcı olabilir. Yiyecek dolu oyuncaklar da bu amaç için yardımcı olabilir. Ancak, köpeğiniz eve döndükten sonra oyuncağı aldığınızdan emin olmalısınız.

Diğer Köpeklerle İletişim Kurma

Uluma, köpeklerin iletişim kurmasının doğal bir yoludur ve genetik yapılarına yerleşmiştir. Köpeklerin birbirleriyle ve sürü üyeleriyle iletişim kurması için ince ayarlanmış bir yol. Aslında, köpeklerin işitme duyusu o kadar hassastır ki, ulumaları çok uzaklardan duyabilirler. Çoğu durumda, uluyan bir köpek, siren veya duygulu bir şarkı gibi bir dış ses tarafından yönlendirilir. Ancak, köpeğin başka bir köpek veya kendi çevresi tarafından yönlendirildiği bazı durumlar vardır.

Yavru köpekler neden ulur?

Bir köpek yavrusu ulumaya başladığında, bunun nedeni dikkatinizi çekmeye çalışması olabilir. Köpekler son derece manipülatif olabilir ve bunu, onlarla oynamanız veya onlara ilgi göstermeniz için yapabilir. Ancak, yavru köpeğinizin bunu neden yaptığını anlarsanız, yavru köpeğinize ulumamasını öğretebilirsiniz.

Yavru köpeğinizin ulumasının bir başka nedeni de hastalıktan kaynaklanmaktadır. Ayrılık kaygısından muzdarip olabilir veya bir alana hapsolmuş olabilir. Her iki durumda da dikkatli olmalı ve köpeğinizin ne zaman hasta olduğunu bilmelisiniz. Özellikle ulumaya başka davranışlar eşlik ediyorsa, veterinerinize görünmeniz de önemlidir.

İkramlar ve sevgi gibi olumlu takviyeler kullanmak, yavru köpeğinizin ilk dikkat belirtisinde ulumamayı öğrenmesine yardımcı olabilir. Ancak köpeğinizin uluduğu zaman ödül mamasını vermek, yalnızca davranışı güçlendirecektir.

Ezan okunurken köpekler neden ulur?

Köpekler ezan okunurken ulur çünkü yüksek perdeli seslere veya gürültülere tepki verirler. Köpeklerin belirli seslere tepki gösterebildiği az bilinen bir gerçektir. Buna sirenler, polis arabaları ve ambulanslar dahildir ve hatta aşırı ulumanın tetiklenmesine katkıda bulunan bir faktör olabilir. Bununla birlikte, seslerin sıklığı ve yoğunluğu da bir köpeğin davranışını etkileyebilir. Köpeğiniz sirenler tarafından tetiklenirse, yanından geçer geçmez ulumasını durdurmaya çalışın. Benzer şekilde, belirli radyo ve televizyon programlarına, hatta belirli şarkılara tepki verebilir.

Sıkça sorulan sorular

Yanından geçtiğimiz ya da evimizde baktığımız bir köpek birdenbire ulumaya başlayabilir. Bu bizim için durduk yere, diye tabir ettiğimiz şekilde gerçekleşmez aslında. Çünkü ilgimizi çekmek isterler. Bazen bu alan benim korumam altında ve sen yabancısın, demek isterler. Bazen de beni sev anlamına gelebilir. Köpeğin vücut diline bakarak ne demek istediğini anlayabiliriz.

Köpek ulumasını engellemek için uzmanlardan destek almak gerekir. Çünkü ulumasına neyin sebep olduğunu bilmek gerekir. Bunun haricinden henüz yavru iken ulumamaları için eğitim vermek de bu konuda etkilidir. Eğitim de yüksek sesli bir şey çalmak ve köpek ulumadığında onu ödüllendirmek en etkili yöntemdir.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.