Uçucu yağların kedilerdeki etkisi? – Riskleri neler?

14 Mayıs 2021
9
Uçucu yağların kedilerdeki etkisi? – Riskleri neler?

Evcil kedi besleyenler için uçucu yağların kedilerdeki etkisi uzun süredir tartışılan konulardan biri. Evinizdeki uçucu yağlar, aromatik hoş kokular yayması nedeniyle sizin için güzel olabilir ancak kokularda bulunan bazı bileşenler kediniz için riskli olabilir. Kedinizin toksik reaksiyon göstermemesi için bu ürünleri kullanırken çok dikkatli olmalısınız. Uçucu yağlar özellikle karaciğer rahatsızlığı olan kediler için oldukça tehlikeli olabilmektedir.

Uçucu yağların güzel kokulu olmalarının yanı sıra stres atmaya yardımcı olması, ruhsal dinginlik, sindirime yardımcı olması, ağrı kesici gibi etkileri nedeniyle bitkisel tedavi yöntemleri içinde çok önemli bir yere sahiptir. Bu potansiyel faydalarına karşın, uçucu yağlar, terapötik kullanım için henüz FDA tarafından onaylanmadı. Bu nedenle kedi sahiplerinin, uçucu yağlar konusunda dikkatli olmaları gerekiyor.

Hangi uçucu yağlar kediler için tehlikeli?

nane yağı kedi

Uçucu yağların yağ konsantresi ne kadar yoğunsa kediniz için risk o kadar fazla olacaktır. Kediniz herhangi bir yağı yuttuğu taktirde zaman kaybetmeden veterinerinize başvurmalısınız. Bazı esanslarda fenol bulunduğundan bu esansların kediler için toksik olduğu bilinmektedir. En tehlikeli uçucu yağların başında şunlar geliyor:

 • Keklik üzümü yağı
 • Nane yağı
 • Turunçgil yağı
 • Melaleuca yağı
 • Çam yağı
 • Okaliptus yağı
 • Tarçın yağı
 • Pennyroyal yağı
 • Tatlı huş ağacı yağı
 • Karanfil yağı

Kedilerde uçucu yağ zehirlenmesi belirtileri

uçucu yağ zehirlenmesi belirtileri

 

Kedilerin derilerine doğrudan temas eden uçucu yağlar emilir. Havadaki esanslar ise solunum yoluyla kedinizin vücuduna girer. Havadaki uçucu yağlar aynı zamanda kedinizin kürküne yapışacağı için kedinizin kendini tımar etmesiyle birlikte vücuda girer.

Kedinizde toksisite olduğunu anlamak için bazı belirtileri gözlemlemeniz çok önemlidir:

 • Salya akıntısı
 • Kusma
 • Titreme
 • Ataksi
 • Yorgunluk
 • Zayıflama ve iştahın azalması
 • Özellikle yüzde kızarıklıklar ve yanıklar
 • Yürümede güçlük
 • Solunum sisteminde sorunlar

Bu belirtilerden herhangi birini kedinizde fark ederseniz, kedinizi vakit kaybetmeden temiz havaya çıkarıp semptomların hızlı bir şekilde ortadan kalkmasını bekleyin. Şayet kedinizdeki belirtilerin geçtiğini gözlemlemezseniz hemen veterinere giderek kedinizin muayene edilmesini sağlayın. Veteriner kontrolü neticesinde kedinizde düşük kalp atışı, düşük tansiyon ve karaciğer yetmezliği gibi belirtiler de not edilebilir.

Uçucu yağları kedilerin etrafında kullanmak güvenli midir?

Kediniz, kendi amaçlarınız için kullandığınız esanslara maruz kaldığında sağlık açısından tehlikeli sonuçlar ortaya çıkabilir. Uçucu yağlar, parfümler ve oda spreyleri kedinizin soluyabileceği ya da tüylerine yapışabilecek bileşenlerdir.

Eğer uçucu yağın kokusunu alabiliyorsanız havada bu etken maddelerin olduğu anlamına gelmektedir ve kediniz bundan olumsuz etkilenecektir. Bu nedenle evcil kedi besleyenlerin bu ürünleri dikkatli bir şekilde kullanmayı öğrenmeleri çok önemlidir.

Hidrosoller güvenli midir?

hidrosol

Hidrosoller, genellikle esanslara göre daha güvenli ve daha doğal bir alternatif olarak lanse edilmektedir. Bu esanslar, bitki ve çiçeklerin, suda buharlaştırılarak oluşmaları ve daha az doymuş bir ürün olması nedeniyle “çiçek suları” olarak tanımlanmaktadır.

Bu bitkisel su, seyreltilmeden insan vücudunda kullanılabildiği için insan vücudu için daha güvenli bir seçenektir. Ancak insanların güvenle kullanabiliyor olması bunu kediler ve diğer evcil hayvanlar için daha güvenli yapmamaktadır. Bitkisel su kediler tarafından yutulduğunda ya da solunduğunda zehirli olabilecek bitkilerden arta kalan maddelerin kedinize zarar vermesine neden olabilir.

Bazı evcil hayvanlar, hidrosollerin etkilerini yok edebilir ancak bazılarında ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu arada esrar gibi doğal uyuşturucu maddeler de kedilere zarar veren uçucu yağlar arasında bulunur.

Uçucu yağların kediler için zararları nelerdir?

Uçucu yağların kediler üzerindeki en büyük zararı solunum yollarına olmaktadır. Boğaz tahrişi, boğazda yanma hissi, hırıltı ve nefes almada zorluk gibi sıkıntılar en çok karşılaşılan durumlardır. Tabi bu sorunlar başlangıç teşkil etmektedir ve uçucu yağlar kullanılmaya devam edilirse sağlık sorunları daha da büyüyecektir.

Evcil hayvanlar genellikle ciltleri hassas canlılardır. Özellikle kedi, tavşan, hamster gibi canlıların cildine uçucu yağlar temas ederse alerjik ya da toksik reaksiyonlara daha yatkın bir hale gelmektedir. Eğer kedinizde alerjik ya da toksik bir reaksiyon belirtisi gözlemlerseniz mutlaka hemen yıkayın ve ardından veterinerinize götürün.

Kediler, uçucu yağlarda bulunan bazı fenoller, kediler tarafından sindirilemeyebiliyor. Bu da başta solunum yolları hastalığı olan kediler olmak üzere, kedilerde zehirlenme riskini arttırmaktadır. Herhangi bir zehirlenme belirtisiyle karşılaşırsanız, veterinerinizin onayını almadan asla bir tedaviye başlamayın.

Uçucu yağların kediler için faydası var mı?

kedilerde uçucu yağ zehirlenmesi belirtileri

Bazı firmalar, uçucu yağların kedi ve köpekler için doğal çözümler olarak kullanılabileceği şeklinde iddialarda bulunmaktadır. Sitronella ve lavanta gibi yağların, kedilerde parazitle mücadelede önemli rol oynadığını düşünmektedirler.

Özellikle parazitler konusunda fayda sağladığı düşünülse de veterinerler hala bu fikre katılmamaktadır: Evcil hayvan cildinin oldukça hassas olduğu ve titiz bakım alışkanlıkları nedeniyle bu tür yağların kedilere zarar vereceğini savunmaktadırlar. Bu nedenle eğer evcil hayvanınızda bu tür bir uçucu yağ kullanmayı düşünüyorsanız, öncesinde mutlaka veteriner görüşü almanız gerekiyor.

Kediler uçucu yağların kullanıldığı yerde nasıl güvende tutulur?

Evcil hayvan besleyenlerin kediler ve uçucu yağların bir arada bulunabileceği güvenli ortamlar oluşturması çok önemlidir. Eğer uçucu yağlar kedilerin olduğu bir ortamda kullanılıyorsa alınacak bazı tedbirler ile kedinizi uçucu yağların zararlı etkilerine maruz kalmasından koruyabilir:

 • Yüksek konsantre yağların kedilere, köpeklere ve diğer evcil hayvanlara uygulanmaması gerekir. Bu uçucu yağların ne kadar konsantre edildiğini ve seyreltildiğini tam olarak bilmek hayli zordur. Bu nedenle risk almak yerine hayvanlarda kullanmayı tamamen bırakmak çok önemlidir.
 • Özellikle kedilerde astım gibi solunum yolları hastalıklarına sahip olan kedilerden kesinlikle bu tür esansların kullanılmaması gerekmektedir.
 • Uçucu yağlarınızı kedilerin ulaşamayacağı bir dolap içinde muhafaza etmek faydalı olacaktır. Böylece meraklı kedileriniz uçucu yağlara erişemeyecektir. Aksi taktirde kediniz esans kaplarını devirebilir ve uçucu yağlara maruz kalabilir. Özellikle de kedilerin kendilerini tımar ettikleri yerlerde bu maddeleri kullanmaktan kaçının.
 • Esans içeren herhangi bir ürün kullandığınız taktirde kedinizin sizi yalamasına müsaade etmemelisiniz.
 • Karaciğer yetmezliği ya da çeşitli solunum yolları rahatsızlığı olan kediler risk grubunda bulunuyor. Özellikle de yavru veya yaşlı kediler, uçucu yağ bileşenlerinin kullanıldığı odalarda bulundurulmamalıdır. Kedinizin yanındayken bu ürünleri kullanmamaya özen göstermelisiniz.
 • Uçucu yağların konsantrasyon oranları birbirinden çok farklıdır. Kimisi 1/20 oranında iken kimisi %100 oranında uçucu yağ içerebilir. Konsantrasyon oranı ne kadar yüksekse kediniz için tehlike de o kadar büyük olacaktır. Bu nedenle kullanmadan önce esansın uygun bir şekilde seyreltildiğinden emin olmalısınız. Bilinçli bir kedi sahibi için konsantrasyon oranına dikkat etmek ve en düşük orana sahip olanı kullanmak kedi sahiplerinin uçucu yağ kullanırken alabileceği tedbirler arasında bulunuyor.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.