Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19, ne yazık ki herkesi etkilemeye devam ediyor. Değişik şekillerde yayıldığı gözlemlenen koronavirüs, bazı insanlarda çok daha hafif görülürken bazı insanlarda da çok ağır bir şekilde görülüyor. İnsanların dışında evcil hayvanlarda da Covid-19’un görüldüğü ortaya atılmış ve bu durum evcil hayvan sahiplerinin merak konusu olmuştu.

Geniş bir virüs ailesine sahip olan koronavirüsün, insanlarda hastalığa neden olurken, kedi ve köpek gibi evcil hayvanlarda ise sadece enfekte edildiğini söyleyebiliriz. Eğer sizde koronavirüsün hayvanları enfekte ettiğini duyduysanız ve evcil hayvanınızın koronavirüse yakalanıp yakalanmayacağını ya da yakalandıysa virüsün size geçip geçmeyeceğini merak ediyorsanız doğru adrestesiniz.

Evcil hayvanlar Covid-19 alabilir mi? Evcil hayvanlar Covid-19 bulaştırır mı? Kediler Covid alabilir mi? Köpekler Covid alabilir mi? gibi daha pek çok sorunun yanıtı bu yazımızda. Okumaya devam edin ve soruların cevabını öğrenin!

Evcil Hayvanlar Covid-19 Alabilir mi?

Çok nadir durumlarda koronavirüsün, hayvanlardan bulaştığını belirtelim. Aynı zamanda Covid-19’a neden olan virüsün, çok az sayıda evcil hayvana bulaştığını bilmelisiniz. Bunun da MERS ya da ODSS (Orta Doğu solunum sendromu) ve SARS (şiddetli akut solunum sendromu) gibi iki tür ölümcül koronavirüsten ortaya çıktıkları düşünülüyor. Hatta bu virüslerin ilk olarak yarasalarda meydana geldiğini söylemeliyiz.

Covid-19’a yakalanan evcil hayvanların çoğunda hafif semptomlar görülürken, bazılarında ise hiçbir belirti görülmez. Bu nedenle de belirtmeliyiz ki evcil hayvanların koronavirüsü yayma olasılığı, özellikle insanlara göre, çok daha düşük risklidir.

Kediler Koronavirüs Kapabilir mi? 

Yapılan bir araştırmaya göre; birkaç kedinin koronavirüse yakalanan insanlarla temasa geçtikten sonra Covid-19 testinin pozitif çıktığı görülmüştür. Özellikle ilk yapılan araştırmalarda, kedilerin koronavirüse yakalanma risklerinin en yüksek hayvanlar olduğu, Covid-19 semptomlarını gösterdiği ve diğer kedilere de geçirme olasılıklarının olduğu ortaya çıkmıştır. Son yapılan bir araştırmaya göre de kedilerin Covid-19 ile enfekte olduğu, insanlardan virüsü kaptıkları ve hafif ya da şiddetli solunum semptomları gösterdikleri gözlemlenmiştir.

Köpekler Koronavirüs Kapabilir mi?

Aynı kediler gibi köpeklerin de enfekte olduğuna dair bir takım sonuçlar ortaya çıkmıştır. Uzmanlar köpeklerin de koronavirüse yakalanmasının sebebini, çevresindeki insanlarla yakın temas kurmasından dolayı olduğunu söylüyor.

Diğer Evcil Hayvanlar Risk Altında mı?

Gelinciklerin koronavirüse yakalanabileceği ve yakalanırsa diğer gelinciklere de geçirebileceği söyleniyor. Ancak kümes hayvanlarının risk altında olmadığını belirtmeliyiz.

Evcil Hayvanlardan Koronavirüs Kapılır mı?

Evcil hayvanların Covid-19’u insanlara yayabileceğine ya da bir enfeksiyon kaynağı olabileceğine dair herhangi bir kanıt olmadığını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Evcil Hayvanlar Covid-19 Testini Yaptırabilir mi? 

Evcil hayvanınız hastaysa ve onun için endişeleniyorsanız, daha yaygın olan seçeneği yani veterineriz ile konuşmanızı tavsiye ediyoruz. Veteriner hekiminiz sorularınızı ve endişelerinizi en iyi şekilde dinleyecek ve yardımcı olacak, aynı zamanda dostunuzun uygun bir şekilde kontrolünü yapacaktır.

Kendinizi ve Evcil Hayvanınızı Nasıl Korumanız Gerekiyor?

Kız ve Kedi

Evinizdeki aile üyelerinde koronavirüs semptomları yoksa, herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur. Sadece evcil hayvanlarınızla yürüyüşe çıkabilir, besleyebilir ve oyun oynayabilirsiniz. Yani her zaman yaptığınız rutin şeyleri yapmanızda bir sakınca yok.

Öte yandan virüsün evdeki tezgahlarda ya da kapı kollarında yayılma olasılıklarının daha yüksek olduğu ve evcil hayvanların tüylerinin mikropları emdiği ve yakaladığı düşünülüyor. Evcil hayvanınızın tüylerine dokunmanızın bir sorun yaratmayacağını ancak yine de tüm hayvanlarda sizi hasta edebilecek diğer mikropların bulunduğunu belirtelim. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey hijyendir. Hem hijyen, koronavirüsün yayılma riskini daha da azaltacaktır.

Peki Yapmanız Gerekenler Nelerdir? 

 • Evcil hayvanınız ile oynadıktan, besledikten veya kum kabını temizledikten sonra ellerinizi mutlaka yıkayın.
 • Evde, bahçede veya herhangi bir açık alanda evcil hayvanınızın dışkısından kurtulun.
 • Onların sizi yalamasına izin vermeyeceğiniz gibi sizin de onları öpmemeniz gerekiyor.
 • Evcil hayvanınız dışarıdan geldiği zaman, pençelerini evcil hayvan temizleyicisi ya da mendili ile temizleyin.
 • Mama ve su kaplarının yanı sıra yataklarını ve oyuncaklarını düzenli olarak temizleyin.
 • Evcil hayvanınızda öksürük gibi belirtiler varsa ve hasta görünüyorsa, veterineriniz ile konuşun. Ancak hemen korku ve endişe yaratmayın. Başka bir hastalıkta söz konusu olabilir.
 • Sürekli olarak kediniz ya da köpeğiniz ile yürüyüşe çıkarak egzersiz yapın. Tabii ki sosyal mesafe ve Covid-19 kurallarına uyarak!
 • Sizin dışınızda kedinizi dışarıda serbestçe dolaşmasına izin vermeyin, gerektiği süre boyunca evinizde tutun.
 • Ev dışındaki insanlarla evcil hayvanınızın etkileşime girmesini engelleyin ve her zaman sosyal mesafeyi koruyun.
 • Kalabalık ortamlardan kaçının.
 • Evcil hayvanlara maske takmayın. Çünkü bu onlara zarar verecektir.

Covid-19’a Yakalandıysanız Ne Yapmanız Gerekiyor?

Eğer koronavirüs semptomlarınız varsa, evde yaşayan diğer aile üyelerinden ayrı bir odada kalmanız gerekiyor. Evet, buna evcil hayvanınızda dahil. Hatta evcil hayvanınıza başka birinin bakmasını sağlayın. Eğer evinizde tek yaşıyorsanız, evcil hayvanınızı beslemeden ya da herhangi bir temas kurmadan önce ve sonra ellerinizi mutlaka yıkayın. Üstelik maske takmayı ihmal etmeyin. Ayrıca onlara sarılmayın, öpmeyin ve okşamayın, onların da sizi yalamasına ve sevmesine izin vermeyin.

Eğer semptomlardan sonra bir hafta geçtiyse, belirtileriniz kaybolduysa, ilaç kullanmanıza gerek kalmadıysa ve artık iyiyseniz onlarla sarılıp koklaşabilirsiniz. 🙂

Evcil Hayvanınız Covid-19’a Yakalandıysa Ne Yapmanız Gerekiyor? 

Köpek ve Kız

Evcil hayvanınızın gösterdiği semptomlar sonrasında Covid-19 testi pozitif çıkarsa ve veterinere ya da tıbbi bakıma ihtiyaçları yoksa, kedinizi ya da köpeğinizi evinizde tutabilirsiniz. Ancak evcil hayvanlara veya herhangi bir hayvana asla maske takmamanız gerektiğinin altını çizelim.

Evinizde yaşayan diğer insanlardan veya hayvanlardan uzak durması gerektiği için, onlara ayrı bir oda ayarlayın. Kendilerine ait bölgeleri temizlerken de eldiven ve maske takmayı unutmayın. Mama ve su kaplarını, oyuncaklarını, yataklarını ve diğer eşyalarını sürekli olarak temizleyin ve dezenfekte etmeye özen gösterin. Ve bunları yaptıktan sonra ellerinizi yıkmayı da unutmayın.

Ayrıca düzenli olarak veterineriniz ile irtibat halinde olun ve dostunuzun durumunu, özellikle de kötüye giderse, bildirin. Bunun yanı sıra dostunuz iyi görünse bile, veteriner ya da sağlık çalışanının izolasyonun sona erdiğini söyleyene dek onu halka açık yerlere götürmeyin. Buna ek olarak evcil hayvanınız en az 72 saat bir semptom göstermemişse ya da pozitif testinin sonucundan bu yana 14 gün geçmemişse, Covid-19 test sonuçları negatife dönmemişse yine aynı işlemi yapmalısınız.