Kedinizi Sağlıklı Tutmak İçin Temel Sağlık ve Evde Kedi Bakımı Hakkında Bilgiler & Tavsiyeler

Kediler, köpeklere kıyasla genellikle az bakım gerektiren evcil hayvanlar olsa da, yine de çok fazla özen ve dikkat gerektirirler. İşte onları mutlu ve sağlıklı tutmak için kediler hakkında herşey.

Son Eklenenler

Kediler & Bakımı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yavru kediler sevimli, küçük ve bakımları ise bir o kadar kolaydır.

Kulağa ilginç geliyor öyle değil mi? Fakat çoğumuzun bildiği üzere kediler oldukça garip ve aynı zamanda havalı canlılardır.  Kediler hakkında bilinmeyen gerçekler başlığına göz atmanızda fayda var liste baya bir uzun.

Öncelikle yeni kedinizin stresini azaltmalı ve rahatlamasını sağlamalısınız Yavru kedinizin yeni evinde rahat olmasını sağlamak için ilk adım, kendisini güvende hissetmesi için ona özel rahat ve sıcak bir alan oluşturmaktır.

Minik dostunuz ile ilk geceniz ise şayet sevimli yavru kedinizle eve geldiğinizde, ilk içgüdünüz onu sonsuz kucaklamalarla şımartmak olabilir. Lakin en mantıklı davranış, yavru kedinize bu kucaklaşmalar için biraz zaman vermektir.

İlk 12 ay için en güncel yavru kedi beslenme rehberimizi sizin için detaylandırdık.

Kedilerin beslenme programı hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var.

 

 

Dişi kedilerin ergenlik yaşı ( seksüel olgunluk ) çoğunlukla 6-15 ay arasındadır. Hamilelik & Kısırlaştırma yazılarımızdan detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Çoğu insan kedilerin tüylerinin kedileri soğuktan koruduğunu ve bundan dolayı da üşümediğini sanır. Bu belli bir noktaya kadar doğru olmasına rağmen kedilerin tüyleri onları aşırı soğuklardan korumak için yeterli değildir.

Minik can dostumuzun üşüdüğünü anlamanız için bazı bizden ipuçları.

6 aylık olana kadar yavru kedinize günde 3-4 ödül mama vermeye devam etmelisiniz. Sonrasında, günde 2-4 öğün verebilirsiniz. Yavru kediler 10-12 aylık olduklarında günde iki kez Royal Canin, Proplan , Acana ,N&D  Yetişkin Kedi mamaları yemeye başlayabilirler.

Kedi sahiplenmeye karar verdiyseniz, aklınızda ilk belirecek olan soru muhtemelen ‘Yavru Kediler ne yer?’

Kedilerin beslenme alışkanlıkları ırklara göre değişiklik gösterebilir. Misal bir İran kedisiyle Tekir kedisinin veya Siyam kedisinin beslenme alışkınlıkları birbirinden farklı olabilir. Bununla birlikte tüm kediler için ortak besinler de mevcuttur.

Daha detaylı bilgiler için kediler ne yer yazımıza göz atmanızda fayda var.