Yavru kediler nasıl beslenir? İlk 12 ay için bir rehber

21 Mayıs 2021
89
Yavru kediler nasıl beslenir? İlk 12 ay için bir rehber

Yavru kedi neyle beslenir? Yavru kedi maması ve yavruların ne sıklıkla, nasıl beslenmesi gerektiği hususunda pek çok sorunun cevap beklediğini biliyoruz. Tüm sorularınıza cevap verebilmek adına alanında uzman kişilerin görüşlerini sizler için bir araya getirdim! Bakalım uzmanlar yavru kedilerin beslenmesiyle ilgili genel soruları nasıl yanıtlamış.

Yeni bir yavru kedi sahiplendiyseniz, muhtemelen kedi bakımı hakkında her şeyi öğrenmeye başlamışsınızdır. Sevimli yavru kedinizin sağlıklı bir yetişkin kedi haline gelmesini sağlamak için elinizden geleni yapmak istiyorsanız, bilmeniz gereken birtakım önemli noktalar var. Bunlardan en önemlisi ise hiç şüphesiz, dengeli, doğru ve sağlıklı bir şekilde beslenme…

Doğru beslenme, sağlık denkleminin büyük bir parçasıdır. İlk dört hafta anne sütünden sonra, yavru kedi yavaş yavaş kedi mamasına geçer ve yaklaşık sekiz haftada tamamen sütten kesilir. Yavru kediniz tamamen mama ile beslenmeye başladıktan sonra dikkat etmeniz gereken noktaları öğrenmek için hazırsanız, başlıyoruz! Yavru kediler nasıl beslenir? Zaman, miktar ve mama seçimi hakkında her şey;

Yavru kedilerin beslenme ihtiyaçları yetişkin kedilerden farklıdır

Bir yavru kedinin ağırlığı, doğumundan birkaç hafta sonra iki ve hatta üç katına çıkabilir. Bu hızlı büyümenin yanı sıra yavru kedinin yüksek aktivite seviyesini yani var olan enerjisini de desteklemek gerekir. Zira yavru kedinin, yetişkin bir kediye göre en az üç kat daha fazla enerjiye ihtiyacı vardır.

Davis Üniversitesi Veteriner Hekimliği ve Eğitim Hastanesi’nde beslenme danışmanı ve klinik beslenme yardımcı doçenti Jennifer Larsen, bu yüksek enerji ihtiyacının karşılanabilmesi ve yavru kedilerin yeterli kaloriyi alabilmesi için günde bir iki öğün beslenmesinin yeterli olmayacağınız söylüyor.

“Bu yüzden çoğu kedi yavrusu günde en az üç veya dört öğün yemek yeme ihtiyacı duyar” diyor. Jennifer Larsen, yavru kedilerin, yağ, yağ asitleri ve vitamin gibi çoğu ihtiyacının yetişkin kedilerle aynı olduğunu söylüyor.

Ancak yavru kedilerin protein, amino asitler ve minerallerin yanı sıra bazı vitaminlere daha yüksek gereksinimleri olduğunu da ekliyor. Örneğin, yavru kedilerin enerjilerinin yaklaşık % 30’unu protein oranı yüksek besinlerden alması gerektiğini belirtiyor.

Tüm bunlardan ötürü, çoğu uzman, yavru kedilerin, 1 yaşına kadar özel olarak formüle edilmiş kedi mamalarıyla beslenmesini tavsiye ediyor. Bazı kedi mamaları, tüm yaşam evrelerinden yavru kediler ve yetişkin kediler için uygun olarak etiketlenmiş olsa da her biri yavru kediniz için uygun olmayabilir.

Dolayısıyla siz yine de yavru kediler için özel formüle edilmiş kedi mamalarını tercih etmelisiniz. Buna ek olarak, yavru kedinize bol miktarda temiz su sağlamayı unutmayın. Temiz ve taze su, her yaştan kediyi sağlıklı tutmanın en önemli anahtarlarından biridir.

Yüksek kaliteli bir yavru kedi maması nasıl olmalıdır?

yavru kedi mamaları

Amerikan Hayvanlara Karşı Şiddeti Önleme Derneği’nin (ASPCA) Midwest Ofisi müşteri hizmetleri kıdemli yöneticisi Mindy Bough, yüksek kaliteli yavru kedi mamasının önemini vurguluyor. Bough, genel markaları veya mağaza markalarını kesinlikle önermiyor ve bunun yerine veteriner hekimlerin daha sık tavsiye ettiği saygın, bilindik bir firmanın mamalarını almak gerektiğini söylüyor.

Zira yapılan araştırmalar, bu yavru kedi mamalarının sağlık açısından mükemmel birer besin kaynağı olduklarını gösteriyor. Lakin bir yavru kedi mamasının kaliteli olduğundan nasıl emin olabilirsiniz? Bunun ilk ve en önemli yolu etiketi kontrol etmektir. En azından şunları içermelidir: “AAFCO tarafından oluşturulan yavru kedilerin beslenme gereksinimlerini karşılar.”

AAFCO, evcil hayvan mamasını düzenleyen bir grup eyalet ve federal yetkilidir. Daha da iyisi, şunu arayın: “Kediler için AAFCO besleme denemelerine dayalı tam ve dengeli beslenme” ya da “Tam ve dengeli beslenme.’’ Bu ifade, yavru kedinizin maması dışında hiçbir mineral veya vitamin takviyesine ihtiyaç duymayacağı anlamına gelir.

Esasen çok fazla takviye besinin, yavru kediniz için kötü olabileceği ve ciddi tıbbi sorunlara yol açabileceği de bilinen bir gerçektir. Takviye besinleri yalnızca veterineriniz tavsiye ederse kullanın.

Ayrıca ev yapımı perhizlerde dikkatli olun. Örneğin, tamamen ev yapımı ve ete dayalı perhizler, kalsiyum bakımından düşük olabilir ve bu da hızla büyüyen yavru kedilerde daha yaygın bir hastalık olan hiper-paratiroidizme (hiperfonksiyonu) neden olan bir mineral dengesizliğine yol açabilir.

Mindy Bough, “Ev yapımı bir diyet kullanıyorsanız, saygın bir beslenme uzmanı tarafından formüle edildiğinden emin olun” diyor. Doğru beslenme sonrasında yavru kediniz sağlıklı ve uyanık olmalı, sabit bir şekilde kilo almalı ve tüyleri temiz ve parlak olmalıdır.

Eğer bunların hiçbiri size yeterli görünmüyorsa, olası perhiz değişikliğinin gerekip gerekmediği veya herhangi bir sağlık problemi olup olmadığını anlamak için veterinerinize danışın.

Yavru kedilerin yaş veya kuru olmak üzere ne tür besinlere ihtiyacı var?

yavru kedi yaş mama

Çok küçük yavru kedilerin beslenmesinin bir parçası olarak en azından konserve yiyecekler yemeleri önemlidir. Zira henüz çok küçük olan yavru kedilerin dişleri de çok küçüktür ve kuru yiyecekleri çiğneyemeyeceklerdir. Dolayısıyla konserve yiyecekler olmadan, yeterli besin alamaz ve sağlıklı bir şekilde büyüyemezler.

Yavru kedinizi hem kuru hem de konserve yiyeceklerle (yaş mama vb.) besliyorsanız, günde iki kez konserve mama vermeniz yeterli olacaktır. Sadece konserve mama ile besleniyorsa, günde dört kez vermeniz gerekebilir.

Yavru kedimin mamasını nasıl değiştirebilirim?

Kediler mama ve besin konusunda bazen fazlasıyla seçici olabilmektedir. Jennifer Larsen, “Yavru kediler, farklı doku ve tatları erken dönemde denemeye başlarsa, mamalarını değiştirmek daha kolay” diyerek erken yaşta beslenme tercihlerine dikkat çekmektedir. Fakat sürekli aynı mama ile beslenen kediler, belirli bir tat ve doku için sabit bir tercihe sahip olma eğilimindedir.

Eğer eldeki mamanızı değiştirmek istiyor ve farklı bir mamaya geçiş yapmaya çalışıyorsanız dikkat etmeniz gereken birtakım noktalar bulunuyor. Kedi sahipleri, mama değiştirirken genellikle bir mama kabında eski mama ile yeni mamayı karıştırıp, yavru kedisine verir. Bu büyük bir hatadır.

Bu konuda uzman olan Jennifer Larsen, ‘‘Yavru kedi yeni mamasını beğenmezse, bu onu eski mamadan da alıkoyabilir” diyor ve bunun yerine yeni mama ile eski mamanın farklı mama kaplarında sunulması gerektiğini söylüyor.

Bir süre sonra, yeni mamayı sık sık tazeleyip, eski mamayı ise daha az miktarlarda sunun. Birazcık açlık, kedilerin mamalar arasında geçiş yapmalarına yardımcı olacak ve onları en azından yeni mamalarını denemeye mecbur bırakacaktır.

Mamalarda hızlı değişiklikler yapmanın, kedilerde mide rahatsızlığına veya yemeyi reddetme gibi istenmeyen durumlara neden olabileceğini unutmayın. Bu nedenle, yeni bir mama almak istiyorsanız, bunu geçiş süresini, dört ila yedi günlük bir zamana yaymaya çalışın.

Yavru kedimi beslemem için en iyi yöntem nedir?

yavru kediler nasıl beslenir

Kedi beslenmesi alnında uzman olan Mindy Bough, “Yavru kedilerin daha sık beslenmeye ihtiyacı var” diyor ve ekliyor: ‘‘Ancak zaman içerisinde büyüyen kediler için günde iki kez beslenmek yeterli olacaktır.’’ Jennifer Larsen, genç yavru kedilerin gün boyu sınırsız kedi maması sunularak, serbest beslenme şekli ile beslenebileceğini söylüyor.

Serbest beslenme şekli, mama kabının gün boyu ortada ve dolu olması anlamına geliyor. Çoğu evde, kediler için en çok tercih edilen beslenme yöntemi de bu oluyor. Serbest beslenme şeklinin hızlı yemekten kaynaklanan mide rahatsızlığını azaltmada da ek fayda sağladığı biliniyor.

Bunun yanı sıra serbest beslenme, zayıf veya yavaş büyüyen yavru kedilere de yardımcı oluyor. Tabi ki, aşırı kilolu veya obez yavru kediler için serbest beslenme şekli doğru olmayacaktır. Kilo problemi yaşayan yavru kediler için, ölçülü porsiyonlar daha iyi bir seçenek olacaktır.

Önerilen miktarlar için paketlerin üzerindeki bilgileri kontrol etmenizde fayda var. Yavru kedilerin enerji ihtiyacı çok daha fazla olsa bile, aşırı beslenme zaman içerisinde büyük bir sorun haline gelebilir.

Jennifer Larsen, “Özellikle kısırlaştırma zamanlarında besin alımın kontrol edilmesi gerektiğini ve kısırlaştırılmış kedilerde de aşırı beslenme sonucu obezite riskini artabileceğini söylüyor. Obezitenin önüne geçebilmek için önceden önlem almak her zaman daha iyi sonuçlar verir.

Yavru kedime hangi yiyecekleri/besinleri vermemeliyim?

Jennifer Larsen, “%10 kalori kuralına” uyulduğu sürece yavru kediler için üretilen ödül mamalarının kullanılmasının bir sorun yaratmayacağınız belirtiyor. Bu, ödül mamalarının yavru kedinizin toplam kalori alımının %10’undan daha azını oluşturması gerektiği anlamına geliyor.

Bunun yanı sıra ödül maması yerine, kendi yediklerinizden kalan artıkları kedinize vermemeniz gerekiyor. Zira bazı yiyecekler, yavru kedinin sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Dolayısıyla yavru kedinize özellikle vermemeniz gereken birtakım yiyecekler mevcut. Bu yiyecekleri mutlaka bilmeli ve kedinizden uzak tutmalısınız.

  • Çiğ et veya ciğer: Parazitler ve zararlı bakteriler içerebilir.
  • Çiğ yumurta: Salmonella içerebilir ve B vitamini emilimini azaltarak cilt ve tüy sorunlarına yol açabilir.
  • Çiğ balık: B vitamini eksikliğine yol açarak iştah kaybına, nöbetlere ve hatta ölüme neden olabilir.
  • Süt: Sütten kesilmiş yavru kedilerde ve kedilerde süt ishale neden olabilir.

Bunlara ek olarak; soğan, sarımsak, çikolata, kahve, çay, kuru üzüm veya üzüm, yavru kediler ve yetişkin kediler için zehirli olabilir. Yavru kediler nasıl beslenir ve ne tür yiyeceklerden uzak tutulmalıdır, artık biliyorsunuz!

Yavru kediler için önemli beslenme faktörleri

Yavru kediler hızlı büyür ve bazen birkaç hafta içinde iki katı kiloya ulaşırlar. Yavru kedileri yüksek kaliteli bir mamayla beslemek, ihtiyaç duydukları tüm besin ve vitaminleri bir arada almaları açısından önemlidir. Dolayısıyla yapılması gereken ilk iş, yavru kedilere, hayata en iyi şekilde başlamalarını sağlayacak kaliteli bir yavru kedi maması vermektir. Yavru kediler için doğru mama seçimi oldukça mühim bir husustur. Ve bu hususta bir yavru kedi maması, içindeki malzemelerden çok, sahip olduğu besin maddeleri ve vitamin değerleri ile ele alınmalıdır.

  • Enerji

Bir yavru kedinin enerji ihtiyacı, yetişkin bir kediye göre 3 kat daha fazladır. Fakat mideleri küçük olduğu için yüksek enerji ihtiyacını karşılamak adına yeterli kaloriyi almaları zorlaşabilir. İşte bu nedenle, yavru kediye verilen mamanın sindirilebilir olması çok önemlidir.

  • Sindirilebilirlik

Sindirilebilirliği yüksek mamalar, yavru kedilerin midesinde hemen eritilip, onlara enerji verecektir. Dolayısıyla yavru kedi, mamasını kolayca sindirebildiği için daha fazla beslenecek ve ihtiyacı olan kaloriyi alabilecektir.

  • Protein

Yavru kediler çok hızlı büyüdükleri için protein gereksinimleri yetişkin kedilere oranla çok daha yüksektir. Yavru kedinin beslenme rutininde, proteinin hem kalitesi hem de miktarı önemlidir. Kediler, vücutlarının yeterli miktarda proteini almasını sağlamak için hayvansal protein kaynağı tüketmelidir.

  • Kalsiyum

Kalsiyum, yavru kedilerde, güçlü kemiklerin ve sağlam dişlerin oluşması için oldukça önemlidir. Yavru kedileri yalnızca protein ile beslemek onlarda kalsiyum eksikliğine yol açabilir. Dolayısıyla bir yavru kedinin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için her iki besin kaynağını dengeli bir şekilde almalıdır.

  • Yağ asitleri

Balıklarda bulunan bir Omega 3 yağ asidi olan DHA, yavru kedilerin sağlıklı beyin ve göz gelişimini desteklemeye yardımcı olur.

  • Antioksidanlar

Antioksidanlar, hücresel hasarlardan korunmaya yardımcı olur ve sağlıklı bir bağışıklık sisteminin gelişimini destekler.

Yavru kedinizin doğru beslenmesini sağlamanın en kolay yolu, onları yüksek kaliteli bir yavru kedi maması ile beslemektir. Yavru kediler için özel olarak üretilen bir dizi mama çeşidi, pek çok petshopta ve internette satılmaktadır. Lakin büyüyen bir yavru kedinin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri doğru miktarlarda içerdiğinden emin olunmalıdır.

Besin miktarı

Gıda ambalajları üstünde genellikle kedilerin ne kadar beslenmesi gerektiğine dair bir kılavuz bulunmaktadır. Yiyecekleri her zaman hazır halde, kedinizin ulaşabileceği bir noktada bırakmaktansa doğru miktarı ölçmek veya tartmak en iyisidir. Yavru kedinizin vücut durumunu izleyin ve gerektiği şekilde beslenmesi için gıdanın miktarında ayarlamalar yapın.

Sağlıklı vücut ağırlığına sahip bir yavru kedi, yukarıdan bakıldığında belirgin bir bel ölçüsüne sahip olmalıdır. Örneğin yavru kedinin kaburgaları dokunulduğu zaman hissedilebilmelidir. Fakat bununla birlikte kaburgaları gözle görünür olmamalıdır. Buna ek olarak yavru kediler yavaş yavaş kilo almalıdır (5 aylık olana kadar haftada yaklaşık 100 gram).

Beslenme sıklığı

6 aydan küçük yavru kediler günde 3 ila 4 kez beslenmelidir. Bunu yapamazsanız, yiyecekleri dışarıda bırakabilirsiniz, ancak aşırı beslenmemeye dikkat etmeniz gerekir. Zira yavru kedilerde bile obezite meydana gelebilir. Kısırlaştırma yavru kedinin enerji ihtiyacını azaltacağından, kısırlaştırma sonrasında obezite riski artar.

Yavru kedilerin kısırlaştırılma süreci 5 ila 6 aylıkken başlamaktadır. Dolayısıyla yavru kedileri, 6 aydan sonra günde 2 öğün beslemek yeterli olacaktır. Çocuklar gibi, yavru kediler de bir beslenme rutini belirlemek, onların sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlayacaktır. Bu sebeple yavru kedinizi her gün aynı saatte beslemeyi deneyin ve belirlediğiniz mama saatlerini sakın unutmayın.

Süt ve ödül mamaları

Yavru kediler sütten kesildikten sonra sütü sindirme ve laktoz in toleransı olma yeteneklerini kaybederler. Dolayısıyla onlara süt vermek oldukça yanlış ve gereksizdir. Süt, aynı zamanda bazı yavru kedilerde ishale de yol açabilir. Çoğu kedi sahibi yavru kedilerine sık sık ödül maması vererek, onları sevindirmek ister.

Fakat bu kesinlikle doğru bir davranış değildir. Zira ödül mamaları, yavru kedilerin günlük kalori alımının % 10’undan daha azını oluşturmalıdır. Yavru kedinizi, masa artıkları ve kendi yiyeceklerinizle beslemekten kaçının. Kimi yiyecekler kediler için uygun olmayıp; onların sağlıklarını da olumsuz yönde etkilemektedir.

Bunun yanı sıra normal yemekler ile beslenen bir kedi, zaman içerisinde kendi mamasını yemeği reddedecek ve yine çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşacaktır. Dolayısıyla yalvaran gözlerle size bakıyor olsa bile, ona asla kendi yiyeceğinizden vermeyin.

Yavru kedi mamasından yetişkin kedi mamasına geçiş

Yavru kedi 12 aylıkken artık yetişkin kedi mamasına yavaş yavaş geçiş yapabilir. Kedinizi, yetişkin mamasına geçirirken bunu bir hafta içinde kademeli olarak yapmalısınız. Böylelikle kedinizin yeni mamayı yavaş kabul etmesini sağlayıp, mide rahatsızlığı yaşama olasılığını azaltabilirsiniz.

Yeni mamayı kedinize tanıtmak için hem eski hem de yeni mamayı farklı kaselere koyup sunmalısınız. Bir süre sonra eski mamanın miktarını kademeli olarak azaltmaya, yenisi ise arttırmaya başlayın. Bunu kediniz yeni mamasının %100’ünü yiyene dek yapın.

Yavru kedinizin sağlıklı kalmaya devam etmesi için eksiksiz ve dengeli bir beslenme rutini çok önemlidir. Veterineriniz, evcil hayvanınızın yaşamı boyunca en iyi beslenme yöntemini söze söyleyecektir. Bu nedenle yavru kedinizi düzenli olarak bir veteriner hekime kontrol ettirin ve besin önerileri isteyin.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.