Kedi mama ve su kabı nasıl olmalıdır? Doğru mama kabı seçimi

2 Mayıs 2021
3534
Kedi mama ve su kabı nasıl olmalıdır? Doğru mama kabı seçimi

Kedi mama ve su kabı nasıl olmalıdır? Bu kedi sahipleri tarafından en çok merak edilen konulardan biridir. Lakin sanıldığı kadar kolay bir şey değildir. Zira kediniz için mama ve su kabı seçerken, en sevimli desen, renk ya da boyutundan daha çok dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar var. İşte kediniz için mama kabı ve su kabı almadan önce bilmeniz gereken bazı önemli ve kritik noktalar:

1. Plastik mama kabı sorunsalı

Plastik mama kapları, kedi sahiplerinin sıklıkla kullandığı mama ve su kaplarındandır. Plastik kaplar genellikle sağlam olmalarına rağmen, birkaç dezavantaja sahiptir. Birincisi, birçok kedinin plastiğe alerjisi vardır ve çenelerinde sivilceye benzeyen (kedi aknesi) bir cilt durumu geliştirir.

İkincisi ise plastik kaplar özellikle bakterilerin üremesi için çok daha uygun bir ortam hazırlarlar. Plastik mama ve su kapları sıyrılma ve çizilme eğiliminde olduğundan dolayı bu küçük çatlaklar mikropların üreme alanı haline gelir.

Plastik kapların temizlenerek mikroplardan arındırılması da daha zordur. Gözle görülemeyecek boyutta olan bu organizmalar, dışarıdan temiz gözüken bir mama kabında bulunuyor olabilir.

Mümkünse plastik mama kaplarını tercih etmemek daha mantıklı olacaktır. Peki, ne tür mama kabı tercih edilmeli?

2. Mama ve su kabı için en güvenilir seçenekler

Paslanmaz çelikten yapılmış olan mama ve su kapları kediler için en ideal seçenektir. Paslanmaz çelikten oluşan mama kapları, sağlam ve kırılmaz yapısının yanı sıra; bulaşık makinesinde yıkanabilir ve kediler için herhangi bir zararları yoktur. Mikroplardan arındırılması çok daha kolaydır.

Çoğu veteriner hekim tarafından seramik kaplarla birlikte en çok önerilen mama kabı paslanmaz çelik ile yapılan mama ve su kaplarıdır. Çelik kaplardan sonra, seramik mama kapları da tavsiye edilir. Fakat en iyi seçenek paslanmaz çelikten yapılmış olan mama kaplarıdır.

Bunların yanında cam mama ve su kapları da kullanılmaktadır. Ancak hem seramik hem de bu mama kaplarını kullanırken kırılgan yapıda olduklarını unutmamak gerekir.

3. En önemlisi: Temizlik!

Kediler, kirli, paslı ya da tozlu kase veya mama kaplarından mama yemeyi veya su içmeyi kabul etmez ve buna asla yanaşmazlar. Bunun yerine hiç yememeyi tercih ederler. Dolayısıyla kabınızın her daim temiz olması gerekir. Örneğin; kuru mamalar bile tabakta kir bırakmaya yetecek kadar nem ve yağ içerir.

Dolayısıyla mama ve su kaplarını her gün yıkamaya çalışın ve en azından birkaç günde bir bulaşık makinesinde yıkayın. Konserve yani yaş mama için kullanıldığınız kaseleri, kullandığınız her gün bulaşık makinesinde yıkamalısınız.

Mamanın ve suyun her gün değiştirilmesi de temizlik açısından önem taşımaktadır. Dünden kalan bir mama ve su her ne kadar temiz gözükse de çevre koşullarına bağlı olarak kısa sürelerde içinde enfeksiyöz etkenler üremiş olabilir.

4. Büyüklük ve şekil

Kediniz için alacağınız kedi mama kabı, kullanılan kedi mamasından bir ila iki büyük fincan alacak kadar büyük olmalıdır. Yani mama kabı, kedinizin rahatlıkla mama yiyebileceği büyüklüğe sahip olmak zorundadır. Ve iki büyük fincan mamayı alabilmelidir.

Mama kaplarının şekli çok önemli olmamakla birlikte; düz kenarlara sahip olan kaplar, devrilme ve ortalığı kirletme açısından daha düşük bir olasılık taşır. Ancak yine de çok dikkat edilmesi gereken bir husus değildir.

5. Servis altlıkları

Günümüzde birçok “tasarım” kedi maması kabı “servis altlıkları” ile birlikte satılmaktadır. Bu servis altlıkları, tabağı tutturmanın yanı sıra dökülme ihtimalini de aza indirir. En azından dökülen mama taneleri servis altlığına düşeceği için kedi tarafından tekrar ve kolayca yenilebilir.

Karton kutu gibi tek kullanımlık malzemeler kullanarak kendi servis altlığınızı yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra ucuz plastik servis altlıkları da tercih edilebilir. Zira kolayca silinip, temizlenebilirler.

6. Elektronik/otomatik mama ve su kapları

Kedinizden bir geceliğine ayrılmanız gerekiyorsa, acil bir durum karşısında hemen evden çıkmanız gerektiyse ya da patronunuz sizden geç saatlere kadar çalışmanızı istediyse bu gibi durumlar için elektronik yani otomatik mama kapları hayat kurtarıcı niteliktedir. Otomatik mama ve su kapları, özellikle de iştahlı veya obez bir kediniz ya da birden fazla kediniz varsa, kesinlikle evinizde bulundurmanız gereken bir mama kabı türüdür.

Otomatik mama kapları, birkaç gün için programlanabilen ve belirlenen zamanda açılıp mamayı veya suyu yenileyebilen kaplardır ve pek çok çeşidi bulunmaktadır. Dolayısıyla evden birkaç gece ayrılmanız gerekiyorsa veyahut da böyle acil durumların yaşanması ihtimaline karşı kediniz için bu mama kaplarından kesinlikle satın almalısınız.

 

Not: Bazı kediler mama ve su kaplarının ayrı yerlerde olmasını isteyebilir. Özellikle su kaplarının evin birkaç farklı yerine konması genellikle az su içen kediler için su içmeye teşvik edici olmaktadır. Ancak bunu yaparken her gün mama ve sularının tazelenmesi gerektiğini unutmayın.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.