Scottish Fold Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Scottish Fold Resimleri
İskoç kırması bu tatlı kediler, İskoçya’daki çiftlik kedilerinin kendiliğinden bir mutasyon sonucu ortaya çıkmış bir cinstir. En belirgin özellikleri kulaklarının katlı olmasıdır. Bu özelliğiyle farklı ve dayanıklı bir görünüme sahip olan Scottish Fold’lar aynı zamanda arkadaş canlısı ve yüksek zekâ seviyesine sahip türde birer cins kedidirler.
Oyun Kabiliyeti
Fiziksel Aktivite
Bakım İhtiyacı
Diğer Evcil Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Bakım Gereksinimleri
Miyavlama
Sahiplerine Karşı Sevgi
Uysallık
Zeka Seviyesi
Bağımsızlık
Saldırganlık
Kişilik & Karakter Özellikleri

Scottish Fold cinsi kediler tipik olarak zeki ve uysaldırlar. Sahiplerine karşı bağlılıklarıyla bilinirler. Kişilik özellikleri onları yeni insanlara ve durumlara kolayca adapte olmaya yardımcı olur. Çocuklarla olan dostluklarının da yüksek olması Scottish Fold’ları tam bir ev kedisi yapmaktadır. Son derece sadık bir cinstirler ve yaşadığı evdeki kişilerle sıkı bağlar kurma eğilimindedir. Genellikle başkalarının onları kucağına alıp sevgi göstermesine izin verseler de, kendi seçtikleri insanlara karşı daha bir açıklardır. Kime, ne kadar yakınlık göstereceklerini yalnızca kendilerine gösterilen ilgi ve sevgi sonucunda karar verirler. Sahiplerine olan bağlılıklarına rağmen aşırı talepkar davranmazlar. Ev içerisinde sahiplerini takip edip ayaklarına bağ olmazlar. Kucağa alınmaktan erinmeseler de, genellikle kucakta olmaktansa sahiplerine yakın olmayı tercih ederler. Arada bir sahipleriyle oynayacakları oyunun tadını çıkarır, mamalarını yer ve evin bir köşesine kıvrılıp yatarlar.

Scottish Fold cinsi kediler katlı kulakları ile farklı bir görünüme sahiptirler. Bu farklılıkları onları diğer kedi ırklarından ayrıştırır. Katlı kulaklar, yuvarlak kafaları ve geniş gözleriyle birleştiğinde tıpkı bir baykuşa benzerler. Scottish’ler her ne kadar katlı kulaklara sahip olsalar da, müthiş bir ses hassasiyetleri vardır. Örneğin evin içerisinde bir “çıt” sesi gelse hemen sese kulak kabartır ve katlı olan kulaklarını bir anda dikleştirirler.

Scottish Fold’lar 4 ila 6 kg ağırlığındadır ve çok yoğun kürkte uzun veya kısa bir tüy yapısına sahip olabilirler. Fold’lar, yuvarlak bir gövdeye ve kafa yapısına, kısa bir boyuna, orta ile kısa bacaklara sahiptirler. Neredeyse oyuncak bir kedi izlenimi verirler. Tüy renkleri düz beyaz ve gri, iki renkli veya desenli olabilmektedir.

Scottish Fold’lar sahiplerine karşı son derece bağlıdırlar. Bununla birlikte bulunduğu ortamdaki çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla da iyi geçinme eğilimindedirler. Kulak tırmalamayan yumuşak bir sesleri vardır. Bu özellikleri Scottish cinsi kedileri tam bir ev kedisi yapmaktadır. Sahiplerine karşı olan sevgileri ve yüksek zekâ seviyeleri sayesinde verilen eğitimleri de kolayca öğrenirler. Scottish’ler çok kişili evlerde yaşayan bireylere ve yalnız yaşayan bekârlara ev içerisinde iyi bir dost olabilir.

Tarih

Scottish Fold cinsi kedilerin kökenleri 1961 yılında İskoçya’nın Coupar Angus kentinde bulunan beyaz renkte bir ahır kedisi olan “Susie” ye kadar uzanmaktadır. Susie’nin kafa yapısı ve katlı kulakları burada yaşayan William Ross adındaki yerel bir çiftçinin ve bölgedeki kedi meraklılarının dikkatini çekmiştir. Ross, Susie’nin yavru kedilerinden birini aldı ve bir genetik uzmanı ile birlikte kafa kafaya vererek bugünkü Scottish Fold’u üretmek için British Shorthair cinsi kedileriyle melezlemeye başladı. İlk başta, bazı kedi yetiştiricileri ve kedi meraklıları bu yeni ve farklı cins için bir hayli hevesliydiler, ancak kısa bir süre sonra ortaya çıkabilecek potansiyel sağlık sorunları hakkında endişelenmeye başlamışlardı. Ortaya çıkan bu yeni melez kedilerdeki olası sağırlık, kulak enfeksiyonları ve kulak akarları ile ilgili endişeler, bu türün İngiltere’de popüler olmasını engelledi.

1970’lere gelindiğinde ise Scottish’ler Amerika’da başarılı bir şekilde yetiştirilmeye başlanmış ve cinsin kişisel özelliklerinin de oturmasıyla o yıllardan bu güne dünya çapında popüler bir tür haline gelmiştir.

Fiziksel Nitelikler
Vücut

Scottish Fold cinsi kedilerin yuvarlak gövdeleri ve tıknaz görünmelerine neden olan kalın kürkleri vardır. En belirgin özellikleri, kulaklarının katlı ve başa yapışık olmasıdır. Bu özellikleri onları tıpkı bir baykuşa benzetir. Gözleri geniş ve yuvarlaktır. Genel görünümü, orta boy, tıknaz ve çok yönlü bir kedinin görünümüdür.

Kafa

Yuvarlak ve geniş gövdelerine oranla nispeten küçük sayılabilecek yuvarlak bir kafa yapıları vardır. Boyun kısmı kısa ancak kalın ve yoğun tüylüdür.

Kulaklar

Scottish Fold cinsi kedileri diğer kedi ırklarından ayıran en belirgin özelliği kulaklarıdır. Bu cins kedilerin kulakları öne veya arkaya katlıdır. Küçük kulakları uçlara doğru sivrilir.

Gözler

Uysal mizaçları ve sevecen görünümlerine uyumlu renkli gözleri vardır. Gözler, Scottish’lere ayrı bir tatlılık katar. Göz yapıları geniştir. Yuvarlak kafaları ve katlanmış kulaklarıyla birleştiğinde ortaya baykuş benzeri bir görünüm çıkar. Scottish’lerin göz renkleri genellikle parlak altın rengidir ancak yeşil veya mavi de olabilir.

Bacaklar ve Ayaklar

Scottish’lerin kısa ve kalın bacakları vardır. Ayak parmakları gayet düzgün ve çok yönlüdür. Önde patiler beş, arka patiler dört parmaktır.

Kuyruk

Scottish Fold cinsi kedilerin kuyrukları orta ila uzun olabiliyor. Ancak vücutlarına orantılıdır. Kuyrukları, tabanda yuvarlak ve uçlara doğru incelip sivrilmektedir.

Tüy

Tüyleri orta ve uzun olabiliyor. Kürkleri yoğun tüylü, yumuşak dokuludur. Tüylerinin yoğunluğu nedeniyle sahiplerinin birlikte yatmaları önerilmez. Tüylerinin rengi bölgesel ve mevsimsel olarak değişiklik gösterir.

Renk

Scottish’ler genellikle beyaz, krem, gümüş, kahverengi ve siyah renklerde olurlar. Desenleri ise düz, iki renkli, benekli veya gölgeli olabilir. Göz renkleri kedinin baskın rengine uygun olacak şekilde değişiklik gösterir.

Not: Burada yer alan bilgiler çoğunlukla bu cinsi temsil etse de kediler, kişilikleri ve görünüşleri farklı olan canlılardır. Belirli bir evcil hayvanla ilgili ayrıntılı bilgi için veteriner hekime danışınız.

Sıkça sorulan sorular

Scottish Fold cinsi kediler her ne kadar aktivite seviyesi düşük olsalar da kendi başlarına oyuncaklarıyla oynamak veya sahipleriyle vakit geçirmekten büyük keyif alırlar. Yüksek zekâ seviyeleri onları, özellikle eğitim konusunda diğer kedi ırklarından bir adım öne çıkarmaktadır. Ancak hassas bir yapıya sahip olmaları nedeniyle eksik edilmemiş bir sevgi ile Scottish’leri eğitmek mümkün olacaktır.

Henüz yavruyken Scottish’leri eğitmek daha kolay ve daha çabuk sonuca ulaştıracaktır. Doğal bir tuvalet eğilimine sahip olan Scottish cinsi kediniz için evde ona özel tuvalet kabı içeren bir alan oluşturmanız tuvalet eğitimi için yeterli olacaktır.

Tırnak kesimi için ise öncelikle kucağınızda uzun süreler kalmasına alıştırmalısınız. Zaten kucakta sevilmekten hoşlanan Scottish cinsi kedileri tırnak kesimine alıştırmak için ise başını okşayabilir, patilerini çok fazla sıkmadan yavaşça kesime başlayabilirsiniz.

Scottish Fold’lar uysal bir mizaca sahiptirler. Ayrıca sahiplerine karşı bağlılıklarıyla da bilinen kedilerdir. Bu nedenle eğitim esnasında sahiplerinden gelen komutlara oldukça uyum sağlarlar ve bu sayede süreci hiç olmadığı kadar kolaylaştırırlar.

Sağlıklı bir Scottish Fold cinsi kedinin ömrü 12 ila 15 yıldır. Bazen 17-18 yıla kadar yaşadıkları da görülür. Ancak her kedi gibi Scottish’lerin de genetik sağlık sorunlarının olduğunu unutmamalısınız. İyi bakılan, düzenli beslenen ve tüm sağlık kontrolleri yapılan Scottish Fold kedisi ortalama sürelerde yaşam sürebilirler.

Diğer tüm kedi ırklarında olduğu gibi Scottish Fold cinsi kedilerde de çiftleşme dönemi, gelişimlerinin tamamlandığı dönem olan 1,5 ila 2 yaş aralığıdır. Ancak henüz 8 aylıkken kızışma dönemine giren kediler 2-3 haftada bir bu dönemi periyodik olarak yaşarlar.

Scottish Fold’lar bakım gereksinimi yüksek kedilerdir. Diğer tüm ırklarda olduğu gibi çeşitli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilmektedirler. Düzenli olarak kaliteli mamalarla beslenecek olmaları onların daha sağlıklı ve uzun bir ömür yaşamalarına olumlu katkısı olur. Ancak içeriği zayıf, değişken mama tercihleri ve bir program dâhilinde olmayıp farklı porsiyonlarda verilen mamalar neticesinde Scottish’ler fiziksel hassasiyetlerine bağlı olarak çeşitli hastalıklara yakalanabilirler.

Cilt ve sindirim hassasiyeti olan Scottish Fold cinsi kediler için su tüketimi oldukça önemlidir. Bu nedenle tercih edilecek kuru mamalar buna göre seçilmelidir. Yani protein bakımından fazla zengin olmayan, sağlıklı tahıllar ile içeriği hafifletilen mamalar olmalıdır. Hills, Proplan, N&D, Felicia ve Royal gibi markaların Scottish Fold cinsi kedilere uygun mamalarından tercih edebilir.

Scottish Fold cinsi kedilerin yoğun kürkü, diğer çoğu kediden biraz daha fazla bakım gerektirir. Bu nedenle onları haftada birkaç kez fırçalamak gerekir. Çünkü ihmal edilmiş bir Scottish Fold’un kürkü bir süre sonra ciltte tahrişlere neden olacak, tüy yumakları oluşacak ve ev içerisinde neredeyse her yerde dökülmüş tüylerin oluşmasına sebebiyet verecektir. Özellikle İlkbahar ve Sonbahar gibi daha fazla tüy dökümünün yaşanabileceği mevsimlerde düzenli bakım şarttır.

Tırnak kırılmalarının önüne geçmek için genellikle haftalık olarak tırnaklarının da kesilmesi gerekir. Henüz yavruyken tırnak kesiminin yapılması hem sahibinin hem de kedinin işini kolaylaştıracaktır.

Yukarıda açıkladığımız diğer sağlık sorunlarının dışında kızarıklık, kötü koku ve bazen akıntı şeklinde ortaya çıkabilecek enfeksiyonlar için haftada bir kulakları kontrol edilmelidir.

Son olarak diğer tüm kedilerde olduğu gibi, Scottish Fold cinsi kedilerin dişlerinde tartar oluşumunu ve diş eti hastalığını önlemek için düzenli olarak dişlerinin de sık sık fırçalanması gerekmektedir.

Scottish Fold, nadir görülen bir kedi cinsidir. Dolayısıyla fiyatları; renklerine, kilolarına ve yaşlarına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak tipik 2 ila 5 aylık bir Scottish Fold kedi yavrusunun fiyatı 1.000 ila 6.000 TL arası değişiklik gösterir.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.