Kedilerde çiftleşme hakkında bilinmesi gerekenler

13 Haziran 2021
561
Kedilerde çiftleşme hakkında bilinmesi gerekenler

Kedilerde çiftleşme sanıldığının aksine daha fazla anlam içerir. Bu fizyolojik olay, kedilerin belli dönemlerde çiftleştiği ve bu süreçte yüksek ses çıkardıkları ile sınırlı değildir. Ayrıca çiftleşme hakkında da söylenilen bilgiler yeterli olmayabilir ve her zaman gerçeği yansıtmayabilir. Bu nedenle kedilerde çiftleşme ile ilgili her detaya yer verdiğimiz bu yazı, sizler için çok daha faydalı olabilir. Kediler nasıl çiftleşir? Kedi çiftleşmesi ne kadar sürer? Kediler hangi ay çiftleşir? gibi daha pek çok sorunun yanıtına burada ulaşabilirsiniz.

Kediler Çiftleşmeye Ne Zaman Hazır Olur?

Dişi kedilerin cinsel olgunluğa erişmesi yaşam koşullarına, ırklarına, yaşadıkları bölgenin iklim özelliklerine, genel sağlık durumlarına ve nasıl beslendiklerine göre değişmektedir. Ancak dişi kediler genel olarak 6 – 12 aylık gibi bir süreç sonrasında cinsel olgunluğa ulaşırlar. Öte yandan serbest yaşayan kedilerin, saf ırklara nazaran cinsel olgunluğa daha erken ulaştıkları bilinir.

Erkek kediler dişi kedilere göre daha geç olgunlaşsa da, genellikle erkek ve dişi kediler 1 yaşına gelmeden üreyebilecek cinsel olgunluğa erişirler. Erkek kediler cinsel olgunluğa eriştikten sonra her zaman çiftleşmeye hazır olurken, dişi kediler ise östrus dönemi olarak da bilinen kızgınlık sürecinin herhangi bir gününde çiftleşmeye hazırdırlar.

Dişi kedilerde kızgınlık döneminin ortalama 7 gün sürdüğünü, yine bu zaman aralığının kediden kediye göre değişmekte olduğunu ve genellikle 1 – 21 gün arasında sürdüğünü söyleyebiliriz. Kızgınlığa girdiklerinde ise dişi kedilerin davranışları büyük ölçüde değişir ve kendine eş bulmaya çalışır. Bu konuda oldukça seçici olan dişi kediler, kızgınlık döneminde olsalar bile erkek kedi ile çiftleşmek istemedikleri sürece çiftleşmezler.

Erkek Kedilerde Çiftleşme

Kedilerde çiftleşme konusunu biraz daha detaylandıralım. Erkek kedilerin kızgınlık dönemleri, dişi kedilere nazaran daha hafif ve daha geç başlar. Aynı zamanda şunu da belirtmeliyiz ki erkek kediler, dişi kedilere göre çiftleşmeyi daha çok isteyen taraftır. Erkek bir kedi doğduktan tam 7 ay sonra kızgınlık dönemine girer. 7 ayını doldurmuş ve hormonları gelişmiş bir erkek kedi ise, çiftleşmek için hazırdır.

Eylül ayın sonlarına doğru erkek kedilerin çiftleşme hormonu yani libidoları azalır ve bu libidoların azaldığı dönemlerde erkek kediler kızgın ve kaba davranışlarda bulunurlar. Eğer kediniz evde yaşıyorsa, bu dönemlerde kum kabını kullanmadıklarını söylemeliyiz. Bunun dışında ise evin her yerine fazlasıyla ağır kokan cinsel kokularını bırakırlar. Bu koku ile dişi kedilerin çiftleşme hormonlarını uyarmak amaçlanır.

Dişi Kedilerde Çiftleşme

Sürtünen kedi

Dişi kedilerde çiftleşme belirtileri, erkek kedilere göre daha erken başlar. Erkek kediler çiftleşme dönemine 7. aydan sonra girerken, dişi kediler ise 6. ayda girerler. Dişi kedilerde kızgınlık dönemi olarak adlandırılan bu süreçte, dişi kedilerin hareketleri ve karakterleri ters yönde değişir. Sahiplerine sürtünme, sıkıntılı tavırlar, garip hareketler ve miyavlamalarında değişiklik ve ağırlık gibi bazı belirtiler buna işarettir. Aynı zamanda dişi kedilerin bu dönemlerde acı çekiyormuş gibi miyavladığını unutmayın ve böyle zamanlarda sakin olmanız gerektiğini hatırlayın!

Sokak Kedilerinde Çiftleşme 

Sokakta yaşayan kedilerin çiftleşme dönemleri, evde yaşayan diğer kedilere göre daha farklı olabilir. Örneğin kızgınlık dönemlerinde olan dişi kediler, sokağın her köşesine salgı bırakır ve bu sayede bölgedeki diğer erkek kedilerin haberdar olmasını sağlar.

Kediler Hangi Ay Çiftleşir?

Kedilerde çiftleşme zamanı yaşadıkları bölgedeki ikleme göre değişkenlik gösterir. Örneğin kuzey yarımkürede yaşayan kediler, Ocak – Mart ve Ağustos – Ekim aylarında üreme dönemine girerler. Havaların ısınması ve güneşin kendini belli etmesi gibi değişkenliklerin yaşanmasının ardından güney yarımkürede ise tam tersi bir durumun yaşandığını bilmelisiniz.

Kediler Nasıl Çiftleşir?

Sokakta çiftleşen kediler

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi dişi kedilerin isteğine bağlı olarak çiftleşme gerçekleşir. Dişi kediler, erkek kediler ile çiftleşmeyi istemezse ya da bu sürece hazır değilse, çiftleşmenin gerçekleşmesi ne yazık ki imkansızdır. Çiftleşme döneminde olmalarına rağmen dişi kediler, kendi eşlerini kendileri seçmek ister. Çiftleşmeye hazır olan dişi kediler ise, sinyallerini farklı şekillerde gösterir ve bu sinyalleri çevresinde bulunan erkek kedilerin fark etmesini sağlar. Bu sinyallerin ardından erkek kedilerin kendisine doğru çekilmesini bekleyen dişi kediler, içlerinden en baskın olanını seçerler. Tabii ki bu sürecin sokakta yaşayan kediler için geçerli olduğunu belirtmeliyiz.

Erkek kediler, dişi kedilerin kulağını ve başını yaladığı esnada, dişi kediler herhangi bir ters hamle yapmıyorsa çiftleşme istediğini kabul etmiş demektir. Ardından dişi kediler yere yatar ve erkek kedilerin onları koklamasına izin verir. Birbirlerine yaptıkları kur yaklaşık 2 saati bulabilir. Erkek kediler, dişi kedilerin üzerine çıkarak ensesini ısırır ve kontrolün kendisinde olmasını sağlar. Penetrasyonun da gerçekleşmesinin ardından, çok kısa bir zaman sonra birleşme sonra erer. Erkek kedilerin cinsel organı dikenli bir yapıya sahiptir ve bu yapıdan dolayı dişi kedilerin vajina kanalının tahriş olmasına neden olur. Aynı zamanda vajina kanalını uyararak yumurtaların inmesine sebep olur. Çiftleşmenin sonra ermesinden sonra erkek kediler, dişi kedilerin sakinleşmesini bekler ve sakinleşinceye kadar aynı pozisyonda kalır.

Kedi Çiftleşmesi Ne Kadar Sürer?

Çiftleşen kediler

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kedilerin çiftleşmesi saniyeler içerisinde bitebilir. Aynı zamanda kedilerde çiftleşme gün boyu devam edebilir ve dişi kediler birçok kez birleşmeye izin verebilir. Bir defada gerçekleşen birleşme ile yumurtaları inmeyebilir ve gebelik meydana gelmeyebilir. Döllenme ise çiftleşmeden tam 24 saat sonra gerçekleşir.

Dişi kediler, yaşam şartlarına bağlı olarak birden fazla erkekle de çiftleşebilir ve bir kedi ortalama 4 yavru dünyaya getirebilir. Bu yavruların babaları da farklı bir kedi olabilir. Gebelik için yumurta salınımı meydana gelirken, erkek kediler farklı bir yumurtayı dölleyebilir.

Dişiler Çiftleştikten Sonra Neden Yuvarlanır?

Dişi kediler, çiftleşme sona erdikten sonra yuvarlanmaya, pozisyon değiştirmeye ve hem genital bölgelerini hem de sırtlarını yalamaya başlarlar. Bu davranışların tam olarak nedeni bilinmese de, yumurtlamaya vücudun verdiği hormonal bir yanıttan ya da bir önceki çiftleşme sırasında erkek kedinin kokusunu atma çabasından kaynaklı olabileceği tahmin edilmektedir. Ayrıca dişi kediler birleşmenin bitmesinden sonra, yaklaşık yarım saat sonra farklı bir erkek kediyi kabul edebilir.

Erkek Kedi Çiftleştikten Sonra Ne Yapar?

Erkek kediler genel olarak olay yerinden uzaklaşır ve dişi kedilerin yanından ayrılırlar. Bu davranış ile dünyaya gelecek yavruların bakımında, dişi kedilerin yanında olmayacaklarını ifade etmeye çalışırlar. Öte yandan dişi kediler, yeniden çiftleşmeye hazır olduklarında erkek kediler yeniden yaklaşırlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Dişi kedi ne zaman çiftleşir?

Dişi kediler kızgınlık dönemlerinde huzursuzlanır, bağırarak cinsel çağrılarda bulunur ve sık sık idrarını yaparlar. Bunların dışında canlı veya cansız nesnelere -siz de dahil olmak üzere- sürtünmeye başlarlar. Aynı zamanda dişi kedilerin kuyruk sokumuna dokunulduğunda poposunu kaldırması, kuyruğunu yana çevirmesi ve çiftleşme pozisyonunda çömelmesi çiftleşmek için hazır olduğu anlamına gelir. Hatta bu davranışlarından sonra dişi kediler mırlamaya, ön pari masajı yapmaya ve vücudunu germeye başlarlar.

Dişi kedi çiftleşmek istemezse ne yapmalıyım? 

Eğer kediniz çiftleşmek istemezse, henüz buna hazır değil demektir. Eğer kedinizi erkek kedi ile baş başa bırakıp çiftleşmeye zorlarsanız, bu kedinizin psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, sabırlı davranarak kedinizin kendini hazır hissetmesini beklemelisiniz.

Dişi kedi erkek kediye tıslıyor, ne yapmalıyım?

Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız, yine kedinizin çiftleşmeye uygun olmadığını ve hazır hissetmediğini bilmelisiniz. Evinize gelen erkek kediden veya çiftleşmek için götürdüğünüz evden hoşlanmamış olma ihtimali çok yüksektir. Bu nedenle kedinizin rahatlayıp stresini atması için biraz zaman vermelisiniz.

Dişi kediler çiftleşirken neden bağırır?

Birleşme sona erdiğinde erkek kedi, dişi kedinin vajina iç duvarlarını tahriş eder. Bu durum da dişi kedinin canını yakar. Birleşme sonrasında dişi kedi bağırabilir, tıslayabilir, tükürebilir, ısırabilir ve erkek kediye tepki verebilir. Böyle bir an yaşandığında da çiftleşmenin sona erdiği anlaşılır.

Dişi kedi birden fazla erkek kedi ile çiftleşir mi?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi dişi kedilerin birden fazla erkek kedi ile çiftleşmesi mümkündür. Üstelik bu durum dişinin yavruları için en doğru geni bulması konusunda da büyük önem taşır.

Erkek kedi ne zaman çiftleşir?

Erkek kedilerin her zaman çiftleşmeye hazır olduğundan bahsetmiştik. Erkek kedilerin dişi kedilerde olduğu gibi herhangi bir duygusal hazırlığa ihtiyaçları yoktur. Zamanı geldiğinde çiftleşmek için hazır dişi kedileri ararlar ve bulduklarında ise çiftleşmeye başlarlar.

Erkek kedi yavru kediyle çiftleşir mi?

Erkek kedi ve yavru kedinin çiftleşmesi, döllenme ve yavru kedinin hayatı için çok sağlıklı bir çiftleşme değildir. Ancak nadiren de olsa bu durum meydana gelebilir. Bu nedenle evinizde erkek yetişkin bir kedi ve dişi yavru kedi varsa, kızgınlık dönemlerinde ayrı yerlerde bulundurmamanızda ve sürekli gözlemlemenizde fayda var.

Dişi kedi çiftleştikten sonra kızgınlığı geçer mi?

Kedim çiftleşmesine rağmen neden hala miyavlıyor? ya da Kedim çiftleştikten sonra neden yeniden kızgınlığa girdi? gibi soruların yanıtı kedi sahipleri tarafından oldukça merak edilip araştırılıyor. Bu sorunların nedeni arasında ilk olarak, çiftleşme anında sık çiftleşmenin meydana gelmediği gösterilebilir. Aynı zamanda dişi kedinin yumurtalarını yumurtalıklarından indirememesi de diğer nedenleri arasındadır. Kediniz sadece bir kez çiftleştiyse ve bir daha birleşme yaşanmadıysa tekrardan kızgınlığa girmesi çok normaldir.

Kediler çiftleşirken neden ısırır?

Erkek kediler dişi kedilerin üzerinde bir hakimiyet kurmak için ısırırken, dişi kediler ise erkek kedilerden kurtulmak için ısırırlar.

Kediler kendi yavrularıyla çiftleşir mi?

Ne yazık ki kediler kendi yavrularıyla çiftleşebilir. Yavru kediler sütten kesilip ergenlik çağına girdiklerinde çiftleşmeye hazır olduklarından dolayı birbirlerine eş gözüyle bakma potansiyeline sahiptirler. Ayrıca anne kedilerin, yavru kedileri ile çiftleşmeleri de çok muhtemeldir. Eğer evde bir kediniz ve yavruları varsa, çok sayıda yeni yavru kedi sahibi olma olasılığınız çok yüksektir. Bu nedenle kedilerinizi kısırlaştırmak oldukça önemli ve gerekli bir işlemdir.

Tekir kediler cins kedilerle çiftleşir mi?

Tekir olarak adlandırılan sokak kedileri, en sağlıklı ırklardandır. Bunun nedeni de sürekli olarak farklı cins ve ailelerden çiftleşerek dünyaya gelmeleridir. Böylece farklı cinslerle çiftleştiğinde, bir ırkta yer alan genetik bir rahatsızlık yavrularında görülmez ve daha sağlıklı kediler dünyaya gelir. Buna en uygun örnek olarak ise, Scottish Fold ile British Shorthair kedilerin çiftleşmesini verebiliriz. Scottish Fold kedilerde ırklarına özgü genetik hastalıkların olduğunu ve kendi cinsi ile çiftleşirse yavrularının büyük bir bölümünün yaşayamayacağını belirtmeliyiz.

Kedim kolum ile ilişkiye giriyor?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazen kediler, özellikle de dişi kediler, kızgınlık dönemlerinde bu tür davranışlarda bulunabilir. Bunu engellemek için ya erkek bir kedi ile çiftleşmesine izin verebilirsiniz ya da kedinizi kısırlaştırabilirsiniz.

Kediler kardeşleriyle çiftleşir mi?

Kediler bu ayrımları yapamadıkları için cinsel olgunluğa eriştiklerinde birbirleri ile çiftleşmek isteyebilirler. Ancak kan bağı olan kedilerin (erkek kardeş, kız kardeş, baba ve kız, anne ve oğlu) çiftleşmesi oldukça risklidir ve bu durum genetik kusurların gelişmesine yol açar. Örneğin küçük boy, burunda yapısal bozukluk, çene bozuklukları, anormal göz yerleşimi ve asimetri gibi belirtiler görülebilir. Ayrıca normale göre daha düşük doğurganlığa sahip olabilirler ve genç kedilerde kanser meydana gelebilir. Son olarak da bağışıklık sistemi yetersizliklerinin de oldukça yaygın görüldüğünü söylemeliyiz.

Dişi kedi kaç aylıkken çiftleşir?

En uygun çiftleşme zamanı genel olarak 12 – 18 aylar arasındadır.

Kediler çiftleştikten kaç gün sonra hamile kalır?

Yumurtlama birleşmeden itibaren 20 veya 50 saat içerisinde gerçekleşir.

Kedi emzirme döneminde hamile kalabilir mi?

Evet, ne yazık ki hamile kalabilir. Bu nedenle dişi kedileri çiftleşme döneminde uzak tutmak gerekmektedir.

Kediler kaç yaşında hamile kalmaya başlar?

Kediler cinsel olgunluğa 5 – 12 ay arasında ulaşır ancak bu süreç bazı zamanlarda 4 aya da düşebilir. Eğer kediniz bu yaşta hamile kalırsa, hem anne hem de yavru için tehlikeli bir durum olabilir. Çoğu veteriner hekimi de bu sorunları önlemek için, kedileri erken yaşta kısırlaştırmayı tavsiye eder.

Kediler çiftleştikten sonra ne zaman doğurur?

Hamilelik, 64 – 71 gün arasında değişkenlik gösterir ve çoğu kedi 63. veya 65. günler arasında genelde doğurmuş olur.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.