Kedinizin kısırlaşması konusunda biraz yavaş davrandınız ya da hamile bir kediyi sahiplendiniz. O halde kedilerde hamilelik belirtileri konusunda bazı bilgileri edinmenizin vakti geldi demektir.

Kedinizin hamileliğini öğrendikten sonraki ilk önemli karar hamileliğin devamına izin verip vermeyeceğinizdir. Hamile bir kedinin kısırlaştırılması hamileliği sonlandırır ancak bu durum kimileri tarafından insancıl bir davranış olarak kabul edilmediği için bu karar ailenizle ve veterinerinizle birlikte vermelisiniz.

Kedilerde hamilelik belirtileri

kedilerde hamilelik belirtileri

Kediler ortalama 63 ile 67 günlük bir hamilelik süreci yaşar. Bu süre bazı kedilerde 72 güne kadar çıkabilir. Kediler hamile oldukları ilk birkaç hafta boyunca herhangi bir belirti göstermez ancak sonrasında bazı değişiklikler meydana gelir. Bir kedinin hamile olduğunu anlamak için ondaki davranışsal ve fiziksel değişimleri iyi gözlemlemek gerekir:

 • Hamilelik yaklaşık 15-18 günlük iken evcil hayvanınızın meme uçları genişler ve kırmızı olur. Buna “pembeleşme” denir.
 • Tıpkı insanlar gibi kraliçe olarak isimlendirilen hamile kedilerde de mide bulantısı ve ardından kusma durumu oluşabilir. Eğer bulantı ve kusma artarsa veterinere başvurmakta fayda var.
 • Kraliçenin karnı insanlarda olduğu gibi hamilelik ilerledikçe şişmeye başlar. Bu durumda kedinin karnına dokunmaktan çekinmelisiniz. Böylece hem kedinizin saldırganlaşmasının önüne geçecek hem de yavru kedilerin zarar görmesini engelleyeceksiniz.
 • Kedinizin kilosu, karnındaki yavru sayısına göre 1 ile 2 kilo arasında artış gösterecektir. Bunda hamilelik dönemine giren kedilerin iştahının artması önemli rol oynamaktadır.
 • Hamile kediler, normalden daha fazla ilgi ve şefkat ister. Normalde sevecen ve sosyal bir kediyse hamilelik esnasında somurtkan ve çevresine karşı itici olabilir.
 • Hamilelik döneminde kedilerde kızgınlık döngüsü genellikle son bulur ancak bazı kedilerde bu durum devam edebilir. Kediler hamile iken tekrar çiftleşme gerçekleştiği zaman kedi, birden fazla babaya sahip kediler dünyaya getirecektir.
 • Kediler hamile olduğu dönemlerde daha uzun süre uyumak isteyecektir.
 • Veterineriniz tarafından gerçekleştirilecek olan Palpasyon, röntgen, ultason gibi yöntemler ile kedinizin gebe olup olmadığını kesin olarak öğrenebilirsiniz.

Hamile kediler kısırlaştırılmalı mı?

hamile kedilerde kısırlaştırma

Hamile bir kedinin kısırlaştırılması, kürtaj işleminin yapılması anlamına gelir. Doğmamış bir kedinin kürtajla alınması, çok istenen bir durum değildir ve çoğu kişi buna çok sıcak yaklaşmaz. Bazı barınaklarda gelen kediler hemen kısırlaştırılırken bazı barınaklar hamileliği ilerlemiş olan kedilerin doğumuna izin verebilmektedir.

Hamile kedinin çok genç, çok yaşlı ya da sağlık problemleri olan bir kedi olması, hamileliğin ve doğumun çok daha fazla sorunun ortaya çıkmasına neden olabilir. Böyle bir durumda uzmanlar hamile kedinin kısırlaştırılması konusunda daha atak davranabilmektedir. Karşılaşılacak olası sıkıntılar bizlere kedilerde erken kısırlaştırmanın önemini göstermektedir.

Hamile kedinin kısırlaştırılmasına nasıl karar verilir?

hamile kedi kısırlaştırılmalı mı?

Bir kedi hamile iken onun kısırlaştırılmasına karar verme aşamasında şu noktalar çok önemlidir:

Kediniz kaç aylık hamile?

Kedilerin erken ve orta vadede kısırlaştırılması sıklıkla yapılan bir şeydir ancak hamileliğinin son zamanlarına yaklaşmış kedilerde kürtaj çok fazla tercih edilmez.

Kedi kaç yaşında?

Çok genç kedilerde (1 yaşın altında) veya çok yaşlı kedilerde (8 yaşın üstünde) hastalıklı ya da ölü yavru kedi doğması, doğum sonrasında yavrulara bakım esnasında yaşanabilecek sıkıntılar ya da anne kedinin ölümü başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkma ihtimali nedeniyle bu dönemlerdeki kedilerde kısırlaştırma daha çok tercih edilmektedir.

Kedinin genel fiziksel durumu

Kedinin genel olarak sağlık durumunun iyi olduğu ve hamileliğin geç döneminde olduğu durumlarda çoğunlukla gebeliğin doğumla sonuçlanmasına izin vermek uygun olacaktır. Fiziksel durumu kötü olan kediler için doğum ve sonrasında bakım süreci sıkıntılı olabileceği için bu durumda kürtaj daha mantıklı olabilir. Kedinizin sağlık durumunun kontrolü için veterinerinize başvurabilir ve onunda doğumla ilgili fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

Eviniz doğacak yavru kediler için yeterli mi?

Evinizin genel durumunun yeni doğacak kediler için müsait olup olmadığını mutlaka inceleyin. Eviniz, onlar için yeterli alana sahip olması, stresten uzak bir ortamın olması, kalabalık olmaması, beslenmeye ve dinlenmeye müsait alanların olması gibi şartları yerine getiriyorsa doğacak kediler rahat bir büyüme ortamına sahip olacak demektir. Bu unsurlardan bir ya da birkaçının sağlanamadığı evlerde yavru kedilerin yetiştirilmesi esnasında sorunlar ortaya çıkabilir.

Yavru kedileri sahiplendirebilir misiniz?

Eğer maddi olanaklar ve evin imkanları bakımından kendinizi yeni kediler için yeterli görüyorsanız sıkıntı olmayacaktır. Şayet doğacak kediler için ideal bir ev bulmanız gerekiyorsa o evi çok iyi bir araştırma sonucunda bulmalı, kediler ve kedi sahiplenme konusunda bilgili bir aile tespit etmelisiniz.

Hangisi daha insancıl bir karar?

Sonuç olarak kar ve zarar analizi yaparak bir karara varmalısınız. Bahsetmiş olduğumuz durumları gözden geçirerek, sevdiklerinizle ve veterinerinizle fikir alışverişinde bulunarak sizin ve bilhassa kediniz için en doğru kararı verebilirsiniz.

Yaklaşan doğumun belirtileri

kedi doğum yeri

 • Doğumu yaklaşan kedilerin iştahı azalır ve yemek yemeyi reddeder.
 • Hareketli tavırlar takınıyorsa ve kendisine sakin bir yer arıyorsa bu yaklaşan doğumun habercisidir.
 • Kedinizin vücut ısısı, doğumdan 12-24 saat kadar önce 38 derecenin altına düşecektir.
 • Doğumdan hemen önce anne kedi normale göre daha gürültülü olabilir, tedirgin görünebilir ve kendini sürekli temizleyebilir.
 • Doğumdan hemen önce kuvvetli karın kasılmaları meydana gelir ve vajinadan bir miktar akıntı gelebilir. Eğer akıntı çok yoğun ya da koyu kırmızı renginde olursa mutlaka veterinerinize başvurun.
 • Kediniz yaklaşan doğum için kendisine rahat doğum yapabileceği sakin ve yumuşak bir yer arar.

Hamile bir kedinin bakımı

hamile kedilerin bakımı

Kraliçenizin doğumuna karar verdiyseniz, hamile kedinize nasıl bakacağınız ile ilgili aklınızda bazı sorular olabilir. Bu soruların cevapları için veterineriniz iyi bir başlangıç noktası olacaktır. Ona başvurarak kediniz için uygun bir diyet programına başlamak ve hamile kedi için kendisini rahat hissedeceği güvenli bir ortam yaratmak yapacağınız ilk işlerden.

Kediler ortalama 1 ile 10 arası yavruya gebe kalır. Kedilerin hangi büyüklükte ve kaç tane yavru doğuracağı cinsine göre değişkenlik gösterebilir. Kedinizin kaç kedi doğuracağını bilmek doğum öncesi ya da sonrası için faydalı olabilir. Doğacak yavru kedi sayısına göre evinizdeki ortamı hazırlayıp, ihtiyaçlarına göre düzenlemeleri yapın.

Hamile kedilerin beslenmesi ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Hamile kediler diğerlerine göre daha fazla kaliteli gıdaya ihtiyaç duyduklarından büyümeye odaklı formüle edilmiş yüksek kaliteli bir mama seçimi çok önemlidir. Kedinizin bu dönemde daha fazla su içmesine özen gösterin.

Hamile kediler, hamileliğin ilk dönemlerinde herhangi özel bir ortama ihtiyaç duymazlar. Hamileliğin son evresinde ise doğum yapacakları için yavrularını korumak adına daha güvenli ve sessiz bir ortam beklentisi oluşur. Bunun için evin sessiz noktalarından birini seçin. Sepetten, yumuşak ve tehlike hissi uyandırmayacak güvenli bir ortam oluşturun.

Özellikle hamilelik döneminde kedinizin sağlıklı olduğundan emin olun. Eğer kedinizin sağlığı ile ilgili endişeleriniz olursa mutlaka veterinerinize başvurun. Aşılarının tam olduğundan şüphe duyarsanız aşı takvimini kontrol edin.

Hamileliğin son dönemlerinde kedinizin karnı ve mesanesi artık oldukça şişkin bir hal alacaktır. Bu nedenle istenmeyen bir durum olsa da kediniz kum tepsisine her zaman yetişemeyebilir. Kedinizin idrarını kaçırması ile karşılaştığınızda herhangi bir tepki göstermeyin ve sadece kirlenen yeri temizleyin. Aynı zamanda memelerinden süt de sızma ihtimali de var. Bu nedenle özellikle yattığı yeri sık sık kontrol edin.