Kediler en erken ne zaman hamile kalır?

17 Kasım 2021
46
Kediler en erken ne zaman hamile kalır?

Kediler en erken ne zaman ya da kaç aylıkken hamile kalır gibi soruların yanıtları yavru kedi sahipleri için oldukça önemlidir. Çünkü veterinerler dişi kedilerin ilk kızgınlık döneminde hamile kalmalarını önermezler. Bununla birlikte kedisinin kısırlaştırılmasını isteyenler için kedinin erkenden hamile kalması, hem kedi hem de sahibi için zorluğa neden olabilir. Bu yüzden sağlık durumunu yakından ilişkilendiren bu gibi konulara önem vermek gerekir. Çünkü kediler çok küçükken hamile kalabilir.

Kediler kaç aylıkken hamile kalır?

Kediler için en erken 4 aylıkken hamile kalır ve ne zaman doğum yapacağı da kısa süre içerisinde belli olur. Tüylü dostlarımız ortalama 63 gün hamile kaldıkları içi henüz yavru olarak aldığınız tüylü dostunuzun bir aileye sahip olacağını fark edersiniz. Eğer bunu olmasını istemiyorsanız, kediyi sahiplendiğiniz an itibari ile bir veterinere götürmelisiniz. Böylece kedi büyükse hamile olup olmadığını da öğrenmiş olursunuz. Bununla birlikte kısırlaştırma işlemini de gerçekleştirip rahat bir şekilde hayatınıza devam edebilirsiniz.

Diyelim ki, kedinin veteriner kontrolü sonrasında hamile olmadığından emin oldunuz. Bunun yanı sıra yavru sahibi olup olmamasına kararsız kaldığınızdan kısırlaştırma işlemi yapmadınız. Eğer bu kararsızlık bitene kadar kedinin hamile kalmasını istemiyorsanız, ne yapmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Kediyi çok küçükken aldıysanız, kısa sürede büyüdüğünü fark edersiniz. Yavru kedinin cinsiyeti de belli olacaktır. Üstelik beş ila yedi aylık olan dişi kedi erkek kedi ile eşleşmek isteyecektir. Bunun için yerlerde yuvarlanacak, sürekli miyavlama yapacak ve onu evde tutabilmek sizin adınıza oldukça zor olacaktır.

kediler en erken ne zaman hamile kalır

Dişi kedi sahipleri için durumun zor olduğunun erkek kedi sahiplerine daha zor durumlarda kalabileceklerini belirtmek isteriz. Çünkü erkek kediler de erkekliklerini fark ederek bulunduğu bölgelere işaret koymaya başlarlar. Bu yüzden tuvalet eğitimi alan kedim neden başka yerlere yapıyor diye düşünebilirsiniz. Bazen nereye yaptığını fark etmeyebilirsiniz. İşte o zaman kedi kokusu ile baş başa kalabilirsiniz.

Kedilerde de aile plânlaması olmalıdır. Aksi takdirde yeni sahiplenen kedi büyük bir aile olarak size geri döner. Bu ailenin sorumluluğu da tek bir kedininkinden oldukça zordur. Üstelik yavruların da birkaç ay sonra büyüyüp kızgınlık dönemine gireceklerini belirtmek isteriz.

Kısırlaştırma işlemine kesin olarak karar verenler bu işlemi geciktirmeden yaptırmalıdır. Üstelik kısırlaştırma işleminin meme tümörünü önleme gibi faydaları da vardır. Bu kedinize yaptığınız kötülük değil aksine iyiliktir.

Yavru kedinin hamile olduğu nasıl anlaşılır?

Sokaktan bulup ya da herhangi bir şekilde sahiplendiğiniz yavru kedinin hamile olduğunu anlamak için aşağıdaki belirtilere göz atabilirsiniz.

  • Sabahları uyandığında huysuz ve rahatsız görünebilir.
  • Hamileliğin ikinci haftası sona erince meme uçlarında pembeleşme başlar.
  • Kedinin karnı kısa süre içerisinde büyümeye başlar ve kilosu hızlı artar. Karnının şişliğinden şüphelenip dokunmanızı tavsiye etmiyoruz. Kedilerde annelik hamilelik ile başlamış olduğu için saldırgan ve tehditkar hareketler sergileyebilirler.
  • Uyku süresi artar ve uyuşuk bir hâlde evin etrafında gezinirler. Eski enerjilerini görmek için hamileliğin sona ermesi ve kendini toparlaması gerekir.
  • Aynı insanlardaki gibi kusma ya da mide bulantısı sorunu yaşayabilirler.
  • Psikolojileri anlık değişir. Bu yüzden sizinle ilgilenmez, sürekli camdan bakar ya da daima size kızgın hareketlerde bulunabilirler.

kediler ne zaman hamile kalmalı

Kedinin hamile olduğunu net bir şekilde anlamak ve öğrenmek için veterinere gitmek gerekir. Eğer hamile olduğunu fark ettiğiniz ve küçük olduğu için emin olamadığınız bir kedi gördüyseniz ya da onun sahibi iseniz, aynı şekilde vakit kaybetmeden en yakın veterinere danışmalısınız. Bunları gerçekleştirdikten sonra hamile kaldığını öğrenebilirsiniz. Bu nedenle hamilelik bakımı nasıl olmalı ve doğum hakkında detaylı bilgiye sahip olmanız gerekir. Çünkü yavru ve hamile kedi bakımında yapılan büyük yanlışlıklar olabiliyor.

Kediler en erken ne zaman hamile kalır hakkında SSS

Kediler ilk kızgınlık dönemi haricinde hamile kalabilirler. Veterinerler ilk kızgınlık döneminin bir kedi için hamile olarak geçirilmemesinin daha iyi olacağını belirtirler.  Kediler dördüncü ayından itibaren kızgınlık dönemine girerler. Kızgınlık dönemleri genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında oluşur.

Kedilerin hamilelik süreci iki aydır. Bu nedenle bir aylık hamile kedinin karnı şişkindir. Bu yavru kedi sayısına ve kedinin iriliğine göre değişebilir. İri kedilerde hamilelik geç belli olabilir.

Erkek ve dişi kedilerin en erken ne zaman kısırlaştırılması gerektiğine veterinerler en doğru kararı verecektir. Bu nedenle kedi sahiplendiğiniz an itibari ile bir veterinere gitmenizi tavsiye ederiz. Kızgınlık dönemi yaklaşan kedilerin davranışları tecrübesiz sahipleri için zor olabilir.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.