Kediler neden kokar? Nasıl Önlenir?

11 Kasım 2021
5145
Kediler neden kokar? Nasıl Önlenir?

Kediler neden kokar, kedimin tüyleri kokuyor diyorsanız, yalnız değilsiniz. Kedi kokusu diye sıklıkla duyduğumuz sorun, kedinin bazı nedenler ile cildinin, ağzının ya da kendisinin kokmasıdır. Bunun yanı sıra kedi kumunun kokusu da bu konuya dahil olabilir. Sık rastlanan bir durum olmasa da bu sorunların sebepleri öğrenilerek kısa sürede çözümlenebilir. Bu yüzden öncelik olarak kedi kokusu nedenleri öğrenilmeli ve nasıl önlenir sorusu yanıtlanmalıdır. Hazırsanız başlayalım!

Kedi kötü koku nedenleri nelerdir?

Temiz olması ile tanınan sevimli dostlarımızın bazen evde kötü kokuya neden olduğunu öğrenmek, kedi sever dostlarımızı üzebilir. Ancak bu durum çözülebilir.  Kedi kokusu nedenleri arasında;

 • Kedi kumunun düzenli temizlenmemesi
 • Beslenmede yapılan yanlışlıklar
 • Bakım nedeniyle oluşan kedi kokusu
 • Kum kabının dışına dışkı ya da idrar yapılması

Kedi kokusu nedenleri arasında en sık görülenler yukarıda belirtilmiştir. En yaygın olanı ise, kedi kumunun temizlenmemesidir. Bunun haricinde beslenme konusunda yapılan hatalar ve kedinin bakıma ihtiyacı olması gibi sorunlarda kedi kokusu nedeni olabilir. Kum kabının dışına sıçrayan idrar da aynı şekilde kokuya neden olabilir. Eğer kum kabı dışına tuvaletini yapıyorsa bu sorunu çözmek gerekir.

Kedilerin de köpekler gibi bölgelerini işaretlediklerini duydunuz mu? Bu sık rastlanan bir durum olmasa da bölgelerinin tehdit altında olduğunu düşünürlerse, idrarlarını kumlarına değil, halıya, koltuğa ya da evin bazı bölgelerine bırakabilirler. Bu da kokuya neden olur. Burada önemli olan nokta da kokunun hemen temizlenmesidir. Aksi takdirde koku daha yoğunlaşacaktır. Elbette püf noktalarına dikkat edilerek sorun idrar ise idrarın iyice temizlenmesi ve bir daha oluşmaması için önüne geçilmesi gerekir. Ancak odaya sinmiş olan kedi idrarı kokusu nedenleri arasında birçok problem yer alabilir.

Kediler genellikle kuma dışkılarını yaparlar. Ayrıca kendilerini sürekli dilleri ile yalayarak temizlerler. Kedi dilinin yapısının nasıl olduğunu ve sahip olduğu özel madde sayesinde yaptıkları temizliğin ne kadar etkili olduğunu söylemeye bile gerek yok. Doğanın bir mucizesi olarak sahip oldukları bu özellik onların yıkanma ihtiyacı duymamasını sağlar.

İdrar yolu enfeksiyonları

Eğer tüylü dostunuz size yaklaştığınızda ağır bir koku geliyorsa, bu bir hastalık belirtisidir. Bu koku kedinizi de rahatsız ettiği için kendini sürekli temizlemeye çalışıyordur. Ancak halsizlik ve ağrı varsa, temizleme işlemini gerçekleştiremeyebilir. Sık sık idrar kaçırdığı için de koku giderek yoğunlaşır.

İçgüdüsel olarak bölgesini işaretlemek

Eğer bir sokak kedisi sahiplendiyseniz ya da evde başka bir kedi varsa,  içgüdüsel olarak kendi bölgesini işaretlemek isteyen bir kedi ile karşılaşabilirsiniz. Ancak bu durum çok sık yaşanmaz. İstisna olarak karşımıza çıksa da bunu belirtmeliyiz.

Sokakta kalmış olması

Küçük bir yavru iken annesiz kalan kediler tuvalet eğitimi almamış olabilir. Bu nedenle idrarını ya da dışkısını nereye yapacağını bilemezler. Böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız, kedinize tuvalet eğitimi vermeniz gerekir.

Psikolojik nedenler (korkmuş, mutsuz ya da depresyonda olması…)

Kedilerde psikolojik nedenler dolayısıyla idrar kaçırma problemi görülebilir. Bir şeyden korkan kedi tuhaf hareketler sergiler ve idrar kaçırabilir. Bu nedenle kedinizde herhangi bir değişiklik fark ettiyseniz, veterinere danışmanızı tavsiye ederiz. Psikolojik nedenler kısa süre içerisinde çözümlenmelidir.

Kedi kokusu önlemek için ipuçları

Kedi kokusu her daim aklımızda güzel olarak kalması ve eve gelen konukların herhangi bir kötü koku ile karşılaşmaması için yapılması gereken görevler ve dikkat edilmesi gereken ipuçları vardır. Bu ipuçları dikkate alındığında kedilerin kokmayacağını ve daha sağlıklı bir hayata sahip olacağını belirtmek isteriz.

 1. Kedi kumunu temizlemek ya da değiştirmek

Kediler temiz canlılardır ve tuvaletleri geldiğinde kum içerisine bırakır ve kumu örterler. Ancak kum zamanla kokmaya başlar. Bu nedenle düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Bununla birlikte kullanılan kedi kumu ya da kabının değişimi ile kedi kokusu hızlıca önlenir.

 1. Diş fırçalamak

Ağız kokusu kedilerde sık rastlanılan bir problem olmasa da sokak kedilerinde çöp karıştırması nedeniyle görülebiliyor. Ev kedilerinde ise, hastalık nedeniyle oluşabiliyor. Kedinizin dişlerini fırçalayarak ağız kokusundan kurtulabilir ve bir daha oluşmaması için kedinizin dişlerini düzenli olarak fırçalamalısınız.

 1. Banyo yaptırmak

Kediniz hasta olduysa, idrar kaçırma problemine sahipse ya da kötü kokulu bir yerlerde yaramazlık yaptıysa, onu yıkamanız gerekir. Kedi şampuanı kullanarak (en güzeli kimyasal kullanmamaktır) çok aşırıya kaçmadan kedinizi yıkayabilirsiniz. Bu durumdan fazla hoşlanmasa da kokuyu önlemek için bu şart olabilir.

 1. Bakım yapmak

Kedi kokusu en iyi şekilde nasıl mı önlenir? Elbette ona Kedi bakım ürünlerine göz atıp alışveriş sonrası bakım yaparak! Tüy bakımı ile kedinizin üzerinde oluşmuş olan kokuyu yok edebilirsiniz. Tüylerini tarayın, onu tatlı tatlı yıkayın. Bundan pek hoşlanmasa da ona da iyi gelecektir.

 1. Kedi mamasını değiştirmek

Beslenme konusunda yanlış giden bir şeyler varsa, kedi kokusunu önlemek için kedi maması değişimi gerekebilir. Kedi tuvaletinin çok kötü kokması ve bu kokunun üzerine yansıması beslenme sorununu işaret edebilir. Ayrıca kedinize ek olarak sebze ya da meyve gibi besinler veriyorsanız, bunu yapmadan önce veterinere danışmalısınız. Kediler için sağlıklı sebzeler ya da meyveler hakkında detaylı bilgi ilk önce onlardan alınmalıdır.

 1. Evi temizleme

Kedi kokusu sadece güzel olarak var olsun istiyorsanız, evinizi temizleyebilirsiniz. Hanımların mis kokulu evlerde yaşama tutkusu herkes tarafından bilinir. Bu nedenle bir temizlik macerası ile kedi kokusu önlenebilir. Halılar ve tüller yıkanır ve her yer silinirse, kokunun çok hızlı bir şekilde evi terk ettiğini fark edebilirsiniz. Kedi kokusu hızlıca yok olur ve bir daha geri gelmesi de önlenir. Size de bu tatlı yorgunluğunu keyfini çıkartmak kalır. Tüylü dostunuzla bol bol vakit geçirerek kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

 1. Kedinin sahip olduğu her şeyi yıkamak

Kendi evimizi temizlediğimiz gibi kedinin kullandığı eşyaları da düzenli olarak temizlemeliyiz. Hem bakteri oluşumunu engellemek hem de kedinin daha sağlıklı ve mutlu yaşamasına destek olmak için kedinin sahip olduğu her şeyi yıkamak gerekir.

Kedileri kokulara karşı hassas olduğunu unutmadan eşyalarını yıkamalısınız. Aksi takdirde onlara yaklaşmayabilir.

 1. Parfüm kullanımı

Kedi parfümü ile hem kedi kokusunu önler hem de kedinizin mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz. Parfüm kullanımını kısa süreli tutmanızı ve kokunun sebebi anlaşıldığında hızlıca çözümlemenizi öneririz. Sorun kedi dışkısı ile alakalıysa koku yoğunlaşacaktır.

 1. Veteriner kontrolüne gitmek

Düzenli olarak yapılan veteriner kontrolleri ile birçok şeyin önüne geçilebilir. Sağlıklı ve mutlu bir tüylü dost için küçük bir veteriner bütçesi ayırmalısınız. Bazı kedi severler minik dostunun sağlığının çok iyi olduğunu düşündüğü için veteriner kontrollerini ihmal edebiliyor. bu da daha büyük sorunlara yol açabiliyor. Kedi sahibi olduğunuz an itibari ile alerjisinin olup olmadığını ve beslenmesinin ne şekilde olacağını gibi birçok önemli sorunun yanıtını en doğrusu ile alabilirsiniz.

Kedi kokusu nadir olarak görülür. Evde kedi besleniyorsa, bunu bilmeyen bir yabancı kediyi görmeden anlamaz . Çünkü onlar temiz canlılardır. Ancak istisna olarak bazı problemler yaşanabilir. Bu problemler de kısa sürede çözümlenebilir. Sevgi, bakım, beslenme ve dikkat ile her şeyin üstesinden gelebiliriz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kedinin sahip olduğu eşyaları yıkamak, kediyi yıkamak, kum kabını temizlemek ve kedi parfümü kullanmak gibi detayları uygulamaya geçirerek kedi kokusu giderilir.

Erkek kedilerin dışkıları daha ağır kokar. Bu nedenle kum kabının dışına idrar sıçrarsa ya da kedi çeşitli sebeplerle kum kabı dışına tuvaletini yaparsa, hemen temizlenmelidir. Çünkü idrar kuruyabilir. Git gide artan kokunun nerede olduğunu bulmak da zaman alabilir. Erkek kedi kokusu temizlik yaparak kolayca giderilir.

Dışkıda koku yapmayan ve tüylerinin parlamasını sağlayan kaliteli kedi mamaları var. Bunlar veterinerler tarafından da önerilen en iyi kedi mamaları arasında yer alıyorlar.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.