Kedi idrar kokusu nasıl giderilir?

19 Mayıs 2021
4490
Kedi idrar kokusu nasıl giderilir?

Bütün kedi sahiplerinin ortak sorunu olarak bilinen, kedilerde kum kabı dışında bir yere idrar yapma durumu oldukça rahatsız olabilmektedir. Beslediğiniz kedilerinizin, kum dışında bir yere idrar yaptığı zaman ortaya çıkardığı kokudan kurtulmak oldukça zordur. Maalesef kedi idrarı kokusunu maskelemek de imkânsızdır. Kediler ev ortamında, halılara, nevresimlere, mobilyalara, kıyafetlere ya da yataklara idrarını yapabilmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken çok önemli bir durum vardır. Eğer kedinizin idrarını yaptığı yerleri nötralize etmezseniz, onlar idrarını yaptığı yerlere yine aynı şekilde bu davranışı tekrarlayabilmektedirler. Bu yazımızda sizlere faydalı olabilmek için evinizdeki kedi idrar kokusu nasıl giderilir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Kedi İdrar Kokusu Temizleme Yöntemi

Kedi idrar kokusunu giderebilmek için öncelikle hızlı davranmalısınız. Çünkü kediniz idrarını püskürttükten sonra, idrarını yaptığı yerdeki koku uzun süre orada kalırsa, koku şiddetini daha da arttırarak ağırlaşabilmektedir. Ayrıca kedinizin kirlettiği yerdeki idrar lekesi ise, kuruması ile birlikte görünmez hale gelecektir. Bunu anlayabilmek için kedi idrar kokusu takip edilerek öğrenilebilir ya da kedinizi dikkatlice gözlemleyip tekrardan idrar yaptığı yeri görebilirsiniz.

İdrar kokusunu temizlemek için önce nötralize etmeniz gerektiğini söylemiştik. Peki, nötralize işlemini nasıl yapabilirsiniz? Bu sorunun cevabına ise, bir sodyum bikarbonat yani evlerde kolayca bulunabilen karbonat, sirke ve enzimatik temizleyicilerle bu işlemi gerçekleştirebileceğinizi söyleyebiliriz. Bu ürünleri kullanarak idrar kokusundan etkili bir şekilde kurtulabilirsiniz. Sirke hakkında düşünülen yanlış bir bilgi vardır. Sirkenin keskin bir kokusu bulunduğundan, idrar kokusunu bastırdığı düşünülmektedir. Fakat kedi idrar lekelerinde görülen alkali tuzları nötralize edebilen, oldukça etkili bir asittir. Bu ürünleri evinizde nasıl kullanabilirsiniz? İşte detaylar.

 • Kedileriniz evinizin duvarlarına ve zeminlerine idrarını yapmış olabilir. Bu bölgelerden, idrar kokusunu gidermek için su ve sirkeyi karıştırarak, duvarlarda ve zeminlerde kullanabilirsiniz. Sadece birkaç gün içerisinde sirkenin o keskin kokusunun azaldığını ve bununla birlikte kedi idrar kokusunun da ortadan kaybolduğunu görebilirsiniz.
 • İnternet ortamından ya da evcil hayvan ürünleri satan mağazalardan kolaylıkla temin edebileceğiniz enzim bazlı temizleyicileri, halılardaki, yataklardaki, nevresimlerdeki ve koltuk minderlerindeki idrar kokularını temizlemek için rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Kedinizin idrarını yaptığı bölgeyi derinlemesine temizlemelisiniz. Çünkü orada artık siz koku almasanız bile, kediniz yaptığı idrarın kokusunu alabilmektedir. Kedinizin bu kokuyu almamasını sağlamalısınız. Eğer onlar, kendi idrarını ya da başka bir kedinin idrarının kokusunu alırlarsa, aynı şekilde oraya tekrardan idrar yapma işleminde bulunabilirler.
 • Kedi idrarını temizlemek için, içeriğinde amonyak bulunan temizlik ürünlerinden uzak durmanız gerekmektedir. Kedilerin idrarında amonyak bulunur ve bu ürünleri kullanarak temizlik yaptığınız alanda, kediniz amonyak kokusu aldığında idrarını yapmaktan vazgeçebilir ancak amonyak kokulu ya da alternatif olarak kullanabileceğiniz diğer kimyasal temizleyiciler, kedi idrar lekelerini temizlemenin aksine iyice yayabilmektedir.

Kedi İdrarı Halıdan Nasıl Çıkar?

Halıdan Kedi İdrar Kokusu Nasıl Çıkar?

Kedilerin evlerdeki halılara idrarını yapabildiği bilinmektedir. Kedi sahipleri bu nedenle çoğunlukla kedi idrar kokusunun halılardan nasıl temizliği noktasında arayışa girmektedir. Aşağıda, evinizdeki halılardan kedi idrar kokusunu nasıl giderebileceğiniz konusunda detayları bulabilirsiniz.

 • Kedinizin idrar yaptığı yeri bulmalı ve bir bez ile güzelce silmelisiniz.
 • İdrarını yaptığı bölgeyi suyla duruladıktan sonra orayı kurulamalısınız. Bunun için elektrikli süpürgenizin sıvı çekme özelliğini kullanabilirsiniz. Bu noktada buharlı sıcak temizleyiciler kedi idrarı ve kokusunu yaydığı için tavsiye edilmemektedir.
 • Daha sonra enzim temizleyicileri kullanabilirsiniz. Bu ürünü sprey şeklinde bulabilirsiniz. İdrar lekesinin bulunduğu alana bir kez püskürtmek işe yaramayacaktır. Lekenin bulunduğu bölgeye, bir miktar enzim temizleyici dökmeniz önerilmektedir.
 • Enzim temizleyicileri lekenin olduğu bölgeye uyguladıktan sonra, 10 veya 15 dakika beklemeli ardından temiz bir bez yardımıyla kurulamalısınız. Beklediğiniz süre boyunca kedilerinizin o bölgeye gelmesini engellemek için, üstünü bir şeyle kapatabilirsiniz. Bununla birlikte lekenin halıda olma süresi eski ise ve koku yoğunlaşmışsa, bu işlemi tekrar uygulayıp, o bölgeyi kurulamalısınız. Bu noktada şunu da belirtmeliyiz ki, idrar bazen halı ile birlikte ahşap zemine kadar işleyebilir. Enzim temizleyicileri kullanmanız halinde, leke ve kokular maalesef çıkmamaktadır. Böyle bir durumda idrar lekelerini giderebilmek için, ahşap olan zemine, yağ bazlı olan leke önleyici bir astar kullanmak, kedi idrar kokusunu gidermede faydalı olacaktır.
 • Kedilerinizin idrar yaptığı alanları temizleme işleminin ardından oraya tekrar idrar yapmasını önlemek istiyorsanız, yapmanız gereken birkaç yol bulunmaktadır. Öncelikle kedinizin o bölgedeki düşüncesini değiştirmelisiniz. Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz? Kediler mama kaplarının olduğu yerleri veya idrar ve kaka yaptığı alanların farklı olmasını istemektedir. İdrardan temizlediğiniz alana mama kaplarını koyarsınız ya da orada kedinizle oynayarak vakit geçirirseniz, bir daha o bölgeye idrar yapmayı düşünmeyecektir.

Koltuktaki Kedi İdrarı Nasıl Temizlenir?

Koltuk ve Yastıktaki Kedi İdrar Kokusu Nasıl Giderilir?

Kedileriniz evde pek çok yere idrarını yapabilirler. Bu alanlardan idrar kokusunu giderebilmek için yapabileceğiniz bazı çözüm önerileri bulunmaktadır. Aşağıda, evinizdeki koltuk minderi ve yatak gibi yerlerden kedi idrar kokusunu nasıl giderebileceğiniz hakkında bazı çözüm önerilerini bulabilirsiniz.

 • Bu bölgeleri de halıya uyguladığınız işleme benzer bir şekilde temizleyebilirsiniz.
 • Koltuk minderlerinizdeki ve yastıklarınızdaki kedi idrarı bulunan yerleri su ile ıslamalısınız.
 • Daha sonra bu suyu, bir havlu yardımı ile emilmesini sağlamalısınız.
 • Sonraki işlem için enzim temizleyicilerine ihtiyacınız olacak. Temizleyiciyi lekenin olduğu bölgeye ve etrafına yavaşça uygulamalısınız. Leke üzerinde enzim temizleyiciyi, yaklaşık 15 dakika bekletmeniz gerekmektedir. Daha sonra havlu ile o bölgeye bastırarak, temizleyici almanız gerekmektedir.
 • İyice kuruması için yastıklarınızı dışarıda bekletmelisiniz.
 • Eğer dışarıda kurutmak gibi bir imkânınız yoksa kuruma işlemi biraz zaman alabilir. Bu zaman zarfında ıslak bölgenin üzerini, alüminyum folyo ile kapatabilirsiniz.

Yataktaki Kedi İdrar Kokusu Nasıl Çıkarılır?

 • Enzim temizleyiciler kullanmalısınız. İdrar kokusu olan bölgeye temizleyici döktükten ve iyice emilmesini sağladıktan sonra, leke olan bölgeye birkaç havlu yerleştirmeniz önerilmektedir.
 • Yatağınızda ıslak bulunan yerler tamamen kuruyana kadar, üzerine koyduğunuzda havluları her gün değiştirmelisiniz.
 • Islak bölgenin kuruma süresini beklerken, kedinizin oraya tekrardan idrar yapmasını engellemek için, yatağı kullanmadığınız zamanlar üzerini muşamba tarzı örtülerle örtebilirsiniz ya da odanızın kapısını kapatabilirsiniz. Kedileriniz bu durumu sık sık yapıyor ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız, sıvı geçirmeyen bir alez, sizin ve yatağınız için kurtarıcı olabilmektedir.

Nevresim ve Kıyafetlerdeki Kedi İdrar Kokusu Nasıl Giderilir?

Evinizde kedilerinizin idrarını yaptığı alanların arasında, nevresim ve kıyafetleriniz de bulunmaktadır. Peki, evinizdeki nevresim ve kıyafetlerinizden kedi idrar kokusunu nasıl giderebilirsiniz? İşte detaylar.

 • Öncelikle nevresim ve kıyafetlerinizdeki idrar lekesi olan kısımları soğuk su ile ıslatmalısınız. Ardından makineye atabilirsiniz.
 • Makineye atarken kullanacağınız deterjana, bir bardak karbonat ya da çeyrek bardak elma sirkesi ekleyebilirsiniz.
 • Nevresim ve kıyafetlerinizin kurmasının ardından idrar kokusu, nevresim ve kıyafetlerinizin üzerinde duruyorsa, enzim temizleyicilerle aynı işlemi tekrar etmelisiniz.
 • Burada dikkat etmeniz gereken bir konu vardır. Kesinlikle amonyak içeren bir ürün ya da ağartıcı kullanmamalısınız.
 • Eğer kurutma makineniz varsa, nevresim ve kıyafetleriniz için bu makineyi kullanmadan önce havalandırmanız gerekmektedir. Çünkü buharlı sıcak aletler, kokunun kumaşı işlemesine neden olmaktadır.
 • Bu işlemleri, nevresim ve kıyafetlerinizdeki idrar kokuları gidene kadar uygulamalısınız. Gerekirse tekrar tekrar yıkama işlemi yapmalısınız.

Kedi İdrar Kokusu

Kedi İdrarı Hangi Nedenle Kokmaktadır?

Kedi idrarı, diğer hayvanların idrarına benzemektedir. Kedilerde idrarın rahatsız edici bir kokusunun olmasının sebebi, idrarının bulunduğu bölgede uzun süre kalmasından dolayıdır. Kediler kum dışına idrar yaparak, o bölgeyi işaretlemektedirler. Kediler idrar yaptıktan bir süre sonra, bulunduğu bölgede bakteriler ayrışmaya başlar ve amonyak kokusu oluşur. Ama kedi idrarına en kötü kokuyu veren ve kedi sahiplerinin rahatsız olmasına neden olan madde, mekaptan denilen bileşiktir. Bu bileşik, ayrışmanın ardından görülmektedir. Yaşlı kedilerde, böbreklerinin eskisi kadar çalışmamasından dolayı idrarları daha çok kokmaktadır. Kedi idrarının kokmasının bir diğer sebebi ise, idrarını yaptığı sırada salgıladığı hormonlardan kaynaklanır. Genellikle bu durum erkek kedilerde kısırlaştırılmadığı sürece görülmektedir. Kediler bu davranışı ile diğer erkek kedilere, uzak durmalarının işaretini verirken, dişilerine de, çiftleşmek için davette bulunur.

Kediler Neden Kum Kabı Dışında Farklı Yerlere İdrarını Yapmaktadır?

Kedilerin sergilediği bu durumun pek çok sebebi vardır. Eğer kediniz kum kabı dışına bir yere idrar yapma davranışında bulunuyorsa, size bir şeyler anlatmak istiyor olabilir. Kedinizi dikkatli bir şekilde gözlemleyerek, bir sağlık sorunu olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Kedilerdeki bu davranış bozukluğu, bazı hastalıkların habercisi olabilir. Görülebilen olası hastalıklar;

 • Diyabet,
 • Kedi alt idrar yolu hastalığı,
 • Hipertiroidizm,
 • Böbrek hastalığı,
 • İdrar yolu enfeksiyonu.

Bu hastalıklardan herhangi biri eğer ki kedinizde mevcutsa, kum kabına idrarını yaparken ağrı ya da sızı hissetmesi, onun oradan uzaklaşmasına sebep olabilir. Böyle bir durumdan şüphelendiğiniz takdirde, vakit kaybetmeden veterinere gitmeli ve ona danışarak, uygun tedavi yollarını birlikte gerçekleştirmelisiniz. Yukarıdaki hastalıklar zamanında tedavi edilmezse, kedinizin hayatını riske atabilirsiniz.

Yaşlı kediler ise, artrit sebebiyle kum kabını tercih etmiyor olabilir. Kedinizdeki bu durum, tıbbi sorunlardan kaynaklanmayıp, bir davranış bozukluğu da olabilmektedir. Kedilerde uygun olmayan bir yere idrar yapma, üzücü durumların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Çünkü bu durum kedilerin terk edilmesinin ve barınaklara bırakılmasının nedenleri arasındadır. Eğer ki kendinizdeki durum bir davranış bozukluğundan kaynaklanıyorsa, erken tedavi ile bu durum çözülebilmektedir.

Kedilerde İdrar Püskürtme

Kediler Neden İdrar Püskürtme Davranışında Bulunmaktadır?

Çoğu kedi, evde bulunan halı, minder, mobilya, yatak ve zeminlere idrarını yaparken, bazıları ise duvarlara idrarını püskürtmektedir. Aynı yerde yaşamını sürdüren erkek kedilerin idrar püskürtme davranışında bulunması, bölgesini sahiplenmek için yaptığı bir davranış olarak bilinmektedir. Dişi kedilerde ise bu durum, erkek kedileri çiftleşmeye davet etmek amacıyla yapılmaktadır. Kedinizde idrar püskürtme davranışını önlemek için yapmanız gereken, en az 6 aylık olduklarında kısırlaştırma işleminin yapılmasıdır. Bu işlemden sonra sorun çözülebilir. İdrar püskürtme, hormonsal sebeplerden olabilir ancak bu duruma sebep olan başka nedenlerden de vardır. Bunlar;

Eğer kedileriniz evdeki kedilerle anlaşamadığı için bu harekette bulunuyorsa, kedileriniz için bu sorunu ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Peki, bu sorunu nasıl çözebilirsiniz? Anlaşamayan kedilerinizi bir süreliğine ayrı tutup, tekrar tanıştırmayı deneyin. Daha sonra iyi geçinmelerini sağlayıp, onları birebir aynı oranda severek ve ödül mamaları ile ödüllendirerek, evde barış ortamı sağlayabilirsiniz. Kedilerinizdeki kaygı ve stresi azaltmak için kullanabileceğiniz ürünler de vardır. Bu ürünler arasında, sinek kovucular gibi fişe takılarak çalışabilen cihazlar bulunmaktadır. Kedi feromonu difüzörü ya da veterineriniz tarafından önerilen damlaları da kullanabilirsiniz.

Bu bilgiler doğrultusunda kedilerin idrar yapma ve idrar püskürtme davranışı sonrası ortaya çıkan koku ve lekeleri temizleyebilmeniz için çözüm yollarını sizlerle paylaştık. Evdeki kedileriniz nedeniyle böyle bir durumla karşılaşırsanız, yazımızın genelinde verdiğimiz önerileri dikkate alarak idrar koku ve lekelerini kolaylıkla giderebilirsiniz.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.