Kedilerde ağız kokusu: Kedilerde Ağız Kokusu Nedenleri

27 Temmuz 2021
2801
Kedilerde ağız kokusu: Kedilerde Ağız Kokusu Nedenleri

Kediler ile yaşayan pek çok insanın ortak şikayetlerinden biridir ağız kokusu. Sağlıklı bir kedinin ağzının rahatsızlık verecek şekilde kokması pek mümkün olmadığı için, genellikle kedilerin ağızlarının kokması bakım hatalarından kaynaklıdır. Bu nedenle kedinizin ağzının kokmasını engellemek sizin elinizdedir. Eğer kedinizin ağzı kötü kokuyorsa, öncelikli olarak kedinizi bir veteriner hekime götürmelisiniz. Veteriner hekiminiz ağız kokusuna neden olan ciddi bir sorun olup olmadığını kontrol etmek için, kedinizin hem dişlerini hem de ağzını inceleyecektir. Bunun dışında kedilerde ağız kokusu neden olur? Kedilerde ağız kokusu nedenleri nelerdir? gibi soruların yanıtı için okumaya devam edin…

Kedilerde Ağız Kokusu Nedenleri

 • Ağız boşluğu lezyonları
 • Periodontal hastalıklar
 • Diş taşları
 • Tartar
 • Diş çürükleri
 • Kötü beslenmeden dolayı mide sorunları
 • Diğer organ yetmezliklerine bağlı oluşan toksik maddelerin artışı
 • Diyabet
 • Diş değişim dönemleri
 • Bazı parazit enfeksiyonları
 • Diş etleri ve ağız boşluğuna affinite gösteren viral hastalıklar

Diyet

Kedinizin tükettiği bazı yiyecekler, çoğu zaman ağız kokusunun nedeni olabilir. Eğer kedinizin nefesinin kötü koktuğunu düşünüyorsanız, öncelikli olarak ne yediğine bakmanız gerekmektedir. Aynı zamanda kedinizin ağzının kokmasının bir diğer nedeni de diyetlerinden kaynaklı olabilir. Islak ve yumuşak kedi maması, kedilerin dişlerine yapışabileceğinden ağızda kötü kokular bırakabilir. Sık yaş mama kullanımına ve dişlerin fırçalanmamasına bağlı olarak gelişebilecek diş çürümeleri de ağız kokusuna sebep olabilmektedir. Fakat burada yanlış anlaşılmaması gereken şey şudur: “Yaş mama diş çürütür.” cümlesi tamamen doğru değildir.

Evet yaş mama dişlere daha çok yapışabileceği için daha hızlı diş çürütebilmektedir fakat kuru mamayla beslenen bir kedinin de diş bakımı aksatılırsa onun da dişleri çürüyecektir. Bu konuda önemli olan ve üzerinde durulması gereken kısım dişlerin düzenli bir şekilde fırçalanmasıdır.

Diş Eti İltihabı

Diş eti iltihaplanması, zamanla kedinizin ağzında plak ve bakteri birikimi oluştuğunda ortaya çıkar. Kediniz için oldukça rahatsız edici olan bu iltihaplanma, aynı zamanda kedinizin ağzının kokmasına da neden olur.

Periodontal Hastalıklar

Kediniz uzun bir süre diş eti iltihabından muzdaripse, devamında periodontal hastalıklar ortaya çıkabilir. Diş eti iltihabı tedavi edilmediği sürece, kedinizin diş etlerinin altında küçük boşluklar oluşturan tartarlar meydana gelebilir.

Koprofaji ve Pika (Coprophagia ve Pica)

Coprophagia, kendi ya da diğer hayvanların dışkısını yiyen bir kedi için kullanılan terimken, pika ise düzenli olarak gıda dışı maddeleri yiyen kedilerin tıbbi bir sorunudur. Bu sorunların her ikisi de kedilerde ağız kokusuna neden olur. Eğer kedinizin yememesi gereken bir şeyi yediğini düşünüyorsanız, derhal veteriner hekime gitmeniz gerektiğini söyleyelim. Kedinizin yediği yabancı madde ağız kokusu haricinde, sindirim sisteminde tıkanmalara sebebiyet verebileceğinden acil olarak en yakın veteriner kliniğine başvurmanız gerekebilir.

Stomatitis

Bir kedinin ağız boşluğunun tamamı ciddi bir şekilde iltihaplanırsa, stomatitis ortaya çıkar. Bu hastalığın en belirgin özelliğinden biri de ağzın kokmasıdır. Kedinizin nefesinde güçlü ve kötü bir koku fark ederseniz, veteriner hekiminiz ile iletişime geçmeniz daha yararlı olacaktır.

Böbrek Hastalığı

Çok nadir durumlarda böbrek hastalığının da ağız kokusuna yol açtığını belirtmeliyiz. Kedinizin akut böbrek yetmezliği ve kronik böbrek yetmezliği olmak üzere iki farklı böbrek hastalığına yakalanabileceğini de ekleyelim. Kusma, kilo kaybı ve kötü nefes gibi semptomlar, böbrek yetmezliğinin belirtileri arasındadır.

Diyabet

Kedinize diyabet teşhisi konulduğunda, kedinizin nefesinin aseton gibi bir kokusu olduğunu fark edebilirsiniz. Diyabet ile ilgili metabolik bir sorunun işareti olan bu nadir kokuyu aldığınızda, kedinizi veteriner kliniğine götürmeniz gerekmektedir. İştah artışı ve idrara çıkma gibi belirtiler de kedinizin diyabetli olabileceğine dair bir takım işaretlerdir.

Kedilerde Ağız Kokusu Nasıl Tespit Edilir?

Diş kontrolündeki kedi

Kedilerde ağız kokusunun neyden kaynaklı olduğunu tespit etmenin en iyi yolu veteriner hekimine gitmektir. Veteriner hekiminiz fiziksel muayene yaparak, kedinizdeki ağız kokusunun nedenini bulacaktır. Ayrıca her zaman tek bir muayene yapılarak, kaynak tespit edilemeyebilir. Bu yüzden veteriner hekimi tarafından ileri aşamalı testler ve tetkikler istenecektir. Böyle durumlarda kedinizin beslenmesi, ağız hijyeni, egzersiz alışkanlıkları ya da genel davranışları ile ilgili pek çok sorunun yanıtını vermeniz gerekmektedir.

Ne Zaman Veteriner Kliniğine Gidilmeli?

 • Kedinizin dişlerinde aşırı miktarda kahverengi tartar, salya artışı, kırmızı ve iltihaplı diş etleri sorunları, çiğneme ve yutma zorluğu gibi belirtiler bir arada baş gösteriyorsa bir veteriner hekim muayenesi yararlı olacaktır.
 • Normalden daha fazla tatlı ya da aseton benzeri bir ağız kokusu diyabetin belirtisi olabilir. Eğer kediniz normalden daha fazla su içiyor ve tuvalete çıkıyorsa, bunlar da diyabetin bir belirtisidir. Ve bu gibi belirtiler kedinizde görülüyorsa kedinizi muayene ettirmelisiniz.
 • Böbrek hastalıklarının belirtilerinden biri de kötü kokan bir ağızdır. Böyle bir durumla karşılaşırsanız yine veteriner kliniğine gitmeniz gerekmektedir.
 • Pis ve ağır bir ağız kokusunun yanı sıra kusma, iştahsızlık ve kulak içlerinin ve diş etlerinin sararması bir karaciğer sorununu işaret edebilir ve bu nedenle derhal bir veteriner kliniğine gitmelisiniz.
 • Kedinizin ağzını patilemesi de onu veteriner hekimine götürmeniz için geçerli bir sebeptir.

Kedilerde Ağız Kokusu Tedavisi

Kedilerde ağız kokusunun tedavisi, veteriner hekimin teşhisine göre değişebilir. Eğer kedinizde kötü kokunun nedeni plak ya da tartar ise profesyonel bir diş temizliği yapılır ve kedinizdeki bu kötü koku giderilir. Eğer ağız kokusunun nedeni sindirim sistemi hastalıkları, böbrek veya akciğer problemleri ise, veteriner hekiminiz tedavi aşamalarını size tek tek anlatacaktır.

Kedilerde Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Dişleri temizlenen kedi

Kedinizin Dişlerini Evde Temizleyin!

Kedinizin dişlerini düzenli olarak fırçalamak, sadece plak ve tartar oluşumu azaltmaz aynı zamanda kötü kokuyu da azaltır. Kedinizin dişlerini temizlerken önemli olan nokta; kediniz rahat ve sakinken onun için özel olarak tasarlanmış kedi fırçası ile veya yumuşak kıllı bebek fırçaları ile dişlerini fırçalamanız gerekmesidir. Öte yandan kedinizin dişleri için asla insanlar için olan diş macununu kullanmayın! Bunun yerine yine kediler için özel olarak tasarlanmış kedi diş macununu kullanmaya özen göstermelisiniz.

Kedinizin Dişlerini Veteriner Kliniğinde Temizletin!

Eğer kedinizin daha etkili ve titiz bir temizliğe ihtiyacı olduğundan eminseniz, veteriner hekiminize gitmeli ve özel aletlerle dişlerinin temizlenmesini sağlamalısınız. Veteriner kliniğinde yer alan ekipmanlar, tahmin edersiniz ki evde sahip olduğunuz ekipmanlardan çok daha etkili olacaktır. Üstelik bu işlem ile zamanla kedinizin ağız kokusu azalacak ve çürük ya da ağrıya neden olan dişler de çekilecektir. Ayrıca veteriner hekiminizden kedinizin dişlerini sık sık kontrol etmesini istemek, veteriner hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmek, kedinizin ağzındaki plak ve tartarların oluşumunu takip etmek açısından çok yararlı olacaktır.

Kedinizin İç Parazit Koruma Uygulamalarını Yaptırın!

Kedilerde ağız kokusunun nedenlerinden biri de iç parazitlerdir. Kedilerde iç parazit, anemi, ishal ve ağız kokusu gibi belirtilere neden olduğu için düzenli olarak iç-dış parazit uygulamalarının yapılması gerekmektedir. Öte yandan kedilerde görülen bazı viral enfeksiyonlar da kötü kokuya neden olabilir. Bu nedenle sadece parazit değil, aynı zamanda kedinizin tüm aşılarını düzenli olarak yaptırmaya özen göstermelisiniz.

Kedinize Çiğneyebileceği Oyuncaklar Alın!

Kedinize özel olarak üretilmiş çiğneyebileceği yumuşak oyuncaklar alırsanız, yalnızca oyun oynayıp eğlenmesine değil aynı zamanda dişlerinin temizlenmesine de yardımcı olursunuz. Hem böylece plak oluşumunu engeller ve ağız kokusunu da azaltırsınız.

Kedinizi Düzenli Olarak Muayene Ettirin!

Kedilerde ağız kokusu, yukarıda da bahsettiğimiz gibi pek çok hastalık nedeni ile ortaya çıkabilir. Diyabet ya da böbrek yetmezliği gibi birçok sayıda hastalık kedilerde ağız kokusu oluşturduğu için, düzenli olarak kedinizi veteriner kliniğine götürmeniz şarttır. Böylece hastalıkların erken fark edilmesi ve tedavi edilmesini sağlamak büyük ölçüde önemlidir.

Kediler İçin Üretilmiş Ağız Kokusu Engelleyici Ürünleri Kullanın!

Hem dünyada hem de ülkemizde kedilerde ağız kokusunu önleyici ürünler satılıyor. Bazı ürünler kedilerin suyuna, mamasına karıştırılırken, bazı ürünler tablet şeklindedir, bazıları da jel formunda . Bu tarz ürünleri kullanarak kedinizin ağzının kokmasını engelleyebilirsiniz. Ancak kullanmadan önce her ihtimale karşı veteriner hekiminiz ile iletişime geçmenizde fayda var.

Sıkça Sorulan Sorular

Ağzı kokan kediye ne yapmalı?

İlk olarak ağzı kokan bir kediyi, veteriner hekimine götürmelisiniz. Veteriner hekiminiz ağızdaki kokuya sebep olan alttaki problemleri araştırarak bir tedavi yöntemi belirleyecektir.

Kedimin nefesi neden bu kadar kötü kokuyor?

Kedinizin dişlerinde ve diş etlerinde üreyen ve koku üreten bakteriler, ağız kokusunun en büyük sebebidir. Eğer kedinizin dişlerini temizlemezseniz, aşırı miktarda bakteri, tartar ve plak oluşmasına izin verirsiniz.

Kedimin ağız kokusundan nasıl kurtulabilirim?

Çok kötü kokuya önlemek için, kedinizin dişlerini her gün diş jeli kullanarak fırçalamalısınız.

Kedilerde ağız kokusuna doğal çözüm nedir?

Eğer kedinizin dişlerini fırçalamak mümkün değilse, kedinizin dişlerini kuru gazlı bezle ya da bir bezle silerek plakların çıkarılmasına yardımcı olabilirsiniz. Diş diyetleri ya da tedavileri de plak oluşumunu azaltır ve nefesi tazeler.

Bir kedinin dişleri ne sıklıkla temizlenmelidir?

İdeal olarak, kedinizin dişlerini her gün fırçalamalı ve yılda bir kez veterinerde profesyonel diş temizliği yaptırmalısınız.

Kediler insan diş macunu kullanabilir mi?

Kedilerin dişleri hiçbir koşulda insan diş macunu ile temizlenmemelidir. İnsan diş macununda sıklıkla yer alan yüksek florür seviyeleri, yutulduğu takdirde kedileri ciddi bir şekilde hasta edebilir.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.