Diyabetik kedimi nasıl beslemeliyim?

19 Mayıs 2021
228
Diyabetik kedimi nasıl beslemeliyim?

Kedilerde yaygın olarak rastlanan diyabet, beraberinde pek çok sağlık problemlerini getirmektedir. Ne mutlu ki, bu hastalığı tedavi etmenin yöntemleri mevcut. Bunlardan biri en iyi bir beslenme programı uygulamaktır.

Kedilerde Diyabet

diyabet hastası kedi

Diyabet kısaca, kedinin kan şekeri seviyesi yükseldiğinde ve pankreas bu şekeri dengelemek için insülin salgılayamadığıbda meydana gelir. Bir tür endokrin bozukluğu olan diyabeti kontrol altına almak adına, veteriner hekimler insülin enjekte etme yöntemini tavsiye ederler. Buna ek olarak diyet programında değişimlerde yapılır. Hatta öyle ki, doğru bir beslenme uygulanırsa bazı kedilerde diyabetin kesin dönüşü olabilmektedir.

Diyabetik Kedileri Beslemek

Zorunlu etobur olan bu canlılar, yaşamlarını sağlıklı şekilde idame ettirebilmeleri için hayvansal ürünler tüketmek durumundadırlar. Vücut yapıları bitkiler için değil, hayvansal protein ve yağı sinirmek üzere tasarlanmıştır. Yani anlayacağınız kedilerin sebze ve tahıla gereksinimleri olmadığı gibi bilhassa karbonhidrat yemeleri de hayli sorun çıkartacaktır. Hazır mamaların içerisindeki karbonhidrat seviyesinin yüksek olması, kediniz için obezite ve diyabet sorunlarını ortaya çıkarmaya yetecektir. Bu nedenle diyabetik kediler için düşük karbonhidratlı yiyecek yemek son derece önemli bir husustur.

Diyabetik Kediler İçin En İyi Yiyecekler

Kedinize mama seçerken, yaş mama olmasına özen gösterin. Bu mama türü, kuru mamaya kıyasla karbonhidrattan arındırılmış olduğu ve içerisinde % 80 kadar su barındırdığı için kedinize katkısı oldukça büyüktür. Kediler her ne kadar özlerinde çöl hayvanı olsalarda, su içme konusunda isteksiz olabiliyorlar. Hidrasyon ve idrar yolu sağlığı için yapılabilecek en iyi şey bol su içmeleridir. Bunu da en iyi yaş mama takviyesi ile sağlayabilirsiniz.

Eğer kediniz kuru mama yeme konusunda ısrarcı ise bir süre yaş mama ile kuru mamayı karıştırarak verebilirsiniz. Bunu takriben 2 hafta kadar sürdürürseniz, nihayi sonuca ulaşabilirsiniz. Yaş mamayı seçmekte öyle kolay bir durum değildir. Etiketini iyi okuyarak, içerisindeki karbonhidrat, yağ ve protein değerlerine çok dikkat etmeniz gerekiyor. Yağın hayvansal yağdan ve proteininde aynı şekilde hayvansal proteinden gelmesi önemli!

Kedinizin gün içerisinde alacağı kalorinin % 50‘si ve hatta fazlası hayvansal proteinden ve % 20-40’ı ise hayvansal yağdan gelmesi gerekir. Karbonhidrat ise % 10’dan az olmalıdır. Her yaş mamanın aynı seviyelerde olmadığını birkaç satır önce belirttim. Keza içerisindeki şeker oranı da buna dahildir. Kedilerin tatlı tadı alamadığı biliniyor olsa da bu şekere karşı bağımlılık geliştrebilicekleri gerçeğini değiştirmiyor.

  • Düşük Karbonhidrat / Yüksek Protein: Fazla karbonhidrat tüketimi kedinizin kan değerlerinin birden yükselmesine neden olacaktır. Bu durumda insülin ihtiyacı artacağı için karbonhidrat diyabetik kedinizin yiyebileceği bir besin türü değildir.
  • Konserve Mama Tercihi: Kuru yiyeceklerin içerisindeki bağlayıcı bileşen yüksek ölçüde karbonhidrat olduğu için tercihinizi konserve mamalardan yana kullanın. Bu yiyeceklerin birçoğunun içerisinde mininmum seviyede bulunduğundan yararı olurken kimisinin içerisinde ise hiç bulunmaz.
  • Reçetesiz Satılan Yiyecek Türleri: Reçetsiz satılan tüm konserve mamalar, diyabet hastası kediniz için yüksek protein ve eser miktarda karbonhidrat barındırır. Dolayısıyla reçeteli bir mamaya yönelmenize gerek yoktur. Eğer kuru mama ile besleme konusunda kararlıysanız ortalama seviyenin altında karbonhidrata sahip olan kuru mamaları veterineriniz vasıtasıyla satın alabilirsiniz.
  • Porsiyon : Hasta kedinizin ne yediği kadar ne kadar yediği konusu da önem arz eder. Şişman kediler, kilo vermeyi sağlayacak miktarlarda yemelidirler. Gereken kiloya ulaştıklarında ise haftada vücut ağırlıklarının % 1’i kadar yemeleri yeterlidir.
  • Lezzet : Kedinizin belirli bir yeme programına adapte olabilmeleri için yedikleri mamaların lezzeti olması hayli önemlidir. Öyle ki, yemek zamanını sabırsızlık içerisinde beklemelidirler. Bu durumun üstesinden gelmek oldukça kolaydır. Zaten hali hazırdaki birçok konserve mamaları hem leziz hemde diyabet hastası kediniz için gayet makuldur. Bu iş sizin için tam bir çocuk oyuncağı olacak. 🙂

Diyabetik Kediler İçin Ev Yapımı Diyetler

rondo içinde kedi maması

Eğer kedinize evde kendinize mama hazırlamayı düşünüyorsanız, bir veteriner hekimi veya beslenme uzmanı ile çalışarak tam ve dengeli bir diyet program oluşturabilirsiniz. Birtakım kişiler çiğ gıda diyetine karşı meraklıdırlar. Bu konuda yazmış olduğumuz makalemizi okuyarak mutlaka bilgi edinin. Akabinde dilerseniz veterineriniz ile konuşarak bu diyeti uygulamayı tercih edebilirsiniz.

Diyabetik Kediler Nasıl Beslenir?

Bilhasa insülin kullanan kedilerin her gün aynı saat ve miktarda yemek yemeleri gerekmektedir. Genelde 12 saatlik aralar ile insülin iğnesi vurulan kedilerin bir diğer dozu vermeden önce yemeğini yemiş olması gerekir. Eğer ki kediniz tam öğün tüketmiyorsa, insülin miktarında azaltılmaya gidilebilir. Hekimizin tarafından size, ne kadar ve ne zaman iğne yapılacağına dair bir program verilecektir. Bu programa mutlaka uyun!

Bu Makale Sizi İlgilendiriyor Olabilir

*Veterineriniz ile konuşmadan kedinizin insülin dozunda veya diyet programında kafanıza göre bir değişim yapmayın! Bunlar son derece hassas dengeleri içerdiği için birinin bile bozulması durumunda ölümcül sonuçlar ile karşılaşılabilir. 

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.