Kediye yaş mama ne sıklıkla verilmeli?

13 Mayıs 2021
4923
Kediye yaş mama ne sıklıkla verilmeli?

Kedi yaş mamaları bulundurduğu su oranından ve kedilerin genellikle az su içmesinden dolayı bazı veteriner hekimler tarafından çok daha fazla tavsiye edilmektedir. Pek çok evcil hayvan sahibi ise bu durum karşısında bir karar verme durumunda kalabiliyorlar. Her çeşit mamada olduğu gibi hangi tür yaş mamanın en iyisi olduğu kanısına varmak güç olabilir. Doğru olan yaş mamayı bulduğunuz takdirde akabinde ne kadar vermeniz gerektiği konusunu da belirlemeniz gerekiyor.

Bir Kedinin Ağırlığına Göre Her Gün Yiyebileceği Yaş Mama Miktarı

5 kg10 kg15 kg20 kg
Yavru kedi200 kcal400 kcal600 kcal800 kcal
Yağsız kedi170 kcal280 kcal360 kcal440 kcal
Kilolu kedi180 kcal240 kcal280 kcal310 kcal
Emziren/Hamile kedi336 kcal603 kcal851 kcal1091 kcal

Kedilerin Yaş Mama İhtiyacı

Yaş mamaların kediler üzerinde özellikle içerdiği su miktarından dolayı yarattığı olumlu etki bilinen bir gerçek olduğundan, birçok veteriner hekim kedilerin beslenme programlarında daha yoğun olarak yaş mama verilmesini öneriyorlar. Kedilerin sindirim sistemleri protein ağırlıklı beslenme şekline daha uygundur. Genellikle kuru mamalarda yaş mamalara kıyasla daha az miktarda protein bulunur. Ancak bu mamanın markasına göre büyük değişkenlik göstermektedir. Buna ek olarak yaş mama içerisinde % 80 oranında su bulundurduğundan fazla su içmeyen kediler için büyük bir su kaynağıdır. Dolayısıyla böbrek, idrar yolu ve genel sağlık durumu için oldukça önem arz eder.

Karışık Besleme

kuru ve ıslak mama

Burada vermeniz gereken ilk karar kedinize tamamen kuru mama mı yoksa yaş mama mı vereceğinizi belirlemek olacaktır. Yukarıda belirttiğim üzere kedinize yaş mama vermenizin bazı yararları olsa da kimi kediler kuru mama yemeyi severler ve ne kadar yaş mama ile beslerseniz besleyin onlar için yeterli gelmez. Ayrıca kuru mamaya daha makul ücretlere sahip olunabildiğinden bütçenizi de sarsmayacaktır. Kedinizi hem kuru hem de kedi yaş mama ile beslemek için kalori hesabını doğru yapabilmeniz gerekmektedir. Kolaylık sağlaması adına, her iki mama türünün günlük önerilen miktarının yarısına bölebilirsiniz. Daha sonraları yaş ve kuru mamanın oranlarını dilediğiniz gibi belirlediğinizde buna uygun olacak şekilde verebilirsiniz.

Kedimi Ne Sıklıkta Beslemeliyim?

Kedinizin kilosu, size günlük ne kadar kalori vermeniz gerektiğine işaret etse de ne sıklıkla beslemeniz gerektiğine dair bir ipucu vermez. Kuru mama ile besliyorsanız, bir mama kabına koyup gün içerisinde istediği gibi yemelerine müsaade etmek uygun bir yöntem değildir. Kedinizin düzenli bir beslenme şeklinin olması için, günlük vermeniz gereken mama miktarı öğünlere bölebilirsiniz. Bu öğünlerde verdiğiniz mamaları belli bir süre sonra kedinizin önünden almalısınız. Tüm gün belirsiz bir oranda mama kabında duran mama kedinizin güç içinde sürekli mama kabına gidip gelerek fazladan mama yemesine sebep olabilmektedir. Yaş mama ile besleme de ise bozulabilirliği göz önüne alarak yarım saat içerisinde yemesini sağlamanız gerekir. Alması gereken toplam kaloriyi, öğün sayısına bölerek vermeniz gerekecektir.

Kedinizin Ne Kadar Yaş Mamaya İhtiyacı Var?

Kedinizin alması gereken kalori miktarı pek çok etkene bağlı olarak değişim gösterecektir. Bunlardan biri de kedinizin kilosudur. Dolayısı ile ilk başta kedinin kütlesini bilmek mühim bir durumdur. İri kemikli zayıf ve kaslı bir kedi 6-8 kg ağırlığında ancak sağlıklı olabilir. Böylelikle bu kedi daha fazla kalori almaya ihtiyaç duyarken 3 kilogramlık bir kedi daha az kalori almaya ihtiyaç duyacaktır. Diğer etkenlerden biri de yaş ve aktivite düzeyidir.

Örneğin; yavru bir kedinin, sürekli oynayıp zıplayan bir kedinin ve emzirmek için süt üreten bir anne kedinin daha fazla kalori almaya ihtiyacı vardır. Kısırlaştırılmamış bir kedinin de hormonal düzeylerden dolayı kısırlaştırılmış bir kediye göre daha fazla kaloriye ihtiyacı olacaktır. kısırlaştırılmış yaş kedi maması kedinize vermeniz gereken kalori miktarını doğru bir şekilde hesaplamak için mutlaka veteriner hekiminiz ile görüşmenizde fayda var. Size genel olarak yol gösterici birkaç bilgiyi aşağıda paylaşıyoruz:

Kedinin KilosuGünlük Kalori İhtiyacı
2,5 kiloluk bir kedi170 kalori
5 kiloluk bir kedi280 kalori
7,5 kiloluk bir kedi 380 kalori
10 kiloluk bir kedi 470 kalori

Kedinize vermeniz gereken mama miktarları aldığınız mamanın ambalajında mutlaka belirtilmiştir. Ancak bu miktarlar yukarıdaki belirttiğimiz faktörlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Kedinizin verdiğiniz mama miktarına göre kilo alma-verme durumunu, iştah durumunu ve egzersiz yoğunluğunu diğer faktörlerle bir arada değerlendirerek uygun bir kalori hesaplaması yapılması gayet yerinde olacaktır.

Yaş Kedi Mama Yönergesi

Yaş kedi mamasının üzerindeki etikette, kedinizi ne kadar beslemeniz gerektiğine dair bir tavsiye bulunuyor. Sizin için iyi bir başlangıç noktası olabilir! Bunun yanı sıra bizim bu makalede vermiş olduğumuz bilgilerinde yolunuza ışık tutacağına eminim. Kedinize belirlediğiniz bir ölçüde mama vererek kilo almasında veya kilo vermesinde herhangi bir değişim oluyor mu gözlemlemelisiniz. Buna bağlı olarak ölçülerde değişiklikler yapmanız gerekebilir. Genellikle 90 gramlık olan bir kutu yaş mama günlük beslenme ihtiyaçlarına uygundur. Ancak markaya göre farklılıklar gösterebilir.

Bu Makale Sizi İlgilendiriyor Olabilir

*Bu makale tamamen bilgi amaçlı yazılmıştır. Herhangi bir yönlendirme amacı gütmez. Kedinizi yaş mama ile beslemeden önce onun sağlığı için veteriner hekiminiz ile durumu istişare edin! 

Sıkça Sorulan Sorular

Dolaptan çıkarılmış soğuk kedi yaş maması konserveler kedinize zarar vermesi pek olası değildir, ancak bazı konulara dikkat etmek önemlidir:

Servis Sıcaklığı: Soğuk yaş mamayı kedinize sunmadan önce, onu oda sıcaklığına getirmeniz iyi olacaktır. Kediniz genellikle yemekleri oda sıcaklığında tercih eder, bu nedenle çok soğuk olmamalıdır.

Taze Tutma: Buzdolabında saklanan yaş mamalar, belirli bir süre sonra bozulabilir. Üreticinin önerilerine göre saklama sürelerine ve tarihlerine dikkat etmek önemlidir. Mamayı taze ve güvenli bir şekilde saklamak için buzdolabının alt raflarında tutmak iyi bir fikir olabilir.

Dondurma Durumu: Eğer soğuk yaş mama donmuşsa, buzdolabında çözülmesini beklemek veya bir mikrodalga fırında nazikçe ısıtmak gerekebilir. Ancak, mikrodalga kullanırken mamayı eşit bir şekilde ısıtmak ve aşırı sıcaklıklardan kaçınmak önemlidir.

Beslenme Değişiklikleri: Kedinizin beslenme alışkanlıklarını değiştirecekseniz, bu değişiklikleri yavaşça yapmalısınız. Aniden bir beslenme değişikliği yapmak, kedinizin sindirim sistemini etkileyebilir.

Veterinerin Önerileri: Kedinizin sağlık durumu ve beslenme ihtiyaçları konusunda veterinerinizle konuşmak her zaman iyi bir fikirdir. Veterineriniz, kedinize uygun beslenme yönergeleri ve sıcaklık konusunda önerilerde bulunabilir.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.