Kedime her gün ne kadar yaş mama vermeliyim?

13 Mayıs 2021
45
Kedime her gün ne kadar yaş mama vermeliyim?

Yaş mamalar kediler için yararlı olduğundan veteriner hekimler tarafından çok daha fazla tavsiye edilmektedir. Pek çok evcil hayvan sahibi ise bu durum karşısında bir karar verme durumunda kalabiliyorlar. Her çeşit mamada olduğu gibi hangi tür yaş mamanın en iyisi olduğu kanısına varmak güç olabilir. Doğru olan yaş mamayı bulduğunuz takdirde akabinde ne kadar vermeniz gerektiği konusunu da belirlemeniz gerekiyor.

Bir Kedinin Ağırlığına Göre Her Gün Yiyebileceği Yaş Mama Miktarı

5 kg10 kg15 kg20 kg
Yavru kedi200 kcal400 kcal600 kcal800 kcal
Yağsız kedi170 kcal280 kcal360 kcal440 kcal
Kilolu kedi180 kcal240 kcal280 kcal310 kcal
Emziren/Hamile kedi336 kcal603 kcal851 kcal1091 kcal

Kedilerin Yaş Mama İhtiyacı

Yaş mamaların kediler üzerinde daha olumlu etki yarattığı bilinen bir gerçek olduğundan, birçok veteriner hekim kedilerin beslenme programlarında daha yoğun olarak yaş mama verilmesini öneriyorlar. Kedilerin sindirim sistemleri protein kaynaklı beslenme şekline göre tasarlanmış olup karbonhidrat besinlerini sindiremezler. Kuru mamalar yaş mamalara kıyasla içerisinde daha fazla karbonhidrat bulundururlar. Bu da çok fazla kuru mama tüketildiği takdirde fazla kilo alımına neden olmaktadır. Buna ek olarak yaş mama içerisinde % 80 oranında su bulundurduğundan fazla su içmeyen kediler için büyük bir su kaynağıdır. Dolayısıyla böbrek, idrar yolu ve genel sağlık durumu için oldukça önem arz eder.

Karışık Besleme

kuru ve ıslak mama

Burada vermeniz gereken ilk karar kedinize tamamen kuru mama mı yoksa yaş mama mı vereceğinizi belirlemek olacaktır. Yukarıda belirttiğim üzere kedinize yaş mama vermeniz başlı başına yararlı olsa da kimi kediler kuru mama yemeyi severler ve ne kadar yaş mama ile beslerseniz besleyin onlar için yeterli gelmez. Ayrıca kuru mamaya daha makul ücretlere sahip olunabildiğinden bütçenizi de sarsmayacaktır. Kedinizi hem kuru hem de yaş mama ile beslemek için kalori hesabını doğru yapabilmeniz gerekmektedir. Kolaylık sağlaması adına, her iki mama türünün günlük önerilen miktarının yarısına bölebilirsiniz. Daha sonraları yaş ve kuru mamanın oranlarını dilediğiniz gibi belirlediğinizde buna uygun olacak şekilde verebilirsiniz.

Kedimi Ne Sıklıkta Beslemeliyim?

Kedinizin kilosu, size günlük ne kadar kalori vermeniz gerektiğine işaret etse de ne sıklıkla beslemeniz gerektiğine dair bir ipucu vermez. Kuru mama ile besliyorsanız, bir mama kabına koyup gün içerisinde istediği gibi yemelerine müsade ederken yaş mama ile beslerseniz bozulabilirliğini göz önüne alarak yarım saat içerisinde yemesini sağlamanız gerekir. Alması gereken toplam kaloriyi, öğün sayısına bölerek vermeniz gerekecektir.

Kedinizin Ne Kadar Yaş Mamaya İhtiyacı Var?

Kedinizin alması gereken kalori miktarı pek çok etkene bağlı olarak değişim gösterecektir. Bunlardan biri de kedinizin kilosudur. Dolayısı ile ilk başta kedinin kütlesini bilmek mühim bir durumdur. İri kemikli zayıf ve kaslı bir kedi 15 kg ağırlığında ancak sağlıklı olabilir. Böylelikle bu kedi daha fazla kalori almaya ihtiyaç duyarken 15 kiloluk bir kedi daha az kalori almaya ihtiyaç duyacaktır. Diğer etkenlerden biri de yaş ve aktivite düzeyidir. Örneğin; yavru bir kedinin, sürekli oynayıp zıplayan bir kedinin ve emzirmek için süt üreten bir anne kedinin daha fazla kalori almaya ihtiyacı vardır. Kedinize vermeniz gereken kalori miktarını doğru bir şekilde hesaplamak için Ulusal Araştırma Konseyi’nin hazırlamış olduğu kılavuz şu şekildedir:

Yavru kedi

Sütten kesilen bir yavru kedinin her 5 kilo vücut ağırlığı için 200 kalori almaya ihtiyaçları vardır.

Yağsız Kediler

Kedinin KilosuGünlük Kalori İhtiyacı
5 kiloluk bir kedi170 kalori
10 kiloluk bir kedi280 kalori
15 kiloluk bir kedi 360 kalori
20 kiloluk bir kedi 440 kalori

Kilolu Kediler

Kedinin KilosuGünlük Kalori İhtiyacı
5 kiloluk bir kedi180 kalori
10 kiloluk bir kedi240 kalori
15 kiloluk bir kedi 280 kalori
20 kiloluk bir kedi 310 kalori

Hamile / Emziren Kediler

Kedinin Kilosu Günlük Kalori İhtiyacı
5 kiloluk bir kedi336 kalori
10 kiloluk bir kedi603 kalori
15 kiloluk bir kedi 851 kalori
20 kiloluk bir kedi 1091 kalori

Yaş Kedi Mama Yönergesi

Yaş kedi mamasının üzerindeki etikette, kedinizi ne kadar beslemeniz gerektiğine dair bir tavsiye bulunuyor. Sizin için iyi bir başlangıç noktası olabilir! Bunun yanı sıra bizim bu makalede vermiş olduğumuz bilgilerinde yolunuza ışık tutacağına eminim. Kedinize belirlediğiniz bir ölçüde mama vererek kilo almasında veya kilo vermesinde herhangi bir değişim oluyor mu gözlemlemelisiniz. Buna bağlı olarak ölçülerde değişiklikler yapmanız gerekebilir. Genellikle 90 gramlık olan bir kutu yaş mama günlük beslenme ihtiyaçlarına uygundur. Ancak markaya göre farklılıklar gösterebilir.

Bu Makale Sizi İlgilendiriyor Olabilir

*Bu makale tamamen bilgi amaçlı yazılmıştır. Herhangi bir yönlendirme amacı gütmez. Kedinizi yaş mama ile beslemeden önce onun sağlığı için veteriner hekiminiz ile durumu istişare edin! 

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.