Kediler neden çok su içer? ne kadar su içmelidir?

2 Mayıs 2021
88
Kediler neden çok su içer? ne kadar su içmelidir?

En iyi sağlık koşullarına uygun olacak şey kedilerin her gün taze su tüketmeleridir. Böylelikle böbreklerindeki toksinleri atmalarına ve öteki organ dokularının sulu kalmasına olanak sağlayacaktır. Kediler için dehidrasyon yani su kaybı oldukça önem arz ediyor olup tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilir. Aniden gelişen kronik böbrek yetmezliği hastalığına sahip kediler, sürekli olarak damar yolu ile veya enjeksiyon yoluyla sıvı verilmesine gereksinim duyarlar. Akabinde evde tedavi işlemleri oldukça anlaşılır ve kolay şekilde devam ettirilir.

Kediler Ne Kadar Su İçmeli?

Normal bir kedi gün içerisinde ortalama 60 ml su içme ihtiyacı duyar. 4 kg’lık bir kedinin yaklaşık 240 ml su tüketiminde bulunması gerekmektedir. Yapmanız gereken bu konuda duyarlı olmak ve su tüketimi yapmalarını sağlamaktır. Mama tercihleri bu noktada devreye giriyor. Bunun için yaş mama tercih etmek oldukça doğru bir seçenek olacaktır.

Yaş mamaların içerisindeki su miktarı oldukça fazla olduğu için günlük almaları gereken ölçünün bir kısmını buradan karşılayabilirler. Fakat kedinize yalnızca kuru mama veriyorsanız ne yazık ki su tüketimlerinin daha fazla olması gerekiyor. Konserve mamanın %80’i sudan oluştuğu için, 4 kg olan kedinizin gün içerisinde 30 ml su alması yeterli olacakken kuru mama ile beslenen kedinizin günde 200 ml’den fazla su içme ihtiyacı doğacaktır. 

Ne Zaman Endişelenmeliyim?

Evinizde birden fazla kedi besliyor veya gün içerisinde çok fazla takip etme şansınız olmuyorsa aşağıda vermiş olduğumuz davranışlardan birtakım işaretleri anlayabilirsiniz;

  • Su kabına sık gidip gelmesi
  • Normalde içmediği yerlerden su içmesi

Kedinizin Su Alımını Nasıl Takip Edebilirsiniz?

Kediniz siz evde değilken veya uyurken suyunu içebileceği için illa ki sizin gördüğünüz bir zaman diliminde su tüketmiyor olabilir. Veya ıslak mama ile besliyorsanız zaten çoğu su gereksinimi oradan karşıladığı için fazlasını istemeyebilir. Bunun kontrolünü gün boyunca sağlayamazsınız.

En iyi anlamanın yolu su kabını her gün değiştirirken kalan su seviyesine bakıp kenara not almaktır. Yalnızca bir püf nokta var ki, su kabına her gün aynı ölçüde su koyduğunuza emin olun! Bu yöntem ile kedinizin su içme alışkanlığı konusunda bir fikre sahip olabilirsiniz.

Aşırı Su Tüketimi

su içen beyaz kedi

Takdir edersiniz ki bir şeyin aşırısına kaçmak bir o kadar zararlı sonuçlar doğurabilir. Kedilerin suyu fazla içmesi, kedi hipertiroidizmi veya kedi diyabetine yol açacaktır. Havaların sıcak olmasıyla birlikte fazla su içmeye içgüdüsel olarak meğilli olan kedilerin, normalde ne kadar su tükettiğini bilmeniz bu açıdan önemlidir. Zira çok fazla içtiğini farketmeniz halinde, vücudunun vereceği reaksiyonları da anlamanız ve kısa zaman içerisinde veteriner hekim ile iletişime geçmeniz gerekebilir.  

Beslendiği Mamaya Bağlı Su İhtiyacı

mama yiyen kediler

Kedilerin vücut dokusunun hemen hemen % 67’si sudan meydana geliyor. Bu yüzde, vahşi kedilerin avladıkları hayvanlardan aldıkları sudur. Evcil hayvanlarda ise durum verdiğiniz mamaya göre değişim göstermektedir. Eğer kuru mama ile besliyorsanız oradan alacağı su yüzdesi %10’iken, ıslak mama ile besliyorsanız buradan alacağı su %75 oranında olacaktır.

Yani ıslak mamanın evcil kedi için iyi bir su kaynağı olduğunu söylemek doğrudur.  Buradan anlayacağınız olay; kuru gıda diyeti uyguladığınız kediniz, konserve veya çiğ gıda diyeti uygulanan bir kediye kıyasla çok daha fazla suya ihtiyaç duymaktadır. Ya da kuru mama ve konserve mama ile karışık beslenen bir kedi de aynı şekilde daha fazla su tüketmeye gereksinim duyar. 

Tavsiyeler

  • Kediniz için diyetlerinden ayrı olacak şekilde, her zaman temiz ve taze olarak bir su verin.
  • Dehidrasyon husuna mutlaka dikkat edin ve gözlem yapın. Bunun için ensesindeki yumuşak deriyi yukarı çekerek test edebilirsiniz.
  • Eğer kısa zaman içinde geri döndüyse yeteri suyu içmiş anlamına gelir. Ancak uzun süre gelmiyorsa dehidrasyon konusunda şüphelenmeniz gerekebilir.
  • Konserve mamasının içine su ekleyebilir veya su kabının içerisinde maksimum iki buz atabilirsiniz. Eğer ensesindeki yumuşak deride bir gerilme olmuyor ve herhangi bir rahatsızlık gözlemlemiyorsanız, veteriner hekimi ile iletşime geçin.
  • Kedinizin yeme-içme düzenlerine her daim hakim olun. Zira birden su içmeyi keser veya fazlasını içmeye başarsa yine yapacağınız ilk adım veterinerinizi aramak olsun!
  • Eğer evde birden fazla kedi besliyorsanız diğer kedinin kokusunun sindiği kaptan su içmek istemeyecektir. Bu nedenle evin farklı noktalarına su kapları koyarak, su içmeye teşvik edebilirsiniz.

* “Kediler her gün ne kadar su içmelidir?” sorusunun cevabını detaylı olarak vermiş olup az veya çok su tüketminin nelere işaret edebileceğinden bahsederek, bu durumlar karşısına neler yapmanız gerektiğine dair ipuçları vermeye çalıştık. Burasının bir bilgilendirme sitesi olduğunu unutmayıp, gerekli tıbbi bilgiler için veteriner hekiminiz ile iletişime geçmenizin gerekli olduğunu hatırlatmak isterim. İlginizi çekebilecek bir diğer makale önerisi bırakıyorum: Kediler neden su kusar?

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.