Eğer bir kedi sahibiyseniz belirli zamanlarda kustuklarını göreceksiniz. Bu durum kimi zaman ciddiye alınacak boyutta değilken kimi zaman ise önem arz edebiliyor. Kusma pek çok nedenden kaynaklanabildiği gibi farklı çeşitlerde de görülebilir. Dolayısı ile böyle durumlarda veteriner hekiminize başvurmanız oldukça önemlidir.

Kediniz berrak sıvı şeklinde yada su kusuyor ise bir hastalığın belirtisi olarak alarm çanları çalıyor demektir. Zira bu kusma normal karşılanmıyor olup bir çok hastalığın reaksiyonu olarak görülmektedir. Bu hastalıklar; karaciğer hastalığıdepresyonanksiyetesıcak çarpması, stres, paraziter enfesiyonlar, pankreatit, iç tıkanıklıklar, zehirlenmealerjik tepkilerhipertermi, hipotermi olarak sayılabilir. 

Yalnız bir durum var ki o da; su ile berrak sıvının ayırt edilmesi konsunda zorluk çekileceği. Berrak sıvı kedinizin sindirim sistemindan gelen sudur. Eğer içmesi gereken su ölçüsünden fazla içtiyse akabinde içtiği su ile beraberinde berrak svıyı da kusacaktır.

Bunun yanı sıra hızlıca içtiyse de midesi su ile dolup, genişleyecek ve kusma eylemine itecektir. Bu kusmalar sonucunda kediniz daha fazla suya ihtiyaç duyar ve buna bağlı olarak su alımını fazlalaştıracak! Neden olacağı rahatsızlıklar içerisinde; şeker hastalığıböbrek hastalığı ve hipertiroidizm yer alıyor. Diğer sebepler arasında gastrit, hareket hastalığı ve tüy yumağı sayılabilir.

Kedinizin Su Kusmasına Neden Olan Problemler

1- Tüy Yumağı

tüy yumağı

Temiz olmaları ile bilinen kediler, zamanlarının birçoğunu kendilerini yalayarak geçirirler. Dillerinin tırtıklı olması sebebiyle bu yalama esnasında dillerine tüyler takılacak ve tüyleri de doğal olarak yutacaklardır. Kedinizin tüylerinin yapısına bağlı olarak değişim gösteren süreçte midesinde toplanarak tüy yumağını meydana getirir.

Bu nedenle kedinizin sağlığı için sindirim sisteminden geçemeyen tüy yumağını kusarak vücudundan atması gerekiyor. En doğal ve olağan yöntem ise kusmasıdır. Hemen öncesinde berrak sıvı şeklinde kusuyor olup nadiren tüy yumağı ile beraber de bu berrak suyu kusabilmektedirler.

Tüy yumağının oluşumunun önüne geçmek için çiğneme yada jel şekillerinde ki besinlerden verebilirsiniz. Ayrıca eğer kedinizi belirli aralıklar ile fırçalarsanız fazla tüylerden kurtulmasına yardımcı olup yutmasını engelleyebilirsiniz. 

2- Hazımsızlık Problemi

Mide yediklerini sindirebilmek adına mide suyu ile hidroklorik asit üretmektedir. Kediniz gün içerisinde beslendiği saati atlar yada vaktinde beslenmez ise boş mide içerisinde üretilen asit ve sular mideyi yaktığı gibi sonrasında kusma olarak neticelenecektir. Hazımsızlık çilesi ile boğuşan küçük dostlarımız sarı, berrak ve beyaz köpük olarak kusarlar. Bu drumu önlemek adına kedinize günde sık sık fakat azar azar yemek vermeniz doğru bir hamle olacaktır.

3- Yiyecek ve Diyet Programı Değişiklikleri

kedi maması çeşitleri

Kedilerin düzen içinde yaşamayı seven varlıklar olduğu bilinen bir geçek olup yaşadığı ortamın değişmesi, farklı bir kişinin aileye katılması, başka bir hayvanın eve gelmesi gibi yeme düzeninin de bozulmasıyla birlikte öğününü kaçırması veya geç yemesi bile su kusması için bir nedendir.

Bir diğer seçenek ise alıştığı mamasını aniden değiştirmiş olmanız olabilir. Bunu en kolay çözümü; kedinizin diyet sebebi ile veya farklı sebeplerden dolayı değiştirdiğiniz eski mamasını yeni maması ile karıştırarak, 10-15 gün içerisinde zamanla eski mamanın ölçüsünü azaltarak yenisine alışmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Yemeğini hızlı yiyor olması da bu sıvıyı kusmasına neden olacaktır. Hele ki midesi tıka basa mama ile doluyken şüphesiz kusma eylemini gerçekleştirecektir. Kedinizin bildiğiniz bir bağırsak rahatsızlığı mevcutsa, yarı sindirilmiş veya sindirilmemiş gıdayı da kusacaktır.

Kedinizi bir veterine hekime gösterdiyseniz ve herhangi bir sağlık sorunu olmadığını tespit etmiş ise geriye daha özel içeriğe sahip mama bulup onu vermek kalıyor. Ancak durum hala devam ediyorsa, katı, hidrolize proteine sahip bir diyet uygulamak gerekiyor.

4- Tiroid Hastalığı

Kedinizin berrak sıvı kusmasının nedenlerinden biri de tiroid hastalığı olup teşhisini koymak oldukça güçtür. Tiroid kedinizde cilt yağlanması, salya akması ve berrak sıvı kusması gibi yaygın belirtiler gösterir. Böyle durumda veterinere giderek bu hormanal dengelerin eşitlenmesi için gerekli tedaviye başlanmalıdır.

5- Zehirli Yiyecek Yemeleri

Kedinizin bozuk mama veya yememesi gereken bir şey yediğini gözlemlediyseniz bu durumdan etkilenmeden bir an evvel veterinere götürmeniz gerekiyor. Zira bu duruma bağlı olarak kedinizde kusma veya daha tehlikeli belirtiler görülebilir.

6- Gastrit Sorunu

gastriti olan kedi

Midesi tahriş olan kediler kan, safra ve berrak su kusabilir. Eğer iyi bir gözlem yaparsanız depresif davranışlar, enerjide azalma, iştahının kesilmesi ve dehidrasyon gibi belirtileri farkettiğiniz kedinizin gastrit problemi yaşadığını anlayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bir veterine hekim ile iletişime geçmek olacaktır. 

7- Kanser

Kedinizde malesef ki kanser varsa su kusması olası bir durum olarak görülür. Bunun yanı sıra beyin tümöründe de aynı belirtiye rastlanmaktadır. Kanserin yol açtığı öteki etkiler ise kan kusma, ishal, zayıflama, yememe sorunlarıdır. Veteriner kontrolu kaçınılmaz olup yer aldığı bölgeye göre kemoterapi tavsiye ediliyor. 

Su Kusan Kediniz İçin Yapmanız Gerekenler!

Kedinizin kusması sizi endişelendirmemesi gerektiği gibi yoğun olarak bu eylemi gerçekleştiriyor ise durumun anormal olduğunu farketmeniz gerekiyor. Bir hafta içerisinde birkaç defa kusuyor ise şüphesiz bir rahatsızlığa işaret ediyor demektir. Berrak sıvı ve su şeklinde kusuyorsa bu durum kedinizde ishal, iştahta kapanma ve aktivitesinde azalma gibi etkilerin görülmesine neden olacaktır. Hal böyleyken vakit kaybetmeden veterinerinize ulaşmanız yararlı olacaktır.

Hekiminizin muayene etmesiyle beraber uygun gördüğü bir tedavi uygulanacak. Ek olarak röntgen, kan testi ve çeşitli testler yapılmasına gerek olabilir. Yapılan testlerden elde edilen bulguların akabinde organların çalışma durumu, böbrek ve karaciğer hastalığı, trombosit ölçüleri kontrol edilecektir. Tüm bunlarla beraber hastalığa bağlı olarak hastanede yatılı sıvı tedavisi, evde ilaç tedavisi uygulanabilir veya bağırsağa bağlı bir problem ise cerrahi müdahale gerekebilir. 

*Kediniz olağan dışı bir davranış sergileyerek su kusuyorsa, sıklığına bağlı olacak şekilde bir çözüm bulabilirsiniz. Yazımızda bahsettiğimiz üzere kedinizin uzun aralıklar ile kusması sizi korkutmasın. Ancak bu durum sık sık yaşanıyorsa kesin çözüm ve tanı için bir veteriner hekimine gitmeniz şart!