Kedilerde dehidrasyon belirtileri ve tedavileri

10 Mayıs 2021
430
Kedilerde dehidrasyon belirtileri ve tedavileri

Kedilerin su içme gereksinimleri herkes tarafından bilinen bir gerçek. Kökleri bir çöl hayvanı olmasına karşın yaşamlarını idame ettirebilmeleri için sıvı alımına ihtiyaç duyarlar. Su tüketmeleri; vücut dokularını sağlıklı tutacağı gibi böbreklerindeki toksinlerin atılması içinde önemli bir role sahiptir. Çiğ veya konserve mama ile beslenen kediler, günlük su alımı ihtiyaçlarının büyük bir yüzdesini bu besinlerden karşılayabilirler.

Ancak kuru mama ile beslenen kediler, bunun yalnızca %10’unu karşılayabilirler. Bu mamayı tüketen kedilerin dışkı, idrar ve solunum yolu ile kaybettikleri sıvıları geri alabilmeleri için devamlı olarak tatlı su içmeleri gerekmektedir. Su, onlar için yalnızca bir sıvı kaynağı değil aynı zamanda vücudun sağlıklı şekilde çalışmasına yarayacak sodyum, potasyum ve klorür gibi elektrolitleri de sağlar. 

Dehidrasyon Neden Meydana Gelir?

su kabından içen kedi

Kediniz gün içerisinde sağlık, yaş ve cinsine bağlı olarak farklı ölçülerde su tüketmeye ihtiyaç duyarlar. Ancak uzman kişilerce söylenen bir bilgi vardır ki o da; kilogram başına 50-60 ml su tüketmeleri gerektiğidir. Bu doğrultuda kediniz su içmezse vücudundaki su miktarının düşüse geçmesi ile beraber, susuz kalacaktır. Günlük olarak alması gereken su miktarını almaz ise dehidrasyon meydana gelebileceği gibi; aşırı enerji harcadığında, sıcak havalarda, kusma ve ishal gibi sağlık problemlerinin bir getirisi de olabilmektedir.

Kedinizde Dehidrasyon Belirtilerini Nasıl Anlarsınız?

*Kediniz eğer günlük içmesi gereken su miktarına ulaşamazsa, vücudunda bunun etkilerini gösterecektir.

 • Halsizlik görülür
 • Devamlı uyur
 • İştahı kapanır
 • Nefes alıp vermesi hızlanır
 • Ağzı kurur
 • Kaslarında zayıflama
 • Depresyona girer
 • Kalp atışı yüksektir
 • Cildinin esnekliği azalır

*Bazı küçük uygulama ve ipuçları ile kedizin susuz kalıp kalmadığını anlayabilirsiniz;

 • Kedinizin kürek kemiklerindeki deriyi canını acıtmayacak şekilde çekip bırakın. Akabinde deri hemen eski şekline gelmiyorsa,
 • Kedinizin diş etlerine bakın. İyi su içen bir kedinin diş etleri nemli ve pembe renkte olur. Eğer kedinizin diş etleri kuru ise ve dokunduğunuz zaman yapış yapış hissediyorsanız,
 • Diş etine parmağınız ile bastırdığınızda, ette beyaz bir iz oluşur. Parmağınızı bastırdığınız yerdeki beyazlık izi hemen kaybolmuyorsa,
 • Kedilerin tükürükleri incedir ve farkedilmez. Ancak kediniz daha kalın tabakalı bir tükürüğe sahipse,
 • Tuvalet kabına bakın. Kediniz kabız olmuşsa, bu durumlar kedinizin su kaybı yaşadığına işaret edebilir.

Dehidrasyonun Riskleri Nelerdir?

 • Sıcak Çarpması: Sıcak havaların neden oluğu sıvı kayıpları, çok fazla sıcağa maruz kaldıkları zaman gerçekleşir. Birde yanında içebileceği bir su yok ise daha da yükselecektir. Eğer bir rektal termometreniz varsa (yoksa edinmenizde yarar olabilir), sıcaklığını ölçün. Eğer rakamlar 39 dereceyi gösteriyor ise vakit kaybetmeden veteriner hekiminize gitmeniz gerekir. 
 • Böbrek Yetmezliği: Aniden gerçekleşen veya kronik olarak var olan böbrek yetmezliği, kaybedilen sıvı sonrası kedinizin böbreklerini toksinler ile doldurabilir. Bu durumda veteriner hekiminiz tarafından kaybedilen sıvı ve elektrolitlerin yenilenmesi için iyi bir tedavi uygulanması oldukça önemlidir. Bu gibi durumlarda genellikle IV (İntravenöz) sıvılar verilir. Bu işlemi evinizde kolayca kedinize uygulayabilirsiniz. Buna ek olarak Sub-Q sıvıları da verilebilir. 
 • Kedi Hipertiroidi Hastalığı: Kediniz devamlı olarak kusuyor ve fazla su içme eğiliminde bulunuyorsa, hipertiroidizmden şüphe etmek doğru olacaktır. 
 • Diyabet: Diyabetin belirtileri arasında; süreki idrara çıkma ve aşırı susuzluk gibi davranışlar görülebileceği gibi tedavisi uygulanmaz ise yol açacağı diyabetik ketoasidoz, kediniz için hayati risk oluşturur. 
 • Karaciğer Lipidozu: Kedinizde görüldüğü takdirde bir tehdit unsuru oluşturuyor olup gerekli tedavi yapılırsa tamamen yok edilebilir. Veteriner hekimiz, kedinizi tüp ile besleyerek karaciğerin işlevini yağmasını sağlarken, IV sıvıları ile de böbreklerin çalışması için bir işlem uygular. Durum normale döndükten sonra Sub-Q sıvıları ile beraber sulu bir yiyecek karışımı olan şırıgıyı tavsiye edebilir. 

Veterinere Ne Zaman Götürmek Gerekir?

Kedinizin susuz kalma seviyesi az ise ve su verdiğiniz zaman içiyorsa, evde yapacağınız küçük mühadaleler ile konunun üstesinden gelebilirsiniz. Ancak dehidrasyona bağlı olarak ciddi belirtiler gösteriyorsa, kısa zaman içinde veteriner hekimine başvurmanız gerekiyor.

Evde Kediniz İçin Neler Yapabilirsiniz? 

Kedinizin susuz kaldığından şüphe ediyorsanız, evde yapabileceğiniz birkaç şey var. İlk olarak sıcak ortamdan uzaklaştırın ve klima veya vantikaltörün serinlettiği bir yere götürerek dinlendirin. Su kabını yakınında bulundurun, kendisini iyi hissettiğinde içecektir. Eğer sıcak çarpması meydana gelmediyse, ona buz küpü ya da karpuz salatalık gibi yiyecekler verebilirsiniz. Yalnız çekirdeklerinin olmadığına dikkat edin.

Kedininizin Dehidrasyondan Kurtulması Ne Kadar Sürer?

Az miktarda bir sıvı kaybı yaşadıysa verilen takviyeler sonrası hızla iyileşecektir. Hastanede bir gün yatılı kalması yeterli olur. Ancak ciddi düzeyde bir dehidrasyon yaşandıysa, iyileşme süresi daha uzun olur. Bu durum dehidrasyonun derecesine ve sebep olan nedene bağlı olarak değişim gösterebilir.

Önlemek İçin Ne Yapılabilir?

 • Taze ve Temiz İçme Suyu Verin: Kedinizin nerede olursa olsun her daim suya erişimi olmalıdır. Verceğiniz suyu günde iki kere değiştirmeniz ideal olanıdır. Verdiğiniz su kabını da günde bir kez olsun yıkayarak, tortu ve bakteri oluşumunu engellemelisiniz. Kapları doğrudan güneş ışığı alan bir noktaya değil daha uzak bir noktaya koyun. Böylelikle bakterilerin çoğalma hızını yavaşlatmış olursunuz.
 • Birden Fazla Su Kabı: Eğer evde bir kedi daha veya başka bir evcil hayvan besliyorsanız, birden fazla su kabı bulundurun! Zira her hayvanın kendi kaba sahip olması önemlidir. Eğer yaşlı ve eklem rahatsızlığı olan bir kediye bakıyorsanız, evin farklı noktalarına birkaç su kabı koymanız daha faydalı olacaktır.
 • Bir Su Çeşmesi Alın: Eğer kediniz kaptan su içmiyorsa bazı sebepler olabilir. Bunlardan biri akan sudan içmeyi sevmeleridir. Kediler için yapılmış su çeşmesi kabından alabilirsiniz.
 • Mamasına Su Ekleyin: Kuru mama ile beslediğiniz kedinizin mamasını bir parça suya batırarak vermeniz su tüketimi için iyi bir yol olacaktır.
 • Doğru Su Kabı Tercihi Yapın: Bıyık hassasiyeti olan kediler, dar su kaplarında içmek istemezler. Bu nedenle, daha geniş ve sığ bir su kabı tercih edebilirsiniz.
 • Kusma ve İshali Durumu: Eğer kediniz devamlı kusuyorsa veya ishal ise midesinin yatışması için bir süre mama vermeyin. Ama su vermeniz iyi olabilir. Durum hala aynı şekilde devam eder ve üstüne diğer belirtlileri gösterirse veteriner hekiminiz ile iletişime geçmeniz gerekir.
 • Kronik Sağlık Problemleri: Eğer kediniz belirli bir hastalığın meydana getirdiği dehidrasyon sorunu ile karşı karşıyaysa, tedavisine uygun olacak şekilde ilaç takviyesi veya hekimizin uygun gördüğü bir tedavi yöntemi kullanılır. Bunun için yapmanız gereken en mühim şey kedinizin gösterdiği semptomları incelemektir.

*Petibom Blog olarak yalnızca kedinizin susuz kalması durumunda karşılaşabileceği risk faktörlerini belirtmiş olup, herhangi bir tıbbi sorunun kesin cevabı konusunda netlik sağlamıyoruz. Bahsetmiş olduğumuz belirtileri gözlemlerseniz, öncelik olarak veteriner hekiminiz ile iletişime geçmeli ve onun tavsiyeleri doğrultusunda ilerlemelisiniz. 

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.