Kedilerin ateşi nasıl ölçülür?

14 Mayıs 2021
41
Kedilerin ateşi nasıl ölçülür?

Kedinizin sıcaklığını kontrol etmek isteyeceğiniz ya da ihtiyaç duyacağınız anlar gelebilir. Böyle zamanlarda evde kedinizin düzgün ve doğru bir şekilde ateşinin ölçülmesi gerekmektedir. Kediler, başından geçen sorunları veya hastalıkları gizlemede usta olsalar da iştahsızlık, uyuşukluk ve kusma gibi belirtiler ile kendilerini iyi hissetmediklerini yansıtabilirler. 

Bu belirtilerin dışında yine de kedinizin ateşinin olup olmadığından emin olmak isterseniz, ateşini ölçmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Kediniz direnmezse, bu işlem sadece birkaç dakika içerisinde biter! Kedilerin normal sıcaklıklarının 100,5 – 102,5 derece arasında olduğunu söyleyerek, daha yüksek sıcaklıklar ile karşılaştığınızda veterinere gitmeniz gerektiğini belirtelim. Peki kedilerde ateşin belirtileri ve nedenleri nelerdir? Kedilerin ateşi nasıl ölçülür? Evde kedinizin ateşini ölçerken nelere dikkat etmeniz gerekir? Detaylar burada…

Kedilerde Ateşin Belirtileri

Battaniyeye Sarılmış Kedi

Kedilerde ateşe neden olan hastalıklar, belli belirsiz davranışlara sebep olabilir. Bu davranışlar, sadece vahşi hayvanlarda hastalıklardan kurtulmalarına yardımcı olmaz, aynı zamanda kedilerin enerjilerini korumalarına da izin verir. Ayrıca kedilerin bağışıklık sistemini uyarır ve bakteri ve virüslerin büyümesini yavaşlatarak hastalıklarla savaşmasını sağlar.

Ateşin bazı zamanlarda hastalıklarla mücadele etmeye yardımcı olduğunu söylesekte, 106 derecenin üzerindeki yüksek ateşin organ hasarına neden olabileceğini de belirtelim. Eğer kedinizin ateşi yüksekse, en kısa süre içerisinde bir veterinere gitmenizi tavsiye ederiz. Peki kedilerde ateşin belirtileri nelerdir? Hemen söyleyelim…

 • İştah kaybı
 • Depresyon
 • Enerji ve hareket eksikliği
 • Titreme veya hızlı nefes alma
 • Hapşırma
 • İshal
 • Kusma
 • Taranmanın azalması
 • Su tüketimin azalması

Kedilerde Ateşin Nedenleri

Kedinizin vücut ısısının normalin üzerine çıkmasına Hipertermi denir ve kedilerde anormal ya da düzensiz Hipertermi, çok sıcak ortamlarda bulunmaktan veya artmış kas aktivitesine sahip olmaktan dolayı ortaya çıkar. Öte yandan ateş, bağışlıklık sistemi aşağıda belirttiğimiz gibi durumlar ile aktivite edildiğinde de görülür. 

 • Bakteriyel, viral ya da mantar enfeksiyonu
 • Tümör
 • Travmadan kaynaklı yaralanma
 • Bazı ilaçlar
 • Lupus (Kelebek hastalığı) gibi hastalıklar

Kedi Ateşi Kaç Olmalı?

Kulaktan Ateşi Ölçülen Kedi

Kedilerin normal vücut ısısının 100,5 – 102, 5 derece arasında olması gerektiğinden bahsettik. Kedinizin ateşi 106 derecenin üzerine çıkarsa, hayati organları ciddi zarar görebilir. Son olarak unutmadan söyleyelim; belirgin bir neden olmadan 2 haftadan uzun süren ateş, nedeni bilinmeyen ateş (FUO) olarak adlandırılır.

Kedimin Ateşi Varsa Ne Yapmalıyım?

Düzgün çalışan bir termometre yardımı ile kedinizin ateşini ölçtükten sonra, eğer 106 derecenin üzerinde bir sonuç ile karşılaşırsanız öncelikle kedinizin tüylerini nemli bir bez yardımı ile silerek kedinizin derisini soğutmalısınız. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir şey var. Kesinlikle direkt olarak kedinizi soğuk suyun altına tutmamalı ve ıslatmamalısınız. Ateşlenen kediler enerji kaybedeceği için soğuk su onlarda şok etkisi yaratacaktır.

Ayrıca kedinizin bulunduğu ortamın serin olmasına özen göstermeniz gerektiği gibi daha önceden veterinerinizin verdiği ya da önerdiği uygun ateş düşürücü varsa kedinize verebilirsiniz. Öte yandan yüksek ateşin görülmesi halinde vakit kaybetmeden bir an önce veterinere gitmelisiniz.

Bir Kedinin Ateşini Ölçmek İçin İpuçları

Ateşi Ölçülen Kedi

Öncelikli olarak belirtmeliyiz ki pediatrik rektal termometre, bir kedinin ateşini ölçmek için en ideal seçimdir. Dijital termometreler, cam termometrelerden daha güvenli olup, düştüğünde parçalanmaz ve kontrol etme zamanı geldiğinde bir sinyal verir. Peki termometre dışında kedinizin ateşini ölçmek için başka neye ihtiyacınız var, bir bakalım. Termometreyi temizlemek için alkol (dezenfektan) ve kağıt havluvazelin gibi termometre için bir yağlayıcı ve havlu.

Malzemeleri toparladıktan sonra, termometreyi açın ve sıfıra ayarlayın. Ardından termometreyi vazelin gibi bir yağlayıcı ile yağlayın. Kedinizi tezgahın üzerine koyduktan sonra kolunuz ile sıkıca kavrayın. Kedinizin yüzünü dirseğinizin kıvrımında, kuyruğunu ise diğer elinize bakacak şekilde durmasını sağlayın. Ayrıca kedinizin poposu dışarıda kalacak şekilde havluya da sarabilirsiniz.

Termometreyi elinizle 1 – 2 cm derinliğine kadar yavaş ve sabit bir şekilde kedinizin anüsüne yerleştirin ve bir diğer eliniz ile de kedinizin kuyruğunu kaldırın. Sfinkter kasının gerildiğini ve gevşediğini hissettikten sonra kediniz ile yatıştırıcı bir ses tonuyla konuşarak termometreyi 2 dakikaya veya sinyal verene kadar orada tutun. Daha sonra termometreyi çıkarın ve sıcaklığı, tarihi ve saati bir yere not edin. Ardından termometreyi ılık su ve dezenfektan sabun ile yıkayarak sizlerin kullandığı termometrelerden ayrı olarak saklayın. Ellerinizi ve termometreyi yıkadığınız lavaboyu iyice temizlemeyi de unutmayın. Çünkü kedinizin dışkısında birçok zararlı bakterinin olma olasılığı çok yüksek!

Kedilerin Ateşi Kulaktan Nasıl Ölçülür? 

Kedinizin sıcaklığını kulağından ölçerseniz size direnme olasığı daha düşüktür ancak bu süreç daha zor olabilir. Doğru bir sonuç almak için kulak termometrelerinin doğru alana yerleştirilmesine özen gösterin. Kediniz diğer rektal termometreye nazaran bu yöntem ile daha iyi ve sabit dururken, yine de sizden uzaklaşmaya çalışabilir. Bu yüzden geçici bir süreliğine kedinizin boynundan tutabilirsiniz.

Kedinizin kulağına dijital kulak termometresini yerleştirdikten sonra kedinizin kafasını sabit tutarak kedinizi yatay olarak döndürün. Termometre bittiğine dair sinyal verdikten sonra kedinizi serbest bırakın ve sıcaklığı bir yere not edin. Ardından da termometreyi temizlemeyi ihmal etmeyin!

Kedi Ateşi Nasıl Düşürülür?

Kedinizi termometre ile ölçtükten sonra yüksek ateşi olduğunu gördüğünüzde ilk olarak fayans zeminli, serin ve karanlık bir oda bulmalısınız. Vücut ısısını fayanslara aktaran kedilere, aynı zamanda soğuk hava üflemesi adına yere bir vantilatör yerleştirebilirsiniz. Ayrıca yukarıda da belirttiğimiz gibi nemli bir bez ya da sprey şişesi ile kedinizi hafifçe ıslatabilirsiniz. Bunun dışında kedinizin bol ve temiz su içmesini sağlamalısınız. Ancak bu esnada kedinize sakın süt vermeyin! Çünkü kedilerin o an süt içmesi, onu hasta edebilir, midesini bulandırabilir, ishal olmasına ve kusmasına neden olabilir.

Ateş, enerji kaybettireceği için kediniz bu noktada zayıf düşebilir. Bu yüzden katı yiyecekler yerine yumuşak yiyecekler tüketmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca kedinize B vitamini ve enerji takviyeleri de verebilirsiniz. Yapmanız gerekenleri yaptıktan sonra, kedinizin ateşi olmasına rağmen iyi görünüyorsa 24 saat sonra veterinere götürebilirsiniz. Ancak kedinizin hem ateşi varsa hem de renksiz görünüyorsa, derhal veterinere gitmelisiniz. Zaten aşağıda daha detaylı ipuçlarına değineceğiniz fakat veterinerinizin önerdiği antibiyotikler dışında, veterinerinizin haberi olmadan herhangi bir ilaç vermeyin! Çünkü kediler, insanların kullandığı ilaçları kaldıramayabilir.

Dikkat Etmeniz Gerekenler! 

Somurtan Kedi

Eğer kedinizin ateşini ölçtükten sonra çıkan sonuç ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız ya da termometreyi tek başınıza kullanamıyorsanız, bir veya iki kişiden size yardım etmesini isteyebilirsiniz. Biriniz kediyi tutarken, diğeri de termometreyi kullanabilir. Öte yandan vücut ısısına göre oldukça yüksek bir sonuç çıkarsa, hemen veteriner ile iletişime geçmelisiniz. Veterineriniz ateşin kaynağını öğrenmek için testler yapar ve altında yatan sorunu tedavi etmeye çalışır. Bakteriyel enfeksiyon kaynak ise antibiyotik gibi ilaçlar verebilir. Ancak daha önce de söylediğimiz gibi veterinerizin tavsiyesi olmadan kendi kendinize karar verip asla kedinize ilaç vermeyin!

Bu tavsiyeler dışında, çoğu kedinin ateşinin ölçülmesine izin vermediğini ve karşı koyduğunu bilmelisiniz. Siz ateşini ölçmeye çalışırken, kediniz sizi ısırabilir ya da tırmalayabilir. Bu nedenle uzun kollu bir şeyler giyip koruyucu eldiven takmalısınız. Aynı zamanda kedinizin ateşini ölçerken onunla konuşmayı ve okşamayı ihmal etmeyin. Kedinizin ateşini ölçme işlemi bittikten sonra kedinizin uzaklaşmasına izin verin. Somurtacağı için biraz yalnız kalmaya ihtiyacı olabilir. 🙂 Son olarak da kedinize yiyecek ya da atıştırmalık (sindirim hastalığı belirtileri göstermediği takdirde) bir şeyler verebilirsiniz.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.