Kedi parazitleri: Solucanlar, akarlar, keneler ve diğer böcekler

8 Mayıs 2021
231
Kedi parazitleri: Solucanlar, akarlar, keneler ve diğer böcekler

Kedilerin, pek çok farklı parazite karşı hassas olduklarını hepimiz az çok biliyoruz. Bu parazitlerin ise iç ve dış parazit olmak üzere iki ana sınıfa ayrıldığını belirtmeliyiz. İç parazitler kedilerin vücudunun içerisinde yaşarken, dış parazitler ise kedilerin cildinde, kulaklarında ya da vücudun dışarıdaki herhangi bir bölgesinde yaşarlar. Ve bu parazitlerin hiçbiri de iyi parazitler değillerdir. Peki kedi parazitleri nelerdir? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Akarlar

Akarlı Kedi

Akarlar, minik bir örümcek türü olsalar da, görünüş olarak örümceğe benzemezler. Dış parazit olan akarlar, mikroskopla bakılmadan görülmez ve aynı zamanda kedilerin farklı kısımlarını enfekte ederler. Aylık olarak kullanılan önleyici ilaçlar sayesinde akarları önlemeniz mümkün. Peki kedilerde görülen akar türleri hangileridir?

Demodex 

Kedilerin derisi üzerinde ya da içerisinde yaşayan bu akarların enfeksiyonu demodikoz olarak adlandırılıyor. Kedilerde demodex cati ve demodex gatoi olmak üzere iki farklı demodex türü bulunuyor. Sağlıklı bir kedide çok az miktarda görülen bu akarlar, kedilerin bağışıklık sisteminin kötü olduğu zamanlarda çoğalır ve kaşıntı, saç dökülmesi, cilt iltihabı ve kabuklanma gibi semptomlar gösterir.

Kedinizde bu akarların olup olmadığını ya mikroskop ile görerek ya da derinin kazınması gibi tipik bir reaksiyon gösterdiğinde anlayabilirsiniz. Öte yandan akarları öldürmek ve kedinizi tedavi etmek için de topikal ya da enjekte edilebilecek ilaçların kullanılması gerekir.

Yürüyen Kepek

Cheyletiella olarak bilinen bu akarların enfeksiyonu cheyletiellosis olarak adlandırılıyor. Bu akarlar çok küçük olmalarına rağmen, mikroskop ya da otoskop olmadan da kedilerin üzerinde hareket halindeyken görülebilirler. Kaşıntı ve ciltte pullanma gibi semptomları olan yürüyen kepek akarı, topikal ilaçlar sayesinde çok kolay bir şekilde tedavi edilir.

Uyuz

Notoedrik uyuz olarak da bilinen uyuz akarları, kedilerin derisine giren bir parazit türüdür. Çok nadir olarak kedilerin cildinde kaşıntıya, kabuklanmaya ve pullanmaya neden olurlar. Yine topikal ilaçlar ile tedavi edilir.

Kulak Akarları (Kulak Uyuzu)

Kedilerin kulaklarında çok yaygın olarak görülen kulak uyuzu, bir diğer adıyla da bilinen kulak akarları, yukarıda bahsettiğimiz akarlar gibi kaşıntıya yol açar. Bulaşıcı özelliğe sahip olan kulak akarları, topikal ilaçlar ile tedavi edilir.

Pireler

Pireli Kedi

Hem köpeklerde hem de kedilerde çok sık görülen dış parazitlerden biridir pireler. Ancak kediler oldukça titiz ve temiz hayvanlar oldukları için, pireler biraz daha nadir görülebilir. Çok kolay bir şekilde evi istila eden pireler, özellikle kedinizden kan alıp çoğalırlarsa onları evden uzaklaştırmak fazlasıyla zor olabilir. Pireleri önlemek için ise topikal ilaçların yanı sıra spreyler, tozlar ve bunun gibi daha pek çok tedavi yöntemleri kullanılabilir.

Kedilerde kaşıntı ve tüy dökülmesine sebep olan pireler, aynı zamanda ciddi hastalıklara ve ek olarak parazitlere de neden olabilirler. Bu yüzden kedinizin üzerinde bir pire keşfettiyseniz, bir an önce kurtulmanız gerektiğini söylemeden geçmeyelim. Ayrıca hem evinizi hem de kedinizi pirelerden nasıl kurtaracağınızı bilmiyorsanız, ”Kedinizdeki pirelerden nasıl kurtulursunuz?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bağırsak Parazitleri

Bağırsak parazitleri yumurta, solucan ve tek hücrelilerden (Protozoa) oluşan iç parazit türlerinden biridir. Kedilerin bağırsak yolunda ve midesinde yaşayan bu küçük parazitlerden sadece solucan çıplak gözle görülebilir. Diğer parazitler ise, veteriner tarafından rutin kontrol yapılarak dışkı örneklerinden bulunabilir. Bağırsak parazit enfeksiyonları için kedinin tedavisinde çeşitli ilaçlar kullanılabilir.

Giardia

Hem hayvanlar hem de insanlar için bir sorun olan giardia, kendini kedilerin bağırsak duvarlarına bağlarlar. İshale yol açan bu parazit, kirli toprak ya da suda insanlara ve hayvanlara bulaşır.

Coccidia

Başka bir mikroskobik parazit olan coccidia, kedilerde yine ishale neden olur. Mikroskobik, spor oluşturan, tek hücreli zorunlu intrasellüler bakteriler olan bu parazitler, sporla üreyen tek hücreli canlı grubudur. Yaşamak ve üremek için hayvan hücresinin içinde olmaya ihtiyaç duyan parazitler, hayvanların bağırsak yollarına bulaşırlar.

Whipworms (Kamçı Kurtları)

Trichuris trichiura , Trichocephalus trichiuris veya whipworm gibi isimlerle adlandırılan kamçı kurtları, kediler üzerinde görülebilir. Ancak yumurtaları mikroskobik olarak görülebilen bir larva ya da solucan aşamasına sahiptir. Ve yine yukarıdaki kedi parazitleri gibi ishale neden olur.

Hookworms (Kancalı Kurtlar)

Bir başka bağırsak parazit türü olan hookworms yani kancalı kurtlar, ishale neden olduğu gibi kedilerin mide ve bağırsaklarını da etkiler.

Yuvarlak Kurtlar

Çok yaygın bir bağırsak parazit türü olan yuvarlak kurtlar, kedilerin dışkısında görünürler. Mikroskobik bir yumurta aşamasına sahip olan yuvarlak solucanlar, kedilerde şişkin ve yuvarlak bir karına neden olurlar. Bu semptomların yanı sıra kedilerde ishal ve kusma gibi reaksiyonlarda meydana gelebilir.

Tenyalar

Eğer kediniz pire yerse, tenyalara davet çıkardığını bilmelisiniz. Uzun, düz ve beyaz kurtlardan oluşan tenyalar, kedilerin ince bağırsaklarına yapışan bir tür bağırsak parazitidir. Kedinin yediği mamanın besinleri ile beslenen bu parazitlerin pek çok belirtisi vardır. Daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz, kedilerde tenya enfeksiyonu yazımızı okuyabilirsiniz.

Keneler

Keneli Kedi

Akarlardan ve pirelerden daha büyük olan keneler, kedilerin kanından beslenen bir dış parazit türüdür. Çeşitli hastalıklara neden olan keneler, koruyucu ilaçlar sayesinde tedavi edilebilir. Ancak bazı kene kaynaklı pek çok hastalık tedavi edilemediği gibi kedilerde kene önleyici kullanmak çok daha faydalı olacaktır. Ayrıca birçok farklı kene türünün bulunduğunu da ekleyelim.

Yalnız Yıldız Kene

Ara sıra kedilerde bulunan yalnız yıldız kene, Amblyomma americanum olarak da biliniyor. Ağrısız bir şekilde ısırarak ve fark edilmeden vücuda yapışan bu keneler, tamamen kanla dolana kadar 7 gün boyunca orada kalabilirler.

Amerikan Köpek Kenesi

Köpek kenesi ismine sahip olsa da kedilerde de sıklıkla görülebilen bu keneler, benekli ateşe neden olurlar.

Geyik Kenesi

Ixodes scapularis olarak adlanırılan geyik kenesi, kedilerde anaplazmoz gibi bir hastalığa neden olur.

Kalp Kurtları

Sivrisinek ısırıkları ile bulaşan kalp kurtları, genel olarak köpekleri enfekte etse de kedilerin de risk altında olduğunu hatırlatmakta fayda var. Kedilerde sıklıkla tespit edilemeyen mikroskobik iç parazitler olan kalp kurtları, kedilerin vücudunda çok az yer edinir ve yetişkin değillerdir.

Eğer kedinizde kalp kurtları yer edinmişse ve bu parazitler olgunlaşmamış büyümemişse bunu teşhis etmeniz biraz zor olabilir. Kedilerde yer edinen bu kurtlar çoğalmasa bile kedilerin solunum sistemine zarar verebileceğini belirtelim. Kedilerde kalp kurdu hastalığı tedavisi olmasa da ilaçlar ile önlenmesi mümkün olan bir hastalıktır.

Cuterebra

Bot sineği olarak bilinen bu parazit, büyük kurtçuklara benzer ve kirli beyaz renktedirler. Dermatobia hominis olarak da adlandırılan cuterebra parazitlerini kedinizin üzerinde tespit etmek oldukça zordur. Ancak kedinizin derisinin altında küçük bir delik bulunan şişlik görürseniz, bunun en belirgin özellikleri olduğunu bilmelisiniz. Eğer bu parazit hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, evcil hayvanlarda cuterebra nasıl tedavi edilir adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.