Kedilerde keneler: Kedilerde kene nasıl temizlenir?

10 Mayıs 2021
560
Kedilerde keneler: Kedilerde kene nasıl temizlenir?

Keneler, kedinin derisine yapışan tehlikeli eklembacaklı bir parazit türüdür. Keneler sadece kedileri değil aynı zamanda insanları da etkileyen tehlikeli bir parazittir. Ayrıca ciddi hastalıkları bulaştırabilen ve çok fazla istila edilince kan kaybına neden olan bir türdür. Bu nedenle kedinizin zarar görmesini en aza indirmek oldukça önemlidir.

Eğer kedinizde bir kene olduğunu fark ederseniz, hızlı ve verimli bir şekilde keneyi çıkartmanız gerektiğini belirtelim. Ayrıca kedinize kene bulaştıktan sonra 48 saat içerisinde keneyi çıkarırsanız, bir hastalık buluşma riskini en aza indirirsiniz. Peki bu yöntemin dışında kedilerde kene nasıl temizlenir? Kedilerde kene belirtileri ve nedenleri nelerdir? Kedilerde keneler hakkında her şey bu yazımızda!

Keneler Nedir? 

Türlerine, beslenme şekline ve yaşam evrelerine göre boyutları 1 milimetre ya da 1 santimetre arasında değişen keneler, küçük, sekiz bacaklı ve oval şekilli örümceklerdir. Kenenin gövdesinin, konağından gelen kanla beslendikçe büyüdüğünü ve koyulaştığını bilmelisiniz. Öte yandan ormanlık alanlarda, uzun çimenlerde, çalılıklarda ve çimlerde çok yaygın olarak görülen keneler, özellikle sıcak aylarda ortaya çıkarlar.

Kedilerde Kene Belirtileri

Kene Paraziti

Keneler, kedilerde daha çok kaşınma belirtisi gösterir ancak çoğu zaman belirgin bir semptom ile kendilerini belli etmez. Böyle zamanlarda ise iş size düşüyor! Çünkü kedinizin üzerinde bir kene fark etmeniz bir belirti olarak sayılır. Fakat şunu da belirtelim ki keneler her zaman fark edilecek büyüklükte olmayabilir. Son derece küçük olan keneleri fark etmek, bu anlamda zor olabilir.

Bu yüzden düzenli olarak her akşam, kedinizin üzerinde bir yumru olup olmadığını kontrol etmek adına ellerinizi kedinizin vücudunda gezdirmeniz gerekiyor. Küçük bir yumru gibi hissedilen keneler, kedilerin başına, boynuna, kulağına ve ayakları etrafındaki alanlara yapışabilir.

Kedilerde Kene Kaynaklı Hastalıklar

Köpekler ve insanlara nazaran, kedilerde kene kaynaklı hastalıklar daha nadir olarak görülür. Ancak kedilerde, köpekler ve insanlar gibi Lyme hastalığına yakalanabilir ve erken tedavi edilmesi gerekir. Kediler erken tedavi edildiğinde kısa sürede tamamen iyileşir aksi takdirde kediler için Lyme hastalığının aşısı yoktur. Keneler yoluyla kedilere bulaşan bir başka hastalıkta Tularemi hastalığıdır. Kedilerde sık görülen semptomları arasında yüksek ateş ve iştahsızlık bulunan bu hastalığın yine kediler için bir aşısı yoktur. Ancak kediler antibiyotikler ile tedavi edilebilir.

Kedileri etkileyen bir başka kene hastalığı da Cytauxzoonosis hastalığıdır. Bu hastalığın anemi, ateş, sarılık ve nefes almada güçlük gibi belirtileri vardır. Ciddi bir hastalık olan Cytauxzoonosis, ölümcül bir enfeksiyon olup, zamanında antibiyotik gibi ilaçlarla tedavi edilse bile kötü sonuçlar verebilir. Bu hastalığında yine kediler için herhangi bir aşı tedavisi yoktur.

Kedilerde Kene Nedenleri 

Dış ortamda hareket eden keneler, kedilere kolaylıkla erişebilir ve kedilerin kürklerinden derisine hızla geçebilirler. Burada kedinin derisini delerek kanla beslenmeye başlarlar. Öte yandan keneler, yukarıda bahsettiğimiz hastalıkları kedilere bulaştırabilirler.

Kedilerde Kene Tedavisi

Kene Temizleme İşlemi

Her zaman elinizin altında keskin burunlu cımbız, alkollü küçük bir kavanoz ve bir dezenfektan gibi temel kene çıkarma malzemeleri bulunmalı. Ayrıca evinizde size yardımcı olacak birinin olması da oldukça önemli. Peki her şey tamamsa kedilerde kene nasıl çıkarılır şimdi ona değinelim. Öncelikle kedinizin tüylerini parmaklarınız ile ayırın ve keneyi mümkün olduğunca açığa çıkarmaya çalışın. Cımbız yardımı ile keneyi deriye girdiği yerden kavrayın. Burası çok önemli; keneyi sakın vücuttan tutmayın! Eğer bu işlemi yaparak keneyi çekmeye çalışırsanız, keneyi ikiye bölmüş olursunuz ve başını hala kedinin bulaşıcı hastalıklar geçirebileceği deride gömülü bırakırsınız.

Keneyi başından tutmayı başardığınız zaman, cımbızı bükmeden ve sallamadan sabit bir şekilde ve sıkıca dışarıya doğru çekin. Cımbızı düzgün bir şekilde yukarıya doğru çektiğinizde kenenin parçalanmadan bütün olarak çıkmasını sağlayacaksınız. Ardından keneyi öldürmek için alkollü kavanoza koyun. Daha sonra alkol veya dezenfektan ile kedinizin ısırık yarasının etrafındaki deriyi silin. Son olarak ellerinizi sabun ve suyla iyice yıkamayı da unutmayın! Eğer kedinizde Lyme hastalığı ve diğer hastalıkların mevcut olduğunu düşünüyorsanız, o zaman keneyi bulup cımbızla çıkarmak çok yararlı olmayacaktır. Bunun yerine veterinere gitmenizde fayda var.

Öte yandan keneyi çıkarttıktan ve kedinizin derisini tedavi ettikten sonra kedinizdeki davranışları, iştahını ve cildini birkaç hafta boyunca takip edin. Eğer kediniz uyuşuk bir haldeyse, iştahsızlık yaşarsa, kenenin ısırdığı bölgede sıyrıklar veya kızarıklar artarsa, kene kaynaklı bir hastalığa yakalanmış olabileceğini belirterek hemen tıbbi bir müdahale gerektiğini ekleyelim. Çünkü durumu izleyerek ve erken müdahale ederek en kısa sürede veterinere ulaşmış olursanız, hastalığın etkisini en aza indirmiş olursunuz. Tüm bu tedavi yöntemlerinin yanı sıra küçük bir dipnot verelim; kedinizin üzerindeki keneyi vazelin, gazyağı veya alkol ile ıslatarak kenenin kendiliğinden çıkacağını düşünmeyin. Kene, kedinin daha da derinene doğru gidecektir!

Kedilerde Kene Nasıl Önlenir?

Kedileri kenelerden önlemenin birkaç yolu vardır. Bunlardan ilki kedinizi evde tutmaktır. Tabii ki kesin çözümü olan bir önlem değildir ancak özellikle yaz aylarında önemli ölçüde kene olasılığını azaltan bir önlemdir. Bunun dışında kene tasması, kene ve pire şampuanları ya da tozları ve birkaç tedavi yöntemi ile kedilerdeki keneleri önleyebilirsiniz. Bunların hepsi etkili olsa da bazı durumlarda kesin çözüm vermeyebilir. Bu nedenle kedinizi evde tutmak daha mantıklıdır. Ancak çok sık dışarıda vakit geçiren bir kediniz varsa, her zaman tetikte olmanızda fayda var.

Kedilerdeki Keneler İnsanlara Bulaşır mı?

Kedinizde bulunan keneler, eve yumurtalarını bırakabilir ya da kedinizden beslendikten sonra kendini dışarıya atabilir. Ve bu durum istilaya neden olabilir. Nitekim böyle bir durumla karşı karşıya kalınırsa, evcil hayvan sahipleri de Lyme hastalığı gibi kene kaynaklı hastalıklara yakalanabilirler.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.