Kedilerin derisi, sağlıklı kalmak için çeşitli besinlere ihtiyaç duyar ve gereksinim duyduğu bu besinlerin emiliminin önüne geçen herhangi bir şey de kedilerin tüylerini olumsuz etkiler. Örneğin derilere yapışan parazitler rahatsızlığa ve tahrişe neden olur ve tüylerinin dökülmesine yol açar. İşte kedilerin sık sık karşılaştığı dış parazitlerden biri de piredir. 

Deriye konan pireler kedide kaşıntıya neden olacağı gibi kaşıntıdan kurtulmak için kendisini tırmalamasına da neden olur. Bu nedenle kedilerde pire sorunu erkenden tespit edilip bir an önce müdahale edilmesi gerekir. Eğer kısa sürede bir çözüme ulaşmazsa, pirelerin çok hızlı ürediğini ve kedinin vücudundan eve yayıldığını belirtmeliyiz. Peki kedilere pire nasıl bulaşır? Kediler pireden nasıl kurtulur? Kedilerde pire olduğunu nasıl anlarsınız? İşte bu gibi soruların yanıtını öğrenmek için okumaya devam edin lütfen. 

Kedilere Pire Nasıl Bulaşır?

İlk etapta dış parazitlerin sıcak ortamları daha çok sevdiklerini ve bu sayede kedilerin kış aylarında daha çok rahat ettiklerini söyleyelim. Pirelerin yumurta ve larvaları, insanlar tarafından ayakkabıları ile dışarıdan çok kolay bir şekilde evlere taşınır. Sinsi bir şekilde eve giren pirelerin, uygun ısı ortamını buldukları takdirde yumurtalarının çatladığını da eklemeliyiz. 

İnsanlardan buluşmasının yanı sıra kedilerin dışarı çıkması sonucunda kediler pireye yakalanabilir. Bahçede oynayan kedilerin, kolaylıkla pire kapabileceğini ve vücudunda üreyerek kısa sürede çoğalabileceğini belirtelim. Aynı zamanda kedilerde alerjik reaksiyonlar gibi daha pek çok bakteriyel hastalığa da neden olan pireler, iç parazite de yol açabilirler. 

Kedilerde Pire Olduğu Nasıl Anlaşılır? 

Pire Ayıklanan Kedi

Eğer kedinizin kaşındığını ve kendisini tırmaladığını görürseniz ve bunun pire olup olmadığından emin değilseniz, bir pire tarağı kullanabilirsiniz. Bu şekilde kedinizde küçük siyah noktalar olup olmadığını gözlemleme şansı elde edebilirsiniz. Ancak onları görmediğiniz zaman, kedinizde pire olmadığını düşünmemelisiniz. Çünkü pireler kedilerin tüylerinde saklanmakta oldukça iyidirler. 

Bunun dışında pire tarağını kullandığınız zaman üzerindeki küçük siyah noktaları bulmanızda ve daha iyi görmenizde veterinerizin yardımı dokunabilir. Eğer kedinizde siyah lekeler bulursanız, nemli bir kağıt havlu yardımı ile birazını parçalayın ve pire kiri, pas rengine ya da kırmızıya dönecek mi onu kontrol edin. Kırmızı renk, kedinizin kanından kalan bir kanıt olduğu gibi aynı zamanda kedinizde pire kontrolünün kesinlikle şart olduğuna dair bir ipucudur. 

Öte yandan açık renkli kedilerde oldukça kolay görülen pireler, koyu renkli kedilerde dolayısıyla zor görülür. Eğer koyu renkli bir kediniz varsa, altına ıslak mendil koyarak tüylerini ovuşturun ve bahsettiğimiz gibi yine mendilin üzerine kahverengi bir şeyler dökülüyor mu kontrol edin. Kahverengiliklere parmağınız ile bastırdığınızda yayılıyorsa, kedinizde pire olduğunu anlayabilirsiniz. Bu kahverengiliklerin pirelerin dışkısı olduğunu belirtmeliyiz.

Pirelerin Taşıdığı Yaygın Kedi Hastalıkları

Kaşıntının yanı sıra pireler, kedinizde daha pek çok zararlı etkiye neden olabilir. Pirelerin kedilerde anemi, tenya ve haemobartonellosis (mycoplasma haemofelis) gibi hastalıklara yol açabileceğini ekleyelim. 

  • Anemi: Kontrol edilemeyen pireler, kaşınmadan dolayı kan kaybına yol açacağı için anemiye neden olabilir. Özellikle yavru kedilerde bu durumun ölümcül bile olabileceğinin altını çizelim. Soluk diş etleri, yavru kedilerde anemi için önemli bir semptom olup, hemen veterinere götürmeniz gereken bir işarettir. 
  • Tenyalar: Pireye maruz kalan kedilerde, yaygın olarak tenya adı verilen bir parazitte bulunabilir. 
  • Haemobartonellosis: Pireler, aynı zamanda kedilerde haemobartonellosis adlı hastalığa da yol açabilir. Bu bakteri ise kansızlığa, ateşe ve ağır hastalığa neden olabilir. Bu bakteri laboratuvar testleri ile teşhis edilerek, antibiyotiklerle ya da kan transfüzyonları ile tedavi edilir. 

Bir Pirenin Yaşam Döngüsü

Pirelerin yetişkin olmak için geçirdiği evreler; 

  • Yumurtalar: Pireler, yumurtalarını döngüsünü rahatça gerçekleştirmesi adına kedilere ya da köpeklere bırakırlar. Ardından halılara, kedinizin yatağına ve kendi yatağınıza yumurtalarını düşürürler. 
  • Larvalar: Yumurtadan çıkan yavrulara larva denir ve yetişkinin bıraktığı dışkılar ile beslenir. Bu larvalar 1 haftadan 6 veya 7 aya kadar gelişmeye devam edebilir. 
  • Pupa: Larvalar kendisi için bir koza örer ve yetişkin pireye dönüşmeye devam eder. Bu durumdan çıkmayı ise neredeyse 1 yıla kadar erteleyebilme yeteneğine sahiptirler.
  • Yetişkin: Ortaya çıkan yetişkin pireler, eşleri ile beslenir ve yaşam döngüsünü sürdürmeye devam eder. 

Kedilerde Pire Çözümü

Pireden Kurtulmanın Doğal Yolları

Pire Tarağı ve Kedi

Kedilerde pire sorunu ile baş etmenin birkaç yöntemi vardır. Kediler için üretilen pire ilaçları dışında doğal yöntemler sayesinde de kedilerdeki pire sorununu çözebilirsiniz. Peki bu doğal yöntemler nelerdir? Bir bakalım… Kedilerde pire için sirke kullanmak oldukça iyi sonuçlar verir. Bunun için bir sprey şişesinin içerisine sirke doldurmalı ve ardından kedinizi rahatsız etmeden vücuduna sıkmalısınız. Sadece kedinizin vücuduna değil, aynı zamanda kedinin dolaştığı ve yattığı her yere bunu sıkmanız gerekiyor. Ancak sirke konusunda aşırıya kaçmamanız ve kedinizin merak edip kendini yalamasına izin vermemeniz gerektiğini belirtelim.

Sirke dışında pire tarağı kullanmakta oldukça faydalı bir iştir. Kedi pire tarağını kullanarak, pireleri rahatlıkla yere dökebileceğinizin altını çizelim. Hatta pire tarağının üzerine biraz sirke bile damlatabilirsiniz. Bu yöntem daha etkili olacaktır. Ayrıca limon kokusu da pireleri uzaklaştırmak için etkili bir diğer yoldur. Bunun için 1 litre suyun içerisine limon dilimleyerek kaynatmanız ve bu karışımı 12 saat kadar bekletmeniz gerekiyor. Ardından kedinizinin tüylerine bu karışımı sürmeli ve uygun bir tarak ile dikkatli bir şekilde taramalısınız. Sirke, pire tarağı ve limon kokusunun dışında maya ve sarımsak gibi ürünleri de kedinizin saçında kullanabilmeniz mümkün.

Pireden Kurtulmak İçin Diğer Tedavi Yöntemleri

Pire Damlası ve Kedi

Kedilerde pire çözümü olarak doğal yöntemleri kullanabileceğinizi söyledik. Ancak yukarıda bahsettiğimiz bu doğal yöntemler kedinizdeki pire sorununu çözmezse, o zaman diğer tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Kedilerdeki pire sorununu çözmek için pire tozunu kullanmak etkili yöntemlerden biridir. Pudra görümündeki bu pire tozunu, kedinizin tüylerinin üzerine serpiştirerek uygulayabilirsiniz. Ancak belirtmeliyiz ki bunu tek başınıza yapmamalısınız. Kediniz merak ettiği için pire tozunu yalayabilir ve pire tozundan zehirlenebilir. Bu yüzden de bir veteriner desteği almanız gerekir.

Sıklıkla kullanılan bir diğer yöntem ise pire damlasıdır. Genellikle kedilerin enselerine doğru uygulanan bu pire damlaları, kedilerde yaklaşık 3 ay boyunca koruma sağlar. Ancak bu yöntemi de uygularken dikkat etmeniz gereken hususlar olduğu için, dilerseniz bir veterinerden yardım alabilirsiniz. Bunun dışında 3 aylıktan daha büyük kedilerde kullanabileceğiniz pire tasmaları, diğer tedavi uygulamalarına göre çok daha kolaydır. Ancak kedinizin temel ihtiyaçlarından biri olan tasmanın kediniz için doğru orantıda olmasına özen gösterin. Aynı zamanda pire tasması ile pire damlasını birlikte kullandığınız takdirde çok daha iyi sonuçlar alacağınızı belirtelim.

Pire tozu, pire damlası ve pire tasmasından sonra son olarak kullanabileceğiniz diğer yöntem ise pire şampuanıdır. Veterinerinizin önerdiği pire şampuanı ile kedinizi yıkadıktan sonra hemen taramalısınız. Böylece pirelerden kolayca kurtulabilirsiniz. Ancak bu tür şampuanlar kimyasal içerdikleri için çok fazla kullanmamaya çalışın.

Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Kedinizi tarayarak ve banyo yaptırarak pirelerden kurtulmasını sağlayabileceğinizden yukarıda bahsettik. Hem doğal hem de tedavi yöntemlerini uygulayarak pirelerden kedinizi kurtarabileceğiniz gibi aynı zamanda veteriner tarafından önerilen topikal pire kontrol ürününü kullanarak da pireleri önleyebilirsiniz.

Hatta kedinizi yumuşak bir şampuan ya da sabun ile yıkayarakta pireleri öldürebilirsiniz. Hem bu sayede pire şampuanı gibi ürünleri kullanmanıza da gerek kalmayacak. Eğer pire şampuanı, pire tozu, pire damlası ve pire tasması gibi ürünleri kullanmayı tercih ederseniz, kediniz için uygun ve güvenilir olanını aldığınızdan emin olun.

Pireden Kurtulmanın Diğer Yolu: Topikal Pire Önleme Ürünü 

Pire Kontrolündeki Kedi

Topikal pire önleme ürünü, genel olarak kedilerin boynunun arkasındaki derisine uygulanır ve ürün yavaşça deri içerisinde toplanır. Ayda bir yapılan bu uygulama yeterlidir ancak pire problemlerinden gerçekten kurtulmak için en az 3 – 4 ay boyunca bu önlemi yapmanız gerekebilir. Bazı veterinerlerin, özellikle kediniz pire kapmışsa, yıl boyunca bu önlemi yaptırmanız gerektiğini söylediğini eklemeliyiz.

Öte yandan dikkat etmeniz gereken bir diğer hususta, köpekler için üretilmiş ürünleri kedilerde kullanmamaya özen göstermeniz gerektiğidir. Kedilerin ve köpeklerin farklı yapıda olduklarını unutmayın! Ayrıca veterinerizin önerdiği topikal pire önleme ürününü her zaman satın almanız gerektiğini de hatırlatalım.

Evde Başka Evcil Hayvan Varsa Yapılması Gerekenler 

Kaşınan Kedi

Eğer evinizde birden başka kedi ya da köpek varsa, hepsi için bir önlem almanız gerektiğini unutmamalısınız. Çünkü sadece birinin üzerinde pire görüp yakaladıysanız, muhtemelen diğer evcil hayvanlara da pire bulaşmıştır. Pire istilasını önlemek adına, kedi ve köpeğinizi düzenli olarak bir veteriner yardımı ile takip etmeniz ve pire önleme yöntemini uygulamanız gerekir.

Eğer sadece birinin üzerinde yakalayıp diğerlerinin üzerinde görmediyseniz, sanmayın ki onlarda pire yok. Aksine siz fark etmediğiniz sürece pireler tarafından sürekli olarak ısırılıcaklarını bilmelisiniz. Üstelik kedi ya da köpeğinizden birini tedavi etmediğiniz sürece, pirelerin istilasından kurtulamayacağınızı da unutmayın!

Kedi Piresi İnsana Geçer mi?

Kedi piresi genellikle insana geçmez. Çünkü pireler, kedilerin sıcaklık seviyeleri ile ilgilenir ve insan vücudundan çok fazla hoşlanmazlar. Ancak kedinize bulaşan pirenin cinsi kum piresi ise size de bulaşabilir ve hatta ısırabilir, kanınızı emebilir.

Evdeki Pirelerden Nasıl Kurtulunur?

Tabii ki sadece kedinizi pirelerden kurtarmak yetmez. Evi de şöyle bir temizlemek gerekiyor. Öncelikli olarak yapmanız gereken şey, tüm yatakları iyice yıkamalı ve hiçbir küçük detayı atlamamalısınız. Daha sonra halıları düzenli olarak her gün süpürmelisiniz. Ancak bu temizlik işlemini buharla yaparsanız çok daha faydalı olacaktır. Aynı zamanda halılarınıza özel pire önleyici olan mineral tuzu da uygulayabileceğinizi söyleyelim. Bu önerilerin dışında yılda bir veya iki kez, duvarlara, eşyaların altına, çatlaklara ve yarıklara doğal ve arıtılmamış diyatomlu toprağı serpebilirsiniz.

Ayriyeten evinizi pire ya da böcek ilacı ile komple temizleyebilirsiniz. Bunun için profesyonel bir yardım almanızı öneririz. Bunların dışında yukarıda zaten bahsettiğimiz şeyleri kedinizin üzerinde uygularsanız, kısa yoldan çözüme ulaşacaksınız. Evi ve kedinizi temizledikten sonra dış mekanı da mutlaka temizlemeniz gerekiyor. Bunun için çimlerinizi düzenli olarak biçip sulamanızı tavsiye ederiz. Ayrıca karıncaların pire yemeyi sevdiğini bilmelisiniz. Hem böylece böcek ilacı kullanmasınız da olur. Bunun dışında çimenli ya da nemli alanlara tarımsal kireç uygulayabileceğinizi de belirtelim.