Kedinizdeki pirelerden nasıl kurtulursunuz?

5 Mayıs 2021
8556
Kedinizdeki pirelerden nasıl kurtulursunuz?

Kedilerin derisi, sağlıklı kalmak için çeşitli besinlere ihtiyaç duyar ve gereksinim duyduğu bu besinlerin emiliminin önüne geçen herhangi bir şey de kedilerin tüylerini olumsuz etkiler. Örneğin derilere yapışan parazitler rahatsızlığa ve tahrişe neden olur ve tüylerinin dökülmesine yol açar. İşte kedilerin sık sık karşılaştığı dış parazitlerden biri de piredir. 

Deriye konan pireler kedide kaşıntıya neden olacağı gibi kaşıntıdan kurtulmak için kendisini tırmalamasına da neden olur. Bu nedenle kedilerde pire sorunu erkenden tespit edilip bir an önce müdahale edilmesi gerekir. Eğer kısa sürede bir çözüme ulaşmazsa, pirelerin çok hızlı ürediğini ve kedinin vücudundan eve yayıldığını belirtmeliyiz. Peki kedilere pire nasıl bulaşır? Kediler pireden nasıl kurtulur? Kedilerde pire olduğunu nasıl anlarsınız? İşte bu gibi soruların yanıtını öğrenmek için okumaya devam edin lütfen. 

Kedilere Pire Nasıl Bulaşır?

İlk etapta dış parazitlerin sıcak ortamları daha çok sevdiklerini ve bu sayede kedilerin kış aylarında daha çok rahat ettiklerini söyleyelim. Pirelerin yumurta ve larvaları, insanlar tarafından ayakkabıları ile dışarıdan çok kolay bir şekilde evlere taşınır. Sinsi bir şekilde eve giren pirelerin, uygun ısı ortamını buldukları takdirde yumurta döneminden larva dönemine ve sonrasında erişkin formlarına geçtiklerini de eklemeliyiz. 

İnsanlardan buluşmasının yanı sıra kedilerin dışarı çıkması sonucunda kediler pireye yakalanabilir. Bahçede oynayan kedilerin, kolaylıkla pire kapabileceğini ve vücudunda üreyerek kısa sürede çoğalabileceğini belirtelim. Aynı zamanda kedilerde alerjik reaksiyonlar gibi daha pek çok vektör kaynaklı hastalığa da neden olan pireler, iç parazite de yol açabilirler. 

Kedilerde Pire Olduğu Nasıl Anlaşılır? 

Pire Ayıklanan Kedi

Eğer kedinizin kaşındığını ve kendisini tırmaladığını görürseniz ve bunun pire olup olmadığından emin değilseniz, bir pire tarağı kullanabilirsiniz. Bu şekilde kedinizde küçük siyah noktalar olup olmadığını gözlemleme şansı elde edebilirsiniz. Bu küçük siyah noktaların pire yumurtaları ve pire dışkısı olması muhtemeldir. Ancak onları görmediğiniz zaman, kedinizde pire olmadığını düşünmemelisiniz. Çünkü pireler kedilerin tüylerinde saklanmakta oldukça iyidirler. 

Bunun dışında pire tarağını kullandığınız zaman üzerindeki küçük siyah noktaları bulmanızda ve daha iyi görmenizde veteriner hekiminizin yardımı dokunabilir. Eğer kedinizde siyah lekeler bulursanız, nemli bir kağıt havlu yardımı ile birazını parçalayın ve pire kiri, pas rengine ya da kırmızıya dönecek mi onu kontrol edin. Kırmızı renk, kedinizin kanından kalan bir kanıt olduğu gibi aynı zamanda kedinizde pire kontrolünün kesinlikle şart olduğuna dair bir ipucudur. 

Öte yandan açık renkli kedilerde oldukça kolay görülen pireler, koyu renkli kedilerde dolayısıyla zor görülür. Eğer koyu renkli bir kediniz varsa, altına ıslak mendil koyarak tüylerini ovuşturun ve bahsettiğimiz gibi yine mendilin üzerine kahverengi bir şeyler dökülüyor mu kontrol edin. Kahverengiliklere parmağınız ile bastırdığınızda yayılıyorsa, kedinizde pire olduğunu anlayabilirsiniz. Bu kahverengiliklerin pirelerin dışkısı olduğunu belirtmeliyiz.

Pirelerin Taşıdığı Yaygın Kedi Hastalıkları

Kaşıntının yanı sıra pireler, kedinizde daha pek çok zararlı etkiye neden olabilir. Pirelerin kedilerde anemi, tenya ve haemobartonellosis (mycoplasma haemofelis) gibi hastalıklara yol açabileceğini ekleyelim. 

  • Anemi: Kontrol edilemeyen pireler, sürekli olarak kedinizin kanını emerler. Tek bir pirenin varlığı bile pirelerin hızlı bir şekilde çoğalmasına sebep olur. Bu da her geçen gün kedinizin daha fazla kan kaybetmesine neden olur. Birkaç gün içinde bile ciddi kan kayıpları gelişip anemi oluşabilir. Bunun yanında pirelerin kan emmesiyle bölgesel gerçekleşen yangısal reaksiyonlar kaşınmaya sebep olur ve kediniz kaşınarak derisini kanatır. Bu da kan kaybının bir miktar daha artmasına sebep olur. Kan miktarının az olması ve kan üretimi için uyarımlara cevap yavru kedilerde çok daha zayıf olduğu için yavru kediler için risk daha fazladır. Tedavi edilmeyen pire enfestasyonu tek başına özellikle yavru kedilerde ölüme bile sebep olabilir. Soluk diş etleri, kedilerde anemi için önemli bir semptom olup, hemen veteriner hekime götürmeniz için bir işarettir. 

 

  • Tenyalar: Üzerinde pire bulunan kedilerde kendilerini temizlemek için yaladıklarında tenya yumurtaları ile enfekte pireleri ağız yoluyla sindirim sistemine alabilir. Kedinin sindirim sisteminde gelişen tenyalar bağırsaklara tutunur. Bağırsaklara gelen besinlerle beslenirler ve kedinizin besinlerden tam olarak faydalanmasını engellerler. Bağırsaklarda yangıya sebep olarak emilim bozukluklarına sebep olabilirler. Zamanla yumurtalarını bırakırlar ve bunların anüsün çevresinde küçük pirinç tanelerine benzer yapıda görebilirsiniz. Bu yumurtalar dışkıyla saçılır ve evde bulunan başka bir kediyi enfekte eder. Bunun yanında eğer kediniz dışarı çıkıyorsa, sokaktaki diğer kediler de enfekte olur.

 

  • Haemobartonellosis: Pireler, aynı zamanda kedilerde haemobartonellosis adlı hastalığa da yol açabilir. Bu bakteride de taşıyıcı olan pirelerin dışkılarıyla bakteriyi saçması ve kedinizin ağız yoluyla bu dışkıları sindirim sistemine almasıyla ortaya çıkar. Kediler genellikle ciddi bir hastalık belirtisi göstermezler. Ancak uzun süre bu bakterinin taşıyıcısı olabilirler ve bu da ciddi bir hastalığın oluşmasına neden olabilir. Bunun yanında kedilerin uzun süre bu bakteriyi taşımaları sonucunda üzerine gelen pirelere bu bakteriyi aktarırlar ve bu pirelerin başka kedileri enfekte etmesi mümkün hale gelir. Dikkat edilmesi gereken başka bir konu ise bu hastalığın insanlara bulaşabiliyor olmasıdır. Tırnaklarının etrafında etkeni taşıyan bir kedi tarafından tırmalanmanız sonucunda ”kedi tırmığı hastalığı” oluşabilir. Bir kedi tarafından tırmalandığınızda 5-10 dakika boyunca sabunlu suyla bölgeyi hemen yıkamanız hastalığın önlenmesi açısından önemlidir.
    Bu bakteri laboratuvar testleri ile teşhis edilerek, antibiyotiklerle ya da kan transfüzyonları ile tedavi edilir. 

Bir Pirenin Yaşam Döngüsü

Pirelerin yetişkin olmak için geçirdiği evreler; 

  • Yumurtalar: Pireler, yumurtalarını döngüsünü rahatça gerçekleştirmesi adına kedilere ya da köpeklere bırakırlar. Ardından halılara, kedinizin yatağına ve kendi yatağınıza yumurtalarını düşürürler. 
  • Larvalar: Yumurtadan çıkan yavrulara larva denir ve yetişkinin bıraktığı dışkılar ile beslenir. Bu larvalar 1 haftadan 6 veya 7 aya kadar gelişmeye devam edebilir. 
  • Pupa: Larvalar kendisi için bir koza örer ve yetişkin pireye dönüşmeye devam eder. Bu durumdan çıkmayı ise neredeyse 1 yıla kadar erteleyebilme yeteneğine sahiptirler.
  • Yetişkin: Ortaya çıkan yetişkin pireler, eşleri ile beslenir ve yaşam döngüsünü sürdürmeye devam eder. 

Kedilerde Pire Çözümü

Pire Damlası ve Kedi

Sıklıkla kullanılan ve en etkili yöntem pire damlasıdır. Genellikle kedilerin yalayamayacakları bölge olan enseye uygulanan bu pire damlaları, kedilerde yaklaşık 2 ay boyunca koruma sağlar. Ancak bu yöntemi de uygularken dikkat etmeniz gereken hususlar olduğu için, bir veteriner hekimden yardım almalısınız. Pire damlalarının içinde kedilerin ağız yoluyla alımı sonucunda zehirlenmesine sebep olacak maddeler bulunmaktadır.

Damlaların kedilerin kendini yalayamayacakları ense bölgesine uygulanmasının sebebi de budur. Pire damlası her ne kadar basit bir işlem gibi gözükse de doğru bölgeye ve doğru şekilde uygulanması ilacın etkinliği ve kedinizin sağlığı için çok önemlidir. Pire damlası kedinizin ense bölgesindeki tüyler aralanarak direkt olarak deriye temas edecek şekilde ufak bir alana uygulanmalıdır. Bu şekilde uygulanmadığında ilaç kıllar arasından akabilir ve kediniz ilacı yalayıp zehirlenebilir. Bunun yanında deriye temas etmeden uygulanan ilaçların etkinliğinde azalma olabilir.

3 aylıktan daha büyük kedilerde kullanabileceğiniz pire tasmaları, diğer tedavi uygulamalarına göre çok daha kolaydır. Ancak kedinizin temel ihtiyaçlarından biri olan tasmanın kediniz için doğru orantıda olmasına özen gösterin. Aynı zamanda pire tasması ile pire damlasını birlikte kullandığınız takdirde çok daha iyi sonuçlar alacağınızı belirtelim.

Pire damlası ve pire tasmasından sonra son olarak kullanabileceğiniz diğer yöntem ise pire şampuanıdır. Veteriner hekiminizin önerdiği pire şampuanı ile kedinizi yıkadıktan sonra hemen taramalısınız. Böylece pirelerden kolayca kurtulabilirsiniz. Ancak kedileri yıkamak onlar için stresli olabileceğinden bu tür şampuanları uygulamak yerine düzenli olarak pire damlasının uygulanması önerilmektedir.

Kedi traşi için Petibom olarak profesyonel ekiplerimiz tarafından kedi kuaförü hizmeti vermektedir

Parazit uygulamalarının düzenli aralıklarla uygulanması önemlidir çünkü düzenli yapılmayan parazit uygulamaları parazitlerin yaşam döngüsünü kırmakta yeterli olmamaktadır. Parazit uygulamaları, sadece kedinizin üzerinde parazit gördüğünüzde değil ömür boyu düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

Pireden Kurtulmanın En Sağlıklı Yolu: Topikal Pire Önleme İlaçları

Pire Kontrolündeki Kedi

Topikal pire önleme ilaçları, genel olarak kedilerin boynunun arkasındaki derisine uygulanır ve ürün yavaşça tüm deriye yayılarak kedinizin üzerine gelen pirelerin deriyi ısırması sonucunda zehirlenerek ölmelerine sebep olur. Kullanılan ilacın etkinliğine göre 1-2 ayda bir yapılması önerilen dış parazit damlalarının, ömür boyu uygulanması gereken koruyucu bir ilaç tedavisi olduğunu unutmayın.

Öte yandan dikkat etmeniz gereken bir diğer husus, köpekler için üretilmiş ürünleri kedilerde kullanmamaya özen göstermeniz gerektiğidir. Kedilerin ve köpeklerin farklı yapıda olduklarını unutmayın! Köpeklerin kolayca metabolize edebildiği ilaçlar, kedilerde çeşitli organlarda hasara ve zehirlenmeye sebep olabilir. Unutmayın, kediler küçük köpekler değillerdir!

Evde Başka Evcil Hayvan Varsa Yapılması Gerekenler 

Kaşınan Kedi

Eğer evinizde birden çok kedi ya da köpek varsa, hepsi için bir önlem almanız gerektiğini unutmamalısınız. Çünkü sadece birinin üzerinde pire görüp yakaladıysanız, muhtemelen diğer evcil hayvanlara da pire bulaşmıştır. Pire istilasını önlemek adına, kedi ve köpeğinizi düzenli olarak bir veteriner hekim yardımı ile takip etmeniz ve pire önleme yöntemini uygulamanız gerekir.

Eğer sadece birinin üzerinde yakalayıp diğerlerinin üzerinde görmediyseniz, sanmayın ki onlarda pire yok. Aksine siz fark etmediğiniz sürece pireler tarafından sürekli olarak ısırılacaklarını bilmelisiniz. Üstelik kedi ya da köpeğinizden birini tedavi etmediğiniz sürece, pirelerin istilasından kurtulamayacağınızı da unutmayın!

Kedi Piresi İnsana Geçer mi?

Kedi piresi genellikle insana geçmez. Çünkü insanların, köpeklerin, kedilerin ve çevre pirelerinin istediği sıcaklıklar farklıdır. Ancak kedinizin üzerinde ciddi bir pire enfestasyonu varsa kedinizin üzerinden ortama düşen pireler sizin üzerinize zıplayabilir ve sizi ısırabilir. Bu uzun bir süreç değildir. Kedi pireleri sizin üzerinizde yaşayamazlar. Ancak hem kendi sağlığınız hem kedinizin sağlığı için düzenli parazit uygulamaları yaptırmanız çok önemlidir.

Evdeki Pirelerden Nasıl Kurtuluruz?

Tabii ki sadece kedinizi pirelerden kurtarmak yetmez. Evi de şöyle bir temizlemek gerekiyor. Öncelikli olarak yapmanız gereken şey, tüm yatakları iyice yıkamalı ve hiçbir küçük detayı atlamamalısınız. Daha sonra halıları düzenli olarak her gün süpürmelisiniz. Aynı zamanda halılarınıza özel pire önleyici olan mineral tuzu da uygulayabileceğinizi söyleyelim. Bu önerilerin dışında yılda bir veya iki kez, duvarlara, eşyaların altına, çatlaklara ve yarıklara doğal ve arıtılmamış diyatomlu toprağı serpebilirsiniz.

Ayriyeten evinizi pire ya da böcek ilacı ile komple temizleyebilirsiniz. Bunun için profesyonel bir yardım almanızı öneririz. Bunların dışında yukarıda zaten bahsettiğimiz şeyleri kedinizin üzerinde uygularsanız, kısa yoldan çözüme ulaşacaksınız. Evi ve kedinizi temizledikten sonra dış mekanı da mutlaka temizlemeniz gerekiyor. Bunun için çimlerinizi düzenli olarak biçip sulamanızı tavsiye ederiz. Ayrıca karıncaların pire yemeyi sevdiğini bilmelisiniz. Hem böylece böcek ilacı kullanmasınız da olur. Bunun dışında çimenli ya da nemli alanlara tarımsal kireç uygulayabileceğinizi de belirtelim.

Sıkça Sorulan Sorular

Yüksek evde oturanların da kedilerine pire bulaşmaz diye bir durum söz konusu değildir. Çünkü pireleri ayakkabınızla bile eve taşıyabilirsiniz

Kedilerde sıkça görülen normal pireler insana geçmez. Ancak evcil hayvanınıza bulaşan pirenin cinsi kum piresi ise insanı ısırabilir, kanını emebilir.

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki kediniz dışarı çıkıyorsa pire kapabilir. Eviniz bahçe katında ya da pirenin kolayca ulaşabildiği bir yapıda ise bulaşma ihtimali daha yüksek olur. Yüksek evde oturanların da kedilerine pire bulaşmaz diye bir durum söz konusu değildir.

Pire temizliğinde en doğal ve en etkili metot sirkedir. Kedide bulunan pireleri temizlemek adına ilk önce ”sprey şişesine” sahip olunması gerekir.

Kediniz sürekli bir kaşınma halindeyse, derisini kaşıyan çiğneyen hareketler sergiliyor ve huzursuz görünen bir davranışlar sergiliyorsa kedi piresinin varlığından şüphelenmek yeridir.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.