Kediler Nasıl Yıkanır? En Pratik Kedi Yıkama Önerileri

28 Nisan 2021
28
Kediler Nasıl Yıkanır? En Pratik Kedi Yıkama Önerileri

Kedilerin pek çoğunun sudan nefret ettiğini hepimiz biliyoruz. Eğer şanslıysanız kediniz suyu sevdiği için banyo yaptırma işlemini kolay, rahat ve hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Fakat kediniz suyu hiç sevmiyor hatta sudan nefret ediyorsa, o zaman aramıza hoş geldiniz! Peki, her iki durumda da kedilere nasıl banyo yaptırılır? Hazırsanız, diken üstünde bir banyo macerası sizi bekliyor.

Banyodan önce: Alıştırmalar

Öncelikle kedinizi, küvete alıştırın. Kedinizi suda rahat ettirmek için haftalar öncesin küvete alıştırmayı denemelisiniz. Böylece o alana alışıp, kendisini rahat hissetmesini sağlayabilirsiniz. Alıştırmak için kedinizi boş bir küvete ya da oyuncak, kedi nanesi veya ödül maması gibi hoşuna gidecek şeylerle birlikte lavaboya koyabilirsiniz.

Bu sayede kediniz yıkanacağı alanla ilgili olumlu bir düşünce ilişkisi kurabilecektir. Lavaboya ya da küvete konulduğu an onu güzel şeylerin beklediği fikrine iyice alışacaktır. Sonrasında az miktarda krem peynir, çırpılmış krema veya balık ezmesi gibi sürülebilir yiyecekleri, kedinizin yalaması için küvete yayın. Kediniz, lavaboda veya küvete atıştırmalıkları ve oyuncakları sayesinde iyice alıştıktan sonra, küveti 2 – 3 santim suyla doldurun.

Suyun içine oyuncakları da yerleştirin ve kedinizi oyuncaklarla oynamaya teşvik edin. Oynamaya başladığı zaman ona övgü dolu sözler söyleyerek kendisini iyi hissetmesini sağlayın. Kediyi yıkamaya başlamadan önce ihtiyacınız olabilecek her şeyi hazırladığınızdan emin olun.

Kediler için özel olarak yapılmış şampuan, kedinizin en sevdiği oyuncaklar, sıcak havlu, plastik bir kap ve kedinizin küvette veya lavaboda yıkanırken ayakta durabilmesi ve kaymaması için havlu veya lastik bir astar gibi gerekli olan her şeyi önceden hazırlayın.

Tüm bunları yaparken ortamın sakin ve gürültüsüz olduğundan emin olun ve alçak sesle konuşmaya özen gösterin. Stres yapmamaya çalışın; eğer siz stres yaparsanız bu durum kedinizi de olumsuz yönde etkileyecektir.

Kedinizi yıkarken dikkat edilmesi gerekenler

Kedinizi yıkamaya başladığınız andan itibaren, ona karşı nazik, kibar ve sevecen davranmalısınız. Ayrıca küvete en sevdiği oyuncakları koymalı ve bunlarla dikkatini dağıtıp, onu meşgul etmelisiniz. Böylece stres seviyesini düşürebilirsiniz. Kedinizi kısıtlamaya ya da zorla tutmaya çalışmayın; bunun yerine onu özgür ve rahat bırakmak daha mantıklı olacaktır. Zira oyuncak yardımıyla dikkatini dağıtmak sizin elinizde…

Oda sıcaklığına dikkat ettikten sonra, az miktar ılık su ile doldurduğunuz küvetin içine kedinizi yerleştirin. Bu esnada su fışkırtmamaya ve muslukları şarıl şarıl akıtmamaya özen gösterin. Elinizle suyu alarak kedinizin yalnızca sırtına doğru yavaş yavaş dökün. Bu şekilde devam edip, kedinizi tamamen ıslatın. Kediniz bu aşamada artık rahatladıysa ne ala!

Fakat sakinleştirme çabalarınıza ve uğraşlarınıza rağmen kediniz hala panik içindeyse hemen onu sudan çıkarıp, kurulama evresine geçin. Kedinizin suyun içinde rahatladığını varsayarsak, yavaş yavaş ve ürkütmeden yıkama işlemine devam edin. Suyu, yüze püskürtmemeye, kulaklara veya gözlere kaçırmamaya çok dikkat edin.

Ayrıca kedinizin bıyıklarını yıkamaktan kaçının (çünkü bıyıklar, kedinin dokunma reseptörlerinin çoğunun bulunduğu yerdir). Bu şekilde kedinizin pek çok yeri ıslandıktan sonra şampuanı sırt bölgesine dökün. Ek olarak sadece boynunu ve kafasının üstünü şampuanlayın. Kafa bölümünü, yüze, kulağa ve gözlere su kaçırmadan şampuanladıktan sonra bütün vücudu yavaşça şampuanlayın.

Tabi tüm bunlar olurken oda sıcaklığına ve su sıcaklığına (ılık olmalıdır) dikkat edin. Cilt tahrişini önlemek için su yardımıyla şampuanı iyice duruladığınızdan ve kedinizi arındırdığınızdan emin olun. Durulama esnasında suyu dökerken kafasından aşağıya dökmeyin! Zira böylelikle su kulaklarına ve genzine kaçacak ve kedinizin paniklemesine neden olacaktır. Durulama işlemi bittikten hemen sonra kedinizi kaldırarak, fazla suyun vücudundan aşağıya inmesini bekleyin (1 dakikayı geçmemeli).

Banyodan sonra: Havlu önemli!

Banyo yaptırdıktan hemen sonra Havlunuzun kuru olduğundan emin olun. Kedinizi yavaşça sudan çıkarın ve hemen kuruması için ılık bir havluya sarın. Havlu ne kadar pofuduk ve büyük olursa o kadar çok su emer. Dolayısıyla havlunun yeterli büyüklükte olduğuna emin olun. Eğer kediniz kucağa alınmaktan hoşlanmıyorsa, küvetin içindeyken havluyla kurulayın.

Dilerseniz bir kulak çöpü yardımıyla kedinizin kulaklarını yavaşça temizleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra kedinizin tüyleri uzun ve çok fazlaysa saç kurutma makinesi kullanmanız gerekebilir. Saç kurutma makinasını orta veya yüksek sıcaklıkta ve ses açısından en düşük devirde ayarlayarak açın. Kurutma makinesini mümkün olduğunca uzakta tutun. Zira kediniz bu makineden nefret edecektir.

Saç kurutma makinesini kedinize yavaşça yaklaştırıp, önce baş sonra ön ayaklar daha sonra karın ve kuyruk dizgisini takip ederek işleme devam edin. Bu esnada makinenin sıcaklığına dikkat edin. Kedinizi yakmak istemezsiniz. Kediniz çok tüylü bir yapıda değilse bu kurutma işlemini es geçebilirsiniz. Havlu yardımıyla, kediniz birkaç saat içinde doğal olarak kuruyacaktır.

Lakin bu süre içinde kedinin cereyandan uzak, sıcak bir ortamda tutulması çok önemlidir. Banyo yaptırdıktan sonra kedinizi kucaklayın ve onu okşayarak sevin. Ve bu macerayı kedinizin en sevdiği ödül mamasıyla bitirin! Umarım mutlu bir son olur… 🙂

Kedilerin su nefretinin sebeplerinizi merak ediyorsanız, mutlaka okuyun: Kediler neden su sevmez?

 

Referanslar

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.