Kedilerde pire için ev ilaçları – En iyi 7 çözüm

10 Mayıs 2021
358
Kedilerde pire için ev ilaçları – En iyi 7 çözüm

Pireler, kedi ya da köpek gibi evcil hayvanlarda olmazsa olmaz bir parazit türüdür. Ancak spreyler, tozlar ve pire tasmaları gibi pek çok yöntem ile pire probleminden kurtulmanız da çok kolaydır. Öte yandan pire ilaçları ve tedaviler pire problemlerine yardımcı olacağı gibi, sizlerin doğal yöntemler ile hazırladığı uygulamalar da pire sorununu kökten çözecektir. Ayrıca pire problemi ile ilgili bir veterinere danışmışsanız, uzun ömürlü pire probleminden kurtulmanın yollarını da bulmuş olabilirsiniz.

Şimdi de bu söylediklerimizin dışında evde pire ilacını kendiniz hazırlayabileceğinizden bahsedelim. Nasıl mı? Çok kolay! Ancak bu yöntemleri yapmadan önce yine de bir veterinere danışmanızda fayda var. Peki kedilerde pire için ev ilaçları nelerdir? Nasıl hazırlanır? Hemen anlatmaya koyulalım.

Doğal Yöntemler ile Evde Hazırlanan Pire İlaçları;

Sedir Cipsi

Öncelikli olarak pirelerin sedir cipsi kokusundan nefret ettiğini söylemeliyiz. Üstelik kediniz de bu kokudan pek hoşlanmayabilir ancak yapacak bir şey yok! 🙂 Kedinizin yattığı yerin etrafına ya da bahçenize sedir cipsi yayabilirsiniz. Ayrıca bu yöntemin dışında sedir yağı spreyini de kedinizin üzerinde uygulayabilirsiniz. Böcekleri uzak tutmak için muz kabuğuna ya da kedinizin tasmasına birkaç damla sedir cipsinden damlatabilmeniz mümkün.

Limon

Pire tedavisi için yaygın olarak bilinen bir ev ilacı olan limon, en doğal ve en etkili pire öldürücülerden biridir. Kesilmiş bir ya da iki limonu kaynatıp birkaç saat demlendirdikten sonra bir sprey şişesine aktarın. Sonra da kedinizin tüylerine nazikçe uygulayın ve gözlerine temas etmemesine gayret edin. Ardından kedinizde kızarıklık ya da tahriş gibi belirtilerin olup olmadığını gözlemleyin. Herhangi bir sorunla karşılaşmadığınız takdirde bu işlemi pireler tamamen gidene kadar sık sık tekrarlayın.

Aynı zamanda kediniz sudan nefret ediyorsa, solüsyona batırılmış bir tarak ya da fırça da kullanabilirsiniz. Bu işlemi yaptığınızda kalan pirelerden ya da pire yumurtalarından endişe duyarsanız, kedinizin yattığı yeri ve çarşaflarını bir bardak limon suyu ekleyerek yıkayıp temizleyebilirsiniz.

Baharat

Pire istilasına uğramış bir kedi için yapabileceğiniz en kolay ve en basit yöntemlerden biri de mutfaktaki doğal malzemelerinizdir. Özellikle kekik yağının, pireleri yok etmede çok etkili olduğu biliniyor. Bir çay kaşığı kekik yağını üç çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırdıktan sonra, kedinizin kulaklarına, midesine, kuyruğuna ve boynuna doğru az miktarda sürerek pireleri yok edebilirsiniz. Ayrıca biberiyenin yapraklarını öğüterek kedinizin evde takıldığı yerlere serpebilirsiniz.

Kediniz kendisine topikal tedaviler uygulamanıza izin vermiyorsa, kedinizin mamasına bir çay kaşığından daha az miktarda kimyon karıştırabilirsiniz. Kimyon baharatının, pireleri aşırı derecede rahatsız edeceğini bilmelisiniz. Eğer elinizde bu baharatlar yoksa, kedinizdeki pireleri kurutup öldürmeye yardımcı olacak yemek tuzunu da kullanabilirsiniz. Ayrıca tuzu halınızın üzerine serperek gizlenen pire ya da pire yumurtalarını öldürmek için de kullanabilmeniz mümkün.

Elma Sirkesi

Pirelerin hoşlanmadığı bir başka doğal ürün de elma sirkesidir. Elma sirkesi böcekleri tam olarak öldürmez ancak kedinizin vücuduna sıktığınızda pirelerin atlamasına neden olur. Böylece daha kolay bir şekilde pire problemlerini halledebilirsiniz. Elma sirkesini 2/1 oranında su ile karıştırıp kedinizin tüylerine sürebilirsiniz. Bu işlemden sonra pireler hemen düşmezse elma sirkesi ile evde başka yöntemler deneyebilirsiniz.

Öte yandan tüm zeminleri ve döşemeleri süpürmeniz, tüm yatakları ve çarşafları sıcak suda yıkamanız, kedinizin mama kaselerini, kuş yemliklerini ve tuvalet kaplarını temizlemeniz gerektiğini de ekleyelim.

Bulaşık Sabunu

İlk olarak bulaşık sabunlarının pireleri yok etmede çok etkili olduğunun kanıtlandığını söylemeden geçmeyelim. Bulaşık sabunu pirenin dış iskeletini parçalar ve suda dakikalar içerisinde bir pireyi öldürebilir. Bu nedenden dolayı kedinizin tüylerini ıslatmanız ve ardından bulaşık deterjanını sıkarak nazikçe köpürtmeniz gerektiğini belirtelim.

Aynı zamanda pirelerden kalıcı olarak kurtulmak isterseniz, pireleri bu yolla çok kolay tuzağa düşürebileceğinizi söyleyelim. Bir tabağa ılık ve sabunlu su doldurarak bir ışık kaynağının yakınına yerleştirin. Bu şekilde pireler ışığa doğru gelecekler ve sıvının içerisinde boğulacaklar.

Lavanta

Kedinizin cildini yatıştırmasının ve biraz uyumasına yardımcı olmasının en iyi yolu lavantadır. Lavantanın pirelere karşı güçlü ve hızlı etki eden bir madde olmasının yanı sıra seyreltilmiş lavanta içeren formüllerin de pireleri yok etmede en az kimyasal spreyler kadar etkili olduğu kanıtlanmıştır. Lavantayı evde en iyi şekilde kullanmanın yanı; taze lavantayı gece boyunca suda bekletmenizdir. Sonrasında kedinizin tüylerine sürebilirsiniz.

Papatya

Cildi yatıştırması ile bilinen bir diğer yol ise papatya çayıdır. Kedinizi yatıştıracağı gibi pireleri önlemek için de kullanılabilir. Papatya çayını demledikten sonra soğutun ve ardından kedinizin tüylerine sürün. Lavanta ve papatya çayını, günlük olarak gerektiği kadar tekrarlamanız mümkün.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.