Kedilerde pire için ev ilaçları – En iyi 6 çözüm

24 Mart 2022
5799
Kedilerde pire için ev ilaçları – En iyi 6 çözüm

Pireler, kedi ya da köpek gibi evcil hayvanlarda olmazsa olmaz bir parazit türüdür. Ancak spreyler, tozlar ve pire tasmaları gibi pek çok yöntem ile pire probleminden kurtulmanız da çok kolaydır. Öte yandan doğal yöntemler ile hazırlanan uygulamalar da pire sorununu çözmeye yardımcı olabilmektedir. Bu yöntemlerden herhangi birini kediniz üzerinde denemeden önce, mutlaka veteriner hekiminize danışmalısınız. Kedinizin pirelerle ilgili olan problemini bu yöntemlerle çözemeyebilirsiniz ve geciken tedavi kedinizin sağlığını ciddi derecede etkileyebilir. Ancak hekiminizin önerdiği durumlarda kullanabileceğiniz bu yardımcı ürünler nelerdir gelin biraz bunlardan bahsedelim.

Kedinizde pire olduğunu nasıl anlarsınız?

Pire sorunundan mustarip kedilerin en büyük şikayeti aşırı kaşınma ve kendisini tımarlamasıdır. Eğer kedinizde bu davranışları gözlemliyorsanız kedinizde pirelerin olup olmadığını kesinleştirmek için bir pire tarağı ile kedinizi taramayı deneyebilirsiniz.

Bununla birlikte ciltte tahriş ve kızarıklık, açık yaralar ya da kabuklar, soluk dudaklar ve diş etleri, letarji yani enerji eksikliği gibi semptomlar da kedilerde pire belirtileri arasında bulunuyor.

Kedilerdeki pirelerden kurtulmanın 6 doğal yolu

Pire ile karşı karşıya kalan kedi sahipleri birçok farklı çözüm yöntemini deneyerek çözüme kavuşabilirler. Bu seçenekler arasında daha doğal yöntemler de bulunuyor ve kedi sahipleri kedilerini pirelerden korurken bu doğal yollara da başvuruyor. İşte kedilerde pireleri doğal yoldan yok etmenin yolları;

1- Yok etme değil, önleme

kedilerde pireleri önleme

Aslında pireleri kedinizin üzerinde görmeniz, geç kalınmış bir durumu göstermektedir. Kedinizin üzerinde pire olduğunu fark ettiğiniz an pireler, kedinize taşıdıkları hastalıkları bulaştırmış olabilir ve/veya kedinizde kansızlığa, deri lezyonlarına, kaşıntıya sebebiyet vermiş olabilir. Bu sebeple bu sinsi organizmaların kontrolündeki asıl amaç, bulaşmayı önlemek olmalıdır.

2- Açık havaya çıkmasını sınırlandırın

cam kenarındaki kediler

Kediniz dışarıda çok fazla zaman geçiriyorsa, pirelerin bulunduğu bahçe ya da park gibi yerlerden pireleri evinize taşıyabilir. Bu da haliyle pireleri kontrol etme konusunda size sorun çıkarabilir. Her pirelerden korunma yöntemi her durum için işe yaramaz. Bu nedenle bahçe için ayrı bir yöntem, kediniz için farklı bir yöntem ve ev için farklı bir yöntem kullanmanız daha uygun olacaktır.

3- Besin takviyesi

omega 3 takviyesi

Her ne kadar pirelerle direkt bağlantılı olmasa da, beslenme bu konuda da önem taşımaktadır. Kedinizin diyetine ekleyeceğiniz omega-3 yağ asidi takviyeleri kedinizin cildini daha sağlıklı ve pirelere karşı da daha güçlü kılabilir. Besin takviyesi, pireleri yok etmek için gerçekleştirilen düzenli şampuanlama sonrasında cildin kurumasını önlemeye de yardımcı olacaktır.

4- Pire tarağı

pire tarağı

Pire tarağı kullanarak kedinizin kılları arasında gizlenmiş pireleri tespit edebilir veya kedinizin üzerindeki pirelerin, ilaç uygulamalarının yanında temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Pire tarağını kullanırken tarağın kedinizin cildine yakın olduğundan emin olmalısınız ancak kedinizin tüylerini çekmemeye de özen göstermelisiniz. Kedinizi tararken, pirelerin özellikle saklanmaktan hoşlandığı kasık, koltuk altı, kuyruk tabanı gibi bölgelere dikkat etmelisiniz. Ayrıca, tarağı kullanırken yanınızda bir kase sabunlu su bulundurmanız, çıkan pireleri boğmak için oldukça etkili olacaktır.

5- Evin temizliğine özen gösterin

elektrikli süpürge yanındaki kedi

Yetişkin pireler, sadece kedinizin yatağına değil, kedinizin adım attığı hemen her yere yumurta bırakırlar. Bu nedenle sadece kedinizi yıkamak ya da taramak evdeki pire sorununun sonlanmasında tek başına etkili olmayacaktır. Pirelerle mücadele sırasında ev ve bahçenizi de kapsamlı bir şekilde temizlediğinizden emin olmalısınız.

Pire ile mücadele ederken, evinizin temizliği esnasında çok titiz olmanız ve etki etmesi için bunu sıklıkla tekrarlamanız gerekecek. Birikmiş pire yumurta ve larvaların ortadan kaldırılmasına yardımcı olması için ilk etapta koltuk ve halı gibi yerlerin temizlenmesinde profesyonel destek almanız gerekebilir. Ancak profesyonel bir temizlik sorunun ortadan tamamen kaldırılmasında tek başına yeterli olmaz. Siz de evinizin bütün yüzeylerini birkaç günde bir süpürmeli ve kedinizi pirelerden korumak için toz torbasını yenilemelisiniz. Kedinizin yatak örtülerini de aynı sıklıkta değiştirmeli ve yıkamalısınız.

6- Bahçenize iyi bakın

kediler için bakımlı bahçe

Pirelerin üreme fırsatlarını en aza indirmek için bahçenin temizliğine ve düzenine de çok önem vermelisiniz. Avluda biriken yaprak vs. yığınlarının düzenli olarak temizlenmesi gerekecektir. Aynı zamanda peyzaj çalışmaları sırasında bahçenize lavanta, okaliptüs, rezene, kadife çiçeği gibi bazı bitki ve çiçekleri dikmek, pireleri evinizden uzaklaştırmaya yardımcı olabilir. Bahçenizin çevresinde, özellikle de kedinizin sıklıkla vakit geçirdiği yerlerde sedir yongaları kullanmak da kedinizi pirelerde korumada faydalı olabilecek yöntemler arasında bulunuyor.

 

Yazının başında da belirttiğimiz gibi, kedinizin üzerine pire gelmesini engellemeniz, tedavinin yapılmasından daha önemlidir. Kısaca, pirelerden korunmak, tedavi etmekten daha önemlidir diyebiliriz. Bu sebeple yukarıda saydığımız yöntemleri kullanmanız pirelerle mücadele açısından basit ancak etkili yöntemlerdir. Özellikle dışarıyla bağlantısı olan kedileriniz için pire enfestasyonlarına yakalanma riski oldukça yüksektir.

Uygulayabileceğiniz bu yöntemlerin yardımcı uygulamalar olmasının yanında korunma açısından oldukça önemli olabileceğini unutmayıp, veteriner hekiminizin yapacağı risk analizi ile birlikte oluşturacağı pire kontrolü programının uygulanmasına da oldukça özen göstermelisiniz. Çünkü pirelerin kedinizin üzerinde görülmesinden sonra ilaç tedavisi dışında uygulayacağınız yöntemler çok büyük oranda başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Pireler üzerinde herhangi bir etkisi olmayan uygulamalarla zaman kaybetmenin kediniz için ciddi sonuçları olabileceğini unutmayın!

Sıkça Sorulan Sorular

Özellikle pire tarağı kedinizde bulunan pirelerin hızlı bir şekilde azalmasını ve sonrasında yok olmasını sağlayacaktır. Bu uygulamayı yaparken tarağınızı sabunlu ve ılık suya batırmanız pirelerin boğulmasına yardımcı olacaktır.

Kalabalık bir yaşam ortamında bulunuyorsanız diğer dairelerdeki evcil hayvanlar nedeniyle bulunduğunuz yer pireler tarafından istila edilmiş olabilir. Pireler bulunduğu yerlerden çok uzak mesafelere zıplayabildikleri için sizin bulunduğunuz konuma da gelmiş olabilir.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Selcen Aksel
Tem 7, 2023 / 07:54

Merhaba. Bahçede pireye karşı lavanta öneriliyor ancak lavanta kedide ölümcül diye biliyorum. Hayatımızdaki tüm bitki seçeneklerini de incelememiz gerekiyor hepimizin genel olarak. Saksı suyu içip zehirlenen kedi duydum. Sevgiyle…