Kedi pire damlası nasıl kullanılır?

25 Aralık 2021
58
Kedi pire damlası nasıl kullanılır?

Kedi pire damlası nasıl kullanılır sorusunun yanıtını arıyorsanız, karşınızda kaşınmadan duramayan bir tüylü dost bulunuyor, demektir. Bu durumun ne kadar sıkıntı verici olduğunun farkındayız. Çünkü gövdesinin tamamı tüylerle kaplı olan sevimli aile üyenizi, bu dertten kurtarmanın kolay olmadığını biliyoruz. İşte, bizde bu sorunu hızlı ve kolay bir şekilde çözmeniz için buradayız ve bugün pireleri yok etmek için kedi pire damlası kullanımı hakkında detaylı bilgiler sunmaya çalışacağız.

İlkbahar ve yaz aylarında ortaya çıkan pire sorunu genellikle aniden gelişir ve çözüm için acele etmek gerekir. Eğer bu sorun üzerinde durulmazsa, kene, pire ve bit gibi kan emiciler deri hastalıkları ve tüy dökülmesi gibi sorulara neden olabiliyor. Bu gibi durumları önlemek için en etkili pire damlasını almak da ayrıca önemlidir. Pire damlası alma işlemini çözdüğünüze göre kedi için nasıl kullanılır sorusunun yanıtına geçelim.

Kedi pire damlası nedir?

Kedilerde görülen pire problemini çözmek için kullanılan ilaçlardan biridir. Veterinerler, sorunun etkili ve hızlı bit şekilde sonlanması için pire ilacını kullanır ve müşterilerine tavsiye ederler. Ayrıca kedi pire damlası pek çok yerde satılmaktadır. Ancak kullanımı için araştırma yapmak ya da veterinerlere danışmak gerekir.

Kediler kendilerini dilleri ile yalayarak temizleyen canlılardır. Onlar için temizlik önemlidir. Bu nedenle vücutlarını yaladıkları için pire damlasının nereye damlatılacağı oldukça önemlidir. Kedi severler konu hakkında bilgi sahibi olmadan kullanımını gerçekleştirmemelidir. Aksi takdirde sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirler.

Kedi pire damlası kullanımı nasıl olmalıdır?

Kedi pire damlası, kedilerin ense diplerine damlatılmalıdır. Kaç damla kullanılması gerektiği kullanma talimatında belirtilir. Her markanın farklı bir dozu olabilir. Bu nedenle net bir doz kullanacağınızı belirtmek doğru olmaz.

Enseye damlayan kedi pire damlası, kedinin kanına karışır. Böylece pireler kediyi ısırınca kandaki ilaç etkisi ile kısa süre içerisinde ölüyorlar. Siz de bu problemi kökünden çözmüş oluyorsunuz. Kedi pire damlası kullanımı için en pratik yöntemler ve dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki listede belirtilmiştir.

Yavru kedi için pire damlası kullanımı aynı şekilde gerçekleşmelidir. Ancak kedi anne sütü alıyorsa, ona bu işlemin yapılması oldukça sakıncalıdır. Anneler yavrularını yalamadan duramazlar. Çünkü bu onların doğasında var olan bir temizlemedir. Yavrularına nasıl temizleneceklerini öğretene kadar bu işleme devam ederler. Eğer yavru kediye pire damlası damlatırsanız, anne kedi damlayı yalayarak hasta olabilir.

Kediniz pire nedeniyle sürekli kaşınıyor ve bir şeyler yemek istemiyor olabilir. Mutsuz ve güçsüz bir kediyi eski enerjik hâline geri döndürmek için bağışıklık güçlendirici yöntemler deneyebilirsiniz.

Bir diğer önemli konu ise, anne kediler üzerinde pire damlası kullanılmaması gerektiğidir. Damlanın kana karıştığını belirtmiştik. Bu nedenle yavru kedinin içeceği sütü de etkileyebilir. Anne sütü alan ya da annesinden ayrılmamış yavru kediler ile yavrularını emziren anne kedilere kedi pire damlası kullanılmamalıdır. 

kedi pire damlası kullanımı

Pire damlası kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  1. Öncelikle belirtmek isteriz ki yavru kedi için pire damlası kullanımı yukarıda belirtildiği gibi anne sütü almayan ve annesinden ayrılmış kedilere önerilir.
  2. Huni kullanımı kedinizin sağlığını korumanızda büyük bir yardımcı olacaktır. Bu nedenle bir huni alıp kedinize takmalı ve ardından işleme geçmelisiniz. Damlatılan yeri yalamadığından emin olmak için bu en etkili ve pratik yöntemdir. Huni sayesinde kedi ense diplerine ulaşamaz ve asla yalayamaz.
  3. Kedi pire damlası dokunulduğunda etkisi azalır. Bu nedenle kedinin uyku saatlerini seçmek, pire damlasının daha kısa sürede etkili olmasını sağlayacağı için kediniz gece uykusuna ya da gündüz şekerlemesine daldığı an itibari ile işleme başlamanızı tavsiye ederiz.
  4. İlk olarak ellerinize eldiven takın ve daha sonra pire damlasını alıp belirtilen miktarda kedinizin ense diplerine damlatın. Kediniz işlem sırasında uyanmadıysa, büyük bir şans demektir.
  5. Damla damlatıldığı an itibari ile kedinin su ile temas etmemesi gerekir. Bu nedenle kedinizi yıkıyorsanız, bu işleme ara vermeniz gerekir. Alerjik reaksiyon yaşamaması, ilacın etkisinin azalmaması ve bunun gibi önemli nedenler yüzünden sıvı temasını dikkate almalısınız. Eğer kediye huni takmadıysanız ya da bir şekilde çıkardıysa, damla üzerini kaşıyabilir. Bunun yanı sıra eğer damlaya karşı alerjisi varsa, daha fazla kaşınmaya başlayabilir. Derisinin kızardığını ve tahriş ettiğini fark ederseniz, damlatılan alanı iyice temizlemek gerekir. Bu gibi durumlarda doğal pire ilacı kullanmak ve kediyi yıkamak gerekir. Elbette tahriş olan alanın sıvı ile temas etmemesine dikkat edilmelidir.
  6. Doğal kedi pire damlası yapmaya karar verirseniz, kullanımını aynı şekilde gerçekleştirmeniz gerekir. Kullanılan ürünlerin doğal olması, kedinin özgürce kaşınabileceği ya da damlayı yalayabileceği anlamına gelmez. Doğal da olsa damla ense köküne damlatılmalıdır ve huni kullanılmalıdır. Böylece damla etkisini çabuk gösterir. Doğal damla yapımı konusunda endişeleriniz varsa, bir veterinere danışmalısınız. Profesyonel yardım her zaman önemlidir.
  7. Kedi pire damlası kullanımı altı ayda bir olmalıdır. Evde bakılan kediler için bu süreç oldukça idealdir.

Kedi pire damlası dışında ne kullanılır?

Kedilerin pire sorununu çözmek için damla dışında tasma da kullanabilirsiniz. Damlalar pire sorununu çözmek ve tasmalar da önlemek için oldukça etkilidir. Kedi pire tasması kullanınca parazitlerin kedinize ulaşmasını engelleyebilirsiniz. Belirtmek isteriz ki, bu tasmalar kedi sağlığına zarar vermeyecek şekilde üretilirler. Ancak bu konuda endişeniz varsa, doğal olanları tercih edebilirsiniz.

Kedi piresi insanlara zarar verir mi?

Pireler tüylü canlıları tercih ederler. Çünkü vücut sıcaklıkları yaşamaları için uygundur. Ancak zıplayabildikleri için insanlara da geçebilirler. Bu nedenle birkaç kez ısırılabiliriz. Tüylü bir yapıya sahip olmadığımız ve vücut sıcaklığımız düşük olduğu için pireler insanlar üzerinde çok fazla duramaz ve yaşayamazlar. Pire ısırması ile kaşıntı ve kızarıklık oluşacağı için deri tahriş olur. Bunun yanı sıra ısırılan yerlerde kırmızı renkli noktalar oluşur.

kedi pire damlası ne kadar sürede etki eder

Pireler evi basar mı?

Sokak kedilerine yardım etmeden ve onları sevmeden duramıyorsanız, pireleri evin içerisine davet etmiş olabilirsiniz. Pireler genellikle pantolon paça kısımlarına yapışır. Bu nedenle sokak kedisi beslemeye giderken giydiğiniz kıyafetleri banyoda çıkarın ve poşet içerisine koyup balkonda bekletmelisiniz. Evi iyice süpürmeli ve cam kenarı gibi alanlara sirke sıkmalısınız. Çünkü kısa sürede pirelerden kurtulmazsanız. Evdeki kediniz her geçen gün daha fazla zarar görecektir.

Evi pire bastı ne yapmalıyım gibi sorular ile karşılaşabiliyoruz. Aslında, pirelerin evi sarmayacağını belirtmek isteriz. Ancak evde çok fazla sayıda kedi ve köpek gibi tüylü canlı varsa kediler dışarıda geziyorsa, pire sayısı artar. Bu nedenle damla dışında önlemler almak ve pirelerden kurtulmak gerekir.

Son olarak belirtmek isteriz ki, kediniz için yaptığımız uyarılar sizin içinde geçerlidir. Kedi pire damlasının yan etkilerinden zarar görmemek için damlaya temas etmemeliyiz.

Kedi pire damlası nasıl kullanılır hakkında SSS

Kedi pire damlası eğer doğru oranda kullanır ve uyarılara dikkat edilirse kısa sürede etki eder. Kana geçerek pireleri öldürdüğü için çok yakında pire ölülerini temizlemeniz gerekecektir. Pireler tükense de altı ayda bir bu işlemi yaparak kedinizi pirelerden uzak tutabilirsiniz. Ayrıca pireler kedinizi tamamen terk edene kadar evi her gün süpürmenizi ve iyice temizlemenizi tavsiye ederiz.

Damlanın etkisinin azalmaması ve pirelerin bir an önce yok olması için bir gün boyunca kedi yıkanmamalıdır. Kedinizi 24 saat sonra yıkayabilirsiniz. Damla kokusu sizi rahatsız ediyorsa, kedi şampuanı da kullanabilirsiniz.

Kedilerden insanlara pire geçer. Ancak insanlarda uzun süre kalamaz. Çünkü vücut ısılarımız pire için uygun değildir. Ancak ev içerisinde durdukları sürede insanları ısırabilir ve sivilceye benzeyen noktalara neden olurlar.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.