Kedilerde tenya enfeksiyonu: Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

7 Mayıs 2021
39
Kedilerde tenya enfeksiyonu: Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Kediler, ne yazık ki hem iç hem de dış olmak üzere pek çok farklı parazite maruz kalırlar. Bunlardan biri de tenyalardır. Kedilerde tenya enfeksiyonu ince bağırsakta ortaya çıkıp, diğer evcil hayvanlara ve insanlara bulaşabilen bir iç parazit türüdür. Tenya enfeksiyonu, diğer zoonoz hastalıklar gibi ciddiye alınması gereken bir durumdur. Bu nedenle hem kendinizi hem de evcil hayvanlarınızı korumak için elinizden geleni yapmanız gerektiğini belirtelim. O halde kedilerde tenya enfeksiyonu nedir? Nedenleri ve belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl olmalıdır? gibi soruların yanıtını öğrenin ve önleminizi erkenden alın!

Kedilerdeki Tenyalar Nedir?

Uzun, düz ve beyaz kurtlardan oluşan kedi tenyaları, dostunuzun ince bağırsaklarına yapışan bir tür bağırsak parazitidir. Aynı zamanda insanlara ve diğer evcil hayvanlara da yapışırlar. Tenyalar, bir kedinin yediği mamanın besinleri ile beslenir ve kedinin ihtiyaç duyduğu her şeyi emmesine izin vermez.

Kedilerde Tenya Belirtileri

Mama Yerken Kusan Kedi

Diğer bağırsak parazitleri gibi tenyalar da kedilerin dışkısında görülür ancak başka belirgin semptomları da vardır. Peki kedilerde tenya belirtileri nelerdir? Ne gibi semptomları vardır? Bir bakalım…

  • Anüsün (makat) yakınında pirince benzeyen solucan bölümleri bulunuyorsa,
  • Poposunu yalıyor ve yerde kayıyorsa,
  • İshal oluyorsa,
  • Kilo kaybı yaşıyorsa,
  • Kusuyorsa,
  • Kustuğu zaman solucan çıkıyorsa,
  • Dışkısında solucan görülüyorsa kedinizde tenya olduğunu bilmelisiniz.

Daha detaylı bahsedecek olursak; bir kedideki tenyaların yaklaşık 8 cm kadar uzadıklarını ve olgunlaştıkça kendi parçalarını dökmeye başladıklarını söylemeliyiz. Hatta bu bölümlere bilim adamları tarafından ”Proglotidler” deniyor. Bir pirinç tanesi büyüklüğünde olan bu proglotidler, kedinizin tüylerinde sıkışabilir ya da poposunda bulunabilir. Bunun dışında kedinizin dışkısı üzerinde de görülebilirler.

Tenyalar, kedinizin poposunu tahriş eder ve bu nedenle kediniz kaşınır. Kaşındığı için de poposunu yalamaya ya da yerde sürtünmeye başlar. Bu semptomun dışında yukarıda da maddelendirdiğimiz gibi tenya istilası, kedinizde kusmaya veya ishale neden olur. Sindirim sisteminde yaşayan bu parazitler, kedinizde kusma veya ishal olarak vücuttan kendilerini atarlar.

Aynı zamanda kilo kaybı da kedilerde tenya enfeksiyonu olduğuna dair bir işarettir. Kediniz her ne kadar düzgün beslense de, tenyalar içeriden o besinleri eriteceği için ister istemez kediniz kilo kaybedecektir. Tenya ya da başka bir parazitten dolayı kedilerin kilo vermesi hiç sağlıklı bir durum değildir. Öte yandan bu durum vitamin ve mineral eksikliklerine de neden olur.

Kedilerde Tenya Nedenleri

Kedinizde pire görmeseniz bile, kedinizin bir pire yemiş olma ihtimali oldukça yüksektir. Bu da tenyaların en yaygın türü ”Dipylidium caninum” olarak ortaya çıkar. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız, kedinizdeki parazitleri takip etmeniz gerekmektedir. Çünkü kediler çok titiz ve temiz hayvanlar oldukları için kendilerini sürekli olarak temizlerler. Bu anlamda da kedinizin üzerinde herhangi bir parazit yakalamanız oldukça normaldir.

Öte yandan kediniz enfekte bir kemirgen, kuş ya da tavşan tükettiğinde bir tenya tarafından istilaya uğrayabilir. Bu da tenyaların bir diğer türü ”Echinococcus granulosus” olarak ortaya çıkar.

Kedilerde Tenya Tedavisi

İlaç Alan Kedi

Kedilerde tenya tedavisi oldukça kolaydır. Kedinizde yukarıda bahsettiğimiz belirtiler söz konusu ise öncelikli olarak veterinere gitmelisiniz. Veteriner hekiminin önerdiği tenya ilacı, oral veya enjeksiyon yoluyla kedilere verilebilir. Dezenfekte edici bir ilaç olmasının yanı sıra tenyanın bağırsakta çözünmesine de neden olacak. Ayrıca solucan sindirileceği için kedinizin dışkısında herhangi bir solucan göremezsiniz. Aynı zamanda kedinizin en iyi şekilde enfekte olmasını engelledikten sonra, düzenli olarak pire kontrolü yapmalısınız. Bu yöntem kedinizin tenya kapmasını önlemenin en iyi yoludur.

Tenyalar bulaşıcı bir hastalık değildir ancak bazı zamanlarda pire yolu ile hayvandan hayvana ve hatta insana bile bulaşabilir. Kediler ya da köpekler tüyleri ile oynarken, derilerini kaşırken ve dişleri ile oynarken bir pire yeme olasılığı çok yüksektir. Pire yediği zaman ise tenya olma riskleri vardır. Üstelik bu durum insanlar için de geçerlidir. Bu nedenle kediniz evden çıkmasa bile düzenli olarak pire önleyici ilaçlarını yıl boyunca kullanmanız gerekmektedir.

Tenyaların Teşhisi

Kedinizin üzerinde tenyalara rastlamanız, tenya enfeksiyonu kaptığını gösteren bir sebeptir. Fakat bunu veterineriniz mikroskop yardımı ile bakarak aynı teşhisi koyabilir.

İnsanlara Tenyalar Nasıl Bulaşır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çok nadir de olsa tenyaların insanlara bulaştığı görülmüştür. Bulaşma ihtimalleri ise şöyledir;

  • Evcil hayvanınıza bulaşan pire, size de bulaşabilir ve böylece tenya istilasına uğrayabilirsiniz.
  • Kedinizde olduğu gibi sizde pire yutabilir ve bu sayede tenyalar ile karşılaşabilirsiniz.

Kedilerde Kaç Farklı Tenya Vardır?

Aslında iki tip tenya türü olduğunu biraz anlatmıştık. Fakat daha detaylı anlatmamız gerekirse; en yaygın görülen tenya türünün Dipylidium caninum, en nadir görülen ve çok daha tehlikeli olan tenya türünün ise Echinococcus granulosus olduğunu söyleyelim. Bir başka tenya türü de Echinococcus multilocularis olarak adlandırılır ve ”Alveolar echinococcus” adında bir hastalığa neden olur. Bu tenya türü de daha çok tilki, köpek, kedi, çakal ve küçük kemirgenlerde ortaya çıkar. İnsanlarda çok nadir görülmelerine rağmen ciddi bir hastalık olabileceğini belirtmeliyiz. Özellikle karaciğer, akciğer, beyin ve diğer organlarda oluşan parazitler timöre neden olabilir ve tedavi edilmediği sürece ölüm ile sonuçlanabilir.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.