Kedilerde yuvarlak kurt enfeksiyonu

8 Mayıs 2021
198
Kedilerde yuvarlak kurt enfeksiyonu

Kedileri etkileyen bir diğer yaygın parazitte yuvarlak kurtlardır. Toxocara cati ve Toxascaris leonina olmak üzere kedileri enfekte eden iki tür yuvarlak kurt vardır. Her ikisi de yuvarlak ve yaklaşık 8 cm uzunluğunda olan bu parazitler, daha çok yavru kedilerde görülen bir bağırsak parazitleridir. Tabii yetişkin kedileri de kolay bir şekilde etkileyebilirler.

Yuvarlak kurtlar, bazı kedilerde ishal, kilo kaybı ve kusma gibi belirtiler gösterse dahi bazı yetişkin kedilerde hiçbir semptom göstermeyebilir. Peki kedilerde yuvarlak kurt enfeksiyonu nedir? Nedenleri ve belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıldır? İşte detaylar…

Yuvarlak Kurt Nedir?

Kedilerde görülen en yaygın bağırsak parazitlerinden biri olan yuvarlak kurtlar, yavru kedilerde oldukça önemli bir hastalıktır. Hatta ciddi sonuçları olan bu parazitler, yavru kedilerde ölüme bile neden olabilir. Neredeyse her kedi bir kez olsun yuvarlak kurtlarla enfekte olurlar ve bu kediler de genellikle yavru kedilerdir. Ortalama 8 – 15 cm uzunluğunda ve büyük gövdeli olan yuvarlak kurtlar, diğer bağırsak parazitlerinin aksine bağırsak duvarlarına yapışmazlar. Bu yuvarlak kurtlar, bağırsakta serbestçe gezerler.

Kedileri enfekte eden yuvarlak kurtların bilimsel adı Toxocara cati olup, daha az yaygın olanın ise Toxascaris leonina olduğunu söyleyelim. Bu yuvarlak kurt türü, hem köpekleri hem de kedileri enfekte eder. Aynı zamanda yuvarlak solucan olarak da adlandırılan bu parazitler, askaris hastalığına yol açarlar.

Yuvarlak Kurt Türleri

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yuvarlak kurtların iki türü vardır. Aralarında benzerlikler olsa dahi farklı yaşam döngülerine sahip oldukları için bu türlerden daha detaylı bahsetmek istedik.

  • Toxocara cati: Larvalar, anne sütünü sindirebildikleri için daha yaygın olarak yavru kedilerde görülür. Hem yetişkin kediler hem de yavru kediler kemirgenleri ya da yuvarlak kurtlar ile enfekte olmuş böcekleri veya solucanları tükettiğinde, bunların yumurtalarını da yemiş olurlar. Bu yumurtalar ise, kedilerin sindirim sistemi içerisinde larvalara ayrılırlar.
  • Toxascaris leonina: Toxascaris leonina türü çok nadir olarak görülür ve daha çok yaşlı kedilerde ya da köpeklerde bulunur. Çok daha basit yaşam döngüsüne sahip olan Toxascaris leonina, insanlarda da çok nadir olarak görülür. Bu türün dışkı ile dökülen yumurtaları yenildiği takdirde, bağırsaklarda yetişkin kurtlara dönüştüklerini belirtmeliyiz.

Kedilerde Yuvarlak Kurtların Belirtileri 

Şişman Kedi

Yuvarlak kurtların yumurtaları, kedinizin bir dışkı örneğinin rutin kontrolünde mikroskop ile görülebilir. Ve bu yumurtaların görünümüne göre yuvarlak kurt türlerinin arasındaki farklar daha detaylı öğrenilebilir. Yetişkin kurtlar kusmuk ya da dışkı yoluyla kendilerini fark ettirebilirler ve bu oldukça kolay ve hızlı bir teşhistir.

Bunun dışında yuvarlak kurtların, kilo alma ya da kilo verme, donuk tüyler, göbekte şişkinlik, kusmukta ya da dışkıda görülen kurtlar, ishal ve öksürük gibi semptomları da vardır. Nadiren de olsa çok ağır enfeksiyonlar, bağırsakların tıkanmasına neden olur ve bu durum özellikle yavru kedileri çok hasta eder, uyuşukluğa sebep olurlar.

Kedilerde Yuvarlak Kurtların Nedenleri

Kediler yuvarlak kurt larvalarını, anne sütü yoluyla, yumurtalarını yiyerek ya da yuvarlak kurt larvalarını taşıyan bir böcek veya kemirgenleri yiyerek yutarlar. Yutulan kurt larvaları, vücutta gezinir ve son olarak akciğerlere ulaşırlar. Buradan soluk borusuna doğru yol alarak öksürük ile yutulurlar. Yutulduklarında ise bağırsaklarda yetişkin yuvarlak kurtlara dönüşürler ve çok sayıda yumurta üretirler. 2 – 4 hafta sonra bulaşıcı hale gelen yumurtalar, oldukça dayanıklı oldukları için uzun yıllar boyunca bulaşıcı olarak kalabilirler.

Öte yandan bazı durumlarda larvalar, karaciğere ulaşırlar ve burada uykuya yatarlar. Ancak hamile kedilerde bu larvalar yeniden etkileşime geçerler ve doğumdan sonra süte karışabilirler. Ayrıca bağırsaklarda aktif bir yetişkin yuvarlak kurt enfeksiyonu oluşturabilirler ve yavru kedileri enfekte edecek pek çok sayıda yumurtayı bırakabilirler.

Kedilerde Yuvarlak Kurtların Tedavisi

Kedilerde yuvarlak kurt enfeksiyonu için veteriner yardımı ile bir takım ilaçlar kullanılabilir. Yalnız ilaçların yetişkin yuvarlak kurtları etkilediğini bilmelisiniz. Bu yüzden olgunlaştıkça kalan larvalarla başa çıkmak için 2 – 3 hafta aralıklar ile ilaçları tekrarlamanız gerekebilir. Ancak tedavinin sayısı, kedinizin yaşına ve veterinerizin değerlendirmesine göre değişecektir. Eğer hamile bir kediniz varsa, ilaç kullanmadan önce veterinerinize kesinlikle danışmalısınız. Öte yandan kedinizin dışkı atıklarını temizlemek ve kedinizin kemirgen yemesini önlemekte yuvarlak kurt enfeksiyonunu engellemek için ideal yöntemlerdir.

Yuvarlak Kurtlar Nasıl Önlenir? 

İğne Olan Kedi

Genellikle dışarıda vakit geçiren ya da dışarıda kedilerle vakit geçiren kedileri enfekte eden yuvarlak kurtlar, hayvandan hayvana dışkı yolu ile de bulaşabilir. Bu nedenle kedinizi evde tutmak daha koruyucu bir önlemdir. Aynı zamanda yuvarlak kurtları önlemek adına yapılacak pek çok şey vardır. Şimdi bunlardan biraz bahsedelim. Yavru kedileri yılda birkaç kez yuvarlak kurtlar için kontrol ettirmeniz gerekirken, yetişkin kedileri ise yılda 1 veya 2 kez kontrol ettirmeniz yeterlidir. Yuvarlak kurtları teşhis etmenin en iyi yolunun ise dışkı örneğini incelemek olduğunu unutmadan söyleyelim.

Bunların dışında dişi kediler hamilikten önce ve sonra deforme edilmelidir. Böylece anneden yavru kedilere buluşma riskini azaltmış olacaksınız. Yavru kediler veteriner hekimin önerdiği şekilde kurtlardan arınmalı ve 2 – 3 haftalıkken ilk ilaçlar verilmeli. Yetişkin kediler ise hayatları boyunca yuvarlak kurt enfeksiyonu ile risk altındadır. Yetişkin bir kediniz varsa ve kedinizde yuvarlak kurtları fark ederseniz hemen kurtarmanız gerektiğinin altını çizelim. Avlamayı seven kedilerin ise yılda birkaç kez dışkı muayenesi yapması gerektiğini de belirtelim.

Yuvarlak kurtları önlemenin en basit ve en kolay yolu ise ilaçlardır. Veteriner hekiminizin yardımı ile kullandığınız ilaçlar en iyi tedavi şekli olarak bilinir. Öte yandan her gün kedinizin tuvalet kabını temizlemeli ve çöpleri dışarı atmalısınız. Ancak unutmayın temizleme işleminden sonra ellerinizi muhakkak yıkayın! İyi hijyen oldukça önemlidir! Tedavi boyunca evdeki tüm yüzeyleri düzenli olarak temizleyin ve kedinizin dışkısını hem çocuklardan hem de diğer evcil hayvanlardan uzun tutmaya özen gösterin.

Yuvarlak Kurtlar İnsanlara Bulaşır mı? 

Toxocara cati türündeki yuvarlak kurtlar, kedilerin yanı sıra insanlara da bulaşabilir. Bu durum en çok hijyen temizliği yapmayan ve bahçede oynayan çocuklarda görülebilir. Bu nedenle çocukların düzenli olarak ellerini yıkaması ve kedilerin çocukların oynadığı alanlardan uzak durması gerektiğini belirtelim. Larvalar insanlarda, kedilerdeki gibi, yetişkin kurtlara dönüşmezler. Ancak özellikle küçük çocuklarda iltihaplanmaya sebep olurlar. Çok fazla ciddi sonuçları olmasa da, vücutta göç eden larvalar organ hasarına da neden olabilirler. Bazen de görme bozuklukları meydana gelebilir.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.