Kedim mama & yemeğini yemiyor ne yapmalıyım?

29 Nisan 2021
170
Kedim mama & yemeğini yemiyor ne yapmalıyım?

Küçük dostunuzun iştahının aniden kesilmesi ancak aslında çok severek yedikleri mamalarını artık yemiyor oluşu kedi sahipleri için alışagelmiş bir olay olarak karşılarına çıkmaktadır. Bu durum kedinizin çeşitli problemler yaşamasına yol açabildiği gibi tabi ki her zaman ciddi sorunlar teşkil etmiyor.

Zaman zaman meydana gelen bu durum yediği mamadan veya sahip olduğu herhangi bir sağlık sorunundan dolayı kaynaklabilir. Bu tür sorun yaşandığında yeni kedi sahiplenen kişiler telaşa kapılıyor olup uzun süredir kedi bakan kişiler tarafından ise hemen anlaşılabilmektedir.

Kedinizin iştahsızlık problemini farkettiğiniz zaman yapmanız gereken ilk şey kuşkusuz bir veteriner hekime başvurmak olacaktır. Ancak bu tek başına bir çözüm değildir. Kedinizi bu dönem içerisinde yakından gözlemlemeniz gerekiyor ki yememesinin arkasında yaşadığı alan mı değişti?, mamasını mı değiştirdiniz?, eskisi kadar aktif değil mi? gibi pek çoksorunun cevabını bilmek ve hekime bilgi vermek adına önem arz ediyor.

Kediniz Neden Yemek Yemez?

Bu sorunun cevabı için birden fazla şey sıralanabilir. Yani öyle tek bir şey söylemek doğru olmaz. Bu sebepten ötürü kedilerin yememe nedenleri hakkında yazımızda belirttiğimiz tüm seçenekleri tek tek değerlendirmeniz gerekiyor. Böylece başınıza geldiği takdirde kolayca çözüme kavuşabilirsiniz.

Kolay halledilebilecek sorunlar için ev ortamı yeterli gelirken, ciddi sağlık sorunları için mutlaka bir hekime başvurulması gerekir. Buna bağlı olarak olabilecek tüm problemler hakkında detaylı bilgi alarak kendinize bir yol çizebilirsiniz.

Kedinizin Yemek Yemiyor Olması Konusunda Endişe Etmeli Misiniz?

Nedeni her ne olursa olsun kedinizin yemek yemiyor oluşu kötü sonuçlar doğurabileceği için oldukça önem arz eden bir konudur. Hangi tür olursa olsun her canlının yaşamını devam ettirebilmesi için yemek yiyerek vücudunun gerekli besini alması gerekiyor. Sebebi her ne olursa olsun kediniz eğer yemiyorsa bir sorunu vardır veya olacaktır. Sorumuzun cevabına gelecek olursak; evet kedinizin yemek yemiyor olması konusunda endişe etmeniz gerekiyor.

Kedilerde İştah Kaybını Nasıl Tespit Edersiniz?

Eğer aşağıda maddeler halinde sıraladığımız belirtilerin küçük dostunuzda olduğunu tespit ederseniz, kedinizin bir yemek yememe sorunu olduğuna işaret eder. Yeme sorunu bir yana eğer bunlardan bir yada birkaçına sahip ise veteriner hekime gitmeniz gerekmektedir.

 • Aniden kilo kaybetmesi
 • Gözlerinin şişmesi
 • Kusma ve ishal durumları
 • Kalp atışının zayıflaması
 • Nefes almada zorlanması
 • Ateş yükselmesi
 • Karnında beliren şişlik

Kedinizin İştahsızlığı Arkasında Yatan Sağlık Problemleri

hasta kedi

Her kim olursa olsun tüm canlılarda yemek yememe sorunu bir hastalığın habercisi olmakla beraber nedenleri sağlıksal, psikolojik, farklı mama vermek gibi birçok probleme dayatılabilir. Alması gereken besin miktarını alamamaları durumunda vücutlarında bir yağ kütlesi bulunmalıdır. Bu kütle yaşamlarını idame ettirmeleri için karaciğer tarafından enerjiye çevriliyor olup döngünün gerçekleştirebilmesi için protein alımı şarttır.

Proteini alamamaları sonucunda yağ kütlesi devreye girmiyor ve kilo kaybıyla sonuçlanıyor. Vücudun bu olayı yapamaması durumunda zaman içerisindene yazık ki karaciğer yağ ile kaplanıyor ve hepatik lipidozis hastalığına davetiye çıkartıyor. Kedinizdeki yememe veya beslenme düzeninin değişimi gözünüze çarparsa kısa süre içinde veterinere götürmeniz gerekiyor. Ne denli hızlı hareket ederseniz o kadar hızlı tedavi alabilirsiniz. Yazımızın devamında yememe soruna sebep olan sağlık sorunlarını listeledik;

1- Solunum Hastalıkları

Kedinizin yaşadığı solunum sıkıntısı doayısı ile burun tıkanıklığı sebebi ile koku ve akciğerlere tesir etmesi ile nefes alma yetisini aksatıyor olup bu durumda iştahlarını etkilemektedir. Alt solunum yolu problemleri koku almasına olduğu kadar görme duyusuna varana kadar kısıtlamaktadır.

Bu hastalık için antibiyotik ile tedavi edilebilirken daha ileri düzeyde ise tehlikeli bir hastalık olan kansere dönüştürebilir. Ciddi veya basit olsun farketmeksizin eğer bir kedi mamasını koklayamıyorsa, yemek istemeyebilir. Eğer kediniz sesli şekilde nefes alıyor, burnu akıyor ve mamasını yiyemiyorsa çok beklemeden doktora götürmelisiniz.

2- Sindirim Sistemi Hastalıkları

Mideden başlayan oradan bağırsağa geçen sindirim sisteminde meydana gelen rahatsızlıklar kedinizin yememesine neden olabilir. Buna bağlı olarak kedinizde karın ağrısı, halsizlik, ishal ve kusma gibi yan etkileri gösterecektir. Yemeğini yemesinin akabinde yediklerini çıkartıyor, ishal ve enerjisi düşük ise ev ortamında geçmesi olası olmadığı için kısa zaman içerisinde bir hekime götürmeniz yararlı olacaktır.

3- Yabancı Cisimler

Kedilerde sık görülebilen şeylerden biri de tüy yumağı ve yediği yabancı cisimlerdir. Bu cisimler sindirim sisteminden yemeklerin geçmesine engel olmaktadır.Bu sebeptendir ki kediniz kusabilir Haliyele yememesine neden olacaktır. Bazı yabancı cisimler kedinizin sisteminden geçerek sadece biraz kusmaya ve ishale neden olabilir, aynı zamanda iştahsızlığa da neden olabilir.

4- Ağız ve Diş Hastalığı

Diş ağrısı insanda da olduğu gibi kedilerde de aynı durum söz konusudur. Dişin ağrıması, kırılması, apse, gingivitis ve diş etlerinin iltihaplanması sebebiyle yeme konusunda soruna yol açmaktadır. Diş probleminin tanısı hayli zor olduğu için veterinerin tespit etmek üzere bir sakinleştirici verebilir.

Kedilerin yemek yememesindeki en büyük problem olarak görülmektedir. Çünkü çok büyük bir sorun olmasa dahi en ufak bir hassas durumda bile yemek yiyemez hale gelebiliyorlar. Ağızda çıkan yaralar en basit tanısı konulup sağlığa kavuşturulabilen hastalık türüdür. Damak, dudak ve dilde çıkan bu yaralar da etki etmektedir.

5- Tümörler ve Kanserler

İyi huylu ve köyü huylu tümör veya kanser kedilerin belirli bir yaşa gelmesiyle kendini yoğun olarak göstermektedir. İlk etapta bu hastalıklar olumsuz bir etki yaratmıyorken ilerleyen zaman içerisinde etki seviyesi artıyor ve bu da kedinizin yiyememe sorununa yol açar. Böyle bir durumda mutlaka veterinere danışılması gerekiyor.

6- Enfeksiyöz Hastalıkla

Çok sayıda enfekdiyöz rahatsızlıkların görüldüğü kedilerde FIP, feline panleukopenia, feline leukemia hastalıkları en yaygın olanlarıdır. Hemen bir tedavi uygulanmazsa etki düzeyi hızla artacak ve enerjisizlik, yemek yememe gibi belirtileri ortaya çıkartacaktır. 

7- Doku ve Organ Hastalıkları

Dış etkenlere bağlı olarak vücutlarındaki organ ve dokularda sıkıntılar yaşanabilmektedir. Kedinizin yaşadığı yememe sorunu bu sorunlu organ ve dokulardan kaynaklanıyor olabilir.

Kedinizde İştahsızlığa Sebep Olan Yiyecek Problemleri

kuru ve ıslak mama

8- Mamanın Lezzeti

Kediler yedikleri gıdalar konusunda seçici davranmakta olup belki de uzun yıllar boyunca yedikleri bir yemeği birden yememeye başlayabilirler. Bu durum birazda kedinizin kişisel damak zevkinden kaynaklanmaktadır. Buna ek olarak bazı markalar ürünlerinin içeriğinde değişiklikler yapabilir, bunu siz anlayamazsınız ancak kediniz anlayacaktır!

9- Yiyeceklerin Şekli / Dokusu

Yiyecek konusunda şekil ve dokuları algılayabilen kedilerin kimisi bu duruma farklı reaksiyon gösterebilirler. Bazı kediler üçgen şekli tercih ederken bazı kediler yuvarlak bazıları ise kuru yada yaş mamayı tercih edebiliyorlar.

10- Yiyeceğin Bozulması

Hayvandır nasıl olsa yer deyip geçmeyin! Eğer ki kedinize bozulmuş  veya tarihi geçmiş bir yemeği verirseniz doğal olarak yemek istemeyecektir. Mamasını vermeden önce son kullanma tarihi kontrol etmeniz son derece önemli bir husustur!

Diğer Sebepler

depresyonda olan kedi

11- Psikolojik Problemler

Kedinizde yememe problemi varsa ve herhangi bir fiziksek sağlık hastalığa sahip değilse geriye depresyon kalıyor. Evde yaşanan farklılıklar, ilginin azalması, davranışların sertleşmesi, yeni kişilerin katılımı bazı kedilerde bir hassasiyete yol açabilmektedir.

Bunun yanı sıra yemek konusunda seçici davranan kediler için değişik şekillere sahip mamalara ısınması için belirli bir zamana ihtiyaç duymaktadırlar. Büründükleri bu psikolojik durum uzun vadede kendiğinden geçebiliyorken, kısa zamanda ise kökten hallolması ile geçecektir.

12- Yabancı Ortamlar

Kediler ait oldukları yerlere bağlı olan canlılar olup düzenlenlerinden koparak farklı bir yaşam ortamına geçiş yaptıkları takdirde yeme sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir yolculuk esnasında mideleri bulanacakları için akabinde yemek yiyemezler.

13- Farklı Cisimleri Yutmaları

Kedilerin çeşitli cisimler ile oynamayı sevdiği bilmeyen yoktur. Küçük boyutlarda ki bu cisimler her ne kadar eğlenceli vakit geçirmelerine olanak sağlasa da öte yandan bunları yutma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Dolayısıyla sindirim sisteminde yarattığı tıkanıklık yediği mamayı kusmasına neden olacak ve yememeye başlayacaktır. Yutulan bu cisim eğer küçük ise kendiğinden dışkı yolu ile vücuttan atılacaktır fakat iplik gibi uzun cisimler bağırsaklarında ciddi sorunlar teşkil eder.

14- Aşılama Sonrası

Kediniz yeni yapılan aşılar neticesinde iştah kaybı yaşayabilir. Bunun sebebi ise kedinizin bünyesinin aşıya karşı tepki vermesinden dolayı meydana gelmektedir. Tüm hayvanlar için bir nimet olsa da bir takım yan tesirleri bulunuyor. Bunlardan biri de yememe sorunudur.

15- Kediniz Stres Altındaysa

Kedi deyip geçmeyin zira onlarda belirli sebeplere bağlı olarak stres yaşamalarına neden oluyor. Peki nedir bu sebepler derseniz; faza seviyede soğuk/sıcak ortamlarda bulunmaları, sahibib değişmesi, başka bir kedinin gelmesi, yaşam ortamında değişiklik yaşamaları gibi seçenekler sıralanabilir. Bunlardan dolayıda yeme konusunda sorun yaşanabiliyor.

16- Mama Değişimi

Kedinizin yememesinin en yaygın nedenlerinden biri de mama değişikliği yapmaktır. Bu seçenek çok fazla başınızı ağrıtmadığı gibi basit şekilde çözülebilmektedir. Yakın bir zaman diliminde kullandığınız mamayı değiştirdiyseniz ve bu da kedinizi etkilediyse bunun tek bir çözmümü var. O da; kullanmış olduğunuz eski mama ile yeni almış olduğunuz mamayı harmanlayarak vermek olacaktır. Böyle böyle harmanladığınız mamadan eski mamanın porsiyonunu azaltarak kısa sürede yeni mamaya adapte edebilirsiniz.

17- Kızgınlık Dönemi

Kedilerin belirli dönemleri olan çiftleşme, özellikle dişi kedilerde farklı davranışlarda bulunmalarına neden olmaktadır. Bunlardan biri de yememe sorunu olup kızgınlık döneminin geçmesinden sonra bu durum 2 ile 3 gün içerisinde son bulur.

18- Parazitler

Kedinize belirli aralıklar ile parazit iğnesi yaptırmıyorsanız parazitlerin bulunması kaçınılmaz bir durum haline dönüşecektir. Bilhassa yavru kediniz varsa parazitler yönünden çok daha fazla etkilenirlerken yememe gibi sorunlar ile baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Oldukça basit bir çözüm olan ilk bir aydan sonra parazit aşılarının ve muayenesinin yapılması olacaktır.

19- Diyet Programında Değişim

Kediler bağımlı hayvanlardır. Alıştıkları şeylerin dışına çıktıklarında huzursuz ve mutsuz hissedebilirler. Uyduğu bir program haricinde farklı bir programa geçiş yapmanız dahilinde aradaki farkı anlayacak ve tepkisel olarak yememe ile cevap vereceklerdir. Bu durumda ilk birkaç gün mamalarını karıştırarak vermek ve her geçen gün daha da eskisini daha da azaltmak yenisi için iyi bir alıştırma taktiği olacaktır.

20- Başka Bir Hayvanın Varlığı

Kedilerin bulundukları ortamda başka hayvanın var olması, mama kaplarının olduğu noktaya gidememelerinden kaynaklanan bir yememe problemi yaratabiliyor. Gözlemleriniz dahilinde böyle olduğunu düşünüyorsanız kedinizin yemeğini başka bir yere koymalsınız.

Kediniz Yemeden Ne Kadar Süre Dayanabilir?

Kedilerde aynı insan gibi belirli bir süre aç kalabilirler. İki hafta yemeden durabildikleri gibi sadece üç gün susuz yaşamlarını devam ettirebilirler. Bu yememe durumu ne denli uzun süreye yayılırsa bunun etkisini zayıflaması ile gösterecektir. Hali hazırda bulunan bir hastalığı varsa daha çok tetiklenecek veya olmayan hastalıklara davetiye çıkartacaktır. O yüzden bir gün veya daha fazla zaman boyunca kedinizin yemek yemediğini farkedersiniz, hemen bir veteriner hekim ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Kedinizin Yemesi İçin Neler Yapmalısınız?

mama yiyen kedi

1.Herhangi bir sebebe bağlı olarak kediniz yemeyi bıraktıysa onu tekrardan başlatabilirsiniz. Eğer ki sorunlardan biri üst solunum yolu rahatsızlığı ise kedinizi buharlı bir ortama sokarak ya da burnundan tuzlu su damlatarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

2.İştahını artırmak adına soğuk ve ıslak olan mamasını / ton balığını mikrodalga fırında hafif ısıtılabilir, yavru kedi maması, konserve tavuk verebilirsiniz. Buna ek olarak değişik şekil ve tattaki mamaları tercih edebilirsiniz.

3.Ya da mamayı tamamen kendiniz hazırlayın. Ancak belirtmem gerekiyor ki bu mamanın içerisinde olabildiğince taze ürünler kullanmaya özen göstermelisiniz. Kedinizin yediği mamanın içeriğinde herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmadığına göz atın! Eğerki böyle bir durum varsa yeni ve uygun bir mama arayışına geçebilirisiniz.

4.Sağlık sorunu nedeniyle yemek yemiyorsa veterinerin vermiş olduğu programı uygulamanılısınız. Sahip oldukları bu rahatsızlıklara sahip olan kimi kedinin konserve mama ile yemesi sağlanırken, ciddi rahatsızlıklara sahip olan kimi kediler de ise veterinerin vereceği iştah açıcı ilaçlar ile bu durumun üstesinden gelinebilir.

5.Ancak kediniz hiç bir sağlık sorunu yaşamıyorsa onu yemeğe ikna etmek üzere çeşitli yollara başvurabilirsiniz. Porsiyonu az olacak şekikde karaciğer ve ton balığı konservelerinden yararlanabilirisniz.

 • Kedinizin mamasına et suyu, pişmiş yumurta, balık yağı gibi ürünler ekleyerek kendinize vermeyi deneyin. Hala yemiyor ise mamayı uzak bir yere götürün ve akabinde sonra yeniden taze şekilde verin. Fakat yine dikkat etmeniz gereken bir husus var ki o da, bayatlama gibi kedinizi yemekten soğutacak etkenlerin olmasıdır.

Ne Zaman Veteriner Hekimine Başvurmanız Gerekiyor? 

veteriner hekim ve kedi

Yukarıda bahsi geçen hepsi olmasa bile bir çoğunun ciddi sağlık problemleri yarattığı belirtileri gördüğünüz ve kedinizin bir gün veya daha fazla süre boyunca yemek yemiyorsa, bir veteriner hekimine başvurmanız gerektiği sinyallerini alacaksınız.

İştihasızlık Konusunda Uygulanabilecek Tedaviler

Kedinize konulan iştahsızlık teşhisi sonrasında hastalığına göre uygulanacak işlemler;

 • Antibiyotik vermek
 • Cerrahi müdahale
 • Diyet programında değişiklik
 • Hastanede yatarak tedavi edilmesi
 • İştah açıcı ilaç vermek ve mide bulantısını gidermek

**Kedilerin burnu havada canlılar olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak yememe sorununu her zaman bu özelliği ile bağdaştıramayız. Nitekim bu durumun arkasında pek çok hastalık ve çevresel faktörler yatabiliyor. Dolayısı ile bu makalemizde sizlere kedinizin iştahındaki problemlerin arka planından bahsetmiş ve onları nasıl yemeye teşvik edeceğine dair ipuçlarını vermiş bulunuyoruz. Eğer ki bu durumu aşarsanız, kedilerin beslenme sıklığı hakkında olan makalemizden alacağınız bilgiler doğrultusunda hem kedinizin hem de sizin hayatınız daha da kolaylaşacaktır.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.