Kedi sahiplenmeye karar verdiyseniz, aklınızda ilk belirecek olan soru, muhtemelen ‘Kediler ne yer?’ olacaktır. Kedilerin beslenme alışkanlıkları ırklara göre değişiklik gösterebilir. Misal bir İran kedisiyle Ankara kedisinin veya Siyam kedisinin beslenme alışkınlıkları birbirinden farklı olabilir. Bununla birlikte tüm kediler için ortak besinler de mevcuttur.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli husus, kedinizin hem sağlıklı hem de hızlı gelişmesi için kaliteli ve sağlıklı bir mamaya ihtiyacı olduğudur. Ayrıca şunu da belirtmek de fayda var; kedilerin beslenme alışkanlıkları veya aldıkları besinler yaşlarına, kısır olup olmadıklarına ve de ırklarına göre birtakım değişiklikler gösterir. Bundan dolayı kediniz için besin konusunda mutlaka en uygun seçimi yapmalısınız.

Doğal yapısı gereği etobur canlılar olan kediler, genel olarak et ürünleriyle beslenir. Zira etin içindeki protein, kedilerin ana besin maddesini oluşturur ve kedilerin sağlıklı bir yaşam sürmesi için yeteri kadar protein alması gerekir. Et ile yeteri kadar protein alan kediler, sonrasında tahıl, sebze ve meyve gibi besinleri tüketebilir. Hem bu sayede ihtiyaçları olan mineral ve vitamini de almış olurlar.

Kedi besleme de yapılan en büyük hata, insanlar için hazırlanmış olan gıdaları ve ev yemeklerini kedilere yedirmektir. Kedinizin verilen bu besinleri keyifle yediklerine bakmayın; çünkü ihtiyaçları olan protein, vitamin, mineral ve yağ oranlarını bu yemeklerle karşılayamazlar. Buna ek olarak insanların rahatlıkla tüketebildiği yemekler, kedilerin sindirim sistemi için uygun olmamakla birlikte; sistemlerine zarar verebilir.

Kedinizi sağlıklı bir yaşam sürmesini istiyorsanız, ilk olarak yüksek kaliteli kedi mamalarını kullanmalısınız. Kedilerin özel ihtiyaçlarına göre formüle edilen mamalar, kedinizin gelişimi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için en ideal besinlerdir. Mamaya ek olarak tercih edilebilecek besinler ise aşağıda sıralanmıştır.

1. Et Ürünleri

et ürünleri

Kediler için et ve etin içerisindeki protein oranın ne denli önemi olduğunu yukarıda detaylı olarak anlattığım için burada ayrıca değinmeyeceğim. Bilmeniz gereken tek şey; kedi beslemede et ürünlerinin fazlasıyla önem taşıdığı… Peki, kedilerin tüketebildiği et ürünleri nelerdi? Hemen cevaplayalım!

*Sığır Eti: En çok tercih edilen etlerdendir ve protein açısından oldukça zengindir.

*Tavuk Eti: Kedilerin en çok sevdiği et türlerinden biridir.

*Hindi Eti: Kediler için en iyi et seçeneklerinden bir tanesidir ve protein açısından zengindir.

*Kuzu Eti: Kedilerin en çok sevdiği et türlerinden biridir ve zengin protein değerine sahiptir.

*Balık: Kedilerin vazgeçilmez besinlerinin başında gelir. Kırmızı et ürünlerine göre daha az miktarda protein içerse de Omega-3 bakımından oldukça zengindir.

*Domuz Eti: Kedi mamalarının içerisinde sıkça karşılaşılan bir et türü olmakla birlikte; aşırı tüketilmemelidir. Zira kedilerde sindirim sorunlarına sebebiyet verebilir.

*Ördek Eti: Protein açısından oldukça zengin bir et türüdür. Özellikle gıda alerjisi olan kedilere tavsiye edilir.

*Geyik Eti: Zengin protein değerine sahip bir ettir. Gıda alerjisi olan kediler için tüketimi tavsiye edilir.

*Tavşan: Protein miktarı açısından diğer mamalardan bir miktar daha geride olsa da kediler için ideal bir seçenektir. Bunun yanı sıra gıda alerjisi olan kediler için kullanılabilir.

Bazı kedi mamaları bu et çeşitlerinin pek çoğunu içerisinde bulundurur. Hatta içerisinde 5 farklı et ürünün bulunduğu mama çeşitleri de mevcuttur. Karma içerikleriyle satışa sunulan bu mamalar, kediniz için iyi bir seçenek olacaktır.

– Buraya dikkat: Çiğ et!

Kedinize et vermek istiyorsanız, etin pişmiş olduğundan emin olmalısınız. Zira yiyebilseler bile çiğ et, kedilerde, iç parazit hastalığının ortaya çıkma ihtimalini arttırır.

2. Meyve ve sebze

Genel anlamda kedilerin temel besin rutinlerinde, meyve ve sebzelere ihtiyaç olmamakla birlikte; vitamin, mineral ve antioksidan bakımından oldukça zengin besinlerdir. Bu nedenle meyve ve sebzeler, kedilerin sağlıklı bir şekilde yaşantılarını devam ettirilmelerine yardımcı olurlar.

Zira yalnızca et ile protein ağırlıklı beslenen kedilerde, proteinle birlikte aşırı kalori ve yağ alımı da gerçekleşeceği için obezite riski artabilir. Pek, kediler hangi meyve ve sebzeleri tüketebilir?

*Muz: Muz, potasyum, vitamin çeşitleri ve bakır bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Her ne kadar sağlıklı olsa da içerisindeki şeker miktarından dolayı aşırı tüketimi önerilmez.

*Yaban mersini: Kedinizi kanserden korumaya yardımcı olabilecek antioksidanlar ve lifle dolu olan yaban mersinini kesinlikle aklınızın bir köşesinde bulundurmalısınız.

*Havuç: Vitamin ve lif bakımından zengin bir sebze olan havuç, kedilerin göz ve diş sağlığı için oldukça etkili ve önemlidir. Ancak kedinize havuç verecekseniz, çiğ olmamasına dikkat etmeli; mümkünse fırınlanmış veya haşlanmış bir şekilde vermelisiniz.

*Yeşil Fasulye: Demir ve vitaminlerle dolu bir sebze olan yeşil fasulye, özellikle yavru kedilerin gelişimi için faydalıdır. Yalnızca haşlandıktan sonra verilmelidir.

*Kavun: Kedilerin severek tükettiği bir besin olan kavun şekerli bir meyvedir. Bu yüzden aşırı tüketimi önerilmez.

*Ispanak: Vitamin ve mineral bakımından fazlasıyla zengin bir sebze olan ıspanak, yine dengeli tüketilmesi gereken bir besindir. Zira aşırı tüketim sonucunda kedilerde böbrek hastalıklarına neden olabilir.

*Bezelye: Enerji arttıran sebzemiz bezelye, evcil hayvanlarda kemik sağlığını iyileştirebilecek B vitamini ve potasyum gibi önemli değerleri içinde barındırır.

*Kabak: Lif, vitamin ve mineral bakımından zengin bir sebze olan kabak, özellikle kabız veya ishal olan kedileri için birebirdir.

*Kuşkonmaz: Lif bakımından zengin olan bir diğer sebze olan Kuşkonmaz, birçok vitamin içinde barındırır. Ayrıca mükemmel bir potasyum kaynağı olan kuşkonmaz, kedilere verilmeden önce kesinlikle haşlanmalıdır.

*Karnabahar: Vitamin ve antioksidan bakımından zengin bir sebze olan karnabahar, kedilerde iltihabı azalttığı gibi yaşlı kedilerde görülen eklem ağrılarının iyileştirilmesine de yardımcı olur. Pişmiş veya çiğ olarak verilebilir.

Kedi ve süt

3. Hayvansal gıdalar

Süt, süt ürünleri ve yumurta gibi besinleri de tüketebilen kediler, özellikle süt ürünlerine bayılır. Tabi ki bu ürünlerin tüketiminde oldukça dikkatli olunmalıdır. Mümkünse laktozsuz veya düşük laktozlu ürünler tercih edilmelidir. Kedilerin tüketebileceği hayvansal gıdalar şunlardır:

*Süt: Kedilerin en sevdiklerinden biridir. Fakat aşırı tüketilmesi halinde ishale neden olabilir. Bu riski azaltmak için sütün içine bir miktar su koyabilirsiniz. Öncesinde kedinizin sindirim sistemini test etmek için, az miktarlarda süt verip, vücudunun vereceği tepkiyi gözlemleyebilirsiniz.

*Yumurta: Protein bakımından zengin ve fazlasıyla besleyici olan yumurta, kedilerin en çok sevdiği besinlerden biridir. Bazı kedi mamalarının içerisinde de yer almaktadır. Lakin kedinize yumurta vermeden önce mutlaka haşlanmalısınız.

*Peynir: Kediler laktoza duyarlı oldukları için tıpkı süt gibi aşırı peynir tüketimi de sindirim sorunlarına yol açabilir. Dolayısıyla az miktarda verilmelidir.

*Yoğurt: Aşırı tüketiminde ishal sorunu ortaya çıkabilir. Bu nedenle az miktarda verilmelidir.

Not! Kedinize ilaç vermeniz gerektiği durumlarda, eğer normal yollarla ilacı almasını sağlayamıyorsanız, süt ve süt ürünleri imdadınıza yetişecektir. Mesela bir parça yoğurdun içine ilacı rendeleyerek ya da sütün içerisine karıştırarak kedinize verebilirsiniz.

4. Tahıllar

Kediler, tahıl ürünleri de tüketebilmektedir. Tahıllar ayrıca kedilerin karbonhidrat ihtiyacını karşılaması adına da oldukça ideal bir seçenektir. Peki, kediler hangi tahılları tüketebilir?

*Mısır: Kedilerin en sevdiği tahılların başında gelmektedir.

*Yulaf: Kediler açısından kolay sindirilebilir bir besin olan yulaf, protein bakımından da oldukça zengindir.

*Tatlı Patates: Kedilerin damak tadına hitap eden tahıllardan biri olan tatlı patates, aynı zamanda pek çok kedi mamasının içinde de bulunur.

Kedilerin beslenme alışkanlıkları hakkında daha fazla detay öğrenmek için diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz: Kedinizi zehirleyecek 12 insan gıdası! – Kediler hangi sıklıkla beslenmelidir?