Kediler yaban mersini yiyebilir mi?

16 Mayıs 2021
15
Kediler yaban mersini yiyebilir mi?

Kedinize yaban mersini vermeniz son derece güvenilirdir. Fakat kedilerin birer etobur canlılar olduğunu ve meyvelerle de arasının pek iyi olmadığını söyleyebiliriz. Yani kedinizin beslenme rutini ağırlıklı olarak et olmalıdır. Herhangi bir meyve veya sebzeye ihtiyaçları yoktur. İçerisinde; vitamin, antioksidan, lif ve diğer yararlı bileşenleri bulunduran yaban mersini kansere, idrar yolu fonksiyonlarına ve daha birçok sağlıksal sorunlara karşı oldukça faydalı bir meyvedir. Köpekler ve insanlarda olduğu gibi kedilerinde bu meyveyi sevip sevmediği, yiyip yiyemeyecekleri ve kaç tane yiyebileceklerine dair hazırladığımız ayrıntılı bir yazı sizleri bekliyor!

Yaban Mersininin Kedinize Faydaları

Sağlıksal yönden pek çok yarar sağlayan yaban mersini insanlar üzerinde çok, köpekler üzerinde az bir yarar sağlasa da kedinize de birkaç yararı dokunacağına şüphe yok. Yüksek miktarlarda antioksidan bulundurması nedeniyle, kediniz üzerinde yaşlanmayı yavaşlatma ve kanser ile savaşma gibi önemli katkıları olabilir. Yaban mersininin lifi sayesinde vücuttaki iltihaplar azalarak kaybolurken, artrit ve iltihaplı bağırsak hastalıklarını da en aza indirgeme hususunda fayda sağlar.

Düşük karbonhidrat Seviyesi

% 14 karbonhidrat ve % 84’ü ise sudan oluşan bu meyve eser miktarlarda da  protein ve yağı da barındırır. Birçok karbonhirat glikoz ve fruktoz gibi basit şekerden oluştuğu için kan şekerinde artışlara sebep olacak besin maddelerini içermez. Dolayısı ile şeker hastalığı ve kalp hastalığı olan kediler için oldukça güvenilirdir.

Vitaminler / Mineraller

Minarel ve vitamin açısından iyi bir kaynak olan yaban mersini, E ve B6 vitaminlerine sahiptir. Askorbik asit olarak bilinen C vitamini; müthiş bir antioksidandır. Kedinizin cilt ve bağışıklık sistemi için harika yararları vardır. K1 vitamini; filokinon besini olarak adlandırılıyor olup kanın pıhtılaşmasında görev alır. Bunun yanı sıra kemik ve gelişimi açısından da artıları vardır.

Kedi Mamalarının Doğal Koruyucusu

Hazır kedi mamalarının içerisindeki yaban mersini özü maddesi, doğal bir koruyucudur. Öteki meyveler ile kıyaslandığında daha fazla antioksidana sahip olması sebebiyle, mamalarda yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir. Bunlar sayesinde oksidasyonu gerçekten engelleme ya da yavaşlatma rolünede bürünür.

Karşılaşılabilecek Sağlık Problemleri

Kediler yaradılışları gereği etçil hayvanlar oldukları için vücut sindirim sistemleri bunu sindirmeye yönelik olarak tasarlanmıştır. Ancak bunun yanında meyve ve sebze gibi ürünleri de sindirebiliyor olsalarda, fazla tüketildiği takdirde mide rahatsızlıkları ile neticelenebilir. Bu sebeple, kedinizin beslenme düzeni dışında hangi yiyeceklerden verirseniz verin toplamda yediği tam ve dengeli rutinin % 10’nunu geçmemelidir! Gün içerisinde 1 ila 3 arasında yaban mersini yemesi yeterli gelecektir.

Kedinizi Yaban Mersini İle Güvenle Nasıl Beslersiniz?

masa başında oturan kedi

Her zaman belirttiğim üzere, kedinize yeni bir şey vermeyi düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk şey veteriner hekiminize sormak olsun! Alacağınız cevap doğrultusunda hareket edebilirsiniz. Aslında kediler için tatlı bir yiyeceğin herhangi bir önemi yoktur. Zira tadını alamazlar. Onları çeken şeyler farklı bir dokuya sahip olması ve sulu yiyecekleri sevmeleri olacaktır. Her daim taze yiyecekler seçmeye özen gösterin. Yaban mersininin yetiştirilirken çeşitli kimyasallara maruz kaldığını düşünüyorsanız, olabildiğince organik olanlarına yönelin. Organik alsanız dahi, yıkayıp o şekilde vermelisiniz. Kedinize yaban mersinini vermeden önce ikiye bölüp parçalayın. Eğer bir tedavi için kedinizin yemesini istiyorsanız, mamasına çiğ veya pişmiş şekilde katmayı deneyebilirsiniz.

Bu Makale İlginizi Çekiyor Olabilir

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.