Çikolata kediler için ne kadar zehirlidir?

9 Mayıs 2021
37
Çikolata kediler için ne kadar zehirlidir?

Köpeklerde olduğu gibi kedilerde de çikolata tüketimi olduğu takdirde zehirlenme durumu ile karşı karşıya kalınabilir. Bu sebeple kedinizi çikolatadan uzak tutmanız yararına olacaktır. Olurda başınıza böyle bir durum gelirse diye çikolata ne denli zehirlidir ve ne gibi durumlar ile karşı karşıya kalabileceğinize dair bir makale hazırladık. Tüm detaylara yazımızın devamında ulaşabilirsiniz;

Çikolata Kediler İçin Neden Zehirlidir?

çikolata kasesi ve kahverengi kedi

Eğer kediniz hatrı sayılır ölçüde çikolata yerse, teobromin ve kafein toksit maddelerini almış olur. Bilhassa teobromin kedilerde oldukça yavaş emildiği için azıcık bile yese yavru bir kedi için zehirlenme meydana gelebilir. Kediler insanlara kıyasla daha duyarlı canlılar olduğu için, vücutlarına kafein alımı olduğu vakit daha fazla uyarılırlar.

Böyle bir olayın meydana gelmesi durumuna, kedi hemen tedavi edilmez ise çeşitli sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabileceği gibi ölüm ile dahi neticelenebilir. Buna karşın her kedi kendine has özelliklere sahip olduğundan azdan çoğa doğru farklı reaksiyonlar gösterebilir. Her ne olursa olsun veteriner hekimine gitmeniz en doğru davranış olacaktır. 

Kedinizde Çikolata Zehirlenmesi Semptomları

 • Fazla enerji
 • Huzursuzluk
 • Titreme
 • Fazla su içme isteği
 • Kusma
 • Reflekslerin artması
 • İshal
 • Nefes alıp vermesinin hızlanması
 • Nöbet geçirme
 • Kasların sertliği
 • Ölüm

Kediler, bizlere kıyasla daha duyarlı varlıklar olduğu için az miktarda da olsa çikolata yediklerinde bu semptomları çok net şekilde sergileyeceklerdir. İlk etapta ishal, kusma ve fazla enerji belirtileri ortaya çıkarken kısa zaman içerisinde müdahale edilmezse fazla su içme isteği, huzursuzluk, titreme ve öteki semptomlarda ortaya çıkmaya başlayacaktır. 

Kedilerde Çikolata Zehirlenme Düzeyleri

Çikolata Türü3,63 kg kediniz için zehirli olabilecek minimum miktar
Sütlü Çikolata39.69 gram
Bitter Çikolata14.17 gram
Yarı Tatlı Çikolata14.17 gram
Pişmiş Çikolata5.66 gram
Beyaz ÇikolataKorkulacak düzeyde değil!

200 mg bir kedinin zehirlenmesi için alabileceği minimum miktar olup her çikolata türünde farklı teobromin mevcut olduğu için hepsi için geçerli değildir. Tatlı, yarı tatlı, pişmiş, bitter çikolata ve beyaz çikolata olarak ayırabileceğimiz bu türlerin arasında en az zararsız olanı beyaz çikolatadır. Beyaz çikolatanın içerisinde, teobromin ve kafein zehirlenme meydana getirebilecek düzeyde mevcut değildir. Diğer çikolatalardaki gibi kakao maddelerini barındırmaz ve zehirlenme yaratacak kimyasallar eser miktarda mevcuttur. 

Kedilerde Çikolata Zehirlenmesinin Tedavisi

Öcelikle kediniz çikolata yediyse, vakit kaybetmeden veterineriniz ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Onun sizden alacağı bilgiler; ne zaman yediği, yediği ürünün adı, miktarı ve meydana gelen septomların ışığında hekime gitmeniz gerektiği gibi evde yapabileceğiniz yöntemler ile de bu durumun üstesinden gelebilirsiniz. İlk olarak kusturma işlemi yapılabilir. Bunu ya veterineriz yapar ya da size evde yapmanız gerektiğini söyler.

Nasıl yaparım diyorsanız, kedinize 1-2 çay kaşığı hidrojen peroksit içirirseniz kusmasına yardım edeci olacaktır. Hidrojen peroksiti içirmek güç olabilir hele ki şırınganız yoksa veterinere gitmek zorunda kalabilirsiniz. Eğer olurda veterinere giderseniz, kan ve idrar tahlilleri için sıvı tedavisi yapılmasının yanı sıra EKG çekilerek kalp ritmi kontrol edilebilir. Taburcu olduktan sonra ise bir diyet yapılması tavsiye ediliyor. Çikolatanın tüketilmesinin aradından gerekli tedavi yapılmazsa malesef ki ölüm ile sonuçlanabilmektedir.

Kedimin Çikolata Yemesini Nasıl Önleyebilirim?

Bu çok basit ve gayet engellenebilir bir olaydır. Kediler meraklı hayvanlar olduğu için ortalıkta gezinmeyi ve hatta mutfakta bir keşfe çıkmayı oldukça severler. Kolay bir çözüm olarak çikolata ve çikolataya dair ne varsa, her şeyi sıkıca kapatın ya da ulaşamayacağı bir yere kaldırın. Böylelikle bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

* Petibom Blog olarak, makalelerimizin yalnızca bilgi verme amaçlı olduğunu ve herhangi bir tıbbi yönlendirme yapmadığımızı belirtmek isterim. İşin özüne gelecek olursak; kedinizin sağlığı için çikolatayı ondan uzak tutun veya kedinizi çikolatadan uzak tutun da diyebiliriz. 🙂

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.