Bir mekanda yada evinizin bahçesinde oturmuş yemeğimizi yerken etrafta bir yada birden fazla kedinin gelip yemeğimize sulandığına şahit oluruz. Hatta dayanamayıp bir parça koparıp mutlaka önlerine atıyoruz. İyi niyet ile yapılan bu hareket, aslında kediler için oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor.

Zira kedilerin kenlerine özel iyi içeriğe sahip mamalar ile beslenilmesi gerekiyor. Biz nasıl onların yemeklerinden tüketmiyorsak onlarında bizim yiyeceklerimizden tüketmemeleri gerekiyor. :) Buna ek olarak yedikleri mamaları dışında verilen bu yiyecekler iştahlarında açılmaya sebep olacaktır.

Unutmayalım ki insan besinleri kediler için yararlı değildir! Bu yiyecekler içinde büyük ölçüde kediler adına zehirli olan ürünler de yer alıyor. Aman ne olacak canım diye vereceğiniz bir gıda kediniz için ölümcül sebepler doğurabilir. Eğer bir kedi besliyorsanız hangi yiyeceklerin zehirli olduklarını bilmeniz son derece önemli bir konudur.

Kediler İçin Zehirli İnsan Yiyecekleri

1- Yeşil Domates ve Yeşil Çiğ Patates

yeşil domates

Yeşil domates ile yeşil çiğ patates, kedilerde gastrointestinal sistem reaksiyonuna sebep olabilecek nitelikte olup içerisinde zehirli alkaloid barındırmaktadır. Bilhassa yaprak ve gözve kısımları zehirliyken hazır mamalarda olması sizi korkutmasın. Olgunlamış ve az miktar konulan domatesin hiçbir zararı olmayacaktır. 

2- Çikolata

çikolata

Köpekler için zararlı olduğu kadar kediler içine aynı derecede zararlı. Zehirli olan çikolatanın içerisinde kakao bitkisinde bulunan teobromin maddesi bulunur. Bu kimyasal bileşen bitter ve şekersiz çikolata içerisindeki en büyük ölçüdeki konsantrasyona sahiptir. Bu nedene özellikle bitter çikolata, sütlü ve beyaz çikolataya kıyasla çok daha zararlıdır. 

Kediniz kazara çikolata yediyse vücudu kusma, ishal, ateş, kasların titremesi, karın ağrısı, kalp ritminde değişiklik, su tüketiminin fazlalaşması gibi reaksiyonları verecektir. Eğer kedinizde bunları farkederseniz derhal veterinerinize danışın!

3- Üzüm ve Kuru Üzüm

üzüm ve kuru üzüm

Üzüm ve kuru üzüm içerisinde halen daha miktarı belirlenemeyen zehirli madde olması sebebiyle kedinize bunları vermemeniz konusunda uyarmamız gerekiyor. Öylesine tehlike arz ediyor ki, kediniz küçük bir miktar dahi yese kısa süre içerisinde böbrek yetmezliği gibi can sıkıcı hastalığa davetiye çıkaracaktır. 

Yemesinin üzerinden 12 saat geçtiyse kusma eyleminde bulunabilirken 24 saate varan zaman diliminde ise; iştah kaybı, halsizlik, karın ağrısı ve idrarında azalma gibi etkilere yol açabilir. Kimi kediler için herhangi bir soruna neden olmasa bile bunun bilemeyeceğiniz için her halükarda kedinize üzüm veya kuru üzüm vermemeli ya da ulaşabileceği noktalarda bırakmamalısınız.

4- Avokado

avokado

İşin aslına bakıldığın avokado meyvesi insanlar için oldukça sağlıklı ve besleyici bir besin maddesi olsa da kediler için ise az miktarda zehirlidir. Tohumu, ağaç kabuğu, yaprakları ve bizzat kendisi kediler tarafından yendiği zaman ishal ve kusma gibi belirtilere sebep olacak olan persine sahiptir. Özellikle herkesin çok sevdiği Meksika sosu guacamole tüketiyorsanız ulu orta bırakıp kedinizin yemediğinden emin olmalısınız!

5- Alkol

alkol şişeleri

Alkolün her bir türü kediniz için zehirli olacağı gibi kazara bardağınızdan içtiği bir yudum ölmcül nedenler yaratmaz. Ancak evinizde alkol tüketiyorsanız ve bardağınızı kedinizin ulaşabildiği bir noktada bırakmamaya veya döküldüyse temizlemeye özen gösterin. Titreme, kusma, ishal, solunum almada güçlük, koma ve hatta ölüm gibi sonuçlar doğuran alkol tüketimi olduysa kısa süre içerisinde bir hekime gidin.

6- Soğan – Sarımsak ve Diğerleri

soğan, sarımsak, yeşil bitkiler

Soğan, kedilerin sahip olduğu alyuvar hücrelerini öldüren ve Heinz vücut anemisine yol açan bir maddeyi içerisinde barındırmaktadır. Soğangiller ailesinin bir diğer üyesi olan sarımsak yine aynı madeleri daha az ölçüde bünyesinde barındırır. İçerisinde azıcık soğan ve sarımsağın bulunduğu bir yemeğin kedinize büyük ölçüde zararı dokunmayacaktır.

Fakat çiğ halde soğan ve sarımsak yemeleri midelerinde problem yaratacağı gibi son derece tehlike arz etmektedir. Eğer kediniz bu besinlerden tükettiyse enerjisinde azalma, iştah problemi, diş etlerinde renk solması, turunca yada kırmızı renklerde idrar yapar. Bu durum dahilinde vakit kaybetmeden veterinere götürmelisiniz. 

7- Süt 

süt

Süte değinmek gerekirse zehirli olmasa dahi bazı yan etkilere yol açabilir. Yetişkin kedinizin beslenme düzeni dışına çıkarak süt vermeniz gereksiz olacaktır. Zira pek çok kedinin midesinde laktoz kramp, rahatsızlık ve gaz oluşumuna sebep olur. Eğer kediniz sütten vazgeçemiyorsa haftada iki, en fazla üçü geçmeyecek şekilde az ölçüde yağlı süt verebilirsiniz.

8- Kafein

kupada kahve

Kafein kediniz için oldukça zararlı bir maddeyi içierisinde barındırmaktadır. Kediniz bir anlık  dikkatsizlik sonucu bu ürünü tüketirse ölümcül sonuçlara yol açacak tehlikeler ile karşı karşıya kalabilir ve bunun ne yazik ki bir panzehri de yoktur. Kalp çarpıntısı, kas titremesi, husursuzluk gibi tepkileri görürseniz durumdan şüphelenerek hızlı şekilde çözüme kavuşturmak için adım atmalısınız.

9- Çiğ Yumurta

çiğ yumurta

Çiğ yumurta kediniz üzerinde iki farklı probleme işaret etmektedir. İlki gıda zehirlenmesi iken öteki ise, yumurtanın beyazında bulunan avidin, B vitamini biotin alımına engel olmasıdır. Bu da kediniz için deri hastalıklarına davetiye çıkartır.

10- Tatlandırıcı

xylitol

Kedinize ksilitol ile tatlandırılmış olan yiyeceklerden yedirmeyin! Şeker, sakız ve unlu mamüller içerisinde bulunan bu madde; insülin değerlerinde artış, kan şekerinde düşüş ve karaciğer yetmezliği gibi etkiler yaratır.

11- Mantar

mantar

Matarın içerisindeki zehirli bileşenler kedinizin vücut sistemine büyük ölçüde zarar verebilir. Bu nedenle mantar kedinizden ne kadar uzak olursa kediniz o kadar sağlıklı olur diyebiliriz.

12- Çiğ Balık

çiğ balık

Bilinen en yaygın bilgilerden biri de kedilerin çiğ balık sevdiğidir. Bu doğru konserve ton balığı kediniz için besleyici bir madde olsa da çiğ balık yemekte bir o kadar zehirli olabilir. Bu da şu durumdan kaynaklanıyor ki; çiğ olan besini yemek, ölü hayvanın zararlı bakterilere sahip olup olmaması durumudur. Ayrıca çiğ balığın içerisindeki bir takım enzimler B1 vitaminini siler atar ancak vücut fonksiyonlarının doğru biçimde çalışabilmesi adına oldukça önemlidir.

Kedilerin Zehirli İnsan Gıdarına Erişimini Engellemek 

Kedinizin sağlığını tehdit eden bir takım insan yiyeceklerini yemesini engellemek adına aşağıda vermiş olduğumuz adımları izleyin;

  • Yiyecekleri ulaşamayacakları bir yerde tutun. Unutmayın kediler dolap kapaklarını açabiliyor, bu sebeple kilit takmanız yararlı olabilir.
  • Mutfak tezgahına çıkıp yaptığınız yemeklerden yemesine müsade etmeyin.
  • O gün kü arta kalan yemekleri ona vermeyin.
  • Yukarıda bahsini ettiğimiz yiyecekleri evin herhangi bir yerinde unutmamaya özen gösterin.

Kediniz Zehirlendiği Zaman Ne Yapmalısınız?

Eğer kedinizin yememesi gereken bir besini yediğini farkettiyseniz, ilk etapta ne kadar miktarda tükettiğini tespit etmeye çalışın. Akabinde zehrin kediniz üzerinde gösterdiği semptomları yakından inceleyin ve derhal veterinerinizi arayarak gözlemlerinizi aktarıp, yapmanız gereken hamleyi öğrenin.

*Evet artık kedinize kıyamayıp ucundan kopararak verdiğiniz yiyeceklerin aslında onlar için ne denli tehlike arz ettiğini bu makalemiz vesilesiyle öğrenmiş oldunuz. Kediler için hazırlanan gıdaların onlar adına daha besleyici olduğu hususunu atlamayın sakın! Biliyoruz onu çok seviyor ve o masum bakışlara dayanamayıp yemeğini paylaşıyorsun ancak eğer onu gerçekten seviyorsan hayır diyebilmelisin. Ve daha uzun seneler seninle beraber sağlıkla yaşamasını sağlamış olursun.