Eğer bir kedi sahiplendiyseniz beslenmesi konusunda detaylı bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Bir tasa mama koyup öylece bırakmak doğru bir davranış olmadığı gibi daha fazlasına ihtiyacınız var. Kedinin cinsi, sağlık durumu ve yaşının baz alınması gerektiği gibi bunlara ek olarak kullandığınız mamanın türü, ev ortamı ve sahip olduğunuz kedi sayısına göre dahi bir beslenme düzeni oluşturmanız gerekiyor.

Yaşamı idame ettirmek için beslenme daha doğrusu doğru beslenme tüm canlılar için olduğu gibi kedinizin de sağlıklı bir yaşam sürmesi için oldukça hassas bir konudur. Buna bağlı olarak kullandığınız mamanın kalitesinden ne sıklıkla beslediğinize kadar tüm detaylar büyük önem arz ediyor.

Bilinen en yaygın hatalardan biri fazla beslemektir. Unutmayalım ki, aynı insanlarda olduğu gibi yemeğin fazlası obezite sorununa yol açıyor. Bilhassa evcil hayvanların belirli bir oranı ya fazla kilolu ya da obezlerdir. Malesef bu durum yaşam standartlarında büyük düşüşe ve sağlık problemlerine işaret ediyor. Çözüm olarak bir veteriner hekimine danışıp kedinize özel olarak mama türü, miktarı ve besleme aralıklarını belirleyebilirsiniz.

Belirsiz olan en büyük sorunlardan biri olarak görülen beslenme sıklık düzeni için yapılması gereken ilk adım kedinizin gün içerisinde alması gereken besinlerin miktarını belirlemek olacaktır. Bu aşamayı geçtikten sonra öğünlere bölerek bir rutin oluşturmanız gerekiyor.

Yaş Gruplarına Göre Beslenme Sıklığı

1- Yavru Kedileri Besleme Sıklığı

yavru kedi sütle besleme

Yavru kedilerin beslenme sıklığı bu dönem içerisinde önemlidir. Zira büyümeleri ve enerjilerini toplamaları adına yetişkin kedilere oranla daha fazla besin almaları gerekiyor. Fakat geniş perspektifte bakıldığında hem metabolizmaları çok hızlı olduğu için hem de mideleri çok küçük olduğu için sık sık beslenmeye ihtiyaç duyarlar. 

Akabinde  bu durum büyümeye başladıkça azalıyor. Kedinizin gelişimini yakından takip ederek ne denli besine ihtiyaç duyup duymadıklarını anlayabilirsiniz. Bu da size kedinizi ne sıklıkla beslemeniz gerektiği konusunda yol gösterici olacaktır. 

  • 2 haftalık yavru kedi için; 3 ile 4 gram olan yavru kedi sütü, her 2-3 saatte bir olarak gün içerisinde 8-12 kez verilmelidir.
  • 3-4 haftalık yavru kediler için; 5-6 gram olan yavru kedi sütü günde 8 defa olacak şekilde 3 saatte bir verilmelidir.
  • Sütten kesilen 4 haftalık yavru kedi için; 13-17 gram olan yavru kedi sütü günde 6 kez olacak şekilde 4 saatte bir verilmelidir.
  • Dört haftalık yavru kediler için; sütten kesilerek 13-17 gramlık kuru/yaş yavru kedi mamasına geçiş yapılarak, 8 saatte bir olmak üzere günde 3 defa verilmelidir.

6 haftalık kediler belirli saatler aralığında üç veya daha az beslenmesi gerekirken, 12 haftalık kediler besin ölçülerini biraz daha artırarak yine günde üç öğün beslenmelidir. Son olarak 6 aylık kedileri ise günde iki defa olacak şekilde besleyebilirsiniz.

2- Yetişkin Kedileri Besleme Sıklığı 

yeişkin kedi besleme

Kediler 1 yaşına ulaştıklarında yetişkin olarak nitelendiriliyor olup önündeki 9 sene boyunca gün içerisinde 12’şer saat aralıklar ile iki defa kuru mama verilebilir. Eğer 12 saati geçerse kedinizin midesi hiperasidik tepki verebilir ve bulantı yaşamasına sebep olabilir. 

3- Yaşlı Kedileri Besleme Sıklığı

yaşlı kedi mama kasesi

Yaş almış kedilerin beslenme aralığı daha ön planda olup ihtiyaç kapasitesine göre daha sık mama verilebilir. Bakımına daha çok özen gösterilmesi gereken bu kedilerin yiyecekleri besinlerin verilme sıklığı ve içeriği için bir veteriner hekimden yardım almak daha doğru olacaktır.

4- Hamile Kedileri Besleme Sıklığı 

Kedinizin hamilelik sürecinin başlamasından son bulmasına kadar olan süreç içerisinde devamlı olarak  besin alımı gerçekleştirmesi kaçınılmaz bir durumdur. Özellikle doğumun son 1/3’lük bölümünde yavrular çok hızlı bir şekilde büyümeye başladığı için besin ihtiyacı % 50 kadar artırıyor diyebiliriz.

Tüm bu faktörlere dayanarak normalde yemesi gereken miktarın neredeyse iki katı kadar fazla yemesi oldukça olağan bir durum olarak görülüyor. Burada önemli olan kedinizin durumunu kontrol etmenizdir. Bu süreçte aşırı kilo alımının olması doğumu zorlaştırabilir. Kedinizde anormal bir kilo artışı farkediyorsanız veteriner hekiminizle iletişime geçin. Bunun yanında bu kedileri beslemenin hiç bir zorluğu yoktur. Herhangi bir saat aralığı veya öğün adeti vermemize de gerek yok.

Siz onlara yiyebileceği kadar mamayı verirseniz kendileri doyana kadar yiyeceklerdir ve doyum hissine ulaştıkları zaman bırakacaklardır. Bu dönemi enerjisi yüksek şekilde tamamlayabilmesi adına gün içerisinde sıkça ancak az miktarda mama ile besleyin.

Kedinizin Sağlık Durumuna Göre Besleme Sıklığı

diyabet hastası kedi

Eğer kedinizde şeker hastalığı varsa, insülin iğnesi vurduktan sonra beslenilmesi gerekiyor. Hipertiroidizmi mevcutsa bu hastalığın kısa zaman içerisinde tedavi edilmesi gerekir. Hipertiroidizmde kediniz her ne kadar normal miktarda beslense de kilo kaybı görülür çünkü metabolizma hızı artmış durumdadır. 

Sizin İçin En Uygun Besleme Sıklığı Hangisidir?

Kedileri besleme için genellikle saatli besleme, serbest besleme ve karışık besleme olarak üç farklı yol izleniyor. Her biri hakkında bilgi vermekle beraber sağladığı artılara ve eksilere de değineceğiz. Ancak unutmayın ki her canlı kendine özeldir ve çeşitli farklılıklara sahiptirler. İlk etapta kedinizi iyi analiz edin ve gereken beslenme sıklığını ona göre oluşturun.

1- Serbest Besleme 

Serbest besleme adından da anlayacağınız üzere herhangi bir saat üzerine kurulu bir düzen aralığını yansıtmıyor. Ancak bunu tercih ediyorsanız dikkat etmeniz gereken en büyük husus kuru mama kullanılmasıdır. Zira yaş mamanın gün boyunca dışarıda kalması doğru değil. Eğer bir günden fazla zaman geçtiyse ve kuru mamasını yemediyse onu da vermemelisiniz.

Artı yönleri için; kediniz kendi isteği doğrultusunda bir beslenme düzeni yaratıyor diyebiliriz. Ancak eksi noktası ise oldukça önemli olan obezite sorununa yol açmasıdır. Ayıca bir durum daha var ki o da birden fazla kedi besliyorsanız hangisinin ne sıklıkta ve hangi miktarda yediğini takip edemeyişinizdir.

Serbest beslenmeyi en iyi şekilde empoze etmenin yolu gün boyunca yemesi gereken miktarı kabına doldurun ve eğer mamasını bitirirse tekrardan mama koymayın. Bu şekilde kediniz mamasından tasarruf etmeyi kendisi öğrenecek.

2- Saatli Besleme

saat ve kedi patisi

Gün boyunca yalnızca belirlenen saatlerde mama verilen beslenme düzenine saatli beslenme deniyor olup mama türü (yaş mama, kuru mama) önemli değildir. Sağladığı artılar arasında; mamanın kullanım miktarını ayarlayabilme ve birden fazla kedinin yaşadığı ortamda daha fazla mama yeme üstünlüğünün ortadan kalkması yer alıyor.

Eksi noktası ise kediniz belirlenen saatlerin dışında mama yemek için diretebilir. Bu duruma adapte olamayıp yeme kontrollerini kaybedebilir. Bir veteriner hekimin verdiği programa uyuyorsanız kedinizin yemesi gereken miktar ve sıklığı doğru şekilde uygulayabilirsiniz.

3- Karışık Besleme

Yaş mamayı gün içerisinde iki defa, kuru mamayı ise her zaman yiyebileceği şekilde uygulanan beslenme şekli karışık besleme olarak adlandırılıyor. Bu besleme şekli kedinizin kendi yeme sıklığını belirlemesi ve hem yaş hem kuru mamanın faydalarını görmesi açısından büyük yarar sağlıyor.

Ancak bu besleme şekli yine bir obezite sorunu ile karşı karşıya bırakabilir. Bunu engellemek adına mamaları ölçülü vermek ve bittiğinde yeniden koymamak gerekiyor. Birden fazla kedi sahibi iseniz hangisinin ne kadar yiyeceğini bilemeyeceğiniz için daha fazla yemesine de yol açabiliyor.

*Kedinizi sahip olduğu niteliklere göre hangi sıklıkla beslemeniz gerektiği hakkında artık yeterince bilgi sahibi olduğunuzu söyleyebiliriz. Küçük dostunuzun sizinle beraber daha uzun yıllar sağlıklı ve mutlu yaşamasını istiyorsanız bu konuda gerekli özeni göstereceğinize kuşkum olmadığını belirterek birbirinizden hiç kopmamanızı temenni ederim…