Kedilerde En Sık Görülen Cilt ve Deri Hastalıkları Hangileridir?

21 Temmuz 2021
151
Kedilerde En Sık Görülen Cilt ve Deri Hastalıkları Hangileridir?

Kediler kendilerini ara sıra kaşıyabilirler ancak bu kaşımaların dozu arttıysa bir cilt probleminin olması muhtemeldir. Devamlı bir kaşınma, kendini tımar etme, tüy dökülmesi gibi semptomlar kedilerin cilt sorunları olduğuna dair bir işarettir. Bu tip problemler kediniz için bir aciliyet durumu yaşatmasa da üstesinden gelinene kadar yaşam kalitelerinde bir düşüş meydana gelir. Genel olarak kedilerin deri ve tüy bakımları köpeklere kıyasla daha az bakıma ihtiyaç duyar. Bu da kedilerde cilt problemlerinin köpeklere oranla daha az yaşandığının bir göstergesidir. Haftalık olarak yapacağınız fırçalama sayesinde kedinizin tüy ve derisinde olağandışı durumları farketmeniz ve hızlı bir çözüm bulmanız için yarar sağlayacaktır.

Alerji Nedir ve Kedileri Nasıl Etkiler ?

Kedilerin yaşam kalitesini aşağı çeken etkileyen şeylerden biri de alerjidir. Kedilerin bağışıklık sistemlerinde alerjen adındaki yabancı maddelere karşı tepkimeye girdiğinde ya da fazla hassas olduğundan alerji ortaya çıkar. Alerjenler, bağışıklık sisteminin çıkarmaya çalıştığı yabancı proteinlerdir. Fazla hassas olduğunda üç şekilde ortaya çıkar:

  • En yaygın olarak kaşıntı görülür.
  • Öksürme, hapşırma, hırıltı olabilir.
  • Kusma, gaz ve ishal ile neticelenebilir.

En Yaygın Kedi Cilt Problemlerinden Bazıları Nelerdir?

1-Uyuz

Çeşitli akar türlerinin sebebiyet verdiği, bazılarının çıplak göz ile görülemediği için tespit etmek adına mikroskop yardımı gerektiren bir inflamatuar deri hastalığıdır. Akarlar, kedinizin derisi ve tüyünde yoğun olarak kaşınmaya ve  şişmeye neden olurken, yüz, göz kapakları, sırt ve boyun çevresinde tüy dökülmesine neden olur. Dolayısı ile kedi devamlı olarak kaşınacağı için kabuklanma ve kızarıklık gibi sorunlar baş gösterecektir. Topikal tedavi yöntemi ile hızlı şekilde sonuç alınırken, yazılan bazı ilaçlar kullanılarak pire engelleyici yöntemler de akarlar için etkili olacaktır. Eğer ki kedinize akar teşhisi konulduysa bulunduğu ortamı temizleyerek, diğer avcil hayvanlar ile temas etmesini önleyin.

Kedilerde uyuz: Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

2- Kulak Akarları

Özellikle kedilerde, bilhassa anne kedilerden yavrulara geçen yaygın bir türdür. Fakat yinede her yaşam evresindeki kedide görmek mümkündür. Kulak akarlarında görülen davranışlardan biri kulaklarını devamlı olarak kaşımaları ve belirtiyi azaltmak için başlarını sallamalarıdır. Yoğun olarak kaşınan kulaklarını uzun süreler kaşıyarak ve ovalayarak zaman geçirebilirler. Kulakta iltihaplanmaya neden olan akarlar, tedavi edilmediği takdirde enfeksiyon oluşumunu meydana getirir.

Kedilerde kulak uyuzu nedir? Nasıl geçer?

3- Keneler ve Pireler

Kedinizin maruz kalabileceği pire ve kenelere karşı önleyici bir tedavi yürütmek önemli ve zorunlu bir husustur. Yapılan tedavinin uygulanmasının ardından kan sisteminde dolaşarak, kedinizin cildindeki kene ve pire kanı emdiği zaman kimyasal solüsyon yardımı ile öldürülür. Bu tedavi kedinize kesinlikle bir zarar vermez. Ancak tedavi uygulanmazsa ise bu parazitlerden kurtulmak hayli zor olacaktır. Buna ek olarak pire ısırması durumunda kızarıklık, yara, tüy dökülms, yoğun olarak kaşıntı gibi alerjik belirtiler gösterebilir. Kedinizde birkaç tane pire görürseniz bunun devamnın olması yüksek olasılıktır. Önlemek adına düzenli şekilde kedinizin bulunduğu ortamı temizlemek hayati bir önem arz eder.

Kedi parazitleri: Solucanlar, akarlar, keneler ve diğer böcekler

4- Çevresel Alerjiler

Tıpkı insanlarda olduğu gibi hayvanlarda çevredeki herhangi bir şey ile temas ettiği takdirde alerjik reaksiyon gösterebilir. Bunlar arasında gıda alerjiside sayılabilir. Evde kullanılan kimyasallar, toz, çimen ya da polen gibi şeyleri de kapsar. Bu gibi durumlarda kedinizde aşırı düzeyde bir kaşınma söz konusu olacaktır. Bilhassa tahrişin önüne geçmek için kendini devamlı olarak yalar. Kedinizi yakından incelerseniz temas halinde oldukları şeylerden neyin onu rahatsız ettiğini bulmanız yardımcı olur. Ne kadar çok bilgi toplarsanız, veteriner hekiminize aktarabilir ve böylelikle teşhis konulmasına yardımcı olabilirsiniz.

5- Stres Kaynaklı Alopesi

Kediniz stres altında olduğu zaman davranışlarında bir değişim meydana gelir. Bunlar arasında; tırmalanma ve moral bozukluğu yer alıyor. Çevrede meydana gelen değişimler ile beraber bu durumun kediniz üzerinde bir strese yol açabilir. Sır ve karın bölgelerini sık olarak yalayacaklarından bu bölgelerindeki tüylerin incelmesine sebep olurlar. Böylebir durum ile karşı karşıya kaldığınızda kedinizin stres nedenlerini görüşmek için veteriner hekiminiz ile iletişime geçebilirsiniz. Tespit edilen stres kaynağını ortadan kaldırmak çözüme kavuşmanızı sağlar.

Kedilerde stres nasıl anlaşılır?

6- Kedi Aknesi

Kedinizin çene ve dudak altındaki siyah noktalardır. Şişip, kırmızılaşabileceği için kedinizin bölgeyi kaşıması oldukça yüksek ihtimaldir. Aknenin sebebi bilinmiyor olsa da çevresel alerjiler ve bakteriyel enfeksiyonların kapılmasından etkilendiği varsayılmaktadır.

7- Gıda Alerjileri

Kedide beliren sırti baş ve boyun kaşıntıları gıda alerjilerine neden olmaktadır. Kedinizin mamasındaki protein ve karbonhidrat çeşitleri alerjiyi meydana getirebileceğinden sorunun kaynağına inmek için eliminasyon süreci çözüm odaklı bir yöntemdir. Kedilerin protein ihtiyaçları özel olduğu için yanlış bir beslenme durumunda ciddi hastalıklara yol açabilir. Eliminasyon diyetinin son derece hassas yapılması bu noktada önemlidir!

8- Apseler

Apseler, kedinizin karıştığı bir kavga neticesinde vücudunda meydana gelen kesik ve sıyrıkların kaşınması ile bölge tahriş olur ve bir cilt problemine dönüşür. Pençeleri keskin olan kedilerin ciltlerini kesmesi ile bakterilerin girmesine neden olacak açık yaralara neden olur. Bir şişlik veya irin dolu apse gözünüze çarparsa, bu noktayı temiz tutarak veterinerinizin verdiği tıbbi tedaviyi uygulamalısınız. Böylelikle enfeksiyonun belitisi olur bu durumun hafiflemesine yardımcı olur. Apsesi olan evcil hayvanınız hasta, sessiz sakin görünür ve mamalarını bırakırlar.

9- Mantar Enfeksiyonları

Saçkıran hem insan hem de diğer hayvanlar için tehdit oluşturmaktadır. O yüzden aşağıdaki belirteceğim belirtilerden birini farkettiğiniz takdirde vakit kaybetmeden veteriner hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Saçkıran kedinizin cildinde kabuklu, kırmızı ve kabarık bir daireye benzer. Diğer cilt problemlerinde olduğu üzere bu bölgelerde tüy dökülmesi meydana gelir. Mantar birkaç ay boyunca hareketsiz şekilde kalabileceğinden evinizi iyice temizleyerek kedinizin kullandığı eşyaları yıkamanız önerilir.

Kedilerde mantar hastalığı ve tedavisi | Önemli ipuçları

10- Damızlık Kuyruk (Suprakaudal Bez Hiperplazisi)

Aşırı olarak yağ alımı sonucunda kedinizin kuyruğunun üst bölgesinde kötü kokuya sebebiyet veren ve mumsu yapıdaki madde oluşur. Burada kedi aknesi görülebileceği gibi tüy de yağlı hal alır.

11- Endokrin Dermatoz

Kepek, kuru tüy, tüy döklmesi, kaşıntı gibi belirtiler kedilerde hormonal bir dengesizliğin baş gösterdiği cilt sorununa işaret eder. Veteriner hekiminiz tarafından yapılacak olan testler ile neyden kaynaklandığı teşhis edilebilir.

Kedilerde Görülen Alerji Belirtileri

  • Sivilce
  • Eozinofilik granülom ve plaklar
  • Astım ve solunum belirtileri
  • Tüy dökülmesi
  • Gastrit, kusma ve ishal
  • Burun akıntısı, gözlerin sulanması, hapşırma

Kedi Derisi Sorunlarını Teşhis Etme

Kedilerin cilt sorunları üzerine yapılan pek çok test seçeneği mevcuttur. En yaygın olarak deri ya da kulaktan alınan bir numunenin mikroskop altında incelenmesidir. Problemin belirlenmesi için akar, bakteri, maya ya da başka bir hücre türünün taraması yapılır. Deriden alınan parçaya biyopsi yapılarak teşhis edilir. Bunun için lokal bir anestezi yapılarak problemin olduğu dokudan bir örnek alınmaktadır. Saçkıran, insanlara da geçebilen yaygın bir cilt sorunu olduğu için belirtileri farkettiğinizade vakit kaybetmeden teşhis edilmesi gerekir. Bunun için en etkili olan yöntem mantar kültürüdür.

Kedi Cilt Sorunlarına Yönelik Tedaviler

Pire Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir ?

Pire alerjisini tedavi etmenin en iyi yolu pire oluşumunu engellemektir. Düzenli bir pire kontrolü ile kolayca üstesinden gelinebilir. Kedinizi tedavi etmek ve ortamdaki pireleri kontrol altına almak için birçok yöntem mevcuttur. Kortizon veya steroidler, alerjiyi en aza indigemek ve kaşıntıyı gidermek için uygulanabilir. Tedavinin en başında gerekli bir adımdır. Eğer ki pire alerjisi bir bakteriyel enfeksiyona sebep olursa 2 ila 4 hafta boyunca antibiyotik kullanılmalıdır.

Gıda Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir ?

Gıda alerjisinden şüpheleniyorsanız, kedinizi eliminasyon veya hipoalerjenik diyetle beslemeniz önerilir. Kedinizin daha önce bu beslenme şeklinin içeriğini yemediği anlamına gelir. Diğer gıdaların vücuttan atılması 8 haftayı bulduğundan bu diyetin 8 ila 12 hafta aralığında uygulanması gerekmektedir. Eğer olumlu bir sonuç alınırsa devam etmeniz hususunda gerekli bilgi veterineriniz tarafından verilecektir. Bu diyet yalnızca beslenmeye yönelik bir test değildir. Bu süre zarfından hiçbir şekilde başka yiyecek, insan gıdaları ya da ilaçlar kullanılmamalıdır. Yanlışlıkla dahi olsa yiecekleri küçük miktarda bir protein testi yanıltabilir. Eğer kedinizdeki belirtiler gıda testi denemesinden sonra düzelirse, bu gıda alerjisinin kesinliğine işaret eder. Yaşamı boyunca kedinizin hipoalerjenik bir diyetle beslemek kalıcı çözüm olacaktır.

Atopi Nasıl Tedavi Edilir ?

Atopi tedavisi alerji mevsiminin uzunluğuna göre değişim gösterir. Bu durumda iki türlü bir yaklaşım söz konusudur. İlki,  kortikosteroid kullanımı olup buna ek olarak spreyler ve şampuanlar kullanarak tüy ve deri sağlığını iyileştirmeyi amaçlar. Steroidler alerjik durumu büyük ölçüde ekarte ederek, semptomların hızlı şekilde kaybolması için yararlıdır. Steroid kedinize bağlı olarak ağız veya enjeksiyon yolu ile verilebilir. Eğer bu tedavi yöntemi uygun görülürse dozları ve kullanımı hakkında detaylı bilgi veteriner hekiminiz tarafından size verilecektir.

Antihistaminikler ve esansiyel yağ asitlerinin etkisi kediye göre değişim gösterir. Bunun yanı sıra kullanılan markaya görede farklılık olacaktır. Kimi daha etkiliyken kimisi daha etkisiz kalabilir. Antihistaminiklerin etkisini göstermesi 7 ila 10 günü bulabilir. Aynı zamanda esansiyel yağlarda belirli zaman sonra etki eder. Atopik dermite ile baş eden kedilerin ileri zamanlarda ateşinin çıkması gibi semptomları en aza indirgemeye yarayıp yaramadığını öğrenmek için yağ asidi takviyeleri ile denenebilir.

Bir diğer tedavi yöntemi ise  immünosupresif ilaç vermektedir. Bu ilaçlar kedinizin vücudunun aşırı hassasiyetini azalmak üzere  bilhassa atopik dermatitteki hücreleri hedefler. İlacın yarar sağlaması için 30 gün kadar süre gerekmektedir. Yapılabilecek bir tedavide  spesifik antijen enjeksiyonları veya alerji aşıları ile etkisiz hale getirmek olacaktır. Alerjiyi tetikleyen esas kaynaklar yapılan IgE kan testleri ile ya da intradermal deri testi yoluyla belirlenerek, haftalık olarak eser miktarlarda antijen enjekte edilir. Buradaki amaç kedinizin vücudunun alerjene karşı bağışıklık sisteminin tepkisini yeniden harekete geçirmektir.

İlerleyen zaman içerisinde bağışıklık sisteminin alerjenlere karşı daha az uyarılması beklenir. Yaygın olarak hedeflenen şey kaşıntıyı tamamen yok etmekten ziyade yoğunluğunu azaltmaya yöneliktr. Kimi kedide kaşıntı başta olmak üzere diğer klinik belirtiler düzelirken daha az düzelmelerde olabilir. Atopik alerjiden şüpheleniyorsa hipoalerjenik bir gıda denemeside akıllara gelmelidir. Zira pek çok kedinin mamasının içinde bulunan bir bileşeme karşı alerjisi olabiliyor. Bu durumda tanı koymayı ve tedaviyi oldukça zor hale getirebilir. Yukarıda basini ettiğim üzere gıda testleri çoğu zaman 8 ila 12 hafta sonunda netice verir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kedilerimin cilt alerjilerini nasıl tedavi edebilirim ?

Kaşıntısı olan kedinize soğuk banyo, ilaçlı şampuan, tüy kremleri ve yatıştırıcı spreyler kullanılarak topikal tedavi uygulanabilir. Ancak kedinizin alerjisi hafif ise antihistaminik veya omega-3 yağ asitlerinden yararlanılabilir. Vakaların daha ciddi olduğu zamanlarda ise prednizon veya alerji aşıları yapılır.

Kedimin kaşıntılı derisini nasıl yatıştırabilirim ?

Düzenli olarak fırçalama ve bir duş ile kaşıntı yatıştırılabilir. Yapılan banyodan sonra ılık suya karıştırılan sirke ile durulanabilir. Haftalık olarak düzenli fırçalama ile ölü deri hücrelerinden kurtulunabilir.

Kedi derisi alerjileri neye benziyor ?

Kedilerde görülen cilt alerjileri bulguları arasında alopesi, miliyer dermatit, eozinofilik plaket ve eozinofilik granülom görülür.

Kedimin neden her yerinde kabuklar var ?

Pire, akarlar ve bitler kedinizi ısırdığı zaman kabuklanma ve kanamaya sebep olabilir. Eğer kedinizde kabuklanmalar fark ederseniz, parazit kontrolü yaptırmanızda fayda var.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.