Kedilerin yaygın sindirim sorunları

3 Temmuz 2021
333
Kedilerin yaygın sindirim sorunları

Kedinizin sindirim sorunlarına neden olan iltihap ve parazit gibi pek çok tetikleyici nedeni ve meydana getirebileceği belirtileri karşısında dikkat etmeniz gereken noktaları bu yazımızda sizler ile paylaşıyor olacağız. Kedinizin sindirim sisteminin doğru şekilde çalışabilmesi için doğru bakteri seviyesi ile hassas şekilde dengelenmesi gerekir. Diyette yapılan birtakım değişimler ve sistematik rahatsızlıkların bu dengeyi bozabileceği gibi akabinde sindirim sorunlarına da yol açabilir.

Kedilerde Görülen Sindirim Bozukluklarının Türleri ve Nedenleri Nelerdir?

Sindirim bozukluklarının pek çok çeşidi mevcuttur. Eğer kediniz yememesi gereken bir şey yediyse, farklı yiyecek tüketerek gastrointestinal organlarının iltihaplanmasına neden olduysa, gıdaya karşı hassasiyeti varsa, sindirim enzimi eksikliği gibi pek çok etekene göre değişim göstermektedir. Bazı kedi türleri sindirim sorunlarına daha yatkın olurken tam teşhis ve sebebi için veteriner hekiminizin bazı testler yapması gerekebilir. Yaygın olarak görülen bazı sindirim bozuklukları aşağıdaki gibidir:

Akut Gastroenterir: Kısa süreli ve iltihaplı olur. Genellikle bozulmuş yemek yeme, yabancı cisimleri yutma, toksit bitkileri yeme, iç parazitler, stres, gıda alerjileri ve birtakım hastalıkları sebep olur.Diyare: İç parazitler, stres, bozulmuş yiyecekler, enfeksiyonlar buna neden olmaktadır.
Kolit: 5 yaşına henüz gelmemiş kedilerde daha fazla rastlanan kolit, genel olarak ağrılı dışkı geçişinin sebep olduğu bağırsak iltihabına yol açar. Tümör veya polip, mama değişikliği, alerji, yabancı cisim yutma gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır.Kabızlık: Dehidrasyon, kıl ya da yabancı cisim yuttuğunda, lif alımının yetersiz kalması, travma, tümör, kırık, ömurilik hastalığı, yaşlılık, metabolik veya endokrin bozuklukları, egzersiz eksikliği gibi sorunlardan kaynaklanır.
Pankreatit: Pankreasta meydana gelen bir enflamasyon veya enfeksiyondur. Tam olarak kökeni bilinmesede neden olabilecek şeyler arasında; dehidrasyon veya diğer hastalık süreçlerine bağlı enfeksiyonlar, hastalık veya travmalar yer alır.Huzursuz Bağırsak Sendromu: Bu durum genel olarak kedinin bağırsaklarından meydana gelen kronik iltihap ve rahatsızlık ile bağlantılıdır. Fakat direkt olarak gastrointestinal hastalık ile bağlantısı yoktur. Gıda intoleransları, mamaların gastrointestinal sistemden etkin bir şekilde geçebilme yeteneğinden şüphelenilirken zihinsel baskıda bir faktör olarak sayılabilir.
Ekzokrin Pankreatit Yetmezlik: Öne çıkan en büyük özelliği kilo kaybı, iştah artışı ve çok miktarda yumuşak dışkıdır. En sık görülen neden ise kronik pankreatittir.İnce Bağırsak Emilim Bozukluğu: İnce bağırsağın iltihaplanması sonucunda besin emilim işlevi bozulur ve iştah kaybı, ishal gibi sorunlara sebep olur.

Kedilerde Sindirim Bozukluğu Belirtileri

Sindirim sorunlarının bir diğer adı gastrointestinal veya GI sorunları olarak adlandırılır. Birden veya bariz şekilde meydana gelir. Ağaşıda sıralamış olduğumuz en sık görülen klinik beliriler şunlardır:

Tüm semptomların hepsini yaşamasalarda bir veya birkaç tanesini farkederseniz, bu konu üzerine endişe duymalısınız. Ayrıca kedinize çok fazla ishal ve kusma gözlemliyorsanız, bu durum susuz kalmasına sebep olacağı için veteriner hekiminize danışmanızda yarar var.

Kedilerde Sindirim Sorunlarının Kaynaklandığı Nedenler

Kedilerde mide ve bağırsak sorunlarının pek çok kaynağı olabilir. Ancak bu yazımızda en sık görülenlere değineceğiz.

Tüy Yumakları

Tüy yumakları genel olarak silindir ya da tüp şeklinde birden fazla kılın bir araya geçmesi olarak tanımlanır. Kusarak vücuttan atılan bu yumakların yanı sıra yiyecek ve sindirim sıvıları da çıkarılır. Tüy yumağı kusan kedinin çıkardığı sesten anlamak oldukça kolaydır. İlk etapta öksürme ve hırıltı şeklinde sesler çıkarır. Oldukça normal olan tüy yumağının fazlası sağlıksal bir soruna işaret eder. Önüne geçmek için kedinizi düzenli ve sık biçimde fırçalamanız yararlı olacaktır.

Gıda Değişiklikleri

Kedinizin mamasını değiştirmeniz sonucunda sindirim sorunları baş gösterebilir. Her ne kadar daha sağlıklı bir mama olsa da vücudun alışması zaman alacaktır. Buna bağlı olarak mama değişimlri 1-2 hafta zamana ayrılarak yapılmalıdır. Kedinizin mamayı kabul edip yeme olasılığı da böylelikle daha da artar.

Stres

Stres yaşamaları durumunda kedilerde iştah azalması ve ishal gibi belirtiler baş gösterecektir. Kedilerin ev ya da rutinlerinde yapılan değişimler sonucunda strese girebilirler. Stresi göz ardı etmeyip gerektiği noktada veteriner hekiminizden yardım almalısınız. Böyle durumlarda yardımcı takviyeler almak yararlı olacaktır.

Parazitler

Kedilerin sindirim sistemin parazitlere sık olarak rastlanır. Bu parazitler yüzünden yoğun ishal, karın ağrısı, su kaybı ve kilo kaybı gibi semptomlar ortaya çıkar. Pek çok parazit çeşidi mevcutken en yaygın olarak görülenler arasında ince bağırsak astarında yaşayan giardia ve insanlara dahi bulaşma özelliğine sahip olan coccidiadır. Veterineriniz vereceği ilaçlar ile bu enfeksiyonların azaltılmasına yardımcı olunabilir.

Enflamatuar Hastalıklar

Kedinizin sindirim sistemindeki organlarından bir ya da birkaçı iltihaplanırsa, bu bir soruna dönüşerek rahatsızlığa neden olabilir. Pankreas, karaciğer ve ince bağırsak gibi üç sindirim organıda kedilerin vücutlarında oldukça yakın bulunur. Dolayısı ile herhangi bir enflamasyon sonucunda bu organlar hızlıca etkilenebilir. Bu üç organında iltihaplanması ile kedi triaditi adı verilen bir probleme yol açar. Bu durumu yaşayan bir kedide kusma ve ishal, kilo kaybı ve iştahta azalma gibi organ iltihaplanmasına benzer belirtiler gösterir. Kedinizde yaşanacak olası iştah kaybı durumunda ihtiyacı olan fakat kaybettiği besinleri geri kazanmaya çalışacağı için daha çok yemek isteyeceklerdir. Bundan kurtulmak için hekiminiz ilaç vermeden veya diyet tavsiye etmeden önce parazit kaynaklı olup olmadığını tespit etmeye çalışır.

Kedilerde Sindirim Sorunlarının Teşhis Edilmesi

Sorunu detaylı olarak araştırmak ve en iyi tedavi yöntemini bulmak için hangi sorundan kaynaklandığı tespit edilmelidir. Veteriniz ile başta kedinizin göstermiş olduğu semptomları soracaktır. Akabinde fiziki muayene eder. Bununla beraber kedinizin ateşi, nabzu, kalbi, akciğeri, hidrasyonu, beze ve lenf düğümleri kontrol edilir. Bu yapılanlar neticesinde bir genel sağlık taraması yapılarak bilgi alınır ve tanı koymaya yönelik bir plan çizilir. Tanı testi kedinizin vücudunda neler olduğuna dair oldukça detaylı bilgi verir. Bu testlerin hepsine ihtiyaç duyulmasaz. Testler doğrultusunda kediniz için bir tedavi planı oluşturulur. Mide problemleri için sık konulan tanılar şunlardır:

 • Parazit tanısı için dışkı kontrolü
 • Kan testi
 • İdrar testi
 • Röntgen
 • Ultrason
 • Hormon testleri
 • Bulaşıcı hastalıklar testi
 • Gıda alerjisi testi
 • Gerek görülürse endoskopi veya biyopsi

Kedilerde Sindirim Sorunlarının Tedavisi

ilaç kutusu ve kedi

Uygulanacak olan tedavi hiç şüphesiz altta gizlenen soruna yönelik olacaktır. Örnek vermek gerekirse kabız bir kedi için lavma tedavisi uygulanırken, bağırsağı tıkanmış olan kedinnn ameliyat olması şarttır. Neticeye bakılacak olursa sindirim sorununa neden olan kaynağa yönelik tedavi uygulanır. Bu tedaviye ek destekleyici bir bakım yapılır. Bu destekleyici bakım belirtileri en aza indirgemeye ve kedinizin daha rahat hissetmesine yardımcı olabilecek her türlü şeyi kapsar. Sık olarak görülen destekleyici bakım tedavisinden birkaç örnek aşağıda verilmiştir:

 • Mide bulantısını önleyen ilaçlar
 • Mide ve bağırsak koruyucuları
 • İshal giderici ilaçlar
 • Evcil hayvanlar için üretilmiş probiyotikler
 • İştah açıcılar
 • Sıvı tedavisi

Kedilerin Sindirim Sistemi Sorunlar İçin Ne Zaman Veterinere Gitmek Gerekir?

veteriner hekim ve kedi

Kedinizin göstermiş olduğı belirtileri dikkate alarak erken tedaviye başlamak oldukça önemlidir. Kedilerde genellikle hastalık ilerlemeden belirtileri baş göstermez. Kediniz yemek yiyor ve normal davranışlarda bulunuyorsa veteriner hekimine gitmeniz gerekmez. Eğer aşağıda belirtmiş olduğumuz durumlar yaşanıyorsa o zaman veteriner hekiminize başvurmanız gerekmetedir:

 • Kusma ve sık ve kanlı ishal
 • İki ya da daha fazla gün boyunca yemek yememe
 • Nefes alada zorluk
 • Ateş
 • Halsizlik
 • Ağrı
 • Dehidrasyon

Sindirim Sistemi Sorunlarını Evde Tedavi Etmek

Hafif semptomlar gösteren kediler için evde uygulanacak olan basit tedaviler ile kolayca üstesinden gelinebilir. Ancak kedinizin durumu kötüye giderse ve herhangi bir düzelme olmazsa hiç vakit kaybetmeden veteriner hekiminize başvurmalısınız. Evde yapabileceklerinizden bazıları şunlardır:

 • Su içmeye teşvik edin.
 • İştah kaybı yaşayan kedinizi pişmiş tavuk, ton balığı gibi cezbedici yemekler ile besleyin.
 • Yakın zamanda kedinizin mamasında bir değişiklik yaptıysanız eski mamasına geri dönmeyi deneyin.
 • Veteriner hekiminize sormadan ilaç vermeyin.

Sindirim Sorunları Yaşayan Bir Kedi Nasıl Beslenmelidir?

Bu kediye bağlı olarak değişen bir husustur. Bazı diyetler kediye iyi gelirken bazıları ise gelmez! En yaygın olan diyet seçenekleri şunlardır:

 • Tüy yumağı önleyici diyet
 • Hassas mide diyeti
 • Alerjisi olan kedi için reçeli diyet

Kedilerde Sindirim Sorunlarının Önlenmesi

 • Veteriner kontrollerini, aşılartı ve parazit önleme husularını daima önemseyin. Rutin olarak yapılan bakımlar kedilerin sağlıklı olması için atılacak en önemli adımdır.
 • Kedinizin mamasının eksiksiz ve kaliteli olmasına özen gösterin.
 • Kedinizin yanlışlık ile yutabileceği çöp, toksin maddeler bitki/çiçek, oyuncak ve iplere ulaşmasını engelleyin.
 • Kednizin dışarıda serbest dolaşmasına müsade etmeyin.

Sıkça Sorulan Sorular

Kedime sindirim sorunları için ne verebilirim?

3 ila 5 gün boyunca taze et, haşlanmış tavuk ve bir miktar pirinç ya da bağırsak sorunları için özel olarak üretilmiş olan terapötik bir kedi maması gibi yumuşak bir diyet uygulayın.

Kedimin sindirim sorunları olup olmadığını nasıl anlarım?

Genel olarak kusma, kilo kaybı, ishal, kanlı dışkı, iştah kaybı ve letarji görülür.

Bu Makale İlginizi Çekiyor Olabilir

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.