Kedilerde en sık görülen hastalıklar ve belirtiler

23 Mayıs 2021
318
Kedilerde en sık görülen hastalıklar ve belirtiler

Kedi sahipleri için kedilerdeki küçük değişikleri fark etmek biraz zordur. Üstelik bu değişikliklerin bir sağlık sorununa işaret edip etmediğini anlamakta gerekir. Hastalıklarını gizlemede uzman olan kediler, rahatsızlıkları ile duygusal bir bağ kurmazlar. Bu yüzden de acıyı veya ağrıyı kabul eder ve yoluna devam ederler. Kediler hastalık konusunda bu kadar iyiyken, sizin bu konuda endişe duymanız ise çok normal. Kediniz hasta mı yoksa değil mi, bu konuda bir endişeniz veya merakınız varsa bu endişeleri ortadan kaldırmaya geldik. Merak etmeyin. 🙂

Kedilerde Hastalık Belirtileri

Eğer kedinizde bir sorun olduğunu fark ederseniz, bunu yeni keşfettiğinizi düşünmeyin. Sandığınızdan daha uzun bir süredir kedinizde bu belirtilerin ya da hastalığın olduğunu bilmelisiniz. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, kedinizin davranışlarını ve vücut dilini gözlemleyin. Ayrıca ufak değişiklikleri bir yere not edin. Bir şeylerin yanış göründüğünden eminseniz ve kedinizde hastalık belirtilerinden şüphe duyuyorsanız, kesinlikle veterinere başvurmalısınız. Peki kedilerde hastalık belirtileri nelerdir? Ne gibi durumlarda tedirgin olmalısınız? Bir bakalım…

Kusma

Dışarda Kusan Kedi

Çoğu insan, kedilerin birkaç günde bir kusmasını normal olarak karşılar. Ancak bu normal değildir! Çok nadir olarak görülen tüy yumağı gibi şeyleri kusmak endişe teşkil etmez. Bu bahsettiğimiz kusma dışında gelişen olaylar için kesinlikle veterinere danışmalısınız.

İshal 

Diyette isteksizlik, bağırsak parazitleri ve çeşitli başka sorunların habercisi olan ishal, tedavi edilmediği sürece dehidrasyon ve bağırsak iltihabına neden olur. Aynı zamanda ishal, kediniz için çok rahatsız edici bir hastalık türüdür. Bu nedenle bir dışkı örneğini yanınızda götürerek bir an önce veterinere gitmelisiniz.

İştahsızlık

Kediler için iştahsızlık normal olsa da göz ardı edilmemelidir. Kedinizin ara sıra öğünleri atlamasında bir sorun yoktur ancak yine de kedinizi mama yerken gözlemlemelisiniz. Eğer kediniz tamamen yemeyi bırakırsa ya da az miktarda yemek yiyorsa, derhal veterinere gitmelisiniz. Kediniz yemek yemediği takdirde pek çok ciddi hastalığa maruz kalabilir.

İştah Artışı

İştahla Mama Yiyen Kedi

Yaşlı kedilerde iştah artışı ortaya çıkarsa, bunun endişe verici bir hastalık belirtisi olduğunu bilmelisiniz. Kedilerde iştah artışından dolayı Hyperthyroidism gibi hastalıklar meydana gelebilir ve bundan emin olmak için veterinerinizin testler yapması gerekebilir. Öte yandan daha genç kedilerde iştah artması kesinlikle ihmal edilmemeli. Ayrıca iştahı artan kedilerin, aşırı yemeden dolayı obeziteye kadar gidebileceğini söyleyelim.

Kilo Değişiklikleri

Kediniz ister kilo alsın ister kilo versin. Her iki durumun da bir sağlık sorunundan kaynaklandığı bir gerçektir. Ancak kedilerde kilo kaybı daha acil durum gerektiren ve müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Eğer kedinizin kilosundan emin değilseniz, veterinere giderek muayene ve kilo kontrolü yaptırmalısınız.

Uyuşukluk

Kediniz etrafta çok yatıyorsa, normalden daha fazla uyuyorsa ve genellikle düşük enerjideyse veterinere başvurmanız gerekmektedir. Çünkü kediniz herhangi bir sağlık sorunu ile mücadele ediyor olabilir.

Artan Susama

Musluktan Su İçen Kedi

Kedilerde artan susama pek çok anlama gelebilir. Birkaç örnek verecek olursak, bu durum böbreklerde ya da idrar yolunda bir sorun olduğuna işarettir. Çoğu kedi sahibi kedilerin çok sık su içtiğini görmezken, bazıları da kedilerini eskisinden daha fazla su kabının yanında görmeye başlarlar. Böyle bir sorunla karşılaştığınızda, sizleri bilgilendirmesi adına veterineriniz ile konuşmanız gerekmektedir.

İdrarda Değişiklik

İdrara çıkmada değişiklikler yaşayan bir kediniz varsa, bu konuda oldukça dikkat etmeniz gerekiyor. İdrarda değişiklikler, kedinizde idrar yolu ya da böbrek sorunu olduğuna dair bir belirtinin göstergesidir. İdrar sıklığında ya da miktarında değişiklik, idrarda kan ve uygunsuz idrara çıkma gibi durumları fark ederseniz, veterinere gitmeniz gerekmektedir. Özellikle erkek kediler, idrar yapmada zorlanıyor ve herhangi bir şey yapamıyorsa kedinizi derhal veterinere götürmelisiniz. Acil durum söz konusu olabilir!

Nefes Almada Değişiklik 

Kedilerde, hırıltılı (gürültülü) solunum, hızlı nefes alma, nefes darlığı ve ağır nefes alma gibi değişiklikler kesinlikle hafife alınmamalı. Eğer kediniz normal nefes alamıyorsa, bir acile gitmeniz gerekebilir. Öte yandan belirtiler daha hafifse, mümkün olan en kısa sürede veterinere gitmeli ve kedinizin düzenli kontrolünü sağlamalısınız.

Gözlerde veya Burunda Akıntı

Burnu Silinen Kedi

Kedilerde gözlerde veya burundu akıntı, üst solunum enfeksiyonu olduğuna dair bir işarettir. Bu hastalığın buluşma riski fazla olduğu için evinizde birden fazla kediniz varsa erken müdahale yapmanız gerektiğini belirtelim. Bunun için vakit kaybetmeden veterinere gitmelisiniz. Veteriner hekimi, kedinizin daha erken iyileşmesi adına ilaç takviyesi yapabilir.

Kulaklarda Akıntı

Kedinizin kulaklarında akıntı, kulak enfeksiyonu veya kulak akarları gibi parazitlerin olduğuna dair bir işarettir. Bu hastalığı önlemek için bekleyip zaman kaybederseniz, kedinizin kulak zarının etkilenmesine neden olabileceğinizi söylemeden geçmeyelim. Ayrıca kedinizin bu akıntılardan ve pisliklerden nasıl koruyacağınızı ve temizleyeceğinizi bilmiyorsanız, ”Kedilerin kulakları nasıl temizlenir?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Cilt Tahrişi veya Saç / Tüy Dökülmesi

Kedilerde alerji veya dış parazit bir cilt hastalığının belirtisidir. Ayrıca bu hastalık daha çok ağrıya ve kaşıntıya neden olur. Kedinizin acı çekmesini istemiyorsanız, bir an önce veterinere gitmelisiniz.

Artan Ses

Kediniz sesini çok fazla yükseltiyorsa ya da çıkarıyorsa, bu hasta olduğuna, acı çektiğine, stresli ya da sıkılmış olduğuna dair bir işarettir.

Aşırı Bakım

Temizlenen Yavru Kedi

Kedilerde aşırı bakım, davranışsal olabileceği gibi kedinizin cilt sorununa ya da ağrı içinde olabileceğine dair bir işarettir. Eğer kedinizin gerektiğinden fazla bakım yaptığını görürseniz, veterinere gitmeli ve kaynağını burada öğrenmelisiniz.

Kişilikte Değişiklik

Kediniz yaşlandıkça, kişiliklerinin değişmesi çok normaldir. Ancak kediniz genel olarak arkadaş canlısı iken birden saldırganlık göstermeye başladıysa, özgüvenli iken korkmuş gibi davranıyorsa, veterinere gitmeli ve bu konuyu tartışmalısınız. Son olarak kedinizin kafası karışmış ve oldukça şaşkın görünüyorsa, bu durumun daha ciddi ve acil olduğunu bilmelisiniz.

Topallama ve Atlama / Zıplama Sorunu

Kedinizde topallama ve atlama sorunu gibi belirtiler, bir yaralanma ya da artrit gibi nedenlerden dolayı kaynaklanmaktadır. Kediniz bu belirtilere rağmen yemeğini yiyebilir ve normal davranabilir. Bu yüzden onun acı çekmediğini ve bir şeyi olmadığını düşünmeyin! Kedinizin uygun şekilde tedavi edilmesi için veterinere gitmesi gerekmektedir.

Şişlik

Kedinizin vücudunun herhangi bir bölgesinde şişlik fark ederseniz, bunu göz ardı etmemelisiniz. Çünkü bu şişlik, kedilerde apseye dönüşmüş bir yara veya bir tümör olabilir. Bu nedenle şişmiş bölgeyi yakından takip edin ve kedinize acı verdiğini, dokunulmayacak kadar sıcak olduğunu ve bir iki güne iyileşmediğini anladığınızda derhal veterinere gitmelisiniz.

Ağız Kokusu

Diş Fırçasını Isıran Kedi

Kedinizin ağzı kokuyorsa, bu diş problemleri yaşadığına dair bir işarettir. Hafif ağız kokusu çok acil bir durum olmasa da, yine de kedinizin dişlerini yakından kontrol etmeniz gerektiğinin habercisidir. Şiddetli ağız kokusu ise hemen müdahale edilmeli ve aşırı salya ya da kanama var mı diye bakılmalıdır. Eğer kedinizde ağız enfeksiyonu varsa, tüm vücut ağızdaki bakterilere maruz kalır. Hatta bu durum kalp ve diğer organlarda da soruna yol açar. Eğer kedinizin dişlerini nasıl kontrol edeceğinizi ve temizleyeceğinizi bilmiyorsanız, bu yazımızı okuyabilirsiniz: Kedi diş bakımı rehberi!

Kedilerde Acil Durum Belirtileri

Yukarıda saydığımız belirtilerin bazen aciliyeti olmadığı için veterinerden randevu alarak beklenmesi gerekebilir. Ancak bazı durumlarda veterinerden randevu almaya gerek yoktur ve beklemeden bir an önce acile gidilmesi gerekir. Peki kedilerde görülen bu acil durumlar nelerdir?

 • Travma (yüksekten düşme ya da araba çarpması gibi)
 • Nefes almada zorluk
 • Bilinç kaybı ve tepkisizlik
 • Nöbet
 • Baş dönmesi ve dengesizlik
 • Yürüyememe
 • Orta ya da aşırı kanama
 • Zehirlenme
 • Şiddetli ağrı (yüksek sesle ve aşırı derecede ağlamak ya da dokunulduğunda agresif hareketler sergilemek)
 • Yüksek ateş
 • 24 saattir düzgün beslenilmemek

Bunlar ve daha başka semptomları fark ettiğinizde, bir an önce acile gitmelisiniz. Ancak bazı zamanlarda kedinizin durumunun acil olup olmadığından emin değilseniz veterinerinizi arayarak iletişime geçebilirsiniz.

Kedilerde Hastalıklar Nasıl Önlenir?

Yatakta Hasta Kedi

Pek çok kedi sahibi, kedilerin rutin olarak yapılması gereken veteriner kontrolünü hafife alır ve bunu erteleyebildiği kadar erteler. Hatta bazen kediler hasta olana kadar beklenir ve sonra kontrole gidilir. Kedi sahipleri, kedilerin veterinere gidecekleri zaman strese girdiğini ve korktuğunu, endişeli ve agresif hale geldiklerini düşündükleri için genellikle bu şekilde beklemeye koyulurlar. Ancak beklemek yerine işe koyulmak her zaman daha yararlıdır. Çünkü kedilerin yıllık veteriner muayenelerinin yapılması şarttır!

Yaşlı kedilerin yılda 2 kez yapılan kontrollerden ve rutin laboratuvar testlerinden yararlanabileceğini bilmelisiniz. Bu kontroller sırasında veteriner hekimi, kedinizin hastalığından önce küçük anormallikleri fark eder ve erken teşhis koyarak hastalığın ciddileşmesini engeller. Öte yandan sağlıklı bir diyet ile kedinizin zinde ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Sağlıklı diyet, kedinizin obeziteden ve diğer pek çok hastalıktan kaçınmasına yardımcı olur. Bu yüzden pek çok veteriner hekimi, yüksek protein ve düşük karbonhidrat içeren ıslak diyetler önerir.

Bu önlemlerin dışında, kedinizi pire, bağırsak parazitleri ve diğer parazitlerden uzak tutmak için rutin önlemleri almalı ve bu parazitlere yakalanmamasını sağlamalısınız. Ayrıca her zaman kedinizin eşyalarını ve bulunduğu ortamları temiz tutmalı, yanında taze ve temiz su bulundurmalısınız!

Bu Makale Sizi İlgilendiriyor Olabilir!

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.