Kedilerin kulakları nasıl temizlenir?

13 Mayıs 2021
22
Kedilerin kulakları nasıl temizlenir?

Pek çok kedi kendi kendini temizleyebildiği ve tarayabildiği (yalayabildiği) için, bakım konusunda oldukça iyilerdir. Bu yüzden kedilere nadiren kulak bakımı yapmak gerekir. Üstelik kedinizin tarama alışkanlıkları ve içerisinde bulunduğu ortam, her zaman kulak bakımı gerektirmez. Ancak bazı kediler bakım konusunda o kadar iyi olmadıkları için kulakları çok çabuk kirlenir ve enfeksiyon kapmamak için rutin olarak bir temizlik ihtiyacı duyarlar. Eğer kedinizde kir ya da başka kalıntılar fark ederseniz, kedinizin temizlik vaktinin geldiğini bilmelisiniz.

Evde yaptığınız düzenli kontroller ve rutin temizlikler, kedinizde oluşabilecek herhangi bir kulak sorununu erkenden fark etmenize yardımcı olur.  Eğer kedinizde kulak problemi olduğunu düşünüyorsanız, kısa bir süre içerisinde veterinerinizi aramanız gerektiğini belirtelim. Hızlı bir tedavi yöntemi ile erken müdahale edildiği sürece, kronik problemler ve işitme kaybı gibi rahatsızlıklar kedinizde en aza indirilir ve yaşayabileceği rahatsızlıklar hafifler. Öte yandan kedinizin kendi kendini temizlemesinin yanı sıra sizin temizlemeniz gereken durumlar olursa ne yapmanız gerektiği hakkında bilgi verelim. Peki kedilerin kulakları nasıl temizlenir? Gelin hep birlikte öğrenelim…

Kulak Temizliğine Başlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kulağı Temizlenen Kedi

En iyi sonuçlar almak için öncelikli olarak kedinizin kulağının dış kısmını iyice temizlemeniz gerekiyor. Kulak çevresindeki keçeleşmiş tüyleri ise unutmayın! Kulak kanadı ve çevresindeki deri boyunca tüy tabakaları ya da aşırı kıllar, birikintilerin normal hareketlerini engellediği gibi enfeksiyona da yol açar.

Özellikle bazı kedilerde fazla kılların kulak kanalının içinden nazikçe ve kulak kanalına zarar vermeden alınması gerekebilir. Bu işlemi yaparken kedinizin rahatsızlığını en aza indirmek için fazlasıyla dikkat etmelisiniz. Eğer bu işlemi yapamayacaksanız, profesyonel bir kuaföre ya da veteriner hekimine giderek kedinizi tıraş ettirebilirsiniz.  

Kulak Temizliği İçin Gerekli Malzemeler

Eğer kedinizin kulaklarını kendiniz temizlemek istiyorsanız, birkaç gerekli ev malzemelerinden bahsedelim.

 • Zeytinyağı ya da kedi kulak temizleyicisi (Her iki sıvıdan da yalnızca birkaç damla yeterlidir.)
 • Kulak çöpleri
 • Bir kap ılık su
 • Kedinizi sakinleştirmek için birkaç ikram

Bir Kedinin Kulakları Nasıl Temizlenir?

Kulak Damlası ve Kedi

Kedilerde kulak temizliği aslında 10 dakikalık bir işlemdir. Gerekli malzemeleri aldığınızda ve kedinizin temizliği için gerekli ortamı hazırlandığınızda bu işleme başlayabilirsiniz. İlk olarak zeytinyağı ya da kedi kulak temizleyicisini, ılık bir su kabına koyarak vücut sıcaklığına göre ısıtın. Kedinizi ise bir havluyla beraber kucağınıza yerleştirin. Kulağının içerisine bir veya iki damla zeytinyağı ya da kedi kulak temizleyicisinden damlatın. Sıvının etki etmesi adına kulak tabanına doğru en az 1 – 2 dakika nazikçe masaj yapın.

Diğer kulağına da aynı işlemleri yapın. Eğer daha kolay olduğunu düşünürseniz, damlaları damlattıktan sonra çift kulak masajı da yapabilirsiniz. Ardından kedinizi 5 dakika boyunca yalnız bırakın. Kediniz çok yüksek ihtimal bu işlemden sonra kafasını sallayacak ve kulağındaki kir ve birikintileri dışarı atacak. 5 dakika sonra kedinizin kulağındaki yağı ve kiri temizlemek için temiz kulak çöplerini kullanın. Ve işte bitti! Kedinizin kulaklarını temizlediniz. Artık bir ödülü hak etti…

Kulak Temizliği Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Kulak temizliği yaparken, kedinizin davranışları ve sağlığı ile ilgili anormal bir şey fark edebilirsiniz. Bu açıdan her zaman tetikte olmanızda fayda var. Eğer kedinizin kulaklarını temizlerken aşağıdaki gibi enfeksiyon belirtileri görürseniz dikkat etmenizi ve bir veterinere gitmenizi tavsiye ederiz.

 • Kulak akıntısı (Kan, irin ya da başka bir sıvı)
 • Kulak çevresinde bir koku
 • Kediniz tarafından kulakların aşırı kaşınması, pençelenmesi ya da ovuşturulması
 • Kulak kanalında kızarıklık
 • Kulak çevresinde ağrı ya da rahatsızlık
 • Kulak şişmesi
 • Kulak çevresinde oluşan kitleler

Kulak Temizliği Sırasında Oluşan Sorunlar Nasıl Önlenir?

Kedinizin kulaklarını temizlerken, kedinizin rahat olması gerektiğini bilmelisiniz. Eğer kediniz stresli hissediyorsa, bu işlemi yapmak için onu zorlamayın! Öte yandan kedinizde ciddi yaralanmalara yol açabileceği için, kedinizin kulaklarını temizlerken pamuklu çubuklar ya da sert araçlar kullanmaktan kaçının. Kediniz için en iyisi iki kulağının da birden temizlenmesidir. Ancak kediniz sadece bir kulağını temizletmeye izin verdiyse ve diğerini temizletmenize razı değilse ısrar etmeyin! Ertesi gün ya da başka bir zaman diğer kulağını temizleyebilirsiniz. Ayrıca kedinizin kulaklarında bir sorun olduğundan şüpheleniyorsanız veya yukarıda bahsettiğimiz gibi anormal bir şeyle karşılaşırsanız, hemen veteriner ile konuşmalısınız.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.