Coronavirüs kedilerden insanlara bulaşır mı?

9 Mayıs 2021
73
Coronavirüs kedilerden insanlara bulaşır mı?

Koronavirüs ile mücadele devam ederken, sadece kendimizi değil aynı zamanda evcil hayvanlarımızı da düşünmeden edemiyoruz. Haliyle de düşünürken birçok endişeye kapılıyoruz. Örneğin koronavirüs kedilere bulaşır mı? Kediler risk altında mı? Risk varsa ne yapılması gerekir? Kediden coronavirüs bulaşır mı? gibi pek çok sorunun cevabını merak ediyoruz. Bizler ise bu soruların cevaplarını, sizler için araştırıp daha detaylı bir şekilde değerlendirdik. Koronavirüs ve kediler hakkında öğrenmeniz gereken her şey burada!

Kediler SARS-CoV-2 ile Enfekte Olabilir mi?

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, kedilerin burunlarına aşırı dozda virüs verilmesinin ardından SARS-CoV-2 ile enfekte oldukları ortaya çıkmıştır. Ancak bunun evde değil de bir deneysel ortamda gerçekleştiğini hatırlatmakta fayda var. Aksi takdirde evde bulunan herhangi bir kedi bu kadar virüse maruz kalamaz. Peki kedilerden diğer kedilere virüs bulaşır mı?

Bunu da şöyle açıklamak gerekir; bilim adamları enfekte olmuş bir kedinin, enfekte olmamış bir kedi ile yan yana küçük bir kafeste birkaç gün düzenli olarak tutulmasının ardından, enfekte olmamış kedinin de enfekte olma ihtimali ile karşı karşıya kalacağını söylüyor. Ancak bu durumun ev ortamında gerçekleşme ihtimali çok daha düşüktür. Öte yandan enfekte olan kedilerin, insanları enfekte edebileceğine dair herhangi bir kanıt bulunamamıştır.

Kediler Enfekte Olduklarında Ne Gibi Semptomlar Gösterir?

Sosyal Mesafede Duran Kediler

SARS-CoV-2 ile enfekte olan kedilerin hastalanıp hastalanmayacağı henüz belli değil. Aynı zamanda Belçika’da pozitif olan tek bir kedi vaka raporunun olduğunu ve bu kedinin hastalığının da SARS-CoV-2’den mi yoksa başka bir şeyden mi olduğunun bilinmediğini belirtelim.

Virüs ile Temas Ettiğini Düşünen Evcil Hayvan Sahipleri Ne Yapmalı? 

Koronavirüs belirtilerine sahipseniz ya da herhangi bir nedenden dolayı kendinizi izole ediyorsanız, evde durmanız daha yararlıdır. Hatta kendinizi bir odaya kapatarak izole olmanız en mantıklısıdır. Böylece evinizde beslediğiniz kedinize de bulaştırma riskini en aza indirmiş olacaksınız. Ancak bazı durumlarda kedileri içerde tutmaya engel olamayız ve sizden uzak durmanızı sağlayamayız. O zamanda düzenli olarak temizlik yapmanız şart.

SARC-CoV-2 Kedileri Etkileyen Diğer Koronavirüslere Benziyor mu?

Kedi koronavirüsün, SARS-CoV-2’den çok daha farklı olduğunu söylemeliyiz. Uzun yıllar boyunca kedileri enfekte eden kedi koronavirüsün (FCoV) iki şekli vardır. Ya hafif semptom olarak görülür ve hiçbir ishale veya belirtiye neden olmaz ya da şiddetli semptom olarak görülür ve kedi enfeksiyöz peritoniti (FIP) adındaki ölümcül hastalığa neden olur.

Kediler Diğer Tür Koronavirüse Karşı Bağışıklık Kazanır mı? Kedileri Koruyan Aşılar Var mı?

Tüm kedilerin, 4 aylık olduklarında kedi koronavirüsüne karşı antikorlara sahip olduklarını bilmelisiniz. Dünya Küçük Hayvan Veterinerleri Birliği ise, bu virüse karşı herhangi bir aşı yapılmasını önermiyor.

Kediler SARS-CoV-2 ya da Diğer Koronavirüslere Karşı Savunmasız mı? 

Maskeli Kedi

2003 yılında yapılan bir araştırmaya göre, kedilerin deneysel olarak SARS-CoV-2 ile enfekte olabileceği ortaya çıkmıştır. Yaşlı kedilerin virüse daha duyarlı olduğuna dair herhangi bir kanıt yokken, 3 aylıktan daha küçük kedilerin enfeksiyona daha duyarlı olduğu belirlenmiştir.

Kedileri Etkileyen Koronavirüs Başka Hayvanlara Geçer mi? 

Kedi koronavirüsün diğer hayvanlara bulaştığına dair herhangi bir kanıt olmadığı gibi kedilerin SARS-CoV-2’yi diğer türlere yayabileceğine de dair herhangi bir kanıt yoktur.

Covid-19 Aşısı ve Tedavisi, FCoV ve FIP ile İlgili Araştırmaların Artmasına Yol Açar mı? 

SARS-CoV-2 tedavisinde kullanılan ilaçların, kedi enfeksiyöz peritonit virüsünün (FIP) tedavisine yardımcı olması mümkündür ancak kediler -insanlara göre- ilaçları daha farklı şekilde tolere ederler. Örneğin HIV ilaçlarının, FIP virüsüne karşı çok yararlı olmadığını belirtmeliyiz. Kedi koronavirüsüne karşı bir aşı geliştirmenin zor olduğu düşünülüyor. Çünkü virüsün hafif semptomlu haline karşı antikorlar FIP’yi daha da kötüleştirir.

Kedigillerin Covid-19 Kapma Olasılıkları Yüksek mi?

Büyük kedilerin virüse karşı duyarlı olup olmadıkları henüz bilinmiyor. Kaplanların genomu, evcil kedilere göre %5 oranında farklıdır ve insanların genomu da şempanzelerin genomundan %1,4 farklıdır. Bu yüzden de kaplan salgınının çoğunu, evcil kedilere uygulamak gereksizdir.

**Covid-19 ile ilgili incelemeler hala devam ederken, yeni bilgiler ile sürekli olarak karşı karşıya kalıyoruz. Koronavirüs ve kediler ile ilgili daha fazla bilgi almanın yanı sıra tüm evcil hayvanları kapsayacak şekilde bilgi almak isterseniz, Evcil hayvanlar ve Covid-19 adlı yazımıza da bir göz atabilirsiniz. 

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.