Kediler kaç gün aç kalabilir? Ne kadar dayanır?

24 Şubat 2022
7462
Kediler kaç gün aç kalabilir? Ne kadar dayanır?

Kediler aç ya da susuz kalabilir ama merak konusu olan kaç saat, gün ya da ne kadar süre bu durumla yüzleşebilecekleridir. Çünkü onlar birçok konuda dirençli canlılardır. Ancak her canlının dayanma gücü bir süre sonra kalmayabilir. Bu nedenle sokak kedileri için üzülüp ne yaptıklarını düşünürken kaybolan ya da terk edilen (!) sevimli patiler için durum çok daha vahim olabilir. Mama ve su kaplarının düzenli olarak dolu olması, en sevdikleri atıştırmalıkların önlerine sunulması ve sevdikleri pek çok şeyin sıcacık yuvalarında bulunması, dışarıdaki hayatla asla kıyaslanamaz. Bir diğer yandan rutin hayatları devam eden kedilerin mamalarına aniden burun kıvırmaları hem kendilerini hem de sahiplerini zora sokabilir. Hasta ya da seçici kedi sahipleri için durum vahimdir.

Düzenli olarak aynı saat ve oranda tükettikleri mamalarını kaplarının içerisinde dolu olarak görmek oldukça üzücüdür. Bir diğer yandan uzun saatler dışarıda olmak ve bu nedenle mama saatlerini kaçırmak da başımız gelebilir. Ki bunun olmaması için elimizden geleni ve çok daha fazlasını yapmalıyız. Kısaca her ne sebeple olursa olsun kediler kaç gün ya da saat aç ve susuz kalabilir sorularının yanıtını öğrenmek bizler için önemlidir.

Kediler ne kadar süre aç kalabilir?

Su ihtiyacını karşılayabilen kediler bir ve iki hafta gibi uzun süre aç kalabilir. Bunun yanı sıra protein almadan ya da et ürünleri yemeden üç dört gün dayanabilirler. Ancak hem susuz hem de aç kalan patili dostlarımız üç gün sonucunda ölebilir. Bu büyük bir ihtimaldir. İki gün mama yemeden yaşayan kediler için hastalık kaçınılmaz bir sondur. Bu nedenle uzun süre yemek yemediğinden şüphelendiğiniz bir kediyi bulursanız, veterinere götürmelisiniz. Yetersiz beslenme nedeni ile hasta olmasalar dahi (büyük bir şans) hâlsiz kaldıkları için vitamin almaları gerekebilir. Kedilerde vitamin eksikliği büyük sorunlara neden olabileceğini unutmamak gerekir.

Kediler açlığa günlerce dayanabilir. Ancak her kedi bir değildir. Hastalığı varsa ya da yeterli proteini alamıyorsa, dayanma süreci düşük olabilir. Bu nedenle ailenize yeni bir üye eklemek istediğinizde büyük bir sorumluluk aldığınızı unutmamalısınız. Mama ve su kaplarını patili dostunuzun kolayca bulabileceği alanlara koymalısınız ve düzenli olarak doldurmalısınız. Kaliteli ve kedinin ihtiyaçlarını karşılayan mama seçimi de çok önemlidir.

Kediler avcı ve etobur canlılardır. Kuşları ve fareleri yakalama konusunda bazıları çok başarılı iken birçoğu bu yetenekten yoksundur. Annelerinden eğitim almamaları, evcil olmaları gibi nedenler avlanma iç güdülerini olumsuz olarak etkiler.

Kediler kaç gün susuz kalabilir?

kediler kaç gün susuz kalabilir

Kedilerin aç kalması susuzluk kadar önemli değildir. Aç bir kedi uzun süre dayanabilirken susuzluk, kediler için oldukça zordur. Bu nedenle kediler en fazla dört gün susuz kalabilir. Elbette bu bilgi net değildir. Her kedinin farklı dayanım gücü olduğu için özellikle hasta ve yavru kediler çok uzun süre susuzluğa dayanamazlar.

Sıcak hava koşullarında kapı önlerine su kabı ve mama kabı koymak, içlerini müsait olduğumuz zamanlarda doldurmak, kediler için büyük mutluluk olacaktır. Çünkü su bulsalar da suyun temiz olması büyük şanstır. Yaz aylarında kediler susuzluğa iki gün dayanabilir.

Kediler neden yemek yemez?

Kedi sever olarak tüylü dostları beslemeyi çok severim. Benim gibi olan ve kedi beslemeyi seven pek çok kişinin var olduğunu biliyorum. Bu yüzden kedilerin leziz mamalar karşısında hareketsiz kalmalarının ne kadar şaşırtıcı ve üzücü olduğunun da farkındayım. Bunu birkaç kez yaşadım. Bazen geçici olarak mamanın lezzeti ve markasını beğenmeseler de acıktıklarında mamayı yiyerek tadına alışabiliyorlar. Bazen de anestezi etkisi iştahlarını olumsuz olarak etkilediği için yemeği reddediyorlar. Ancak kısa süre sonra bu problem de çözülüyor. Ne yazık ki bazı problemler uzun süre aç kalmalarına rağmen yemek yemelerine engel olabiliyor. İşte kediler neden yemek yemez sorusunun en sık görülen yanıtları…

Hastalık

Kediler bizler gibi kendilerini iyi hissetmediklerinde iştahlarını kaybederler. Bu nedenle ateş kontrolü yapmak gerekebilir. Kusan, hareketsiz kalan ya da rengi solmuş olan kedilerin veterinere götürülmesi gerekir. Patili dostunuzu gözlemlemeli ve hasta olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Diş problemleri

Ağrıyan ya da iltihaplı dişler kediler için ciddi problemler demektir. Yemeklerin bir taraf ile çiğnenmesi, yanakların şişmesi ve yüze dokunmayı kabul etmeyen kediler diş problemi yaşıyor olabilir.

İlaç

Alınan ilaçlar nedeni ile kediler mamalarını yemek istemeyebilir. İlaçların yan etkilerini kontrol edebilir ve veterinerinize konu hakkında danışabilirsiniz.

Stres

Stres, bağırsak ve mideyi etkiler. Tıpkı bizler gibi kedilerde stresli olduklarında iştahtan kesilirler. Tüylü dostlarımızın ev ortamında mutlu olması, sağlığı açısından çok önemlidir. Gürültülü ortamlar, eve gelen misafirler ve bunun gibi nedenler strese girmelerine neden olabilir. Stres kaynağını öğrenmek ve özüme ulaşmak, kedinizin iştahını yerine getirecektir. Küçük park gezileri ve ödül atıştırmalıkları da iştahlarının yerine gelmesinde etkilidir.

Cisim yutması

Patili dostlarımız olan kediler meraklı canlılardır. Bu nedenle bazen ufak ve büyük çaplı yaramazlıklar yapabilirler. Uzanabildikleri alanlar bizleri şaşırtabilir. Sadece yer ve koltuk üzerlerinde düzenleme yapmak ve güvenlik oluşturmak yeterli gelmez. tezgah, dolap üstleri ve duvarlara da kolayca tırmanırlar. Buldukları nesneler parlak ve ilgi çekici ise, ağızlarına alarak yanlışlıkla yutabilirler. Bu durum sonucunda ciddi problemler ortaya çıkabilir. Problemler de kusma gibi belirtiler ile sinyal verirler. Röntgen ya da ultrason gibi tetkikler ile cismin yutulup yutulmadığı kolayca anlaşılır.

Huysuzluk ve can sıkıntısı

Mama değişikliği nedeni ile bazen kediler huysuzluk yapabilirler. Marka ya da mamanın tadı kedi için kötü olabilir. Koku ise en önemli şeydir. Kokusunu sevmedikleri yemeklerin yanına bile yaklaşmazlar. Durumu sabırla karşılamalısınız. Eğer yemek yemeyi uzun süre reddederse mama değiştirilmelidir.

Kedilerin aç ya da susuz kaldığı nasıl anlaşılır?

Kedilerin aç ya da susuz kaldığını anlamak için temiz olduklarına dikkat etmek gerekir. Eğer sokakta yaşayan ve kirli tüylere sahip bir kedi görürseniz, susuz ve aç kaldığını anlayabilirsiniz. Sıvı kaybı yaşadıkları için yeterli tükürüğü üretemezler. Böylece kendilerini temizleyemezler.

Su tüketmeyen ve yemek yemeyen kedilerde organ yetmezliği görülebilir. Bu nedenle daha önce belirttiğimiz gibi kapı önlerine mama ve su kaybı koymak oldukça önemlidir. Kısaca aç ya da susuz kalan kedi belirtileri:

  • pis tüylere sahip olmaları
  • hâlsiz ve hareketsiz kalmaları
  • sürekli miyavlamaları
  • uyuklamaları.

Kediler yemek yemezse ne olur?

kediler açlığa ne kadar dayanır

Tüylü dostlarımız cins ve kilolarına uygun bir mama ile yeterli şekilde beslenmelidir. Ne az ne de çok yememelidir. Ayrıca sadece sebze yememelidir. Sebze ve meyve ağırlıklı değil protein ağırlıklı olarak beslenmelidir. Kedileri masalarımıza davet etmek pek de iyi bir fikir değildir. Çünkü mutfakta daha fazla gezinir ve yediklerimize ortak olmak isterler. Yağlı, salçalı ve tuzlu besinler ile beslenmeleri de çok zararlıdır.

Aç kalan kediler protein yetersizliği nedeni ile hâlsiz kalır ve vitamin eksikliği yaşarlar. Daha sonra bağışıklık sistemleri düşer ve zamanla organ yetmezliği başlar. Ardından ölüm gerçekleşebilir. Yazmak bile çok acı verici olsa da bu gerçekleri bilmek önemlidir. Bilgi hayat kurtarır.

Kedim yemek yemiyor ! Nasıl yemek yedirebilirim?

İlacın yan etkisi, narkoz etkisi ya da mamalarını beğenmeyen kedilerde görülen iştahsızlık kısa süre sona erecektir. Bu nedenle sabırlı olmak gerekir. Yemeklerinden bir parça aldıklarında onları sevdikleri atıştırmalıklar ile küçük bir parça vererek ödüllendirebilirsiniz. Övgü ve sevgi ile moralleri ile birlikte iştahları da yükselecek ve kabaracaktır.

Stresli olan kedilerin yemek yemesi için iletişim çok önemlidir. yemek yeme alanlarını huzurlu bir alana çevirmek gerekir. Çocuklardan ve diğer canlılardan uzak kalmaları sakinleşmelerini sağlayacaktır.

Stres sorunu çözüldüyse ya da hastalıkları sona erdiyse (hiç hasta olmayabilir) mamalarını reddeden kediler için mama değişikliği büyük bir çözüm olacaktır. Küçük paketler içerisinde mama almak ile hangi mamayı daha çok seveceklerini anlamak oldukça kolay. İştahlarını arttırmak için yaş kedi maması alabilirsiniz. Tekrar yemeye başladığında kuru mamaya geçiş yapabilirsiniz. Yaş mama oldukça sağlıklı olsa da saklama koşullarının zor olması ve daha pahalı olması nedeni ile kedi severler zorlayabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kediler uzun süre aç kalırsa organ yetmezliği problemi yaşayabilir. Karaciğer yetmezliği gibi ciddi sorunlar ölümlerine neden olabilir. Kediler açlıktan daha çok susuzluğa dayanamazlar.

Sağlıklı bir kedi bir hafta aç kalabilir. Ancak hem susuz hem de aç kalması hasta olmalarına neden olur. Kediler 1 gün aç kalabilir. Ancak yavru, hasta ya da yaşlı kedilerin bir gün aç kalması ciddi sorunlar oluşturabilir.

Yavru kediler üç ve yetişkin kediler günde iki kez beslenmelidir. Yeni doğmuş ve çok küçük olanların daha sık beslenmeleri gerekir. Hasta kediler de yavru kediler sık beslenmeli ve susuz bırakılmamalıdır.

Halk arasında duyulan bazı olaylar nedeni ile kedilerin sahiplerini yiyebileceği belirtilmiştir. Kediler aç kaldıklarında sahipleri tarafından beslenirler. Ancak sahipleri ölürse ve bu durum fark edilmezse aç olan kedinin sahibini yiyebileceği söyleniyor. Elbette böyle bir şey olursa kedi de zarar görür.

Kedilerin suya erişimleri olduğu sürece yiyeceksiz 1-2 hafta hayatta kalabilecekleri yönündedir. Kediler su içmeden yaklaşık 3 gün hayatta kalabilirler. Ancak, bu her zaman böyle olmayabilir ve kediler bu kadar uzun süre yiyecek ve su olmadan hayatta kalmayabilir.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.