Sokak kedileri ne yer? Sağlıklı nasıl beslenir?

20 Ekim 2021
3838
Sokak kedileri ne yer? Sağlıklı nasıl beslenir?

Sokakta rastladığımız sevimli patileri görünce, onları beslemek isteriz. Çünkü onlar için barınma ve beslenme gibi temel ihtiyaçları karşılamak oldukça zordur. Bu görevi üstlenmek de doğal olarak bizlere düşer. Ancak bu konuda deneyim sahibi olmadığımız için, sokak kedileri ne yer ve ne içer sorularına cevap arayabiliriz. Hiç endişelenmeyin, sizin için buradayız! Bugünkü yazımızda sokak kedilerinin beslenme konusunu ele alıyoruz. Yazımızın derinliklerine doğru ilerleyerek sağlıklı ve leziz yiyecekler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Üstelik faydaları da belirtildi. İyi okumalar dileriz.

Sokak kedileri ne yer?

Sokak kedilerinin beslenme konusu oldukça önemlidir. Onları çöp kenarlarında görmek, gerçekten çok üzücü oluyor. Bu nedenle belirli yerlere mama kapları koyar ve içlerini düzenli olarak doldurursak, onları aç bırakmamış oluruz. Böylece kötü yerlerde yiyecek aramak zorunda kalmazlar.

Kediler için en leziz ve sağlıklı yiyecekler elbette onlar için özel olan mamalardır. Yüksek kaliteli yaş ve kuru mamalar ile sokak kedilerini besleyebilirsiniz. Ancak yaş mamaları daha fazla kullanmanızı tavsiye ederiz. Kuru mamaların diğer kemirgenleri de cezbetmesi nedeniyle, etrafta kedi varsa ve hemen tüketilecekse kullanabilirsiniz. Kedi maması dışında sokak kedileri için evimizde var olan yiyecekler ile de besleyebilirsiniz.

Sokak kedileri mama dışında ne yer?

sokak kedileri ne yer

Kuru ya da yaş mamaya sahip değilseniz, ya da elinizdekiler tükendiyse, aşağıda belirttiğimiz yiyecekler ile sokak kedilerini besleyebilirsiniz. Ancak kedinin yaşı ve yavru olup olmadığı beslenmesi konusunda çok ince bir ayrıntıdır. Yavru kedilerin beslenmesi için öncelikle veterinere danışılması gerekir. Ayrıca annesi yavrusunu bırakıp yemek aramaya çıkmış olabileceği için, etrafı bir süre gözledikten sonra veterinere gitmek gerektiğini unutmamalıyız. Eğer çevrenizdeki kediler büyükse, aşağıdaki yiyeceklerin sunumuna dikkat ederek kedileri besleyebilirsiniz.

Yumurta

Kaynatılmış yumurta ile sokak kedilerini besleyebilirsiniz. B vitamini ve protein içeren hem de oldukça besleyici bir yiyecektir. İstisna olarak bazı kedilerin yumurtaya karşı alerjisi olabilir. Bu nedenle az miktarda vermek en iyisidir. Bununla birlikte yumurtaya karşı alerjisi olmayan kedileri, protein alsın diye düşünerek, yüksek miktarda yumurta ile beslemek de doğru olmaz. Çünkü aşırı protein alımı böbrek hastalıklarına neden olabilir.

Yulaf ezmesi

Bazı kediler yulaf ezmesinin tadını beğenmezler.  Bununla birlikte dokusu hoşlarına gitmeyebilir. Ancak yulaf ezmesi kediler için sağlıklı bir yiyecektir. Yüksek ölçüde b vitamini içerir ve kedilere enerji verir.

Sokak kedileri ne eti yer? (çiğ mi pişmiş mi?)

Kediler etobur canlılardır. Bu nedenle onlara et verebiliriz. Ancak en doğru ve uygun şekilde beslemek için verdiğimiz miktara ve sunum şekline dikkat etmemiz gerekir. Bu nedenle sokak kedileri ne yer sorusuna et konusunu ekleyerek, sunumları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Ontario Üniversitesi Veterinerlik Bölümünden Carlton Gyles Yaptığı araştırmalara göre; “Çiğ evcil hayvan mamalarının beslenmesiyle ilişkili başlıca riskler, bulaşıcı hastalıklar (özellikle bakteriyel ve parazitik) ve besinlerdeki dengesizliktir. Kemiklerle ilgili tehlikeler de tanımlanmıştır. Çiğ etlerde bulunması muhtemel bakteriyel patojenler arasında Salmonella, Clostridia, Listeria monocytogenes, Campylobacter ve Escherichia coli bulunur. Bakteriler evcil hayvanlar tarafından yutulduktan sonra evcil hayvanlarda hastalığa neden olabilir. ” bkz1. Dolayısı ile ister evcil hayvan olsun, ister sokak kedisi verilecek mamaların pişmiş olarak verilmesi önemle tavsyie edilir.

Konserve balık 

Çizgi filmlerde dahi belirtildiği gibi kediler için en leziz yiyeceklerden biri konserve balıktır. Buzdolabınızda bu leziz yiyeceklerden varsa, sokak kedileri ile paylaşabilirsiniz.

sokak kedileri için yiyecekler

Hindi 

Protein kaynağı olan hindi, kedilerin sevdiği bir besindir. Ayrıca çok faydalıdır. Belirtmek isteriz ki, bazı kediler tavuklu mama ya da tavuk eti ile beslendiğinde az da olsa tüy dökülmesi problemi ile karşı karşıya gelebiliyor. Ancak hindi etindeki protein miktarının yüksek olması nedeniyle, hindi eti tüy dökülmesini azaltabilir. Bu nedenle küçük miktarlarda hindi eti ile kedileri besleyebilirsiniz.

Tavuk 

Kediler etobur canlılardır. Bu nedenle balık dışında tavuk da yiyebilirler. Kediler lifli yiyecekleri sindiremezler. Bu nedenle tavuğun pişmiş olması onlar için ideal sunum şeklidir. Ayrıca derisiz olmasını unutmayınız. Zaten tavuk derisi protein içermez. Ayrıca yüksek oranda yağ içerir. Tavuğun hangi kısmını vermeniz gerektiği konusunda aklınıza takılan bir soru varsa, hemen yanıtlamak isteriz. Pişmiş tavuk göğsü kediler için oldukça yararlıdır. But kısmı yağlı ve kanat kısmı kemikli olduğu için tavuğun en güvenli ve besleyici kısmı olan göğüs kısmını tercih edebilirsiniz.

Tavuk kemiği kediler ve köpekler için zararlıdır. Bu nedenle tavuk göğsüne sahip değilseniz, kemikleri çıkartmayı unutmamalısınız. Kemikli kısım çiğnenirken kırılabilir. Bunun sonucunda keskin olan kısım kedilerin yaralanmasına neden olabilir.

Somon Balığı

Protein bakımından oldukça zengin olan ve yüksek miktarda omega 3 içeren somon balığı kediler için leziz bir yiyecektir. Bu nedenle pişmiş bir somon dilimi ile kedilere ziyafet hazırlayabilirsiniz.

Ancak belirtilen yiyeceklerin etrafa saçılmasını önlemek ve komşuları rahatsız etmemek adına yiyecekleri kedilerin yer aldığı ve boş olan bir alana koymak en uygunu olacaktır.

Sokak kedileri ne içer?

sokak kedileri ne içer

Kediler genel olarak taze ve temiz su içmelidir. Bunun dışında bilinenin aksine onlara süt vermek doğru değildir. Çünkü süt sağlıkları için zararlıdır. Sütün içerisinde yer alan laktoz nedeni ile uzmanlar, kedilerin süt içmesini desteklemezler. Ayrıca yavru kedilere süt vermek çok büyük bir yanlıştır. Yağlı süt ishal olmalarına neden olur.

Onları beslemek yerine hasta etmiş olabilirsiniz. ishal sonucunda büyük problemler ardı sıra gelebilir. Bu nedenlerden dolayı evcil hayvan beslememiş olan kişiler, en doğru bildiği şeyler hakkında bile araştırma yapması ve veterinere danışması gereklidir. Çünkü söz konusu olan bir canlının sağlığıdır.

Sokak kedilerini nerede beslemeliyiz?

Sokak kedileri ne yer, sorusunu yanıtladığımıza göre, sevimli patilere nasıl yaklaşmamız gerektiğini belirtmek isteriz. Çünkü kabın içi dolu da olsa bize yaklaşmak istemeyebilirler. Evcil kediler gibi insan gördüklerinde koşup sevilmek istemezler, aksine bizi gördüklerinde ne yazık ki kaçıp kaybolurlar. Ayrıca evcil bir kedi iken terk edilme ya da kaybolma nedeni ile sokakta kalan kediler de mevcut. Ancak onlar da zamanla yabanileşir. Sosyalleşme ve diğer aldığı eğitimleri unuttuğu için, aynı yaklaşımı onlar da yapabilirler. Bu nedenle kedi psikolojisi ve davranışları kategorisine göz atıp makalelerden destek alarak kedilerin hangi davranışları neden yaptıkları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Yeşil fasulye, ıspanak, bezelye, kabak, karnabahar, havuç, kuşkonmaz; muz, yaban mersini, kavun gibi meyve ve sebzeler hem severek tüketecekleri hem de besin değeri yüksek yiyeceklerdir.

Kediler etobur hayvanlar olmakla birlikte tahıl ürünleri de tüketmektedirler.

Gelişimlerinin çok ama çok hızlı olduğu doğumdan sonraki haftalarda yavru kedilerin beslenmesinde en temel madde anne sütüdür.

Sokak Kedilerinin Yiyebileceği Mama Markaları

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.