Hem kedinizin hem de evde yaşayan tüm herkesin sağlığı için aşıların düzenli bir şekilde yaptırılması dikkat edilmesi gereken en önemli husustur. Önce kedizi hastalıklara karşı korursanız akabinde dolaylı olarak kendizi ve çevrenizdeki insanları da korumuş olursunuz. Bu hastalıkların önüne geçmenin yegane yolu olan kedi aşılarına başlamadan önce muayene edilmeli. Gerektiği takdirde dışkı ve kan tahlili yapılarak kesin sonuçlar elde edilmelidir. Bu aşılar, kedinize yapıldığı takdirde vücudu antikor üretir ve bağışıklık kazandırır. Anne sütü ile beslenen kediler, ilk 45 gün bu sütten almış oldukları bağışıklık hücreleri antikorları ile korunurlar. Bu 45 günün akabinde aşılarını yaptırmaya başlayabilirsiniz.

Kedi Aşısı Nedir?

aşı olan sarı kedi

Kedinizin tedavisi olmayan hastalıklara karşı antikor oluşturması yönünden hayati önem taşıyan aşılar içerisinde, normalde uygulanmayıp yalnızca özel durumlarda uygulananlar da vardır. Bundan dolayı aşılar kendi içerisinde temel olan ve olmayan olarak ikiye ayrılıyor. Birçoğu her sene bir kez tekrarlanan temel aşılar, herhangi bir koşul gerektirmeksizin yapılması gerekiyor. Bu aşılar karma, kuduz ve lösemi olup en önemlileri iç ve dış parazitlerdir.

Temel olmayan aşı grubu her kedi için önerilmiyor. Hastalıklardan bazıları önemli müdahalelere ihtiyaç duyduğundan bu aşılar yaptırılmadan önce veteriner hekimi tarafından, hastalık ve aşı sonrasında meydana gelebilecek zararlar baz alınarak yalnızca özel durumlarda yapılması gerekir. Bu aşılar; mantar, karın zarı enfeksiyonları, cinsel yol hastalıkları, bağışıklık sistemi güçlendirme gibi hastalıklar için yapılır. 

Kedinize Aşı Yaptırmazsanız Ne Olur?

Eğer kedinizin aşı takvimine uymuyor ve hatta aşıları yaptırmıyorsanız, tüm bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkarmış olursunuz. Onları bulaşıcı ve enfoksiyon hastalıkları ile karşı karşıya bıraktığınız gibi bu durumdan sizde nasibinizi alırsınız. Bilhassa bir yavru kedinin zayıf bağışıklık sistemi herhangi bir hastalık ile baş edemeyeceğinden ölüm ile neticelenecektir.

Aşı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İlk olarak veteriner hekim tarafından muayene edilerek sağlık kontrolü yapılmalı ve sonrasında aşı programına geçilmeli.
 • Aşı öncesinde iç/dış parazit tedavisi yapılarak vücudun direnci oluşturulmalıdır. Aşı öncesi vücut ısının 38-39 derece olması önemli bir husustur!
 • Hamilelik dönemine denk gelen aşılar stres yapacağı için hamileyken yapılmaması daha uygun olacaktır.
 • Antibiyotik ve kortizon alan kedilerin aşıdan en az 1 hafta önce bu ilaçları almayı bırakmaları gerekir.
 • Aşıdan önce yavru kedilere iyi bir bakım uygulanarak genel anlamda bir düzelme sağlanır, sonrasında aşı yapılır.

Kedinizin Aşı Takvimini Takip Etmek

Aşağıda verdiğimiz tablo ile kedinize hangi zamanlarda hangi aşıyı yaptıracağınızı takip edebilir veya veterineriniz tarafından size verilmiş olan karneden bu takibi yapabilirsiniz.

1 Yaşına Gelmeden Önce Aşı Takvimi

Aşılar Yaş
İç ve Dış Parazit Aşısı / Genel Kontol 6-8- Haftalık (2 ayda 1)
Karma Aşı / Genel Kontrol 8-10 Haftalık (1.Doz)
Lösemi Aşısı / Genel Kontrol 9-11 Haftalık (1.Doz)
Karma Aşı 2 / Genel Kontrol 10-12 Haftalık (2. Doz)
Lösemi Aşısı 2 / Genel Kontrol 11-13 Haftalık (2.Doz)
Kuduz Aşısı / Genel Kontrol 12-14 Haftalık (3 Aydan Küçüklere Yapılmaz)

1 Yaş Sonrası – Ömür Boyu Aşı Takvimi

Aşının Adı Süreleri
Karma Aşı Yılda bir kez
Lösemi Yılda bir kez
Kuduz Aşısı Yılda bir kez
İç Parazit Aşısı 3 ayda 1
Dış Parazit Aşısı 3 ayda 1

2021 Aşı Fiyatları

Aşının Adı İstanbul Ankara İzmir
Kuduz Aşısı Fiyatı 120 TL 110 TL 110 TL
Lösemi Aşısı Fiyatı 150 TL 110 TL 120 TL
Karma Aşı Fiyatı 150 TL 110 TL 120 TL
FIV Aşısı Fiyatı 190 TL 190 TL 170 TL
İç/Dış Parazit Aşısı Fiyatı (Sanede En Az 4 Kez) 520 TL 460 TL 640 TL

*Dikkat* Fiyatlar her ilin veteriner hekim odaları tarafından açıklanmış olup il kapsamında olduğu dikkate alınmalıdır.

İç ve Dış Parazit Aşısı

İç ve dış parazit aşıları öncelik taşıyor olup her iki ayda bir muhakkak ki yapılması şarttır. Dış parazit aşısı dış etkenlerden kaynaklanan pire ve parazitlere karşı koruma sağlarken, iç parazit aşısı ise kedinizin bağırsaklarında meydana gelebilecek parazitleri etkisiz kılar. Zira bu parazitlerin oluşma durumu dışarı çıkıp çıkmaması ile alakalı değildir. Kedinize sürekli evde bakmanın verdiği rehavete kapılarak aşı konusunu göz ardı etmeyin! 

Hatta öyleki, sadece kediniz için değil sizin içinde tehlikeli bir durum olarak tehdit oluşturuyor. Parazitlerin evde kedi ile yaşayan herkese bulaşma riski var. Kedinizde oluşan iç parazitin yumurtaları, dışkı ile vücuttan atılırken önce kedinize oradan da onu severken size bulaşacaktır. Parazitlerin vücuda girmesi durumunda akciğer ve karaciğerinizde kist oluşturma, hamilelikte çocuk düşürme ve gözünüze bulaştığı takdirde kör olma gibi vahim sonuçlara neden olur.

Karma Aşısı 1 ve Karma Aşısı 2

En yaygın olarak görülen viral enfeksiyonlara karşı yapılan karma aşısı temel aşılar arasında yerini alırken, kesinlikle yaptırılması gerektiğini tekrardan vurgulamam gerekiyor! Bu aşı kediniz 2 aylık olduğunda iç/dış parazit aşılarından bir hafta sonra yapılır. Karma aşının birincisi yapıldıktan sonra hekiminiz tarafından ikincisi için gün verilmekte. Aşının yan etkileri arasında; ateş, halsizlik, iştahsızlık ve hastalık belirtilerinin olması doğaldır. Ancak bu sepmtomlar ikinci güne de taşınırsa, vakit kaybetmeden veteriner hekiminiz ile iletişime geçmelisiniz. 

Kuduz Aşısı

İsminden de anlayacağınız üzere kedinizi kuduz virüsüne karşı korumak adına yaptırılan aşı kediniz,  siz ve evde yaşayan tüm herkes için önem arz etmektedir. Kediniz 3 aylıkken yaptırılmasının sebebi, anne sütünden aldığı antikorların 3 ay koruma süresi olmasıdır. Ancak bu 3 ayın sonunda mutlaka ki aşı vurulmalıdır.

Lösemi Aşısı

En yaygın hastalıklardan biri olan lösemiye karşı korumak için yaptırılan lösemi aşısı, her ne kadar belirli bir süreçte yararlı olsa da yinede tam sonuç verme olasılığı yoktur. Ancak yinede yaptırılması zorunlu temel aşılardandır.

FIV Aşısı

4 aylık olan kediniz için, veteriner hekimizin tavsiyesi üzerine FIV aşısı vurulabilir. Yine oldukça önem arz eden bir aşı olup kedinizin aşı olmaması durumunda ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabilir ve sonucu malesef ki ölüm ile neticelenebilir.

Yavru Kedilerde Aşı Uygulaması

aşı olan yavru kedi

Yetişkin kedilere kıyasla yavru kediler bağışıklık sistemi yönünden oldukça hassaslardır. Karşılaşabilecekleri hastalıklara karşı mücadeleci olamayıp yenik düşebilirler. Sizin dokunmaya özen gösterdiğiniz minik kediniz bakteri ve parazitlerin kurbanı olabilir düşüncesi hep aklınızda bulunmalı ki, bu tatlı canlıların aşılarını yaptırmayı ihmal etmeyin. Aşı yaptırmak kadar doğru zamanda, doğru aşıyı yaptırmakta bir o kadar önemlidir. Bu yüzden veterineriniz ile devamı bir iletişim halinde kalarak aşı takvimini düzenli olarak uygulamalısınız.

2021 Yavru Kedi Aşı Fiyatları

Aşının Adı İstanbul Ankara İzmir
İç-Dış Parazit Aşısı (senede 4 kez) 520 TL 460 TL 640 TL
Karma Aşı 150 TL 110 TL 120 TL
Lösemi Aşısı 150 TL 110 TL 120 TL
Karma Aşı 2. Doz 150 TL 110 TL 120 TL
Lösemi Aşısı 2. Doz 150 TL 110 TL 120 TL
Kuduz Aşısı 120 TL 110 TL 120 TL

Kedi Aşılarının Yan Etkileri Var Mı?

Her aşıda olduğu gibi kedinize yapılan aşıların da yan etkileri tabiki vardır. Fakat birçok kedi de görülme durumu oldukça düşük. Oldu da sizin kediniz bu düşük oran içerisinde yer almadı diyelim, paniğe kapılmayın 24 saat gibi bir süre içerisinde bu etkiler geçecektir. Ancak 24 saati aşan belirtiler için veteriner hekiminiz ile görüşmenizinde gerekliliğini vurgulamalıyım! Görülebilecek semptomlar:

 • İştahın kapanması
 • Ateş
 • İshal
 • Kusma
 • Topallama
 • Kurdeşen dökme
 • Enerji kaybı
 • Enjeksiyonun uygulandığı bölgede şişme ve kızarma

Aşı Sonrasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Kediniz aşı olduktan sonra iştahında kapanma, halsizlik, ateş gibi semptomlar görülebilir. Bu durumun 24 saat sürmesi gayet normaldir ancak daha fazla devam ederse veterineriniz ile hemen iletişime geçmeniz gerekiyor. Aynı zamanda kedinizde stres yaratacak faktörlerden uzak tutmanızda yarar var.
 • Dış parazit aşısı yaptırdığınız kedinize 24 saat boyunca dokunmamalı ve yıkamamalısınız.
 • Kedinizin aşısı tamamlanmadan diğer hayvanlar ile aynı ortama sokmayın. Aynı şekilde sizde başka hayvanlara dokunmayın. Sebebi ise dokunmuş olduğunuz hayvanda olabilecek hastalığın sizden kedinize bulaşma riskinin olmasıdır.