2024 Kedi aşı takvimi ve aşı fiyatları

9 Ocak 2024
18636
2024 Kedi aşı takvimi ve aşı fiyatları

Hem kedinizin hem de evde yaşayan tüm herkesin sağlığı için aşıların düzenli bir şekilde yaptırılması dikkat edilmesi gereken en önemli husustur. Önce kedinizi hastalıklara karşı korursanız akabinde dolaylı olarak kendinizi ve çevrenizdeki insanları da korumuş olursunuz. Bu hastalıkların önüne geçmenin yegane yolu olan kedi aşılarına başlamadan önce muayene edilmeli. Gerektiği takdirde dışkı ve kan tahlili yapılarak kesin sonuçlar elde edilmelidir. Bu aşılar, kedinize yapıldığı takdirde vücudu antikor üretir ve bağışıklık kazandırır. Anne sütü ile beslenen kediler, ilk 45 gün bu sütten almış oldukları bağışıklık hücreleri antikorları ile korunurlar. Bu 45 günün akabinde aşılarını yaptırmaya başlayabilirsiniz.

Kedi Aşısı Nedir?

aşı olan sarı kedi

Kedinizin tedavisi çok zor ve ölümcül seyredebilen hastalıklara karşı antikor oluşturması yönünden hayati önem taşıyan aşılar içerisinde, normalde uygulanmayıp yalnızca özel durumlarda uygulananlar da vardır. Bundan dolayı aşılar kendi içerisinde core (zorunlu) ve non-core (zorunlu olmayan) olarak ikiye ayrılıyor. Birçoğu her sene bir kez tekrarlanan zorunlu aşılar, herhangi bir koşul gerektirmeksizin yapılması gerekiyor. Bu aşılar felin panlökopeni, felin herpesvirüs, felin kalisivirüs ve kuduzdur. Ülkemizde felin lösemi aşısı zorunlu olmayan aşılar kategorisindedir. Bunların yanında klamidya felis, bordetella ve FIV aşıları zorunlu olmayan aşılar kategorisindedir.

Zorunlu olmayan aşı grubu her kedi için önerilmiyor. Hastalıklardan bazıları önemli müdahalelere ihtiyaç duyduğundan bu aşılar yaptırılmadan önce veteriner hekimi tarafından, hastalık ve aşı sonrasında meydana gelebilecek zararlar baz alınarak yalnızca özel durumlarda yapılması gerekir. Bu aşılar; mantar, periton enfeksiyonları, cinsel yol hastalıkları, bağışıklık sistemini güçlendirme gibi durumlarda yapılır. 

Kedinize Aşı Yaptırmazsanız Ne Olur?

Eğer kedinizin aşı takvimine uymuyor ve hatta aşılarını yaptırmıyorsanız tüm bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkarmış olursunuz. Onları bulaşıcı ve enfeksiyon hastalıkları ile karşı karşıya bıraktığınız gibi bu durumdan sizde nasibinizi alırsınız. Bilhassa aşısı olmayan yavrularda anneden gelen antikorların etkisinin azalmasıyla birlikte vücutta hali hazırda bulunan virüslerin atağa kalkması veya çevreden gelen etkenler çok ciddi enfeksiyonlara sebep olmaktadır. Maalesef bu hastalıklar kedilerde ciddi enfeksiyonlara yol açmaktadır ve bugün kontrol altına alınabilmelerinin sebebi yapılan aşılama protokolleridir. Aşılama protokollerine tam uyulmayan veya eksik bırakılan bireylerde ciddi mortalite (ölüm oranı) ile seyreden bu hastalıklar tüm riskleriyle ortaya çıkmaktadır.

Aşı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İlk olarak veteriner hekim tarafından muayene edilerek sağlık kontrolü yapılmalı ve sonrasında aşı programına geçilmeli.
 • Aşı öncesinde iç/dış parazit tedavisi yapılarak vücudun direnci oluşturulmalıdır. Aşı öncesi vücut ısısının 38-39 derece aralığında olması önemli bir husustur! (Kedilerin vücut sıcaklığı insanlara göre daha yüksektir ve 39.3 santigrat dereceye kadar normal kabul edilebilir)
 • Hamilelik dönemine denk gelen aşılar stres yapacağı için hamileyken yapılmaması daha uygun olacaktır.
 • Antibiyotik ve kortizon alan kedilerin aşıdan en az 1 hafta önce bu ilaçları almayı bırakmaları gerekir.
 • Aşıdan önce yavru kedilere iyi bir bakım uygulanarak genel anlamda bir düzelme sağlanır, sonrasında aşı yapılır.
 • Herhangi bir sağlık problemi olan kedilere aşı uygulanmamalıdır. Aşu uygulanmadan önce veteriner hekiminize mutlaka kedinizin herhangi bir şikayeti olup olmadığı belirtin.

Kedinizin Aşı Takvimini Takip Etmek

Aşağıda verdiğimiz tablo ile kedinize hangi zamanlarda hangi aşıyı yaptıracağınızı takip edebilir veya veteriner hekiminiz tarafından size verilmiş olan karneden bu takibi yapabilirsiniz.

1 Yaşına Gelmeden Önce Aşı Takvimi

AşılarYaş
İç ve Dış Parazit Tedavisi/ Genel Kontrol6-8- Haftalık (2 ayda 1) (Gerektiğinde ayda 1)
Karma Aşı / Genel Kontrol8-10 Haftalık (1.Doz)
Lösemi Aşısı / Genel Kontrol9-11 Haftalık (1.Doz)
Karma Aşı 2 / Genel Kontrol10-12 Haftalık (2. Doz)
Lösemi Aşısı 2 / Genel Kontrol11-13 Haftalık (2.Doz)
Kuduz Aşısı / Genel Kontrol12-14 Haftalık (3 Aydan Küçüklere Yapılmaz)

Aşı programları değişiklik göstermektedir. Karma aşısı 3 veya 4 doz şeklinde uygulanabilir. Aynı aşının iki dozu arasında maksimum 21 gün olmalıdır. Aşıların 2. dozuyla birlikte vücuttaki antikor seviyesinin maksimuma çıkması amaçlanmaktadır. Gerektiğinden daha uzun süre geçmiş aşıların tekrarlanması gerekir. Bu da kediniz üzerinde ekstra bir aşı yükü oluşturmaya sebep olmaktadır. İstisnai durumlar dışında kedinizin aşı programına tam olarak uymaya özen gösterin!

1 Yaş Sonrası – Ömür Boyu Aşı Takvimi

Aşının AdıSüreleri
Karma AşıYılda bir kez (Daha sonra 3 yılda 1 kez uygulanabilir. Bu konu için veteriner hekiminize danışın)
LösemiYılda bir kez
Kuduz AşısıYılda bir kez
İç Parazit Uygulaması2 ayda 1
Dış Parazit Uygulaması2 ayda 1

2024 Aşı Fiyatları

Aşının AdıİstanbulAnkaraİzmir
Kuduz Aşısı Fiyatı120 TL110 TL110 TL
Lösemi Aşısı Fiyatı150 TL110 TL120 TL
Karma Aşı Fiyatı150 TL110 TL120 TL
FIV Aşısı Fiyatı190 TL190 TL170 TL
İç/Dış Parazit Uygulaması Fiyatı (Sanede En Az 4 Kez)520 TL460 TL640 TL

*Dikkat* Fiyatlar her ilin veteriner hekim odaları tarafından açıklanmış olup il kapsamında olduğu dikkate alınmalıdır.

İç ve Dış Parazit Uygulaması

İç ve dış parazit uygulaması bir aşı değildir. Koruma ve tedavi amaçlı yapılan bir ilaç uygulamasıdır. Düzenli olarak yapılması parazitlerin yaşam döngülerinin kırılması açısından önem taşımaktadır ve ömür boyu yapılması gereklidir. Çünkü kediniz ömür boyu bu etkenlerle karşılaşacaktır.

İç ve dış parazit uygulamaları öncelik taşıyor olup her iki ayda bir muhakkak ki yapılması şarttır. Dış parazit uygulaması dış parazit etkenlerinden kaynaklanan pire ve parazitlere karşı koruma sağlarken, iç parazit uygulaması ise kedinizin bağırsaklarında, akciğerlerinde, kalbinde, böbreklerinde, karaciğerinde ve idrar kesesinde meydana gelebilecek parazitleri etkisiz kılar. Zira bu parazitlerin oluşma durumu dışarı çıkıp çıkmaması ile alakalı değildir. Kedinize sürekli evde bakmanın verdiği rehavete kapılarak parazit uygulaması konusunu göz ardı etmeyin! 

Hatta öyle ki, sadece kediniz için değil sizin için de tehlikeli bir durum olarak tehdit oluşturuyor. Parazitlerin evde kedi ile yaşayan herkese bulaşma riski var. Kedinizde oluşan iç parazitin yumurtaları, dışkı ile vücuttan atılırken önce kedinize oradan da onu severken size bulaşacaktır. Parazitlerin vücuda girmesi durumunda akciğer ve karaciğerinizde kist oluşturma, hamilelikte çocuk düşürme ve gözünüze bulaştığı takdirde kör olma gibi vahim sonuçlara neden olur.

Karma Aşısı 1 ve Karma Aşısı 2

En yaygın olarak görülen viral enfeksiyonlara karşı yapılan karma aşısı temel aşılar arasında yerini alırken, kesinlikle yaptırılması gerektiğini tekrardan vurgulamam gerekiyor! Bu aşı kediniz 2 aylık olduğunda iç/dış parazit uygulamalarından bir hafta sonra yapılır. Karma aşının birincisi yapıldıktan sonra hekiminiz tarafından ikincisi için gün verilmekte. Aşının yan etkileri arasında; ateş, halsizlik, iştahsızlık ve hastalık belirtilerinin olması doğaldır. Ancak bu sepmtomlar ikinci güne de taşınırsa, vakit kaybetmeden veteriner hekiminiz ile iletişime geçmelisiniz. 

Kuduz Aşısı

İsminden de anlayacağınız üzere kedinizi kuduz virüsüne karşı korumak adına yaptırılan aşı kediniz,  siz ve evde yaşayan tüm herkes için önem arz etmektedir. Kediniz 3 aylıkken yaptırılmasının sebebi, anne sütünden aldığı antikorların 3 ay koruma süresi olmasıdır. Ancak bu 3 ayın sonunda mutlaka ki aşı vurulmalıdır.

Lösemi Aşısı

En yaygın hastalıklardan biri olan lösemiye karşı korumak için yaptırılan lösemi aşısı, her ne kadar belirli bir süreçte yararlı olsa da yinede tam sonuç verme olasılığı yoktur. Ancak yinede yaptırılması zorunlu temel aşılardandır.

FIV Aşısı

4 aylık olan kediniz için, veteriner hekimizin tavsiyesi üzerine FIV aşısı vurulabilir. Yine oldukça önem arz eden bir aşı olup kedinizin aşı olmaması durumunda ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabilir ve sonucu malesef ki ölüm ile neticelenebilir.

Yavru Kedilerde Aşı Uygulaması

aşı olan yavru kedi

Yetişkin kedilere kıyasla yavru kediler bağışıklık sistemi yönünden oldukça hassaslardır. Karşılaşabilecekleri hastalıklara karşı mücadeleci olamayıp yenik düşebilirler. Sizin dokunmaya özen gösterdiğiniz minik kediniz bakteri ve parazitlerin kurbanı olabilir düşüncesi hep aklınızda bulunmalı ki, bu tatlı canlıların aşılarını yaptırmayı ihmal etmeyin. Aşı yaptırmak kadar doğru zamanda, doğru aşıyı yaptırmakta bir o kadar önemlidir. Bu yüzden veteriner hekiminiz ile devamı bir iletişim halinde kalarak aşı takvimini düzenli olarak uygulamalısınız.

2022 Yavru Kedi Aşı Fiyatları

Aşının AdıİstanbulAnkaraİzmir
İç-Dış Parazit Uygulaması (senede 4 kez)520 TL460 TL640 TL
Karma Aşı150 TL110 TL120 TL
Lösemi Aşısı150 TL110 TL120 TL
Karma Aşı 2. Doz150 TL110 TL120 TL
Lösemi Aşısı 2. Doz150 TL110 TL120 TL
Kuduz Aşısı120 TL110 TL120 TL

Kedi Aşılarının Yan Etkileri Var Mı?

Her aşıda olduğu gibi kedinize yapılan aşıların da yan etkileri tabiki vardır. Fakat birçok kedide görülme durumu oldukça düşük. Oldu da sizin kediniz bu düşük oran içerisinde yer almadı diyelim, paniğe kapılmayın 24 saat gibi bir süre içerisinde bu etkiler geçecektir. Ancak 24 saati aşan belirtiler için veteriner hekiminiz ile görüşmenizin de gerekliliğini vurgulamalıyım! Görülebilecek semptomlar:

 • İştahın kapanması
 • Ateş
 • İshal
 • Kusma
 • Topallama
 • Kurdeşen dökme
 • Enerji kaybı
 • Enjeksiyonun uygulandığı bölgede şişme ve kızarma

Aşı Sonrasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Kediniz aşı olduktan sonra iştahında kapanma, halsizlik, ateş gibi semptomlar görülebilir. Bu durumun 24 saat sürmesi gayet normaldir ancak daha fazla devam ederse veteriner hekiminiz ile hemen iletişime geçmeniz gerekiyor. Aynı zamanda kedinizde stres yaratacak faktörlerden uzak tutmanızda yarar var.
 • Dış parazit aşısı yaptırdığınız kedinize 3-4 saat boyunca dokunmamalı ve birkaç gün yıkamamalısınız.
 • Kedinizin aşısı tamamlanmadan diğer hayvanlar ile aynı ortama sokmayın. Aynı şekilde sizde başka hayvanlara dokunmayın. Sebebi ise dokunmuş olduğunuz hayvanda olabilecek hastalığın sizin aracılığınızla kedinize bulaşma riskinin olmasıdır.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Zehra
Eki 14, 2021 / 07:38

Iyi günler karma aşısı ilk doz yapıldıktan sonra ikinci dozda da tekrar ücret ödenecek mi . Çünkü ilk dozda 150tl ödemiştik


irfan Akmehmet
Eki 14, 2021 / 12:21

Merhaba Zehra hanım

bunu veterinerinize sormanızda fayda vardir.


Emre
Eki 27, 2021 / 01:28

Merhaba, acaba ülkemizde FIV aşısı mevcut mudur? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.


irfan Akmehmet
Eki 27, 2021 / 11:32

Merhaba

Bazı veterinerlerde mevcut yinede en iyi bilgiyi yakınınızdaki veterinerden almakta fayda var emre bey.


Günhan kesim
Oca 26, 2022 / 15:12

Kedime karma aşı yaptırmak istiyorum fakat hiç bir yerde bulamıyorum bu konuda yardıma ihtiyacım var.


Kenan gündogar
Şub 24, 2022 / 00:07

Asi yaptircam da keyiye ücret ne kadar


irfan Akmehmet
Şub 24, 2022 / 12:14

Merhaba kenan bey , en yakın veterinize sormanızda fayda var.


Gizem
May 26, 2022 / 00:25

Bu fiyatlar asıların olması gereken fiyatlar mı?ben bugun 3 veterinerle görüştüm 2 aylık kedi için karma için 230. İç dıs parazit için 180.lösemi içinde 230 dediler hepsi tek doz için


Veteriner Hekim
Haz 6, 2022 / 15:51

Evet bu aşıların hepsi yurtdışından geldiği için dövizle birlikte fiyatlar da yükseliyor. 🙁 Söylediğiniz fiyatlar odanın yeni taban fiyat tarifesiyle uyumlu.


Hülya
Tem 20, 2022 / 16:18

Bugün yavru kedime kuduz aşısı yaptırdım 150₺ ödedim. Lösemi içinde 300 ₺dedi.


Buyçe
Ağu 9, 2022 / 17:59

Bufün kuduz aşısı yaptım 300tl siz 120tlyi falan nereden buldunuz çok ilginç. 9 ağustos 2022 ve alanya. Fiyatlar burda 3 kat o zaman.


ÇİLEK
Ağu 17, 2022 / 16:39

MANTAR AŞISI İÇİN DE 350 TL FİYAT VERDİLER NORMAL Mİ?


ÇİLEK
Ağu 17, 2022 / 16:42

6 AYLIK KEDİMİ TIRNAKLARININ KESİLMESİ İÇİN VETERİNERE BIRAKTIM VE BİZ BUNA HİÇ MANTAR AŞISI YAPMAMIŞIZ YAPILMASI GEREKİR DEDİ. KONU İLE İLGİLİ BİR YAZIYA ULAŞAMADIM NETTEN.YAPTIRAN VAR MI? VE GEREKLİ Mİ 6 AYLIKKEN .BİLGİSİ OLAN VARSA YAZABİLİR Mİ LÜTFEN?


Veteriner Hekim
Ağu 28, 2022 / 10:55

Hayır, piyasada mantar aşısı olarak bilinen aşı aslında bir ilaçtır. Kedinizi mantara karşı korumaz. Eğer kediniz mantar olursa ilaç olarak uygulanır. Bu aşıyı sağlıklı kedinize yaptırmanıza kesinlikle gerek yoktur.


Cevahir keskin
Ağu 27, 2022 / 02:24

4 aylık sokak kedisi sahiplendim Ama 4 ay boyunca evde bakılmış hangi aşıları yapitmam gerek


Veteriner Hekim
Ağu 28, 2022 / 10:46

Eğer hiç aşı yapılmadıysa, iç dış parazit ilaçlarını yaptırıp, bundan 1 hafta sonra dışkısında parazit görmezseniz karma aşı ile aşılarına başlayabilirsiniz. 21 gün ara ile iki doz karma aşı sonrasında 2 hafta sonra 1 doz kuduz aşısı kediniz için yeterlidir. Lösemi aşısı zorunlu olmayan bir aşıdır ve yan etkilerinden dolayı sadece yüksek risk altındaki kedilere uygulanmasını tavsiye ederiz.


Zehra alaca
Eyl 8, 2022 / 14:10

Tetanoz aşısı neden yok?


Veteriner Hekim
Eyl 10, 2022 / 13:29

Çünkü kedi ve köpeklerde yapılması gereken bir aşı değil. Kesinlikle yaptırmamalısınız.


Melisa
Ara 20, 2022 / 19:18

Bugün sokak kedisi sahiplendim ve iç dış parazit aşısı vurdular 600 TL tuttu normal mi yani


Nazik BASAK EŞGÜN
May 16, 2023 / 08:44

Mrblar kedim 9 haftalık aldığım aile bir ay sonra veterinere gotur dedi ama asi takvimleri de aşılar 9 haftalıkken başlıyor ne yapmalıyım


Veteriner Hekim
May 20, 2023 / 11:38

Kedinizi alır almaz veteriner hekime götürüp parazit ilaçlarını yaptırmanız gerekir. parazit ilaçlarında 1 hafta sonra aşılara başlanabilir.