Kediler nasıl doğum yapar? Doğum anında yapılması gerekenler

30 Nisan 2021
5568
Kediler nasıl doğum yapar? Doğum anında yapılması gerekenler

Doğanın kendi başının çaresine bakmasının bir yolu olmasına rağmen, olası sorunları nasıl tespit edeceğinizi ve kedinize yardım etmek için neler yapmanız gerekebileceğini bilmelisiniz. Yavru kedilerin doğumuna tanıklık eden şanslı birkaç kişiden biriyseniz ve çok rahatsız olmadığınız sürece, doğum sırasında kedinizin yanında olabilir ve yaşanabilecek herhangi bir sorun karşısında kediniz için hazırlıklı olabilirsiniz. Kedi doğum sürecinin en önemli kısmı, hamileliğin başlangıcından itibaren sizin önceden yapacağınız hazırlıklar olacaktır. Eğer bir kediniz var ve hamilelik döneminden yavru kedilerin doğumuna kadar geçen sürede neler yapabileceğinizi merak ediyorsanız doğru yerdesiniz!

Bu yazımızda sizlere yavru kedilerin doğumuna nasıl hazırlanacağınızı anlatan detaylı bir yol haritası sunuyoruz. Hazırlık, doğum ve doğum sonrası aşamaları içeren adım adım kedi doğum sürecinde ihtiyacınız olan her şeyi bu içeriğimizde bulabileceksiniz. Bu heyecan verici zamana tanık olmak ve kedinizin sorunsuz bir doğum süreci geçirmesine yardımcı olmak için yazımızı okumaya devam edin.

Kedinizin Hamile Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Bu durumun anlaşılır olması kedi sahipleri için çok heyecan verici bir andır. Yıllardır aynı evi paylaştığınız, stresli anlarınızda sizi yatıştıran şirinlik abidesi kedinizin hamile olduğunu öğrenmek eminiz sizi hiç olmadığı kadar mutlu edecektir.

Kedinizin Hamile Olduğuna Dair 6 İşaret

Bir kedinin hamileliği 64 ila 67 gün yani yaklaşık 9 hafta kadar sürer. Peki, kedinizin hamile olup olmadığını nasıl anlarsınız? Aşağıda, kedinizin hamile olduğuna dair 6 belirtiyi okuyabilirsiniz. Kedinizin bu belirtileri taşıyor olması onun hamile olduğuna dair kesin işaretlere sahip olduğunu gösterecektir.

Meme Boyutları Artar

Hamileliğin son birkaç haftasında kedinizin meme bezlerinin boyutu normal boyutuna kıyasla daha da artacaktır. Kedilerde meme bezleri, kasık bölgesinden göğüs altına kadar 2 paralel sıra halinde uzanır. Kedilerde genellikle 4 çift meme bezi bulunur. Doğuma yaklaşık 1-2 hafta kala boyutu artan memeler son 2 gün önce de süt üretmeye başlayacaktır. Bu durum, kedinizin hamile olduğu, yavruların da yakın bir dönemde geleceği anlamını taşımaktadır.

Hamile Kedi

Kediniz Yuvasına Çekilebilir

Kediler de insanlara benzer bir şekilde, doğum öncesi kendini evine (yuvasına) çekebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda kedinize, hava akımı olmayan sessiz ve sıcak bir yuva kutusu yaparak ona yardımcı olabilirsiniz. Yavru kediler doğum anında vücut sıcaklıklarını düzenleyemedikleri için sıcak bir yuva onların rahatı ve sağlığı için çok iyi olacaktır. Kedinizin yuvalama davranışının devam ettiğini görüyorsanız onu hazırladığınız bu kutunun içerisinde uyumasına teşvik etmeye çalışın.

Vücut Isısı Düşecektir

Kedilerin normal vücut sıcaklıkları 37 ila 39 derece arasında değişmektedir. Doğumdan 1 ila 2 gün önce kedinizin vücut sıcaklığı 37 dereceye düşecektir. Kedinizin sıcaklığını, izin vermesi durumunda, rektal olarak ölçebilirsiniz. Ancak bu durum karşısında kedinizin hamilelik belirtisi taşıyor endişesine kapılmanıza gerek yoktur. Çünkü hamileliğe dair yeterince ve kesin başka nedenler de vardır.

Davranış Değişiklikleri

Kediniz doğuma birkaç hafta kala size daha önce hiç alışık olmadığınız davranışlarda bulunacaktır. Hamileliğin son haftasına gelindiğinde ise, kedinizi evin kuytu köşelerinde saklanıyor olduğunu göreceksiniz. Bu durumda olan kediler aşırı ilgi beklerler. Eğer yanına yaklaşmanıza izin veriyorsa onu birkaç gün hiç olmadığı kadar daha bir ilgiyle sevin. Ancak unutmayın ki, bazı kediler çok da huzursuz olabilirler. Kısaca kedinizin duygusal ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamanız gerekmektedir. İlgi istiyorsa ilgi verin fakat istemiyorsa bunun için zorlamayın.

Hamilelik Öncesi Kedilerde Davranış Değişiklikleri

İştahta Yaşanan Azalma

Kedinizin son dönemlerde iştahında önemli bir azalma yaşanabilir. Bu durum, çoğu hamile kedinin hamileliğinin son haftalarında azalan bir iştah göstermesi nedeniyle daha kolay fark edilir olacaktır. Kedinizin iştah azalması, yavru kedilerinin ağırlığının midesine yaptığı basınçtan olabildiği gibi yaşadığı genel bir kaygı durumundan da olabilir.

Artan Yalama, Uluma ve Miyavlama

Kedinizin sık sık kendini yaladığını fark edebilirsiniz. Huzursuzluk hali, uluma ve miyavlama seanslarında da bir artış olacaktır.

Bu 6 madde, kedinizin doğum sancıları sırasında size haber verecek bazı iyi işaretlerdir.

Yavru Kedi Bekleyenler İçin 6 Maddelik Kontrol Listesi

Kedinize hamileliği sırasında bakmak hem heyecan verici bir durum hem de sizin duygu durumunuz için oldukça pozitif bir andır. Kediler hamilelik döneminde sizden daha önce hiç olmadığı kadar ilgi ve şefkat bekleyecektir. Kediniz kendini doğuma hazırlarken siz de ona yardımcı olun. Peki, nasıl?

Kaliteli Bir Kedi Maması

Kediniz, yukarıda bahsettiğimiz hamilelik belirtilerini taşıyorsa ve siz de bu durumu fark ederseniz, durumu kesinleştirmek için bir veteriner hekim muayenesine gitmelisiniz. Durum kesinleştikten sonra ona kaliteli bir kedi maması satın alın. Kedinizi, besin değeri yüksek bileşenler içeren kaliteli kedi maması ile beslemeye başlayın ve doğumdan sonra yavru kediler sütten kesilinceye kadar buna devam edin. Unutmayın, kaliteli bir kedi maması ile beslenen kedinin süt üretimi artar ve yavrularına hem bol miktarda süt hem de ihtiyaç duyduğu enerji ve besin maddelerini verir.

Hamile Kediler İçin Kedi Maması

Doğum İçin Bir Yuva Oluşturun

Kedinizin hamilelik belirtileri taşıdığını anladığınız an ona doğumdan 2 hafta önce kadar, bir yavrulama alanı hazırlayın. Kediler, yavrulamak için uygun bir kutu bulamazlarsa, en elverişsiz alanlarda doğum yapmalarıyla ünlüdür. Çoğu kedi kapalı ve sıcak bir kutuyu tercih eder. Ona doğum öncesi sıcak bir yuva yapmayı lütfen ihmal etmeyin. Kedinize doğum öncesi hazırlayacağınız yuva için battaniye veya havlu gibi yumuşak ve yıkanabilir şeyler tercih edebilirsiniz.

Doğum sonrası yavru kedi kutusunun da hava akımından uzak olduğundan emin olun. Mümkünse karanlık ve sessiz bir alana yerleştirin. Kediniz yavrularıyla birlikte kendini rahat ve güvende hissetmek isteyecektir. Ayrıca yemeğini ve suyunu da yuvaya yakın bir yere koymayı unutmayın. Bazı durumlarda kediler yavru kedileriyle kendine farklı bir yer seçebilir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız paniklemeyin ve onları kendi haline bırakın.

Bazı Acil Durumlar İçin Hazırlıklı Olun

Kedinizin doğumu öncesinde aşağıdakileri içeren bir acil durum kiti toplamayı unutmayın.

 • Doğum sonrası kedinizin kendi başına yapmaması durumunda kordonu bağlamak için bir diş ipi,
 • Doğum sonrası kordonu kesmek için temiz bir makas,
 • Enfeksiyonu durdurmak için yavru kedilerin göbeklerine uygulanacak iyot veya klorheksidin tentürü.

Ayrıca olası sorunlara karşı hazırlıklı olmak her zaman iyi bir fikirdir! Kedinizi doğum yapmadan önce bir veterinere götürmeniz doğum esnasında yaşanabilecek kötü senaryoları en aza indirgemenize yardımcı olacaktır. Bununla birlikte kedinizin yaklaşan doğumu ve aklınıza takılan her sorunun yanıtını da veterinerden alabilir ve süreci kendi adınıza daha da kolaylaştırabilirsiniz.

Süt Takviyesi ve Yavru Kedi Maması Hazırlayın

Kediniz kendi yavrularını emziremiyorsa onları şırınga yoluyla beslemek, biberon yardımıyla süt ihtiyaçlarını gidermeniz gerekir. Doğum sonrası gün/gün yavru kedileri tartmak da iyi olacaktır. Eğer yavru kediler herhangi bir kilo almıyorsa, veterinerinizi aramayı unutmayın.

Çöp Kutusu

Doğumdan sonra kirlenen havlu veya battaniyeleriniz için bir çamaşır sepeti ve plastik bir torba bulundurun.

Diş İpi ve Temiz Bir Makas

Doğum sonrası anne kedi her yavru kedinin göbek bağını çiğneyerek koparmazsa, onu temiz bir makas ile kesmeniz ve diş ipi ile bağlamanız gerekecektir.

Adım Adım Kedi Doğum Rehberi

İster bir kedi sahibi olun, ister bir kedinin doğumuna tanıklık ediyor olun, doğum yapmak üzere olan bir kediniz varsa kendinizi gergin ve heyecanlı hissedebilirsiniz. Bu gayet normaldir ve endişelenmenize gerek yoktur. Sizinle beraber muhtemelen doğum yapmak üzere olan kediniz de davranışsal olarak farklılıklar gösterebilecektir. Bu durum karşısında stres yaşamadan ve kedinizin de sağlıklı bir normal doğum yapmasını sağlamak için bazı bilmeniz gereken şeyler vardır. Kedinizin doğum süreci hakkında bilmeniz gereken her şeyi yazımızın devam eden bölümlerinde bulabilirsiniz.

Adım 1: Doğum İçin Hazırlık

İlk iş kedinizin hamile olup olmadığını kontrol etmek olacaktır. Eğer kediniz hamilelik belirtileri taşıyorsa o halde kolları sıvamanın vakti gelmiştir! İşe koyulalım…

Kedi Doğum Hazırlığı

Hamilelik Belirtilerini Kontrol Edin

Neyse ki, kedinizin hamile olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacak birkaç işaret vardır. Kedi familyasında yaygın olarak hamilelik belirtileri; genişleyen ve pembeleşen meme uçları, şişmiş bir karın ve çiftleşmek üzereyken çıkan miyavlamaların son bulması gibi farklılıklar taşımaktadır.

Kedinizi Kontrol İçin Veterinere Götürün

Eğer kedinizin bu farklılıkları taşıdığından eminseniz veya durumdan şüpheleniyorsanız o halde en yakın bir veterinere götürmeniz iyi olacaktır. Bu sayede, kediniz eğer gerçekten hamileyse, veteriner, hamileliğin komplikasyon var mı yok mu olduğunu size söyleyebilir ve kedinizin doğumuna nasıl hazırlanmanız gerektiği konusunda sizi bilgilendirebilir.

Olmasını hiç istemeyeceğimiz bazı durumlarda, veteriner, hamileliğin devam etmesi nedeniyle anne kedinin hayatının tehlikeye girebileceğini ve bu nedenle kısırlaştırılması gerektiğinin en iyi yol olduğunu size söyleyebilir.

Hamile Kedi Veteriner Kontrolü

Kedinizin Hamileliğinin Döneminde Beslenmesini Kontrol Altına Alın

Kediniz hamileliğinin yaklaşık 42. gününde belirgin bir şekilde şişik bir karna sahip olacaktır. Bu da, kedinizin farklı beslenme ihtiyaçlarını beraberinde getirecektir. Hem anne kedinin hem de doğacak yavru kedilerinin sağlığı için uygun miktarda ve kalitede yiyecek ve besin almasında yarar var. Hamileliğin son üç aylık döneminde kedinize ufalanmış daha küçük hacimli yiyecekler veya yavru kedi maması verebilirsiniz. Yaklaşan doğum sürecinde yavru kedilerin anne kedinin midesine yapacağı baskı sonucu düşen yemek yeme kabiliyeti onu daha küçük yiyecekler yemesini gerektirecektir.

Kedinize Doğum İçin Bir Yuva Kurun

Doğum yaklaşıyor… Yaklaşan doğum sürecinde kediniz kendini evin kuytu köşelerine gizleyebilir. Bu durum karşısında endişelenmenize gerek yok. Onun için hemen bir yuva kurmaya koyulun. Kediler doğum yapmak için güvenli ve sıcak bir yer ararlar. Bu nedenle yaklaşan doğum süresince evin daha sakin yerlerine gitmesi garip karşılanmaz.

Kediniz için yuva kurarken, hava akımı olmayacak sıcaklıkta ve herhangi bir anda hiçbir çocuğun veya diğer evcil hayvanların geçmediği bir alanda yuvayı kurduğunuzdan emin olun. Kediniz, onun için kurduğunuz yuvada kendini güvende ve rahat hissetmelidir. Karton bir kutudan kolayca kediniz için yuva yapabilirsiniz. Ancak unutmadan, kuracağınız yuva içerisine onu sıcak tutacak havlu veya battaniye serdiğinizden emin olun. Ayrıca yuva içerisinde anne ve yavru kedi kokusu dışında farklı kokulu bir malzeme de koymayın.

Doğum İçin Kedi Yuvası

Kedinizi Doğuma Hazırlayın

Doğum yaklaşıyor… Yaklaşan doğum sürecinde kedinizi kaliteli yiyeceklerle beslemeye devam etmeyi sürdürün. Eğer iştahında diğer günlere nazaran bir azalma görüyorsanız, bu kuvvetle muhtemel doğumun yaklaştığının bir habercisidir. Yuvayı kurmuş olmalısınız…

 • Yuvanın yakınına su ve yiyecek kapları koymayı unutmayın.
 • Kediniz çok fazla tüylüyse, vulva bölgesindeki tüyleri kesmeyi düşünebilirsiniz.
 • Acil durumlarda kullanabileceğiniz malzemeleri de hazırda bulundurun.
 • Olası komplikasyonlarda veterinere götürmeniz için bir kedi taşıyıcısı
 • Size en yakın veterinerinizin telefon numarasını kaydedin ve süreç boyunca yardıma ihtiyacınız olursa aramaktan çekinmeyin.
 • Anne kedinin doğan yavrusunu yalamaması ihtimaline karşı yavru kediyi temizlemek için hazırda temiz, kuru bir havlu bulundurun.
 • Yavru kedileri emzirme sorununa karşı uygun kedi sütü tozu ve yavru kedi besleyici bir şişe satın alın.

Hamileliğin Süresini Takip Edin

Mümkün olduğunca kedinizin hamileliğinin süresini takip etmeye çalışın. Eğer hamilelik süresi yaklaşık olarak 67 günü geçmişse, onu bir veterinere götürüp kontrol ettirmekte yarar var. Bu sayede, veteriner anne karnındaki yavru kedilerin sağlıklı olup olmadığını kontrol edebilir ve doğum için kalan süreyi size söyleyebilir. Şayet, doğum bu süre zarfında da gerçekleşmezse, bir sezaryen doğumu gerekli olabilir.

Kedi Hamilelik Süresi

Kedinizin Doğum Esnasında Oluşabilecek Komplikasyonları İçin Hazırlıklı Olun

Hamilelik anında kedinizdeki olası komplikasyonlara dikkat edin. Bu komplikasyonlar arasında dikkat etmeniz gerekenler anormal bir akıntı veya hastalıktır.

Eğer doğum anında kedinizin vulvasından bir akıntı geliyorsa bu pek de normal bir şey değildir. Yeşil ve sarı renkte bir akıntı rahim enfeksiyonuna, parlak yeşil bir akıntı plasentanın ayrıldığına ve kanlı bir akıntı ise plasentanın yırtıldığına işaret eder. Bu işaretlerden birini görürseniz mutlaka veterinerinize ulaşın.

Hamilelik anında kedinizde kusma, ishal, öksürme, hapşırma ve iştahsızlık görürseniz bu da hastalığa işaret eder. Bu durumda da veterinerinize başvurmanız gerekir.

Adım 2: Doğum İçin Uygun Koşullar

Kediler doğum yaklaştıkça farklı davranışlar göstermeye meyillidir. Ayrıca yavrularını doğurabilmesi için bulunduğu ortamda kendine sessiz, sakin ve hava akımı olmayan kuytu köşeler ararlar. Bu durum içeriğimizde de bahsettiğimiz üzere hamileliğin belirtileridir ve bunu mutlaka fark etmiş olmalısınız. Tam da bu esnada ona yavru kedilerini doğurabilmesi için uygun bir ortam hazırlamanız gerektiğinden bahsetmiştik. Doğum yaklaşıyor. İşleri sıkı tutmalıyız!

Kedinizi Bir Süre Kendi Haline Bırakın

Kediniz doğum yaklaştıkça size çoğunlukla ihtiyaç duymayacaktır. Onu bir süre sevmekten kendinizi alıkoyun. Bu durum geçicidir, endişelenmeyin! Ancak elbette evdeki varlığınız onu gayet rahat tutacaktır. Kendi köşesine çekilmiş veya hazırladığınız yuvada vakit geçiriyor olabilir, doğumunu engellemeyecek kadar aranıza mesafe koymanız onu rahat ettirecektir. Fakat olası komplikasyonlara müdahale edebilecek kadar da yakında duracağınızı unutmayın.

Doğum Öncesi Kedi

Doğum Sürecini Sık Sık Kontrol Edin

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere kediler davranış itibariyle bazı doğum belirtileri taşırlar. Bunu fark edebilmek için kedilerin genellikle doğum süreçlerinde sergilediği davranışları öğrenmeye çalışın. Peki, kedilerin doğum belirtileri taşıyıp taşımadığını gösteren işaretler nelerdir?

 • Halsiz ve huzursuz olabilir. Kendisine saklanacak bir yer arıyor olabilir. Eğer bir yuvası varsa ona yuvayı göstermeniz iyi olacaktır.
 • Sürekli kendisini yalıyor olması. Buna vulvası da dâhil.
 • Nefes alışverişleri hızlı olabilir.
 • Çokça mırlıyor ve ağlıyor olabilir. Muhtemelen bu eylemleri yüksek sesle yapıyor olacaktır.
 • Vücut ısısı 37 derecelere kadar düşmüş olabilir. Kedinizin vücut ısısını nasıl ölçmeniz gerektiğinden bahsetmiştik.
 • İştahta azalma olabilir.
 • Kusma baş gösterebilir.
 • Kedinizin kan akıttığını görebilirsiniz, bu durumda mutlaka veterinerden yardım isteyiniz. Çünkü doğumdan önceki kanama, bir şeylerin ters gittiğine dair bir uyarıdır.

Kedinize Doğum Öncesi Yardımcı Olmak İçin Günaşırı Ellerinizi Temizleyin ve Sterilize Edin

Yukarıdaki maddelerden bir veya birkaçı durumunda ona yardım etmeniz gerekebilir. Lütfen bu durumda önce ellerinizi temizleyin ve sterilize edin. Birkaç dakika sabunla ellerinizi ovuşturarak temizlediğinizden emin olun. Hatta tırnaklarınızın altını temizlemek için bir tırnak fırçası veya eski bir diş fırçası da kullanabilirsiniz.

Ellerinizi temizlerken el dezenfektanı kullanmayın! Dezenfektan, yavru kedilerin bunu yalaması ihtimalini artırarak işi zorlaştırabilir.

Her Yeni Yavru Doğumunu Kontrol Edin

Doğum başladı ve yavru kediler bir bir doğuyor. Kediniz, onun için hazırladığınız yuvasına girip doğuma başladıysa, yapabileceğiniz en iyi şey sakin kalmak, olası komplikasyonlara karşı hazırlıklı olmak ve doğumu izlemek olacaktır. Hem kendinizi hem de yuva çevresini sakin tuttuğunuzdan emin olun. Doğum anında ters giden bir şey olursa lütfen hemen veterinere başvurmayı unutmayın.

Bir Kedinin Doğum Anı

Kedinizin Tüm Yavrularını Doğurduğundan Emin Olun

Doğum sonrası anne kedi yavru kedilerini güçlü bir şekilde yalayarak amniyotik kesenin zarını çıkarır ve onların nefes alıp hareket etmesini sağlar. Ancak bazı durumlarda anne kedi yavrularından birini veya bir kaçını yalamayabilir. Bu durumda, yavru kedinin nefes almasını sağlamak için temiz bir havlu ile yüzünün etrafındaki zarı temizleyin. Ardından yavru kediyi annesine geri verin. Bu defa mutlaka yavru kedisini yalayacaktır. Ancak oldu ki anne kedi yavru kedisini görmezden gelir ve kedi ıslak kalarak titremeye başlarsa, siz kuru bir havluyla onu ovarak kurulayın ve tekrar annesine geri verin.

Doğumun Ardından Plasentayı Kontrol Edin

Doğan her yavru kedi başına bir plasenta vardır ve her birinin doğumundan sonra bunların atılması gerekir. Doğan her yavru ile birlikte tüm plasentaları not edin çünkü anne kedinin içinde kalan bir plasenta enfekte olabilir ve tıbbi müdahalede geç kalındığında annenin ölümü gerçekleşebilir.

Plasentayı çekmeye çalışmayın. Çoğunlukla anne kedinin plasentayı çiğneyip kopardığını hatta yediğini unutmayın.

Plasentelı Yeni Doğmuş Kedi

Plasentayı Kesmeyin

Genellikle plasentaların kesilmemesi önerilir. Çoğu anne kedi onu çiğneyerek koparacaktır. Ancak aksi durumda lütfen veterinerinize danışmayı unutmayınız.

Adım 3: Doğum Sonrası Yardım

Nihayet doğum sona erdi. Anne kedi ve doğan her yavru kedi de sağlıklı! Henüz iş bitmedi. Doğum sonrası da yapılması gereken bazı kontroller vardır…

Yavru Kedilerinizi Sık Aralıklarla Kontrol Edin

Yavru kediler anne karnından hem kör hem de sağır olarak çıkarlar. Bu nedenle koku ve dokunma yoluyla annelerinin meme uçlarını ararlar. Bazen bunu hemen yapsalar da, bazı zamanlar birkaç dakika beklerler. Hemen müdahale etmenize gerek yoktur.

Anne kedi, doğan yavru kedilerine emmeleri için hemen izin vermiyor olabilir, muhtemelen önce tüm yavru kedilerin doğmasını istiyordur. Oldu ki, anne kedi emmeleri için yavru kedilerini reddediyor ve izin vermiyorsa, öncesinde satın aldığınız süt tozunu hazırlayın ve yavru kedilerin beslenmesi için bir şişe içerisinde onları kendi ellerinizle besleyin.

Son olarak anne kedi yavrularının emmesine izin veriyor ancak süt gelmiyor olabilir. Bu durum karşısında veterinere başvurmayı unutmayın. Geçen süre zarfında hazırladığınız süt tozunu yavru kedi besleyici bir şişe kullanarak onlara vermeyi de ihmal etmeyin.

Anne Sütü Emen Yavru Kediler

Yavru Kedilerinizin Sağlığına Dikkat Edin

Yavru kedilerin sağlığı anne kedinin sağlığı kadar çok önemlidir. Yavru kediler doğduktan sonra, boğulma veya lıkırdama sesleri çıkarıyor olabilir. Muhtemelen nefes borusunda sıvı vardır. Böyle bir durum karşısında yavru kediyi ellerinizin arasında tutarak yavaşça aşağı doğru sallayın. Bu, sıvıların yavru kedinin boğazından dışarı çıkmasına yardımcı olacaktır. Yüzünü silmek için de kuru bir bez kullanabilirsiniz.

Anne kedi, yavru kedilerinden birine veya birkaçına karşı ilgisiz görünüyorsa, kokusunu yavrulara sürmeyi deneyebilirsiniz. Ancak ilgisizlik devam ediyorsa, yavru kedilere kendiniz bakmanız gerekebilir.

Doğumda kedilerden birinin ölü doğmuş olması pek de şaşırılacak bir durum değildir. Bu durum karşısında lütfen paniğe kapılmayınız. Ölü doğduğundan emin olmak için ovuşturarak canlandırmaya çalışabilir veya ağzına üfleyebilirsiniz. Ancak bir tepki vermiyorsa ne yazık ki ölü doğmuş olacaktır.

Anne Kedinizin Sağlığına Dikkat Edin

Doğum sonrası anne kedinin sağlığında bir farklılık var mı yok mu kontrol edilmelidir. Doğum sonlandıktan hemen sonra yuvanın yakınlarında bol miktarda kaliteli kedi maması ve su bulundurun. Anne kedinin doğum sonrası kendi enerjisini koruyabilmesi ve aldığı besinleri yavru kedilerine aktarabilmesi çok önemlidir.

Yiyecekleri yuvaya yakın bir yere koymayı sakın unutmayın. Doğumun olduğu ilk gün anne kedi yerinden hiç kalkmayabilir, kontrollerinizi belirli aralıklarla yaparak anne kedinin yavru kedileriyle bağ kurup kurmadığından emin olun.

Doğum Sonrası Kedi Sağlığı

Doğumu Kayıt Altına Alın

Doğum saati, yavru kedilerin cinsiyeti ve ağırlığı gibi bilgileri kaydedebilirsiniz. Bu bilgiler daha sonra tıbbi işlemler için faydalı olabilir.

Doğum Sırasında Yaşanan Bazı Sorunlar

Çoğu kedi, yavru kedilerini herhangi bir insan müdahalesi olmadan kolayca doğurabilmektedir. Ancak doğum esnasında bazı komplikasyonlar da ortaya çıkabilmektedir.

Doğum Olmadan Uzayan Kasılma Süreleri

Kediniz doğum öncesi ve sonrası 30 dakikadan fazla süren güçlü kasılmalar yaşıyorsa derhal veterinerinize götürün.

Kanala Sıkışma Nedeniyle Doğumun Uzaması

Çoğu kedi herhangi bir sorun olmadan kolay bir şekilde doğum yapabilmektedir. Ancak doğum esnasında, doğum kanalında 10 dakikadan fazla kalan bir yavru kedi kuvvetle muhtemel sıkışmış olarak kabul edilir. Böyle bir durumda hemen veterinerinizi arayın ve kendisinden yapılması gereken talimatları öğrenin.

Ölü Yavru Kediler

Her doğumda 1 ila 2 yavru kedinin ölü doğmuş olması alışılmadık bir durum değildir. Anne kedinin diğer yavrularını rahat bir şekilde doğurmaya devam edebilmesi için ölü kedinin kanaldan çıkarılması gerekir.

Doğum Sonrası Kanama

Kedi doğumlarından sonra bir miktar kanama normal kabul edilse de, aşırı kanama acil bir duruma işaret etmektedir. Böyle bir anda lütfen veterinerinizle iletişime geçin. Bu durum görmezden gelinirse anne kedi ölebilir. Eğer normal kanama doğumdan sonra 1 haftadan daha fazla devam ederse veya kanama 1 gün durur ve sonra tekrar devam ederse, bu durumda da veterinerinizden yardım isteyiniz.

Kedi Doğumu Hakkında Bilgiler

Kedi Doğumu İçin Bilmeniz Gereken Birkaç İpucu ve Son Uyarılar

Anne kedinin tüm yavru kedilerini doğurması ortalama yarım gün sürmektedir. İlk yavru kedi, doğum sürecinin başlamasından sonraki bir saat içinde gelmektedir. Doğan her yavru kedi sonrası anne kedi dinlenebilmektedir. Bu esnada doğan yavrularını emzirmesine ve temizlemesine izin verilmelidir. Mümkün olduğunca doğan her yavru kediyi başka bir kutuya almayın.

Sağlıklı bir yavru kedinin doğumu 5 ila 30 dakika arasında sürmektedir. Anne kedinin tüm yavrularını doğurmadığını düşünüyorsanız, kedinizi yavrularıyla birlikte veterinere götürmek doğru olacaktır.

Her kedi doğumu aynı oranda kolayca gerçekleşmez. Kedi doğumu öncesi ve sonrası bilmeniz gereken bazı hususlar hem kedinizi hem de sizi daha rahat ettirecektir.

 • Anne kedi yavru kedisini görmezden gelirse ve hala kesenin içindeyse, zar kesesini temiz bir havlu ile dikkatlice temizlemeniz gerekebilir. Ardından temiz, kuru bir havluyla nazikçe yavru kedinin burnunu ve ağzını ovarak kedinin nefes alıp vermesini uyarmanız gerekecektir.
 • Anne kedi göbek kordonunu ısırmakta güçlük çekiyorsa, anne kedi tarafındaki kordonu siz kesin. Ardından diş ipi ile yavru kedinin vücudundan 3 cm uzakta göbek kordonunu sıkıca düğümleyin.
 • Doğan her yavru kedide bir plasenta bulunmalıdır. Doğum sonrası bu plasentaları saymak iyi bir fikirdir. Ancak doğum sonrası anne kedide kalan bir plasenta varsa bu durumda bir veteriner hekime görünmek iyi olacaktır.
 • Doğan her yavru kedi arasında yaklaşık 30 ila 60 dakika olabilmektedir. Eğer 2 saatten fazla bir gecikme varsa ve henüz doğmamış yavru kedi olduğundan eminseniz, anne kediyi bir veteriner hekime götürerek muayene edilmesini sağlamalısınız. Bununla birlikte doğum sorunsuz geçsin veya geçmesin, anne kedi ve yavru kediler, doğumdan sonraki 24 saat içerisinde bir veteriner hekim tarafından muayene edilmelidir.

Biberonla Yavru Kedi Besleme

Söz konusu yavru kedilerin doğumuna nasıl hazırlanılacağı olduğunda, anne kediye doğru zamanda doğru kaliteli kedi mamasını vermekten, doğuma yakın güvenli bir yuva yeri oluşturmaya ve acil bir durum karşısında ne gibi hazırlıkların yapılacağı önem taşımaktadır. Kedinizin hamile olduğunu fark ettiyseniz, hem ona hem de doğacak yeni yavrularına kaliteli bir mama tercih edebilir ve sağlıklı gelişimlerine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

muhammed
Oca 21, 2023 / 13:46

cok güzel bir sunum


Abdullah
Oca 31, 2023 / 16:04

Değerli bilgiler için teşekkürler. Herşey iyi güzel de yazının içinde çok defa “…….. gibi bir durum varsa hemen veterinere başvurun” şeklinde bir tavsiye var. O ‘gibi’ kısmını nasıl anlayabiliriz ki? İnsanlar bile doğum öncesinde hastaneye yatırılıyor, doktorlar tarafından sürekli takip ediliyor ve ultrason gibi imkanlarla kontrol ediliyor. Öyleyken bile bazı şeyler tespit edilemiyor. Evde bir kedinin doğum yaptığı sırada bütün bu “…..gibi bir durum varsa” durumlarını anlamak nasıl mümkün olabalir? Anladıktan sonra uygulamanın nasıl olacağını düşünemiyorum bile.


Veteriner Hekim
Şub 2, 2023 / 18:43

Merhaba hamilelik süresinde düzenli veteriner hekim kontrollerini ihmal etmezseniz. Bir sorun yaşama ihtimaliniz oldukça düşük. Kediler doğada da evde de normal doğum yapıyorlar. Aslında yazımızda belirttiğimiz semptomları sıkı bir takiple farkedebilirsiniz. İçinize sinmeyen bir durum yaşadığınızda veteriner hekiminizi arayıp danışmanız en sağlıklısı olacaktır.


Kedim için
Mar 29, 2023 / 00:04

Merhaba kedim bir haftadır kayıp henüz 7 aylıktı hamile olup olmadığından emin değilim ancak şüpheleniyordum kızgınlık döneminin üzerinden de 50 gün geçmişti doğum için gitmiş olabilir mi


Veteriner Hekim
Mar 29, 2023 / 15:59

Merhaba aslında kediler doğum sırasında kendilerini güvende hissedecekleri bir yerde olmayı tercih ederler. Ancak düşük de olsa böyle bir olasılık olabilir.