Kedi çiftleşmesi nasıl anlaşılır?

18 Mayıs 2022
803
Kedi çiftleşmesi nasıl anlaşılır?

Kedi çiftleşmesi bizler için olağan bir şeydir. Canlılar, doğar, ürer ve yuva sahibi olurlar. Ancak kedi çiftleşmesi nasıl anlaşılır, diye birine sorduğunuzda yüksek ses ve kedilerin sık sık birleşmesi gibi yanıtlar alırsınız. Gerçek bu kadar basit ve net değildir. Kedilerde aile kavramı yoktur ve tek eşlilik söz konusu değildir. Her biri farklı babaya ait olan dört yavru kedi dünyaya getirmiş anne kediye sokaklarda sık rastlarız. Çünkü kedilerin hamile kalması için birden fazla kez çiftleşmesi gerekir ve kızgınlıkları boyunca yaydığı kokular erkek kedileri çevresine çeker. Kızgınlıkları bitene dek çevresindeki kediler ile çiftleşmeye devam ederler.

Kedi çiftleşmesi

Dişi kedilerde kızgınlık dönemi en erken dört aylıkken başlayabilir. Kısırlaştırılmayan kediler eninde sonunda kızgınlığa girer ve kendilerine eş ararlar. Kızgınlık belirtileri gayet açık ve nettir. Kedinizin birden asi davrandığını, miyavlamalarının arttığını, sürtündüğünü, yuvarlandığını ve  tuhaf şekilde yürüdüğünü fark edebilirsiniz.

Kedi çiftleşmesi kedilerin cinsiyetlerine bağlı olarak farklıdır. Erkek kediler kızgınlık döneminde kum kabını kullanmamaya başlar. Bu kedi sahiplerinden büyük dertlerinden biridir. Kısırlaştırılmadıkları için dolaştıkları alanlara bölgelerini işaretlemek için idrarlarını bırakırlar. Kedi idrar kokusu oldukça kesin olduğu için, kızgınlık döneminde kedinizi bir odaya kapatmak ya da kısırlaştırma kararı almak gibi düşünceler etrafınızı sarar. Kararı çabuk vermeniz gerekir. Bir yuva istiyorsanız kedileri bir odada ağırlamalı ve onları rahat bırakmalısınız. Küçük bir alan onlar için yeterli olacaktır. Aksi takdirde erkek kedi sahipleri uzun süren miyavlamalar duyacak, sinirli davranışlar karşısında kalacak ve idrar kokusunu yok etme çabası verecektir.

Kedi çiftleşmesi konusunda dişi kedilere yöneldiğimizde hareketliliğin artması, eşyalara sürtünmeler, kuyruk kaldırma ve acı çekiyor gibi miyavlamalar görülebilir. Çiftleşme istediklerinde erkek kediler idrar kokusu ile etkileme yaparken dişi kedilerde bizim fark etmediğimiz kokular yayar etrafa. Bunu etrafa sürtünerek yaparlar.

kedi çiftleşmesi

Kedilerin çiftleşmesi nasıl anlaşılır?

Yavru kedilerin dünyaya gelmesi için dişi kedinin hamile kalması ve kısacası kedilerin çiftleşmesi gerekir. Kedilerin çiftleşmesi aynı şekilde oluşur ve çiftleşme sürecindeki hareketleri aynı olduğu için kolayca anlaşılır. Erkek kedi dişi kediye kur yapar ve yanına yaklaşmaya çalışır. Ardından dişi kediyi ensesinden ısırır ve kontrolün kendi patilerinde olduğunu belli eder. Dişi kedi uzanır ve ensesini ısırmaya devam eden erkek kedi ile çiftleşmesi gerçekleşir. Çiftleşme sona erdiğinde dişi kedi kızgın olduğu için erkek kediye saldırabilir. Bu nedenle erkek kediler dişi kedileri hemen bırakmaz ve kısa bir süre bekler. Bıraktıkları an itibari ile dişi kediler tıslar.

Dişi kediler çiftleşme sonrasında yerde yuvarlanırlar. Ardından iki kedi de kendini yalamaya başlar. Dişi kedilerde temizlik daha sık görülmektedir. Diğer kedinin kokusundan kurtulmak için temizlik işlemi uzun sürebilir. Yavru sahibi olmak istiyorsanız kedilerin birkaç kez eşleşmesini sağlamanız gerekir. İlk eşleşme işlemi sonrasında kediler hamile kalmazlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Dişi kedi çiftleştikten erkek kediye tıslar. Ardından yerde yuvarlanmaya başlar. Daha sonra kendini temizler. Kedilerin kızgınlığı çabuk geçmez. Ayrıca eşleşmenin on dakika sonrasında yeni bir eşleşme yapabilir.

Dişi kedi çiftleşmek istemezse kızgınlık döneminde değil demektir. Bu nedenle eşleşmeye zorlanması oldukça yanlıştır. Bazen kedilere zaman tanımak gerekir. Her kedi bir değildir. Kalabalık ortamlarda çiftleşmek istemeyebilirler. Birbirlerine alışmaları için zaman gerekir.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Füsun
Eki 27, 2022 / 18:26

Erkek kedilerin boylarinin dişiye gore kısa olması çiftleşmelerine engelmi


Veteriner Hekim
Eki 28, 2022 / 18:46

Hayır, genellikle olmaz.