Kedi kısırlaştırma sonrası bakım ve Davranışları – Şirin bakıcı adaylarına

1 Haziran 2021
9401
Kedi kısırlaştırma sonrası bakım ve Davranışları – Şirin bakıcı adaylarına

Öncelikle dişi ve erkek kedilerde kısırlaştırma ameliyatının, meydana gelebilecek sağlık sorunlarını engellediğini, kontrolsüz üremeyi engellediğini ve kısırlaşan kedilerin daha uzun, daha sağlıklı bir hayata sahip olduğunu belirtmeliyiz. Bu bilgilere dayanarak sizler de evcil hayvanınızı kısırlaştırmayı düşünüyor ve buna karar vermekte zorlanıyor olabilirsiniz. Ancak bir kediyi ameliyat ettirmenin zor olduğunu ekleyerek, ameliyattan sonra kedi bakımının da oldukça önemli olduğunu vurgulamalıyız.

Bunun için kedinizi nasıl etkili bir şekilde bakacağınızı bilmeli ve kritik noktaları öğrenmelisiniz. Yeni kısırlaştırılmış kedinizin bakımında yapılması ve yapılmaması gerekenleri öğrenmek ve ameliyat öncesi ve sonrası iyileşme sürecini eksiksiz bir şekilde tamamlamak için bilmeniz gereken bir takım hususlar vardır. Peki kedilerde kısırlaştırma sonrası bakım nasıl olmalıdır? Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Hep birlikte bakalım…

Kısırlaştırma Ameliyatı İçin Karar Verme Aşaması

Çoğu kedi sahibi, kedilerini kısırlaştırma konusunda oldukça kararsız kalırlar. Ve üstelik yavru bir kedi sahibi olmak istedikleri için de bu karar konusunda epey bir düşünürler. Ancak ameliyatın avantajlarını, dezavantajlarını ve detaylarını bilmek, karar verme sürecini etkilediği gibi ayriyeten bu konular hakkında bilgi sahibi olmanızı da sağlar. Eğer bu konu hakkında daha fazla bilgi öğrenmek isterseniz, ”Kedilerin erken kısırlaştırılmasının önemi ve faydaları” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Dişi kedilerin kısırlaştırılması, hamile kalmasını önlemek, üreme sistemine bağlı olarak meydana gelebilecek herhangi bir sağlık sorununu engellemek, kızgınlık dönemine girdiğinde dışarıya çıkma isteğini ortadan kaldırmak ve bir kavgaya karışarak kendisine ya da diğer kedilere zarar vermesini engellemek içindir. Tüm bu olumlu yanların yanı sıra tek olumsuz bir yanı vardır o da bir daha yavru sahibi olamayacağıdır.

Erkek kedilerin kısırlaştırılması ise, dişi kedilere göre çok daha kolay bir şekilde gerçekleşir. Erkek kedilerde kısırlaştırma operasyonunun en iyi yanı, uzun bir süre testis ve prostat gibi sağlık sorunlarının görülmemesidir. Erkek kediler kızgınlık dönemlerinde dışarı çıkmak isterler ve çıktıklarında da yine dişi kediler gibi diğer kedilerle kavga edebilir ve zarar görebilirler. Ayrıca dışarı çıkmak için camdan atlamak gibi girişimlerle kendilerine de zarar verebilmektedirler. Nitekim bu durumlara engel olmak için erkek kedileri de kısırlaştırmak gerekmektedir.

Kısırlaştırmaya karar verdiğiniz kediniz operasyona alınmadan önce bir takım testler istenecektir. Bu testler genel kan sayımı ve organlarının değerlerini görmek için istenen serum biyokimya testleridir. Anestezi riskini en aza indirmek için kedinizin akciğer ve kalp durumunu görmek için röntgen ve EKO gibi ek görüntüleme yöntemleri istenebilir. Ve son olarak en önemlisi kedinizin viral hastalıklar açısından değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu viral hastalıklardan en önemlilerinden biri bilindiği üzere Feline Corona Virus’tur (FCoV). Bu virus kedilerin birçoğunda pozitif olan fakat mutasyona uğramadığı sürece tehlikeli olmayan bir virustur. FCoV’un mutasyona uğramasına sebep olabilecek durumlardan biri strestir. Operasyon geçirmek, bazen bazı FCoV pozitif kediler için yeterince stresli bir durum olabilmekte ve kedinizin FIP hastalığına yakalanmasına sebep olabilmekte. Bunun önüne geçebilmek için kedinizin pozitif olup olmadığını öğrenebilir ve onu strese karşı maksimum şekilde koruyabilirsiniz.

Ameliyattan Önceki 24 Saat

Kedilerin kısırlaştırılmadan önce, akşam saatlerinden sonra herhangi bir şey yiyip içmemeleri gerekiyor. Eğer kedinizin ne kadar süre mamasız kalması gerektiğini ve bu saati nasıl ayarlayacağınızı bilmiyorsanız, ameliyat saatinize bakmanız yeterli olacaktır. Ameliyat olacağı saatten 12 saat önce mama ve suyunu önünden kaldırmanız gerekmektedir. Ayrıca erken saatlerde ameliyat gerçekleşirse daha rahatlatıcı olacaktır. Çünkü bu sayede acıkma gibi stres gerektiren durumları ortadan kaldıracaksınız.

Kedinizin Ameliyatından Sonra Karşılaşabileceği Olası Sorunlar

Yatağında yatan kedi

İlk olarak kedinizin ameliyatından sonra iyileşme dönemi adına onu evde tutmanız gerekmektedir. Üstelik kedinizin dışarı çıkmaması dışında zıplamaktan ve koşmaktan kaçınması gerektiğinin de altını çizelim. Eğer kediniz ameliyat sonrası iyileşme sürecinde koşar ya da zıplarsa pek çok soruna neden olabilir. Bunlardan bazılarını sizin için sıralayalım;

 • Bir yere veya bir şeye çarpabilir ve düşebilir.
 • Cilt dikişlerinin iyileşmesini geciktirebilir ve cilt dikişlerini gevşetebilir.
 • Ani ve aşırı hareketlerle dikiş hattında kanama olabilir. Bandaj altında biriken kan içerisinde bakteriler üreyerek dikişler gevşeyebilir hatta dikiş hattının enfekte olmasıyla beraber bütün dikişler sökülebilir. Dikişleri sökülmesi ve yara hattının enfekte olması, kedinizin acılı bir sürece girmesine sebep olacaktır.
 • Bandajlar çıkabilir veya bandajlar daha fazla hasara ve ağrıya neden olabilecek şekilde kayabilir.

Ameliyattan Sonra Kedi Koymak İçin En İyi Yerler

Kedinizin ameliyat işleminden sonra eve dönüşü için bir takım hazırlıklar yapmanız gerekmektedir. Bunun için kedinizin fiziksel aktivitesini kontrol edebileceği ve ameliyat sonrasında daha rahat olabileceği bir iyileşme alanı yaratmalısınız. Peki ameliyattan sonra kedi koymak için en iyi yerler nerelerdir? Kedinize hangi alanı yaratmalısınız? Bir bakalım…

Büyük Bir Taşıyıcı (Plastik Köpek Sandığı)

Kedilerin operasyondan sonra daha kolay bir şekilde iyileşmesi adına büyük ve plastik köpek sandığını kullanabilirsiniz. Bu taşıyıcılar genel olarak bir kedinin uzanabileceği ve rahatça dinlenebileceği yeterli alana sahiptir. Üstelik taşıyıcının içerisine kum kabı, mama ve su kapları gibi kedinizin temel ihtiyaçlarının da girmesi oldukça önemlidir.

Köpek Kafesi

Ayrıca yavru köpeklerin tuvalet eğitimi için kullanılan tel çitli paneller ya da yine köpekler için üretilmiş tel kafesler kullanışlı olabilmektedir. Bu kafeslerin içine kedinizin ihtiyacı olabilecek bütün eşyaları koyabilir ve hareketini kısıtlayabilirsiniz.

Küçük Banyo ya da Çamaşır Odası

Büyük bir taşıyıcı konusunda hemfikir değilsek, kediniz için küçük bir banyo ya da çamaşır odası ayarlayabilirsiniz. Ancak kedinizin atlayabileceği ya da zıplayabileceği yerlere, örneğin pencere pervazı veya tezgahlara, dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü bu atlama ya da zıplama eylemi, yukarıda bahsettiğimiz riskleri oluşturabilir. Öte yandan ilaçlar, deterjanlar ya da diğer tehlikeli maddelere erişimini engellemeniz gerektiği için bu eşyaları ortadan kaldırmalısınız.

Yatak Odası

Banyo ya da çamaşır odası gibi küçük bir yatak odası da, bazı zamanlar için kullanışlı olabilir. Ancak yine yukarıda bahsettiğimiz gibi kedinizin atlama ve zıplama potansiyelini göze alarak, odanın içerisinde herhangi bir mobilya olmamasına özen göstermeniz gerekiyor. Ayrıca isterseniz hem kediniz hem de sizin için daha rahat olması adına, mobilyaların yanına kedinizin inip çıkabilmesi için merdiven ya da rampa yaptırabilirsiniz.

Hastane Odası

Eğer ameliyat sonrasında kedinize evde bakamayacağınızı ve kedinizin egzersiz kısıtlamalarına evin engel olabileceğini düşünüyorsanız, veterinerinize bir oda ayarlayıp ayarlayamayacağını sorabilirsiniz. Bazı durumlar için bu önlem daha iyi bir tercih olabilir. Ancak hastane odasında ya da ortamında iyileşmeye çalışan kedinizin ne kadar stresli olacağını da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Sürekli olarak ziyarete gelebilecekseniz bunu uygulamanız daha mantıklıdır.

Kedi Kısırlaştırma Ameliyatı Sonrası Alınacak Önlemler

Yakalık takan kedi

Kedi kısırlaştırma ameliyatı sonrası, kedinizin eski düzenine yani eski alışkanlıklarına geri dönmesi için en az 24 saat geçmesi gerekmektedir. Bu 24 saatlik zaman diliminde ise, sakin kalmanız oldukça önemlidir. Aynı zamanda kedinizin iyileşmesi için sıcak, sessiz ve karanlık bir alan yaratmanız ve varsa diğer evcil hayvanlardan ya da çocuklarınızdan uzak tutmanız gerekmektedir.

Öte yandan kedinizin bu iyileşme döneminde yakınlarına mutlaka bir tuvalet ve rahatlıkla erişebileceği mama ve su kabını yerleştirmelisiniz. Kısırlaştırma ameliyatından sonra yaklaşık 1 hafta boyunca kedinizi tuvalete girişinde ve çıkışında takip etmelisiniz. Dikişlerine kum yapışıp yapışmadığını ya da dikişlerinin idrarla, dışkıyla temas edip etmediğini kontrol etmeniz gerekecek. Eğer kedinizle bu şekilde ilgilenemeyeceğinizi düşünüyorsanız bentonit kedi kumu yerine silika kum kullanmanız daha faydalı olacaktır. Böylece küçük bentonit tanelerine yapışmış dışkı ya da idrar kalıntısı gibi maddeler, kedinizin dikişleri ile temas etmemiş olacak. Eğer evde başka bir kedi varsa, idrar takibi açısından tuvaletlerini mutlaka birbirlerinden ayırmanız gerekmektedir. Ayrıca ameliyat sonrasında ilk 24 saatte idrarda kan görülebilir. Ancak 24 saat sonrasında hala idrarda kan görülüyorsa, vakit kaybetmeden bir an önce veteriner hekiminizle iletişime geçmelisiniz.

Kedilerin kısırlaştırma ameliyatı sonrasında çok fazla hareket etmesine veya çok uzun süre hareketsiz kalmamasına dikkat etmelisiniz. Kediniz tamamen iyileşinceye kadar merdivenden çıkmasına, zıplamasına, koşmasına ve atlamasına asla izin vermemelisiniz. Hareketlerini kısıtlarken kedinizi strese sokmamak için aynı zamanda kaslarının da gücünü kaybetmemesi için günde birkaç kez gözünüzün önünde gezinmesine ve çevreyi keşfetmesine izin vermelisiniz. Ayriyeten kedinizde dikiş varsa, dikişlerini takip etmeniz büyük ölçüde önemlidir. Bunun için kedinizdeki yara iyileşinceye kadar koruyucu yakalık, elizabeth yakalar veya koni gibi yakaları kullanmanızı tavsiye ederiz. Özellikle elizabeth yakalığı, kedinizin dikiş bölgesini yalamasını ve ısırmasını engellemek için iyi bir tercihtir. Bir başka seçenek ise operasyon sonrası giysileridir. Bu giysileri internetten satın alabilir veya veteriner hekiminizden isteyebilirsiniz. Kedinizin davranışlarına bağlı olarak yakalığı veya operasyon sonrası giysisini tercih edebilirsiniz. Her ikisiyle de kedinizi gözlemleyerek neyin doğru olduğuna karar verebilirsiniz.

Veterinerin önerileri ile kedinize pansuman yapmanız, dikişlerin hızlı ve sorunsuz bir şekilde iyileşmesini sağlar. Ayrıca kedi kısırlaştırma ameliyatı sonrasında alınacak önlemlerden biri de veterinerinizin uygun gördüğü zamanlarda kontrole gitmektir. Bu kontrol sayesinde kedinizde herhangi bir sorun olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Aynı zamanda kedinizin ameliyat yerinde görülebilecek hafif kızarıklık ve şişlik iyileşme sürecinin bir parçasıdır ve ameliyattan sonraki ilk birkaç gün normal olabilir. İlk 2-3 günden sonra şişlik ve kızarıklık azalmalı ve daha iyi olmalıdır kızarıklık veya iltihaplanma gibi rahatsızlıklara rastlarsanız, veteriner hekiminizi önceden bilgilendirerek erken müdahale yapmasını sağlayabilirsiniz.

Kısırlaştırma Sonrası Kedi Bakımı

İlk olarak kediniz için sessiz ve rahat bir alan yaratmanızdan yukarıda bahsettik. Ancak şimdi daha detaylı kedilerde kısırlaştırma sonrası bakıma değineceğiz. Kediniz anesteziden dolayı ilk 18 – 24 saat boyunca mide bulantısı ve huzursuzluk hissedebilir. Aynı zamanda evdeki diğer kedi veya insanlardan uzak kalması için ona rahat rahat dinlenebileceği sessiz ve izole bir alan yaratmak oldukça önemlidir. Ancak kedinize yarattığınız bu alanın, sizin görme açınızda olması gerekiyor. Her ihtimale karşı kedinizi gözlemlemelisiniz. Ayrıca etrafında ona zarar verebilecek engeller varsa, o tehlikeli noktaları uzaklaştırmalısınız.

Ardından kedinizin uyuması için rahat bir yer ayarlamalısınız. Eğer kedinizin normal bir yatağı yoksa, bir kutuya yumuşak yastık ya da battaniye koyabilirsiniz. Daha sonra kedinizin yatağını ahşap zeminli bir alana koymalısınız. Serin ve sağlam zeminlerde uzanıp karınlarını serinletmeye bayılan kediler, bu sayede ameliyat bölgelerini de yatıştırmış olacaklar. Ancak belirtmeliyiz ki yatağı alçakta tutmaya özen göstermeli ve zıplamalarını engellemelisiniz. Öte yandan ışığı iyi bir şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Çünkü anestezi geçirmiş kediler, genel olarak ışığa duyarlıdır. Bu nedenle kedinizin dinlenme alanındaki ışıkları ya kapatın ya da çok kısık bir şekilde yanmasına izin verin. Fakat bu bahsettiğimiz durumlar her kedi için geçerli olmayabilir, bu sebeple kedinizin nasıl rahat edeceğini gözlemleyerek ışığın açık veya kapalı olmasına karar verebilirsiniz.

Kedinizi evde tutmaya çalışın ve en az 2 haftaya kadar dışarı çıkmasına izin vermeyin. Kedinizin cerrahi kesik bölgesinin neye benzediğine dair bir fikir edinmek ve ilerleyişini görmek için düzenli olarak bu bölgeyi incelemeniz gerektiğini de unutmayın. Hatta veterinerden eve gelmeden önce kedinizin kesiğini size göstermesini isteyebilirsiniz. Üstelik size yardımcı olması adına o bölgenin fotoğrafını da çekebilirsiniz.

Bu saydıklarımızın dışında kedinizin dinlenmesine izin vermeli ve onunla oyun oynamaya çalışmamalısınız. Ayriyeten gerekmediği sürece kedinizi hareket ettirmemelisiniz. Erkek kedilerin kuyruğunun altına, dişi kedilerin ise karın bölgesine baskı yapmaktan kaçının. Eğer kedinizi kaldırmanız gerekiyorsa, bunu dikiş yerlerine gelmeden nazik bir şekilde yapmalısınız. Aynı zamanda kedinizi ameliyattan sonra 10 – 14 gün boyunca yıkamaktan kaçının. Çünkü bu durum bölgede tahrişe ya da enfeksiyona neden olabilir. Yalnız cerrahi kesiğin etrafını izotonik serumla nemlendirilmiş bir bezle temizleyebilmeniz mümkün.

Öte yandan veteriner hekiminizin size söylediği şekilde kedinize ilaçlarını vermeyi unutmayın. Kediniz acı çektiğini çok belli etmeyebilir bu yüzden ona ilacını vermemezlik yapmayın. Veteriner hekiminiz size ne şekilde vermeniz gerektiğini zaten anlatmış olacak. Ayrıca veterinerinizin dışında kedinize kafanıza göre herhangi bir ilaç vermeyin. Antibiyotik ya da dezenfekte edici kremler de dahil olmak üzere veterinerin onayı olmadan sakın kedinizin üzerinde bu tip şeyleri kullanmayın.

Kedilerde Kısırlaştırma Sonrası Davranışlar

Uyuşuk kedi

Kediniz ameliyattan eve döndüğü zaman gece yemek yedikten sonra kusarsa, mamayı kaldırın ve ertesi sabah tekrardan az miktarda yemek vermeyi deneyin. Eğer kediniz tekrardan kusar ya da ishal olursa, derhal veterinerinizi arayın. Ayrıca ameliyattan sonra 7 – 10 gün boyunca her sabah ve her akşam kedinizin kesik bölgesini inceleyin. İlk gün kesik bölgesini fotoğrafladıysanız her zaman karşılaştırın ve aşağıda belirttiğimiz sorunlardan birini gözlemlerseniz hemen veterinere gidin.

 • Kırmızılık: Kedinizin cerrahi kesik bölgesi ilk başlarda pembe ve kenarları açık kırmızı olabilir. Ancak zamanla bu kızarıklık geçmelidir. Eğer yoğunlaşır ve kesik bölgesi daha da koyu kırmızıya dönerse, bu gelişmekte olan bir enfeksiyonun işaretidir.
 • Morarma: Kesik bölgesi iyileştikçe kırmızıdan mora giden hafif morluklar normal olarak bilinir. Ancak morluk etrafa yayılır, kötüleşir, şiddetlenir ve yeni morluklar meydana gelirse hemen veterinere gitmelisiniz.
 • Şişlik: Kesik yerinin çevresinde bir miktar şişlik, ilk etapta normaldir. Ancak şişlik devam eder ve kötüleşirse, veterinere gitmelisiniz.
 • İrin – Akıntı: Kedinizde çok az miktarda da olsa açık kırmızı akıntılar görebilirsiniz. Bu normaldir ancak akıntı bir günden fazla sürerse, miktarı artarsa, kanlı veya yeşil, sarı, beyaz ve kötü kokarsa hemen veterinere gitmelisiniz.
 • Yara kenarlarının ayrılması: Erkek kedilerdeki kesikler açık ve küçük olmalı ve hızlı kapanmalıdır. Karın ameliyatı olmuş kedilerin yaraları ise bazen görünebilir bazen de görünür olmayabilir. Eğer kedinizin dikişleri görünüyorsa bu dikişlerin sağlam kalması, dikişleri yoksa yara kenarlarının kapalı kalması gerekmektedir. Yaralar ayrılmaya başlarsa ya da yaradan dışarıya çıkan farklı bir şey fark ederseniz, derhal veterinere gitmelisiniz.

Yukarıda bahsettiklerimizin dışında kedinizin diş etlerini kontrol etmelisiniz. Soluk pembe ve kırmızı renkte olan diş etleri normaldir. Ancak diş etleri soluksa veya bastırdığınızda normal rengine dönmüyorsa veterinerinizi arayın. Aynı zamanda bazı durumlarda kedinizdeki ağrı belirtilerini anlamayabilirsiniz. Bu yüzden aşağıda belirttiğimiz belirtileri kedinizde görürseniz, veterinere gitmeniz gerektiğinizin altını çizelim.

 • Kalıcı saklanma ya da kaçma girişimleri
 • Depresyon ve uyuşukluk
 • İştahsızlık
 • Kambur duruş
 • Gergin karın kasları
 • Hırıltı ve tıslama
 • Kaygı ve ürkeklik

Öte yandan kedinizin davranışlarını inceleyerek iyileştiğinden ve normale döndüğünden emin olun. Normal olmayan ne varsa, ameliyattan sonraki 24 saat içerisinde kaybolması beklenir. Eğer kedinizde aşağıda belirttiğimiz gibi anormal şeyler fark ederseniz, hemen veterineri aramalısınız.

 • Operasyondan sonra 24 saatten fazla uyuşukluk
 • İshal
 • İlk geceden sonra kusma
 • Ateş veya titreme
 • Ameliyattan sonra 24 – 48 saatten fazla iştah azalması
 • Yetişkin kedilerin 24 saat, yavru kedilerin 12 saat sonra hiçbir şey yememeleri
 • Zor ve ağrılı idrara çıkma
 • Operasyondan sonra 24 – 48 saatten fazla tuvaletini yapamama

Çoğu durumda veterineri arayıp iletişim halinde olarak birçok hastalığı önleyebilir ve tedbirleri alabilirsiniz. Ancak aşağıda saydığımız belirtiler kedinizde varsa, veterineri aramak yerine derhal acile gitmeniz gerekmektedir.

 • Bilinç kaybı
 • Tepkisizlik
 • Nefes almada zorluk
 • Aşırı ağrı
 • Değişen zihinsel durum
 • Şişkin karın
 • Kanama

Kısırlaştırılmış Bir Kediyi Nasıl Beslersiniz?

Mama yiyen yavru kedi

Kısırlaştırma sonrasında kediler genellikle bir önceki haline göre daha çok kilo alma eğiliminde olurlar. Bu yüzden düzenli olarak veteriner hekimi ziyaretleri gerçekleştirilmeli ve düzgün beslenme programları ile kedilerin kilo alması engellenmelidir. Aynı zamanda kedilerin kilo almaması için özelleştirilmiş mamalar tüketebileceğini de belirtelim. Öte yandan kısırlaştırma ameliyatından sonra eve geldiğinizde anestezinin etkisi geçince, kedinize az miktarda su ve mama verebilirsiniz. Ancak kısırlaştırma ameliyatından sonra kedinizin beslenme düzenini değiştirmemelisiniz. Kedinizin tam iyileşmesi adına 7 – 10 gün içerisinde aynı beslenme düzenine devam etmeniz gerektiğini unutmayın!

Eve geldiğiniz zaman kedinize sığ bir tabakta bir miktar su verebileceğinizi söyledik. Zaten doğru beslenme şeklini veteriner hekiminiz size anlatacaktır. Fakat yine de doğru beslenme şekillerinden kısaca bahsedebiliriz. Kediniz uyanık ve duyarlı görünüyorsa, eve döndükten 2 – 4 saat sonra normal porsiyonundan yaklaşık dörtte birini yiyebilir. Ancak kedinizi çok fazla yemeye ve içmeye zorlamayın! Kedinizin yemek yediğini farz edelim, 3 – 6 saat içerisinde ona küçük bir öğün daha verebilirsiniz. Kediniz mamanın tamamını bitirene kadar bu işlemi tekrarlayabilir ve ardından normal beslenme düzenine devam edebilirsiniz. Kedinizin kısırlaştırılmasının üzerinden 20-30 gün kadar vakit geçtikten sonra artık onu, kısır kediler için özelleştirilmiş kısırlaştırılmış kedi mamalari ve kısırlaştırılmış yaş maması ile beslemeye başlamalısınız. Yeni bir mamaya geçiş aşamasında; ilk 1-2 gün boyunca bir porsiyon mamanın %25’i yeni mamadan, %75’eski mamadan olacak şekilde, sonraki 2 gün yarısı eski mama yarısı yeni mama olacak şekilde, bir sonraki iki gün boyunca %25’i eski mama %75’i yeni mama olacak şekilde, devamında ise sadece yeni mamasından vererek geçişi tamamlayabilirsiniz.

Kediniz 16 haftalıktan daha küçükse, eve geldiğiniz zaman normal miktarın yarısı kadar küçük bir öğünle onu beslemelisiniz. Eğer yavru kediniz tüm cabalarınıza rağmen yemek yemiyorsa, en yakın zamanda veteriner hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Son olarak kedinize özel yiyecekler, ikramlar ya da abur cubur ve süt vermemelisiniz. Bu ürünler midesini rahatsız edebileceği gibi -özellikle sütün- sindirimi de kolay olmaz.

Kedi Kısırlaştırma Sonrası Kaç Günde İyileşir?

Çoğu kedi ya da köpeğiniz kaç yaşında olursa olsun, kesiklerinin iyileşmesi tam 14 gün sürer. Bu 14 gün boyunca evcil hayvanınızın koşma, zıplama, oynama ve tasmasız yürüme gibi eylemlerden kaçınması gerekiyor. Ayrıca bu zaman diliminde onu yıkamayın ve kullanmanız gerekiyorsa yakalıkları takmış olun. Dikiş bölgesini günde en az iki kez kontrol etmeyi de unutmayın!

Kısırlaştırma Sonrası Dikişler

Kedinizin cilt dikişleri görünür olmayabilir. Ancak görünse de görünmese de kedinizin dikişleri, ameliyattan 10 – 14 gün sonra veteriner hekimi tarafından alınması gerekiyor. Eğer kedinizde hiçbir dikiş yoksa, o zaman da veterinerinizin önerdiği takip randevularına mutlaka gitmelisiniz. Aynı zamanda kedinizde dikiş varsa, dikişlerini düzenli olarak takip etmeniz oldukça önemlidir. Ayrıca kedinizin dikiş bölgesini yalamaması ve ısırmaması için bir yakalık tercih edebileceğinizi de yukarıda söyledik.

Kedilerin Kısırlaştırma Sonrası Psikolojileri Bozulur mu?

Teoriye baktığınız zaman kısırlaştırma ameliyatı, kedilerin karakterini doğrudan etkilemez. Ancak bazı kedilerin hal ve hareketlerinde değişiklikler meydana gelebilir. Bunun sebeplerinden biri kedi sahibinin ameliyat olan kedilere daha fazla ilgi göstermesidir. Çünkü kedi sahiplerindeki değişimi, kediler fark edebilir ve bu değişim onlara da yansıyabilir.

Dişi kedilerin genellikle kızgınlık dönemlerinde ilgi ve şefkat beklediği bilinir. Kısırlaştırma işleminden sonra ise dişi kediler yine aynı dönemlerde şefkat ve ilgi bekleyebilirler. Bu da direkt olarak kedilerin karakterlerinin ve davranışlarının doğrudan değişmediğini gösterir.

 

Sıkca Sorulan Sorular

Herhangi bir komplikasyonun gelişmemesi durumunda, yara iyileşmesi 8-10 günde tamamlanır.

Operasyondan sonraki 24 saat HİÇ mama yememesi normal karşılanabilir. Siz yine de 4-6 saat aralıklarla mamayı önüne koyun sonra geri alın. Mama olarak ilk gün özellikle sevdiği yaş mamaları tercih edebilirsiniz.

Kısırlaştırma, üç ay kadar genç bir yaşta bile başarıyla yapılabilir.

1. Mamanızın aynı marka steril (kısırlaştırılmış kedi maması ) mamasına geçmesi tavsiye edilir.

2. Dikiş alımı ve kontrol gününe kadar kedinizin bölgeyi yalamaması için yakalık takmaya devam edin.

3. Aynı gün kedinizi teslim alabilirsiniz.

Anestezi altında yapılan işlemler, insanlarda da olduğu gibi kedilerde de elbette belirli riskler taşır. Ancak operasyon öncesinde kontroller yaptırmalı ve sonrasında bu kontroller sayesinde kedinizin herhangi bir sağlık sorunu yaşamaması için gerekli önlemleri almalısınız. Öte yandan yapılan araştırmalara göre, kısırlaştırma ameliyatında herhangi bir sorun meydana gelme olasılığı on binde üç olarak belirlenmiştir.

Kedi kısırlaştırma yaşı, kedilerin ergenliğe girmelerinden itibaren başlar. Kedi sahibinin onayını aldıktan sonra ve veteriner hekimin kontrolleri sonucunda herhangi bir sorun teşkil etmediği sürece bu işlem yapılır. Kedilerin ergenliğe girme yaşının ise 6 – 24 ay arasında değişkenlik gösterdiğini söyleyerek, kedilerin hareketleri gözlemlenerek kızgınlık belirtilerinin başladığı zaman karar vermenin en doğru bir tercih olduğunu belirtelim.

Kısırlaştırma operasyonundan sonra kedinizini aynı gün içerisinde evinize götürebilirsiniz. Bazı durumlarda veterineriniz her ihtimale karşı yine de klinikte bir gün gözlem altında kalmasını isteyebilir. Öte yandan kedinizin kısırlaştırıldıktan tam 14 gün tamamen iyileşmesi beklenir.

Ameliyattan sonra kesiği yalamak enfeksiyona neden olabileceği gibi hassas yarayı da yırtabilir. Bu nedenle kedinizin yalamasını engellemek için bir yakalık takmalı ve yaklaşık 7 – 10 gün boyunca bunu kullanmalısınız.

Genelde kediler kısırlaştırma işleminde veterinerleri suçladıkları için sahiplerine karşı kötü duygular beslemezler. Ancak bunu çok iyi bir şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Kısırlaştırma işleminden önce kediniz ile iyi bir ilişkiniz olmasına özen gösterin. Ayrıca bu işlemin sizinle alakası olmadığını ve veterinerinizin uygulamış olduğu bir işlem olarak bilmesini sağlayın. Öncesinde sinirli, agresif ya da bir sorunu olan kediyi sakın veterinere götürüpte kısırlaştırma işlemini denemeyin.

Kısırlaştırıldıktan sonra kedinizin uygun davranış sergilemesi yaklaşık 1 ayı bulabilir. Üstelik 1 – 2 yaşından sonra kısırlaştırılan kedilerin saldırgan davranışlarına hala devam edebileceğini de hatırlatalım.

Ameliyattan sonraki ilk hafta kedinizin merdiven çıkmasına, atlamasına, koşmasına, zıplamasına ve oyun oynamasına izin vermemeniz gerekmektedir. Yeni kısırlaştırılmış kediler çok fazla hareket ederse, cerrahi kesik bölgelerinin iyileşmesi daha çok zaman alır.

Erkek veya dişi kediler fark etmeksizin kısırlaştırmadan kurtulmaları maksimum 2 hafta sürer.

Kısırlaştırılmış kediler, kanepede daha fazla zaman geçirirler ve daha tembel bir hayat yaşarlar. Bu da metabolizmaları ve gıda alımları üzerinde bir etki yaratır. Kısırlaştırılmış kedilerin önceki günlerine göre %30’a kadar daha az kaloriye ihtiyaçları vardır. Ancak kısırlaştırılmış kedilerin enerjileri azalırken, iştahları ise tam tersine artar. Hatta kısırlaştırma, kilo alma ve obezite gibi hastalıklar için önemli bir risk oluşturur.

Kedinizi kısırlaştırmanın bir başka olumlu yanı da daha sakin bir kedinizin olmasıdır. Çiftleşme dürtüsü olmadığı için kediniz daha sessiz olacak ve sürekli bir eş arama ihtiyacı duymayacak. Kısırlaştırılmış kediler, bölgelerini işaretleme ve evin ya da bahçenin herhangi bir yerine idrar yapma gibi şeyleri de artık yapmazlar. Daha nazik ve daha sevecen olma eğiliminde oldukları için onlarla geçinmek çok daha kolaydır. Kısırlaştırılmış erkekler ise, daha az dolaşma eğiliminde olduğu için diğer kedilerle ya da evcil hayvanlarla kavga etmez.

Kısırlaştırma ameliyatından sonra kedinizini hemen yıkamamalısınız. Yaklaşık 10 – 14 gün boyunca beklemelisiniz. Eğer kedinizi daha erken bir zaman diliminde yıkarsanız, cerrahi bölgede tahrişe ya da enfeksiyona sebep olabilirsiniz. Ancak kesiğin etrafını hafif nemli bir bezle temizleyebilmeniz mümkün.

Kısırlaştırma işleminden sonra kedilerin direkt olarak karakterlerinin ya da huylarının değiştiği gözlemlenmemiştir. Ancak dışarıya çıkma eğilimleri daha az olacağı gibi daha da sessiz olurlar. Bir bölge işaretleme ya da dışarıya idrar yapma gibi durumlardan kaçınırlar ve kavgalara karışmazlar. Bu ve bunun gibi benzeri şeyler görülebilir fakat kısırlaştırma kedilerin kişiliklerini değiştirmez.

Çok nadir de olsa kedi kısırlaştırıldıktan sonra hala kızgınlığa girebilir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için ”Kısırlaştırılmış kedilerde kızgınlık | Sebepleri ve tedavisi” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kediler genel olarak ameliyattan önce en az 12 saat, ameliyattan sonra ise 12 – 24 saat boyunca mama yemezler. Bu durum gayet normaldir. Ancak bazı kedilerin belli başlı sebeplerden dolayı iştahları kapanabilir. Bu durumda veterinerinizi arayabilir ve öneri ve tavsiyelerini dinleyebilirsiniz. Ameliyattan sonraki gün kedinizine düzenli olarak su ve mama verdiğinizde, anestezilerin etkisi henüz geçmediği için kedinizin midesi bulanabilir ve yine yemek yemek istemeyebilir. Fakat kediniz ameliyattan 48 saat sonra hala normal bir şekilde yemek yemiyor ve içmiyorsa, hemen veterinerinizi aramalısınız.

En iyi kısır kedi maması listesine göz atın onlar bizim canımız kaliteli mamayı hak ediyorlar.

Kısırlaştırma işlemi sonrası erkek kediler genellikle ertesi gün normal yaşamına dönmektedirler. Kediniz 24 saat sonra ilk mamasını yiyeceği zaman yaş kedi maması vermeniz tavsiye edilmektedir

Erkek kedilerin cinsel olgunluğa erişmeleri ortalama 6 aylık olduklarında gerçekleşir. Ancak bakım beslenme, ırk ve çevre şartlarına göre bu süre artabilir veya azalabilir. Kızgınlık belirtileri erkek kedimizin cinsel olgunluğa gelmesi ile başlar.

Kısırlaştırılmış erkek kediler artık çiftleşme isteği duymayacakları için cinsel yolla ve yakın temasla bulaşan birçok hastalığa yakalanmayacakları gibi çiftleşme seremonisinin bir parçası olan kavgalar ve sonuçlarına karşı da korunmuş olacaklardır.

Operasyon sonrası en sık rastlanan komplikasyon, kedimizin iştahının artması ve buna bağlı kilo alma eğiliminde olmasıdır. Kısır kediler için üretilmiş özel mamaların kontrollü miktarda verilmesi ile bu sorunun üstesinden kolayca gelinebilir. Bir diğer komplikasyon ise operasyon sonrası kedinin depresyona girdiğidir.

batikon sürüp bandajlayin yada tulum giydirin yalamamasi için ve bir an önce veterinerinize getirmenizde fayda var. enfeksiyon kapma ihtimali de çok yüksek. dışkılarının o bölgeye değmemesine dikkat edin.

 • Ameliyt bölgesinde renksiz akıntı.
 • Ameliyat bölgesinde kızarıklık ve şişlik.
 • Daha az yeme, kusma, uyuşukluk, halsizlik, saklanma ve normal davranıştaki diğer değişiklikler.
 • İyileşmeyen yaralar.
 • Su içmemesi veya daha fazla su içmesi.

Cilt normal veya hafif kırmızımsı pembe renkte olmalıdır.

Erkek kedilerin kısırlaştırma operasyonu dişi kedilere göre kolaydır ve operasyon kısa sürer (takriben 1 saat).

Ameliyattan sonraki ilk 24 saat içinde az miktarda kan görülebilir . Ancak ertesi gün hala kan olduğunu fark ederseniz, veteriner getirmeniz gerekir. Ameliyat sırasında verilen anestezikler, ameliyattan sonra 24 ila 48 saat sürebilen ishal veya kabızlığa neden olabilir.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Miray
Kas 23, 2021 / 13:49

Degerli bilgiler icin tesekkurler:)


irfan Akmehmet
Kas 25, 2021 / 23:21

Rica ederiz

Miray hanım iyi okumalar 🙂


Kübra
Mar 23, 2022 / 15:47

Bilgileriniz için çok teşekkür ederim 😊 Biz dişi kedimizi kısırlaştırdık daha 1 haftasını bugün doldurdu dikişi alındı.Ameliyatlı bölgesine bakarken meme uçlarının şiştiğini fark ettik bu normal mi acaba


Veteriner Hekim
Mar 27, 2022 / 14:16

Memelerin şişmesi kısırlaştırma operasyonu sonrasında beklenen bir durum değildir. Eğer hala şiş ise veteriner hekiminize göstermenizi tavsiye ederim. Geçmiş olsun.


Fatih
Tem 11, 2022 / 10:44

Merhaba dişi kedim sokak kedisi, eve girip çıkıyor. Tuvalet ihtiyacını dışarıda yapardı.
Kısırlaştırma operasyonu yaptırdım 5 gün oldu. Yemek yiyor, suyunu içiyor, fakat tuvaletini bir türlü yapmıyor. Kedi kumu koydum nafile. Tedirginim bu kadar uzun bir süre tuvaletini yapmaması normal mi?


Veteriner Hekim
Tem 11, 2022 / 19:32

Operasyondan sonra kabızlık yaygındır. Kedinizin idrarını yaptığını tahmin ediyorum. 5 gündür idrar yapmıyor olsa çok daha kötü olurdu. Dışkısını bir süre yapmaması normal olsa da bu süre 5 gün ise ve yemek yemesine rağmen yapmıyorsa veteriner hekiminizle konuşmalısınız. Eğer kedinizin idrarını da yapmadığını düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden bir an önce veteriner hekiminize gitmelisiniz.


Hilal Esen
Eki 2, 2022 / 12:56

Merhaba erkek kedimi iki gün önce kisirlastirdim. Zaten hassas bir midesi var normalde de. Ama kisirlastirdigimizdsn beri kusuyor devamli . Birazcık birşey yedirdim parmağımla onları da kustu hemen . Kakasını yapıyor ama daha hiç çişini yapmadı . Tuvalete gidiyor devamlı yapamiyor böyle görünce içim yanıyor veterinere gidicez zaten yarın ama niye böyle yapıyor olabilir. Koltuğun altına giriyor devamlı


Veteriner Hekim
Eki 5, 2022 / 10:03

Erkek kedilerde üretral obstruksiyon çok sık görülür. Bu hastalığa sahip kediler üretralarındaki bir tıkanıklığa bağlı olarak idrarını yapamazlar. Kısırlaştırılmış kedilerde daha sık görülse de ameliyattan 2 gün sonra başlaması bir tesadüf olabilir. Mutlaka bir an önce veteriner hekiminize götürmelisniz.


Eki 23, 2022 / 02:05

Meraba hocam ben çok endişeliyim benim kedi kısırlaştırma 3 gün oldu ve sürekli kusuyor yemek yemiyor sürekli uyumak istiyor ve ben çok üzülüyorum vicdan azabı duyuyorum keşke kisirlastirmasaydim diyorum lütfen benim endişemi götürecek birseyler soylermisiniz


Veteriner Hekim
Eki 23, 2022 / 18:39

Kısırlaştırmak kediniz için kesinlikle yapılması gereken bir şey. Vicdan azabı duymanıza hiç gerek yok onun için iyilik yaptınız. Ancak üç gündür kusuyor olması normal değil. Veteriner hekiminize gidip kan tahlilleri yaptırmanız gerekiyor. Bazen kediler anestezik maddelere bazı reaksiyonlar gösterebiliyorlar. Özellikle böbreklerini kontrol ettirmeniz onun için çok önemlidir. Geçmiş olsun


Tuğçe
Kas 3, 2022 / 11:22

Merhaba kedimi kısırlaştırdım ve bugun 2. Günü yakalık ve elbiseyi asla üzerinde tutmuyor yarasını ara sıra yalıyor ama ısırmyor bir problem olur mu hızlı iyileşmesi için krem veya pansuman yapmalı mıyım dikişlerine


Veteriner Hekim
Kas 6, 2022 / 21:39

Yakalığını takmazsanız yara iyileşmez. Sadece yalaması bile yarayı enfekte ederek dikişlerin açılmasına neden olur. Yakasını mutlaka hemen takın ve yaladığı için yara hattına batikon sürebilirsiniz. Eğer dikiş hattında bir anormallik görüyorsanız veteriner hekiminizle iletişime geçmenizi öneririm.


Rafet
Kas 26, 2022 / 18:25

Merhabalar dışı 8 aylık kedimizi kisirlastirdik 4 gün oldu çok az yiyor mama haşlanmış tavuk ciğeri haşlanmış tavuk göğsü ufak porsiyonlar olarak koydum önüne normalde 1 tavuk ciğerini bitirir tekrar isterdi şimdi yarım ciğeri bitirmiyor hep otururuyor veya uyuyor normalde çok hareketli oyuncu bir kedi idi dün veterinere götürdüm dün ve bugün ağrı kesici ve vitamin iğnesi yaptı ve kedi kremi verdi yalanlamasi için günde bir kullanmami istedi eski haline ne zaman kavusucak.
Canı acıyor gibi bakıyor sürekli üzülüyoruz


Ceren
Ara 6, 2022 / 12:26

Merhaba evdr iki kedim var biri dişi bir erkek. İkisinidr dün kısırlaştırdım. Dişi olan fip hastası. Erkek olanın da coronavirüs taşıyıcısı olduğunu düşünüyorum sürekli beraber oldukları için. Erkek kedime yakalık takıldı dikişlerini ısırmasın diye ama çok stresli gözüküyor. Normalde kucağa gelmeyi sevilmeyi çok seven bir kedi. Elimi uzattığımda bile panikle sıçrayıp kendini yerlere atıyor duvara vuruyor. Yakalığı fark ettiği anda da bşr anda irkilip kendini yerlere vuruyor. Bu durum erkek kedimin de fipe dönmesine sebep olabilir mi. Sterini azaltmak için ne yapmalıyım


Veteriner Hekim
Ara 12, 2022 / 14:25

Yumuşak yakalardan kullanabilirsiniz. Bu yakalar kediler için daha kabul edilebilirdir.


Özkan
Ara 27, 2022 / 09:15

Dişi kedimi 1 hafta önce kısırlaştrdim. 2 gün klinikte kaldıktan sonra tarafıma verildi. 5 gün hersey normaldi. 6ncı gün istemsiz irkilme ve böğürme benzeri belirtileri var. Sebebi ne olabilir acaba? Normal bir durum mudur? Değerleri tecrübelerinizi paylaşirsaniz sevinirim.


Veteriner Hekim
Ara 28, 2022 / 10:52

Normal bir durum değildir. Sebebin ne olduğunu muayene etmeden tahmin etmek zor. Kedinizi kısırlaştırdığınız veteriner kliniğine götürmenizi öneririz. Geçmiş olsun.


Aynur Ayata
Oca 10, 2023 / 10:01

Van cinsi kedimi hemen hemen bir ay olacak kısırlaştırdım. Erkek kedi, yarası bir kaç gün sonra şişmeye başladı. Bu arada yemiyor içmiyor. Veterinere götürdük. 5 gün antibiyotik iğne 2 günde hap olarak tedavi uygulandı. Şu an intihap sol ayağına indi. 😔


Veteriner Hekim
Oca 11, 2023 / 10:17

Kedinizin başka bir problemi olabilir. Daha detaylı kan tahlilleri yaptırmanızı öneririm. Bazı hastalıklar kedilerde ameliyat sonrası strese bağlı olarak ortaya çıkabilir. Çok geçmiş olsun..


Ayşenur
Oca 20, 2023 / 18:13

Merhaba, dişi kedimi kısırlaştırdım yarın 2 hafta oluyor. Veteriner tekrar gelmenize gerek yok dedi. Dikişleri alınması gerekmiyor mu acaba? Attığı dikişe göre mi değişiyor yoksa bu durum


Veteriner Hekim
Oca 27, 2023 / 11:16

Bu durum attığı dikişe göre değişir ancak hala dikişleri dışarıdan görebiliyorsanız muhtemelen alınması gerekecektir.


Nalan
Oca 25, 2023 / 09:21

Merhabalar bilgileriniz için çok tesekkurler benim kedim erkek kısırlaştırdım.2 hafta oldu ilk hafta çok iyiydi hareketleri davranışı yemek yemesi ama şuan az yemek yiyor hareketleri ağırlaştı sürekli peteği üstünde sıcakta yatmak istiyor normalmiş sizce


Veteriner Hekim
Oca 27, 2023 / 10:44

Bazı viral hastalıklar kısırlaştırma operasyonu sonrası ortaya çıkabiliyor. Bir kedinin iştahını kaybetmesi maalesef normal bir durum değildir. Altından basit bir enfeksiyon da çıkabilir ancak mutlaka veteriner hekiminize gitmenizi ve gerekli kan tahlillerini yaptırmanızı öneririm. Çok geçmiş olsun.


Kadir
Haz 16, 2023 / 20:47

İyi günler cevaplandıranizi çok isterim iki gün önce erkek scottish kedimi kısırlaştırdim ameliyat sırasında herhangi bir sıkıntı olmadı sonrasında uyanması gereken sürede uyanmayip bir saate yakın sonra uyandı anestezi dozunu verilmesi gereken dozdandz az verdiğini söyledi veteriner hekim sanırım onuda kaldıramadı biraz sarsıldıktan sonra kusmaya çalıştı ama rahat kusamadi ve çığlık atar gibi bağırdı veteriner hekim hemen müdahale etti kalbini dinledi ve iyice yavaşladığıni söyledi hemen kalp takviyesi yaptı iğne olarak sonrasında normale dönmeye başladı eve getirdiğimde her kısırlaştırılmış kedi gibi oda yemek yemedi ve yabancılık çeker gibi davrandı dün sabah öğlen yaş mamayla beraber yavaş yavaş eski haline dönmeye başlamıştı yürümeye dolaşmaya oyunlar oynamaya kendini sevdirmeye de başlamıştı gece de suyunu içti kuru mamasını yedi fakat bu sabah nolduysa halsizlik görülmeye başladı ve nefes alış verişinde anormallik gördüm çok şuan da olduğu gibi çok hızlı nefes alıp veriyo ve kesik kesik nefes alıyo sanki kalbi midesindeymis gibi bir iki saat önce de veteriner hekimimime götürdüm anestezinin yan etkisi dedi ciğerleri hasar olmuş olabilir dedi ve günde sabah öğle akşam 1 mg olmak üzere ilaç verdi küçük bir yerde yaşadığım için gerekli tıbbi cihazlar bulunmuyo maalesef şuanda aynı nefes alış verişi devam ediyo ve halsiz yemek de yemiyo ne yapmam gerekiyo ciddi bir hasar olmuş olabilir mi düşüncelerininiz nedir merak ediyorum


Veteriner Hekim
Haz 18, 2023 / 18:25

Merhaba maalesef röntgenini ve kan tahlillerini görmeden yorum yapmamız pek doğru değil. Anestezinin yan etkilerinin dışında ked,lerde bazı hastalıkları gizli seyreder ve anestezi bağışıklık sistemlerini baskıladığında ortaya çıkabilir. Bunun dışında scotish kediler kalp hastalıklarına yatkındır. Eğer altta yatan bir kalp hastalığı mevcutsa anestezi hastalığın şiddetini arttırmış olabilir. Kedilerde solunum problemleri tehlikeli olabileceğinden eğer bu klinikte yeterli imkan yoksa daha büyük çevre klinik veya hastanelerden destek almanızı tavsiye ederiz. Geçmiş olsun