Kedilerde kısırlaştırma sonrası bakım – Şirin bakıcı adaylarına

1 Haziran 2021
139
Kedilerde kısırlaştırma sonrası bakım – Şirin bakıcı adaylarına

Öncelikle kedilerde kısırlaştırma ameliyatının, meydana gelebilecek sağlık sorunlarını engellediğini, kontrolsüz üremeyi engellediğini ve kedilerin daha uzun ve daha sağlıklı bir hayata sahip olduğunu belirtmeliyiz. Ve bu bilgilere dayanarak sizler de evcil hayvanınızı kısırlaştırmayı düşünüyor ve buna karar vermekte zorlanıyor olabilirsiniz. Ancak bir kediyi ameliyat ettirmenin zor olduğunu ekleyerek, ameliyattan sonra kedi bakımının da oldukça önemli olduğunu vurgulamalıyız.

Bunun için kedinizi nasıl etkili bir şekilde bakacağınızı bilmeli ve kritik noktaları öğrenmelisiniz. Yeni kısırlaştırılmış kedinizin bakımında yapılması ve yapılmaması gerekenleri öğrenmek ve ameliyat öncesi ve sonrası iyileşme sürecini eksiksiz bir şekilde tamamlamak için bilmeniz gereken bir takım hususlar vardır. Peki kedilerde kısırlaştırma sonrası bakım nasıl olmalıdır? Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Hep birlikte bakalım…

İçindekiler

Kısırlaştırma Ameliyatı İçin Karar Verme Aşaması

Çoğu kedi sahibi, kedilerini kısırlaştırma konusunda oldukça kararsız kalırlar. Ve üstelik yavru bir kedi sahibi olmak istedikleri için de bu karar konusunda epey bir düşünürler. Ancak ameliyatın avantajlarını, dezavantajlarını ve detaylarını bilmek, karar verme sürecini etkilediği gibi ayriyeten bu konular hakkında bilgi sahibi olmanızı da sağlar. Eğer bu konu hakkında daha fazla bilgi öğrenmek isterseniz, ”Kedilerin erken kısırlaştırılmasının önemi ve faydaları” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Dişi kedilerin kısırlaştırılması, hamile kalmasını önlemek, üreme sistemine bağlı olarak meydana gelebilecek herhangi bir sağlık sorunlarını engellemek, kızgınlık dönemine girdiğinde dışarıya çıkma isteğini ortadan kaldırmak ve bir kavgaya karışarak kendisine ya da diğer kedilere zarar vermesini engellemek içindir. Tüm bu olumlu yanların yanı sıra tek olumsuz bir yanı vardır o da bir daha yavru sahibi olamayacağıdır.

Erkek kedilerin kısırlaştırılması ise, dişi kedilere göre çok daha kolay bir şekilde gerçekleşir. Erkek kedilerde kısırlaştırma operasyonunun en iyi yanı, uzun bir süre testis ve prostat gibi sağlık sorunlarının görülmemesidir. Erkek kediler kızgınlık dönemlerinde dışarı çıkmak isterler ve çıktıklarında da yine dişi kediler gibi diğer kedilerle kavga edebilir ve zarar görebilirler. Nitekim bu durumlara engel olmak için erkek kedileri de kısırlaştırmak gerekmektedir.

Ameliyattan Önceki 24 Saat

Kedilerin kısırlaştırılmadan önce, akşam saatlerinden sonra herhangi bir şey yememeleri gerekiyor. Eğer kedinizin ne kadar süre mamasız kalması gerektiğini ve bu saati nasıl ayarlayacağınızı bilmiyorsanız, ameliyat saatinize bakmanız yeterli olacaktır. Ayrıca erken saatlerde ameliyat gerçekleşirse daha rahatlatıcı olacaktır. Çünkü bu sayede acıkma gibi stres gerektiren durumları ortadan kaldıracaksınız. Öte yandan kedinizin suyunu gece boyunca yanında bırakmanız mümkün ancak sabah suyu kaldırmayı unutmayın! Çünkü kedinizin ameliyat saatine kadar su içmemesi gerekiyor.

Kedinizin Ameliyatından Sonra Olası Sorunlar

Yatağında yatan kedi

İlk olarak kedinizin ameliyatından sonra iyileşme dönemi adına onu evde tutmanız gerekmektedir. Üstelik kedinizin dışarı çıkmaması dışında zıplamaktan ve koşmaktan kaçınması gerektiğinin de altını çizelim. Eğer kediniz ameliyat sonrası iyileşme sürecinde koşar ya da zıplarsa pek çok soruna neden olabilir. Bunlardan bazılarını sizin için sıralayalım;

 • Bir yere veya bir şeye çarpabilir ve düşebilir.
 • Cilt dikişlerinin iyileşmesini geciktirebilir ve cilt dikişlerini gevşetebilir.
 • Kanama, bakteri ya da idrarın karın içine sızmasına neden olarak iç dikişler gevşeyebilir ve dikişlerin kapanmaları konsunda geç kalınabilir.
 • Bandajlar çıkabilir veya bandajlar daha fazla hasara ve ağrıya neden olabilecek şekilde kayabilir.
 • Kemik plakaların, iğnelerin ve vidaların hareket etmesine ya da düzgün iyileşmemesine neden olabilir.
 • Ve son olarak diğer problemlere yol açabilir.

Ameliyattan Sonra Kedi Koymak İçin En İyi Yerler

Kedinizin ameliyat işleminden sonra eve dönüşü için bir takım hazırlıklar yapmanız gerekmektedir. Bunun için kedinizin fiziksel aktivitesini kontrol edebileceği ve ameliyat sonrasında daha rahat olabileceği bir iyileşme alanı yaratmalısınız. Peki ameliyattan sonra kedi koymak için en iyi yerler nerelerdir? Kedinize hangi alanı yaratmalısınız? Bir bakalım…

Büyük Bir Taşıyıcı (Plastik Köpek Sandığı)

Kedilerin operasyondan sonra daha kolay bir şekilde iyileşmesi adına büyük ve plastik köpek sandığını kullanabilirsiniz. Bu taşıyıcılar genel olarak bir kedinin uzanabileceği ve rahatça dinlenebileceği yeterli alana sahiptir. Üstelik taşıyıcının içerisine kum kabı, mama ve su kapları gibi kedinizin temel ihtiyaçlarının da girmesi oldukça önemlidir.

Küçük Banyo ya da Çamaşır Odası

Büyük bir taşıyıcı konusunda hemfikir değilsek, kediniz için küçük bir banyo ya da çamaşır odası ayarlayabilirsiniz. Ancak kedinizin atlayabileceği ya da zıplayabileceği yerlere, örneğin pencere pervazı veya tezgahlara, dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü bu atlama ya da zıplama eylemi, yukarıda bahsettiğimiz gibi riskleri oluşturabilir. Öte yandan ilaçlar, deterjanlar ya da diğer tehlikeli maddelere erişimini engellemeniz gerektiği için bu eşyaları ortadan kaldırabilirsiniz.

Yatak Odası

Banyo ya da çamaşır odası gibi küçük bir yatak odası da, bazı zamanlar için kullanışlı olabilir. Ancak yine yukarıda bahsettiğimiz gibi kedinizin atlama ve zıplama potansiyelini göze alarak, odanın içerisinde herhangi bir mobilya olmamasına özen göstermeniz gerekiyor. Ayrıca isterseniz hem kediniz hem de sizin için daha rahat olması adına, mobilyaların yanına kedinizin inip çıkabilmesi için merdiven ya da rampa yaptırabilirsiniz.

Hastane Odası

Eğer ameliyat sonrasında kedinize evde bakamayacağınızı ve kedinizin egzersiz kısıtlamalarına evin engel olabileceğini düşünüyorsanız, veterinerinize bir oda ayarlayıp ayarlayamayacağını sorabilirsiniz. Bazı durumlar için bu önlem daha iyi bir tercih olabilir. Ancak hastane odasında ya da ortamında çok stresli olmayacaksanız ve sürekli olarak ziyarete gelebilecekseniz bunu uygulamanız daha mantıklıdır.

Kedi Kısırlaştırma Ameliyatı Sonrası Alınacak Önlemler

Yakalık takan kedi

Kedi kısırlaştırma ameliyatı sonrası, kedinizin eski düzenine yani eski alışkanlıklarına geri dönmesi için en az 24 saat geçmesi gerekmektedir. Bu 24 saatlik zaman diliminde ise, sakin kalmanız oldukça önemlidir. Aynı zamanda kedinizin iyileşmesi için sıcak, sessiz ve karanlık bir alan yaratmanız ve varsa diğer evcil hayvanlardan ya da çocuklarınızdan uzak tutmanız gerekmektedir.

Öte yandan kedinizin bu iyileşme döneminde yakınlarına mutlaka bir tuvalet ve rahatlıkla erişebileceği mama ve su kabını yerleştirmelisiniz. Kısırlaştırma ameliyatından sonra yaklaşık 1 hafta boyunca kedi kumu kullanmamaya dikkat edin. Kedi kumu yerine parçalanmış kağıt ya da gazete veya pişmemiş uzun taneli pirinç kullanmanız daha faydalı olacaktır. Ayrıca her tuvaletten sonra bu kağıtları temizlemeniz gerektiğini de belirtelim. Böylece toz, kir, dışkı ya da idrar kalıntısı gibi maddeler, kedinizin dikişleri ile temas etmemiş olacak. Eğer evde başka bir kedi varsa, idrar takibi açısından tuvaletlerini mutlaka birbirlerinden ayırmanız gerekmektedir. Ayrıca ameliyat sonrasında ilk 24 saatte idrarda kan görülmesi beklenebilir. Ancak 24 saat sonrasında hala idrarda kan görülüyorsa, vakit kaybetmeden bir an önce veterinere danışmalısınız.

Kedilerin kısırlaştırma ameliyatı sonrasında çok fazla hareket etmesine ve çok uzun süre hareketsiz kalmasına dikkat etmelisiniz. Kediniz tamamen iyileşinceye kadar merdivenden çıkmasına, zıplamasına, koşmasına ve atlamasına asla izin vermemelisiniz. Ayriyeten kedinizde dikiş varsa, dikişlerini takip etmeniz büyük ölçüde önemlidir. Bunun için kedinizdeki yara iyileşinceye kadar koruyucu yakalık, E-yakalar veya koni gibi yakaları kullanmanızı tavsiye ederiz. Özellikle Elizabeth yakalığı, kedinizin dikiş bölgesini yalamasını ve ısırmasını engellemek için iyi bir tercihtir. Ancak bu yakalıklar çok şart değildir. Kedinizin davranışlarına bağlı olarak takabilirsiniz. Her ikisiyle de kedinizi gözlemleyerek neyin doğru olduğuna karar verebilirsiniz.

Veterinerin önerileri ile kedinize pansuman yapmanız, dikişlerin hızlı ve sorunsuz bir şekilde iyileşmesini sağlar. Ayrıca kedi kısırlaştırma ameliyatı sonrasında alınacak önlemlerden biri de veterinerinizin uygun gördüğü zamanlarda kontrole gitmektir. Bu kontrol sayesinde kedinizde herhangi bir sorun olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Aynı zamanda kedinizin ameliyat yerinde şişlik, kızarıklık veya iltihaplanma gibi rahatsızlıklara rastlarsanız, veteriner hekiminizi önceden bilgilendirerek erken müdahale yapmasını sağlayabilirsiniz.

Kısırlaştırma Sonrası Kedi Bakımı

İlk olarak kediniz için sessiz ve rahat bir alan yaratmanızdan yukarıda bahsettik. Ancak şimdi daha detaylı kedilerde kısırlaştırma sonrası bakıma değineceğiniz. Kediniz anesteziden dolayı ilk 18 – 24 saat boyunca mide bulantısı ve huzursuzluk hissedebilir. Aynı zamanda evdeki diğer kedi veya insanlardan uzak kalması için ona rahat rahat dinlenebileceği sessiz ve izole bir alan yaratmak oldukça önemlidir. Ancak kedinize yarattığınız bu alanın, sizin görme açısınızda olması gerekiyor. Her ihtimale karşı kedinizi gözlemlemelisiniz. Ayrıca etrafında ona zarar verebilecek engeller varsa, o tehlikeli noktaları uzaklaştırmalısınız.

Ardından kedinizin uyuması için rahat bir yer ayarlamalısınız. Eğer kedinizin normal bir yatağı yoksa, bir kutuya yumuşak yastık ya da battaniye koyabilirsiniz. Daha sonra kedinizin yatağını ahşap zeminli bir alana koymalısınız. Serin ve sağlam zeminlerde uzanıp karınlarını serinletmeye bayılan kediler, bu sayede ameliyat bölgelerini de yatıştırmış olacaklar. Ancak belirtmeliyiz ki yatağı alçakta tutmaya özen göstermeli ve zıplamalarını engellemelisiniz. Öte yandan ışığı iyi bir şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Çünkü anestezi geçirmiş kediler, genel olarak ışığa duyarlıdır. Bu nedenle kedinizin dinlenme alanındaki ışıkları ya kapatın ya da çok kısık bir şekilde yanmasına izin verin.

Kedinizi evde tutmaya çalışın ve en az 2 haftaya kadar dışarı çıkmasına izin vermeyin. Kedinizin cerrahi kesik bölgesinin neye benzediğine dair bir fikir edinmek ve ilerlemelisini görmek için düzenli olarak bu bölgeyi incelemeniz gerektiğini de unutmayın. Hatta veterinerden eve gelmeden önce kedinizin kesiğini size göstermesini isteyebilirsiniz. Üstelik size yardımcı olması adına o bölgenin fotoğrafını da çekebilirsiniz.

Bu saydıklarımızın dışında kedinizin dinlenmesine izin vermeli ve onunla oyun oynamaya çalışmamalısınız. Ayriyeten gerekmediği sürece kedinizi hareket ettirmemelisiniz. Erkek kedilerin kuyruğunun altına, dişi kedilerin ise karın bölgesine baskı yapmaktan kaçının. Eğer kedinizi kaldırmanız gerekiyorsa, bunu dikiş yerlerine gelmeden nazik bir şekilde yapmalısınız. Aynı zamanda kedinizi ameliyattan sonra 10 – 14 gün boyunca yıkamaktan kaçının. Çünkü bu durum bölgede tahrişe ya da enfeksiyona neden olabilir. Yalnız cerrahi kesiğin etrafını hafif nemli bir bezle temizleyebilmeniz mümkün.

Öte yandan veteriner hekiminizin size söylediği şekilde kedinize ilaçlarını vermeyi unutmayın. Kediniz acı çektiğini çok belli etmeyebilir bu yüzden ona ilacını vermemezlik yapmayın. Veteriner hekiminiz size ne şekilde vermeniz gerektiğini zaten anlatmış olacak. Ayrıca veterinerinizin dışında kedinize kafanıza göre herhangi bir ilaç vermeye çalışmayın. Antibiyotik ya da dezenfekte edici kremler de dahil olmak üzere veterinerin onayı olmadan sakın kedinizin üzerinde bu tip şeyleri kullanmayın.

Kedilerde Kısırlaştırma Sonrası Davranışlar

Uyuşuk kedi

Kediniz ameliyattan eve döndüğü zaman gece yemek yedikten sonra kusarsa, mamayı çıkarın ve ertesi sabah tekrardan az miktarda yemek vermeyi deneyin. Eğer kediniz tekrardan kusar ya da ishal olursa, derhal veterinerinizi arayın. Ayrıca ameliyattan sonra 7 – 10 gün boyunca her sabah ve her akşam kedinizin kesik bölgesini inceleyin. İlk gün kesik bölgesini fotoğrafladıysanız her zaman karşılaştırın ve aşağıda belirttiğimiz nedenlerden birini gözlemlerseniz hemen veterinere gidin.

 • Kırmızılık: Kedinizin cerrahi kesik bölgesi ilk başlarda pembe ve kenarları açık kırmızı olabilir. Ancak zamanla bu kızarıklık geçmelidir. Eğer yoğunlaşır ve kesik bölgesi daha da koyu kırmızıya dönerse, bu gelişmekte olan bir enfeksiyonun işaretidir.
 • Morarma: Kesik bölgesi iyileştikçe kırmızıdan mora giden hafif morluklar normal olarak bilinir. Ancak morluk etrafa yayılır, kötüleşir, şiddetlenir ve yeni morluklar meydana gelirse hemen veterinere gitmelisiniz.
 • Şişlik: Kesik yerinin çevresinde bir miktar şişlik, ilk etapta normaldir. Ancak şişlik devam eder ve kötüleşirse, veterinere gitmelisiniz.
 • İrin – Akıntı: Kedinizde çok az miktarda da olsa açık kırmızı akıntılar görebilirsiniz. Bu normaldir ancak akıntı bir günden fazla sürerse, miktarı artarsa, kanlı veya yeşil, sarı, beyaz ve kötü kokarsa hemen veterinere gitmelisiniz.
 • Yara kenarlarının ayrılması: Erkek kedilerdeki kesikler açık ve küçük olmalı ve hızlı kapanmalıdır. Karın ameliyatı olmuş kedilerin yaraları ise bazen görünebilir bazen de görünür olmayabilir. Eğer kedinizin dikişleri görünüyorsa bu dikişlerin sağlam kalması, dikişleri yoksa yara kenarlarının kapalı kalması gerekmektedir. Yaralar ayrılmaya başlarsa ya da yaradan dışarıya çıkan farklı bir şey fark ederseniz, derhal veterinere gitmelisiniz.

Yukarıda bahsettiklerimizin dışında kedinizin diş etlerini kontrol etmelisiniz. Soluk pembe ve kırmızı renkte olan diş etleri normaldir. Ancak diş etleri soluksa veya bastırdığınızda normal rengine dönmüyorsa veterinerinizi arayın. Aynı zamanda bazı durumlarda kedinizdeki ağrı belirtilerini anlamayabilirsiniz. Bu yüzden aşağıda belirttiğimiz belirtileri kedinizde görürseniz, veterinere gitmeniz gerektiğinizin altını çizelim.

 • Kalıcı saklanma ya da kaçma girişimleri
 • Depresyon ve uyuşukluk
 • İştahsızlık
 • Kambur duruş
 • Gergin karın kasları
 • Hırıltı ve tıslama
 • Kaygı ve ürkeklik

Öte yandan kedinizin davranışlarını inceleyerek iyileştiğinden ve normale döndüğünden emin olun. Normal olmayan ne varsa, ameliyattan sonraki 24 saat içerisinde kaybolması beklenir. Eğer kedinizde aşağıda belirttiğimiz gibi anormal şeyler fark ederseniz, hemen veterineri aramalısınız.

 • Operasyondan sonra 24 saatten fazla uyuşukluk
 • İshal
 • İlk geceden sonra kusma
 • Ateş veya titreme
 • Ameliyattan sonra 24 – 48 saatten fazla iştah azalması
 • Yetişkin kedilerin 24 saat, yavru kedilerin 12 saat sonra hiçbir şey yememeleri
 • Zor ve ağrılı idrara çıkma
 • Operasyondan sonra 24 – 48 saatten fazla tuvaletini yapamama

Çoğu durumda veterineri arayıp iletişim halinde olarak birçok hastalığı önleyebilir ve tedbirleri alabilirsiniz. Ancak aşağıda saydığımız belirtiler kedinizde varsa, veterineri aramak yerine derhal acile gitmeniz gerekmektedir.

 • Bilinç kaybı
 • Tepkisizlik
 • Nefes almada zorluk
 • Aşırı ağrı
 • Değişen zihinsel durum
 • Şişkin karın
 • Kanama

Kısırlaştırılmış Bir Kediyi Nasıl Beslersiniz?

Mama yiyen yavru kedi

Kısırlaştırma sonrasında kediler genellikle bir önceki haline göre daha çok kilo alma eğiliminde olurlar. Bu yüzden düzenli olarak veteriner hekimi ziyaretleri gerçekleştirilmeli ve düzgün beslenme programları ile kedilerin kilo alması engellenmelidir. Aynı zamanda kedilerin kilo almaması için özelleştirilmiş mamalar tüketebileceğini de belirtelim. Öte yandan kısırlaştırma ameliyatından sonra eve geldiğinizde anestezinin etkisi geçince, kedinize az miktarda su ve mama verebilirsiniz. Ancak kısırlaştırma ameliyatından sonra kedinizin beslenme düzenini değiştirmemelisiniz. Kedinizin tam iyileşmesi adına 7 – 10 gün içerisinde aynı beslenme düzenine devam etmeniz gerektiğini unutmayın!

Eve geldiğiniz zaman kedinize sığ bir tabakta bi miktar su verebileceğinizi söyledik. Zaten doğru beslenme şeklini veteriner hekiminiz size anlatacaktır. Fakat yine de doğru beslenme şekillerinden kısaca bahsedebiliriz. Kediniz uyanık ve duyarlı görünüyorsa, eve döndükten 2 – 4 saat sonra normal porsiyonundan yaklaşık dörtte birini yiyebilir. Ancak kedinizi çok fazla yemeye ve içmeye zorlamayın! Kedinizin yemek yediğini farz sayalım, 3 – 6 saat içerisinde ona küçük bir öğün daha verebilirsiniz. Kediniz mamanın tamamını bitirene kadar bu işlemi tekrarlayabilir ve ardından normal beslenme düzenine devam edebilirsiniz.

Kediniz 16 haftalıktan daha küçükse, eve geldiğiniz zaman normal miktarın yarısı kadar küçük bir öğünle onu beslemelisiniz. Eğer yavru kediniz yemek yemiyorsa, küçük bir miktar akçaağaç ya da mısır şurubunu bir pamuğa sürerek kedinizin diş etlerine uygulayabilirsiniz. Son olarak kedinize özel yiyecekler, ikramlar ya da abur cubur ve süt vermemelisiniz. Bu ürünler midesini rahatsız edebileceği gibi -özellikle sütün- sindirimi de kolay olmaz.

Kedi Kısırlaştırma Sonrası Kaç Günde İyileşir?

Çoğu kedi ya da köpeğiniz kaç yaşında olursa olsun, kesiklerinin iyileşmesi tam 14 gün sürer. Bu 14 gün boyunca evcil hayvanınızın koşma, zıplama, oynama ve tasmasız yürüme gibi eylemlerden kaçınması gerekiyor. Ayrıca bu zaman diliminde onu yıkamayın ve kullanmanız gerekiyorsa yakalıkları takmış olun. Dikiş bölgesini günde en az iki kez iyileşmiş mi diye kontrol etmeyi de unutmayın!

Kısırlaştırma Sonrası Dikişler

Kedinizin cilt dikişleri görünür olmayabilir. Ancak görünse de görünmese de kedinizin dikişleri, ameliyattan 10 – 14 gün sonra veteriner hekimi tarafından alınması gerekiyor. Eğer kedinizde hiçbir dikiş yoksa, o zamanda veterinerinizin önerdiği takip randevularına mutlaka gitmelisiniz. Aynı zamanda kedinizde dikiş varsa, dikişlerini düzenli olarak takip etmeniz oldukça önemlidir. Ayrıca kedinizin dikiş bölgesini yalamaması ve ısırmaması için bir yakalık tercih edebileceğinizi de yukarıda söyledik.

Kedilerin Kısırlaştırma Sonrası Psikolojileri Bozulur mu?

Teoriye baktığınız zaman kısırlaştırma ameliyatı, kedilerin karakterini doğrudan etkilemez. Ancak bazı kedilerin hal ve hareketlerinde değişiklikler meydana gelebilir. Bunun sebeplerinden biri kedi sahibinin ameliyat olan kedilere daha fazla ilgi göstermesidir. Çünkü kedi sahiplerindeki değişimi, kediler fark edebilir ve bu değişim onlara da yansıyabilir.

Dişi kedilerin genellikle kızgınlık dönemlerinde ilgi ve şefkat beklediği bilinir. Kısırlaştırma işleminden sonra ise dişi kediler yine aynı dönemlerde şefkat ve ilgi bekleyebilirler. Bu da direkt olarak kedilerin karakterlerinin ve davranışlarının doğrudan değişmediğini gösterir. Bazı kedi sahipleri, doğum yapmadan kısırlaştırılan kedilerin normalden daha agresif ve saldırgan olduğunu gözlemlemişlerdir.

Sıkça Sorulan Sorular 

Kedi kısırlaştırma zararlı mı? 

Anestezi altında yapılan işlemler, insanlarda da olduğu gibi kedilerde de elbette belirli riskler taşır. Ancak operasyon öncesinde kontroller yaptırmalı ve sonrasında bu kontroller sayesinde kedinizin herhangi bir sağlık sorunu yaşamaması için gerekli önlemleri almalısınız. Öte yandan yapılan araştırmalara göre, kısırlaştırma ameliyatında herhangi bir sorun meydana gelme olasılığı on binde üç olarak belirlenmiştir.

Kedi kısırlaştırma yaşı nedir?

Kedi kısırlaştırma yaşı, kedilerin ergenliğe girmelerinden itibaren başlar. Kedi sahibinin onayını aldıktan sonra ve veteriner hekimin kontrolleri sonucunda herhangi bir sorun teşkil etmediği sürece bu işlem yapılır. Kedilerin ergenliğe girme yaşının ise 6 – 24 ay arasında değişkenlik gösterdiğini söyleyerek, kedilerin hareketleri gözlemlenerek kızgınlık belirtilerinin başladığı zaman karar vermenin en doğru bir tercih olduğunu belirtelim.

Bir kedinin kısırlaştırıldıktan sonra iyileşmesi ne kadar sürer?

Kısırlaştırma operasyonundan sonra kedinizini aynı gün içerisinde evinize götürebilirsiniz. Bazı durumlarda veterineriniz her ihtimale karşı yine de klinikte bir gün gözlem altında kalmasını isteyebilir. Öte yandan kedinizin kısırlaştırıldıktan tam 14 gün tamamen iyileşmesi beklenir.

Erkek kediler kısırlaştırıldıktan sonra kendilerini yalayabilir mi?

Ameliyattan sonra kesiği yalamak enfeksiyona neden olabileceği gibi hassas yarayı da yırtabilir. Bu nedenle kedinizin yalamasını engellemek için bir yakalık takmalı ve yaklaşık 7 – 10 gün boyunca bunu kullanmalısınız.

Kedim kısırlaştırıldıktan sonra benden nefret edecek mi?

Genelde kediler kısırlaştırma işleminde veterinerleri suçladıkları için sahiplerine karşı kötü duygular beslemezler. Ancak bunu çok iyi bir şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Kısırlaştırma işleminden önce kediniz ile iyi bir ilişkiniz olmasına özen gösterin. Ayrıca bu işlemin sizinle alakası olmadığını ve veterinerinizin uygulamış olduğu bir işlem olarak bilmesini sağlayın. Öncesinde sinirli, agresif ya da bir sorunu olan kediyi sakın veterinere götürüpte kısırlaştırma işlemini denemeyin.

Kedim kısırlaştırıldıktan sonra neden bu kadar agresif?

Kısırlaştırıldıktan sonra kedinizin uygun davranış sergilemesi yaklaşık 1 ayı bulabilir. Üstelik 1 – 2 yaşından sonra kısırlaştırılan kedilerin saldırgan davranışlarına hala devam edebileceğini de hatırlatalım.

Bir kedi kısırlaştırıldıktan sonra oynayabilir mi?

Ameliyattan sonraki ilk hafta kedinizin merdiven çıkmasına, atlamasına, koşmasına, zıplamasına ve oyun oynamasına izin vermemeniz gerekmektedir. Yeni kısırlaştırılmış kediler çok fazla hareket ederse, cerrahi kesik bölgelerinin iyileşmesi daha çok zaman alır.

Erkek kedilerin kısırlaştırmadan kurtulması ne kadar sürer?

Erkek veya dişi kediler fark etmeksizin kısırlaştırmadan kurtulmaları maksimum 2 hafta sürer.

Kediler kısırlaştırıldıktan sonra daha mı az yer?

Kısırlaştırılmış kediler, kanepede daha fazla zaman geçirirler ve daha tembel bir hayat yaşarlar. Bu da metabolizmaları ve gıda alımları üzerinde bir etki yaratır. Kısırlaştırılmış kedilerin önceki günlerine göre %30’a kadar daha az kaloriye ihtiyaçları vardır. Ancak kısırlaştırılmış kedilerin enerjileri azalırken, iştahları ise tam tersine artar. Hatta kısırlaştırma, kilo alma ve obezite gibi hastalıklar için önemli bir risk oluşturur.

Kedi kısırlaştırıldıktan sonra sakinleşir mi?

Kedinizi kısırlaştırmanın bir başka olumlu yanı da daha sakin bir kedinizin olmasıdır. Çiftleşme dürtüsü olmadığı için kediniz daha sessiz olacak ve sürekli bir eş arama ihtiyacı duymayacak. Kısırlaştırılmış kediler, bölgelerini işaretleme ve evin ya da bahçenin herhangi bir yerine idrar yapma gibi şeyleri de artık yapmazlar. Daha nazik ve daha sevecen olma eğiliminde oldukları için onlarla geçinmek çok daha kolaydır. Kısırlaştırılmış erkekler ise, daha az dolaşma eğiliminde olduğu için diğer kedilerle ya da evcil hayvanlarla kavga etmez.

Kedi kısırlaştırıldıktan sonra yıkanır mı?

Kısırlaştırma ameliyatından sonra kedinizini hemen yıkamamalısınız. Yaklaşık 10 – 14 gün boyunca beklemelisiniz. Eğer kedinizi daha erken bir zaman diliminde yıkarsanız, cerrahi bölgede tahrişe ya da enfeksiyona sebep olabilirsiniz. Ancak kesiğin etrafını hafif nemli bir bezle temizleyebilmeniz mümkün.

Kedinin kısırlaştırıldıktan sonra huyu değişir mi?

Kısırlaştırma işleminden sonra kedilerin direkt olarak karakterlerinin ya da huylarının değiştiği gözlemlenmemiştir. Ancak dışarıya çıkma eğilimleri daha az olacağı gibi daha da sessiz olurlar. Bir bölge işaretleme ya da dışarıya idrar yapma gibi durumlardan kaçınırlar ve kavgalara karışmazlar. Bu ve bunun gibi benzeri şeyler görülebilir fakat kısırlaştırma kedilerin kişiliklerini değiştirmez.

Kedi kısırlaştırıldıktan sonra kızgınlığa girer mi?

Çok nadir de olsa kedi kısırlaştırıldıktan sonra hala kızgınlığa girebilir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için ”Kısırlaştırılmış kedilerde kızgınlık | Sebepleri ve tedavisi” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kedi kısırlaştırma sonrası mama yemiyor?

Kediler genel olarak ameliyattan önce en az 12 saat, ameliyattan sonra ise 12 – 24 saat boyunca mama yemezler. Bu durum gayet normaldir. Ancak bazı kedilerin belli başlı sebeplerden dolayı iştahları kapanabilir. Bu durumda veterinerinizi arayabilir ve öneri ve tavsiyelerini dinleyebilirsiniz. Ameliyattan sonraki gün kedinizine düzenli olarak su ve mama verdiğinizde, anestezilerin etkisi henüz geçmediği için kedinizin midesi bulanabilir ve yine yemek yemek istemeyebilir. Fakat kediniz ameliyattan 48 saat sonra hala normal bir şekilde yemek yemiyor ve içmiyorsa, hemen veterinerinizi aramalısınız.

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.