Bir kedinin ağrısı olduğu nasıl anlaşılır?

24 Mayıs 2021
416
Bir kedinin ağrısı olduğu nasıl anlaşılır?

Kedilerin bazı nedenlerden dolayı acı çekip çekmediğini anlamak zordur ve bu yüzden hafif görülen hastalıklar bile gözden kaçabilir. Ancak bu durum iştahsızlık ve uyuşukluk gibi belirtiler ya da hastalandıklarında çok daha belirgin semptomlar ortaya çıktığında fark edilebilir. Ayrıca kedinizde bir sorun fark ettiğinizde, kedinizin çok uzun bir süredir bu hastalık ile mücadele ettiğini bilmelisiniz. 

Öte yandan yıllık veteriner muayenesine gittiğinizde de kedinizin korku ve stresli olmasından dolayı ağrısı olduğu anlaşılamayabilir. Bu nedenle kedilerde ağrı belirtilerini önceden fark edebilmek büyük ölçüde önemlidir. Böylece ciddi sonuçlar olmadan erken müdahale edilecek ve hem siz hem de kediniz rahat etmiş olacak. Peki kedilerde ağrı belirtileri nelerdir? 

Kedilerde Ağrı Belirtileri

Ağrı yaşayan kedilerin fiziksel semptomlarından önce davranışlarında değişiklikler meydana gelebilir. Bu noktada kedinizin normal mizacını ve davranışını bilmeniz gerekmektedir. Örneğin, kedinizin enerji seviyesini, yürüyüşünü, iştahını, uyku düzenini, susuzluğunu, fiziksel ve davranış biçimleri gibi pek çok şeyini öğrenmiş olmalısınız. Bunları öğrendikten sonra ise en ufak bir değişimde kedinizin hasta olduğunu ve acı çektiğini bilmelisiniz. 

Daha Az Aktivite ve Enerji Düşüklüğü

Kediniz oyuncakları ile oynamayı kesebilir ve eğlenceli aktivitelere katılmak istemeyebilir. Bu da enerjisinin olmadığına işarettir. Aynı zamanda kediler merdivenden inip çıkmak veya atlama konusunda isteksiz olabilir, yataktan kalkmakta güçlük çekebilir, huzursuz olabilir ve rahat bir yer bulup dinlenmekte sıkıntı çekebilir. Bu gibi belirtilerin yanı sıra uyku düzeninde de değişiklikler meydana gelebilir. Daha az uyuyabilir ya da alışılmadık yerlerde uykuya dalabilir.

Kum Kabında Değişiklikler

Kum kabındaki kedi

Kediler ağrılı olduğu zamanlarda kum kabına girip çıkarken ve çömelirken daha çok acı hissederler. Özellikle ağrılı kalça ve dizlere sahip olan kediler, çömelme pozisyonunda aşırı derecede zorlanırlar.  Ayrıca kedinizin başka sağlık sorunları da varsa kum kabını kullanmaktan çekinebilirler.

Bakım Değişiklikleri

Kedinizin kendi kendini temizlemediğini veya temizlediğinde de sadece yüzünü ve vücudunun önünü temizlediğini fark edebilirsiniz. Bu anlamda kedinizin bakım alışkanlıklarının değiştiğini ve tüylerinin dağınık olmadığını görebilirsiniz. 

Davranış Değişiklikleri

Kediniz içine kapanık olabilir, saklanmaya başlayabilir, kapıda karşılamaları kesebilir, sizinle uyumayı kesebilir ve buna benzer farklı davranışlarda bulunabilir.

Artan Sinirlilik

Koltukta sinirli kedi

Acı çeken kediler aşırı saldırgan ve sinirli bir yapıya sahip olabilir. Evdeki insanların ya da diğer evcil hayvanların kedinize yaklaşması sonucunda, kedinizin hırlamaya veya tıslamaya başladığını görebilirsiniz. Öte yandan kucağa alınmaktan rahatsızlık duyabilir, fırçalanmaktan ya da taranmaktan hoşlanmayabilirler. Ayıca ağrılı bölgesine dokunduğunuzda ya da dokunacağınız zaman, kediniz sizi ısırabilir veya tırmalayabilir.

Yeme ve İçmedeki Değişiklikler 

Ağrı ve acı çeken kediler, yeme ve içme gibi temel ihtiyaçlarından uzaklaşabilirler. Eğer kedinizin yeme ve içme alışkanlıklarında herhangi bir değişiklik görürseniz, veterinerinize haber vermelisiniz. 

Duruşunda Farklılık

Çok acı çeken bir kedinin, top şeklinde kıvrılmaya çalışıyormuş gibi göründüğünü, çömelmiş bir pozisyonda ve sırtı normalden daha yüksek durduğunu, başı aşağı eğilmiş ve ön pençeleri altına katlanmış şekilde oturduğunu bilmelisiniz. Aynı zamanda kedinizin yere uzandıktan sonra bacaklarını kendi altına doğru sıkıştırdığını fark edebilirsiniz. Bu belirtilerin dışında kediniz kaşınmaktan da kaçınabilir.

Kedinizin Ağrısı Olduğunda Ne Yapmanız Gerekiyor? 

İlaçlarla oynayan kedi

Kedinizin ağrısı olduğunda sakın insanlar ve köpekler için kullanılan ilaçlardan vermeyin! Kedilerin ilaçları diğer kullanılan ilaçlara göre çok daha farklıdır. Ayrıca sizin kullandığınız ağrı kesiciler kedilerde ölüme bile neden olabilir. Bu nedenle kedinizin ağrısı olduğunu düşünüyorsanız, veterinere gitmeli ve veteriner hekimin size önerdiği ilaçları kullanmalı ya da tavsiyelerini dinlemelisiniz. 

Bu Makale Sizi İlgilendiriyor Olabilir!

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.