Kedi sahiplenecekler için temel ihtiyaç listesi

30 Nisan 2021
25
Kedi sahiplenecekler için temel ihtiyaç listesi

İlk defa bir kedi sahiplenmeye karar verdiyseniz, yeni arkadaşınızın ihtiyacı olan şeyleri daha önceden temin etmeniz gerekmektedir. Böylece yeni arkadaşınızın evine daha kolay alışmasını sağlamış olacaksınız. Ayrıca yeni kediniz için hazırladığınız alışveriş listesi dopdolu olmalı ki geriye baktığınızda unuttuğunuz hiçbir şey kalmasın.

Düşünsenize birden aklınıza kedi maması almadığınız gelse ve o sırada saat çok geç olsa… İşte bu gibi durumları yaşamamak adına kedi sahiplenmeden önce, kedi alışveriş listesi hazırlamış ve çoktan her şeyi satın almış olmalısınız. Eğer yeni arkadaşınıza ne alacağınızı ve hangisinin ne derece önemli olduğunu bilmiyorsanız size rehberlik etmesi için, kedinizin tüm ihtiyaçlarını bir araya getiren bir alışveriş listesi hazırladık! Okumaya devam edin…

Yeni Kedi İçin Hazırlanmış Alışveriş Listesi;

Gıda: Kuru ve Yaş Mamalar

Kuru ve Yaş Mama

İlk olarak kediyi birinden sahiplenecekseniz, o kişi ile iletişime geçerek kedinizin alışkın olduğu ve yediği mamayı öğrenmeniz gerekir. Eğer PetShop’tan bir kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız -ki bunu hiç önermiyoruz- o zaman da satıcıdan kedinin ne tür bir mamayı tercih ettiğini öğrenmelisiniz. Bu iki durum dışında geçmişi hakkında herhangi bir bilgi bulunmayan kedilerin kullanması gereken mamalara ise yazımızda şu şekilde yer verdik.

 • Yavru Kediler: Yavru kedilerin yetişkin kedilere göre daha fazla yağa ve proteine ihtiyaçları vardır. Bu nedenle yavru kediler için özel olarak formüle edilmiş mamaları tercih etmeniz gerekir. Bu tür mamalar, kolay sindirileceği gibi yoğun besleyici olup, yavru kedilerin beslenme gereksinimini tamamen karşılayacak niteliktedir. Ayrıca yavru kediler konserve mamaları rahatlıkla tüketebilir ancak 8. haftadan sonra kuru yiyecekleri yemeye başlayabilirler.
 • Yetişkin Kediler: Yavru kedilerde de olduğu gibi yetişkin kediler, konserve mamalar ile kolaylıkla beslenebilir. Bunun dışında kuru mama ile büyüyen yetişkin kediler, birinci sınıf markalardan olan herhangi bir mamayı da kabul eder. Hatta kuru mamasına konserve mamalardan takviye yaparak, iki türlü aşamayı da dengeleyebilirsiniz.

Biraz da kedinize mama alırken diğer dikkat etmeniz gereken hususlardan bahsedelim. Kediniz 1 yaşından küçük ise ”Yavru (kitten) kedi maması”, 1 yaşından büyük ise ”Erişkin (adult) kedi maması” ve 7 yaşından büyük ise ”Yaşlı (senior) kedi maması” satın almanız gerekiyor. Baktığınızda aslan ve etobur olan kedilere, en yüksek hayvansal protein içeren mamaları satın almak gayet normaldir. Bütçenize göre satın alacağınız bu mamaların aynı zamanda ilk beş içeriğini incelemeyi de unutmayın. Bu beş içerik mamanın yüzde seksenini oluşturduğu için, kedinizin ihtiyaç duyduğu tüm besinlerin mamada yer alıp almadığını da öğrenmiş olursunuz.

Kedilerin beslenmesi en az bizler kadar en temel gereksinimdir. Yavru kedileri sütten kesildikten sonra yavaş yavaş yaş mamaya alıştırmanız gerektiğini söylemeden geçmeyelim. Yetişkin kedilerin zaten yaş mamaya alışkın olduklarını bilmelisiniz. Yavru kedinizi yaş mamaya alıştırmak adına, ara ara onları ödüllendirmeli ve öğünlerini yaş mamalar ile zenginleştirmelisiniz. Ancak sürekli olarak yaş mama vermeye çalışmayın, bu onlar için sağlıklı bir beslenme olmayacaktır.

Dilerseniz kuru mama yedikleri zamanlarda, kuru mamayı yaş mama ile karıştırıp bu şekilde alıştırmaya başlayabilirsiniz. Eğer kedinizin herhangi bir mamayı tüketmek istemediğini görürseniz, ”Kedim mama yemiyor ne yapmalıyım?” adlı yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Mama ve Su Kabı

Kedi ve Mama Kabı

Yeni arkadaşınızın günlük beslenme ihtiyacını karşılayacağı kendine özel su ve mama kaplarının olması kesinlikle şart. Bütçenize uygun satın aldığınız mama ve su kaplarında da dikkat etmeniz gereken bir takım şeylerin olduğunu belirtmeliyiz. Uzmanlar, seramik ve plastik mama kaplarının yerine çelik ya da cam mama kaplarını tercih etmenizi öneriyor. Kediler plastik ya da seramik mama kaplarında yemek yiyebilir ancak bu eşyalar onlarda ciddi sonuçlar yaratabilir.

Plastik ve seramik kaplar, özellikle plastik kaplar, gözenekli olduğu için bakterileri hapsedebilir. Bu da kedilerde çene aknesine sebep olabilir. Bu yüzden bu tür mama kaplarının kediler (evcil hayvanlar) için kullanılması tavsiye edilmez. Böylelikle kediniz için paslanmaz çelik kaseler satın almanız daha makul olacaktır. Kedinizin yaşına ve cinsine göre beslenme programını oluşturduktan ve mama kaplarını satın aldıktan sonra geriye yapmanız gereken çok az şey kalıyor.

Mama kaplarına, kedinizin günlük yiyeceği kadar ölçekte bir mama koymanız yeterlidir. Yavru kedilerin enerji dolu ve hareketli olmalarından dolayı, mama kaplarının gün boyu dolu olmasında herhangi bir sorun yoktur. Ancak yetişkin ve kısırlaştırılmış kedilerde, mama kaplarına ölçek kullanarak mama koymak daha uygundur. Eğer kedilerin beslenme sıklığını daha detaylı öğrenmek isterseniz, ”Kediler hangi sıklıkla beslenmelidir?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Son olarak kedilerin titiz canlılar olduklarını söyleyerek, mama ve su kaplarının temiz olması ve haftalık yıkanması gerektiğini ekleyelim. Özellikle yaz aylarında, günlük olarak su değişimine ve taze su içmelerine ihtiyaçları vardır.

Oyuncaklar

Kedi ve Oyuncağı

Tüm kedilerin bir kenarda saatlerce durup, oyun oynamak istemediğini kimse kanıtlayamaz. Bir kere kedilerin doğaları gereği koşup atlamaya, zıplayıp hareket etmeye ihtiyaçları var. Bu nedenle de yeni dostunuzu eve getirmeden önce, kediniz için yapacağınız alışveriş listesine oyuncakları da eklemelisiniz. Siz her ne kadar birbirinden farklı oyuncak satın alsanız da, onların bir kağıt parçasıyla bile oynayabileceğini unutmayın! 🙂

Yalnız nasıl olsa oynamaz diyerek, oyuncak almamazlık yapmayın sakın. Çünkü dostunuz ile kaynaşmak ve birbirinize alışmak için bu oyuncaklar büyük önem taşıyor. Üstelik siz evde yokken tek başına kaldıklarında da zaman geçirmek adına oyuncakları ile oynayacakları kesin. Eğer ”Ne tür bir oyuncak satın almalıyım” derseniz, hemen satın alabileceğiniz oyuncak tiplerini söyleyelim.

 • Masa tenisi topları
 • Oyuncak fareler
 • Peluş oyuncaklar
 • Tırmalama tahtası
 • Kedi tünelleri
 • Kedi oltaları
 • Lazer
 • Mama ödüllü toplar
 • Aktivite ve zeka oyuncakları v.b şeyler

Diş Fırçası ve Diş Macunu

Kedi Diş Fırçası

Kediler için özel olarak üretilen diş macunu ve diş fırçasını mutlaka satın almalısınız. Özellikle yavru bir kedi sahiplendiyseniz, birkaç gün içerisinde kedinizi diş fırçalamaya alıştırmaya başlamanız gerektiğini hatırlatalım. Eğer bu uygulamayı yapmazsanız, bizler gibi yavru kedilerin de kötü dişlere ve diş etlerine sahip olarak büyüdüğünü bilmelisiniz. Bu yüzden diş fırçalama rutinine erken başlayarak dostunuzu buna alıştırın.

Tarak, Fırça ve Tırnak Makası

Kedi ve Tarağı

Yukarı da bahsettiğimiz gibi eğer bir yavru kedi sahiplendiyseniz, diş fırçalama rutinini tırnak kesme işleminde de uygulamanız gerekmektedir. Kedinizin evde bir yerlere takılmaması için, ön patilerindeki tırnaklarını düzenli olarak kesmeyi ihmal etmeyin. Ancak kediniz yetişkin olduğunda ve bahçede ya da sokakta dolaşmaya başladığında tırnaklarını kesmenize gerek yok. Çünkü tırmanma, atlama ve tutunma eylemleri için tırnaklarına ihtiyaçları olacak.

Tırnak kesme işleminin ardından tarak mı yoksa fırça mı kullanmanız gerekiyor, hemen anlatalım. Kediniz kısa tüylü ise ince fırçaları, uzun tüylü ise kaliteli çelik tarakları kullanmayı tercih edebilirsiniz. Yavru kedi sahiplendiyseniz, ilk zamanlardan itibaren taranmaya alışmasını sağlamak oldukça önemli. Kedinizi tarak ile ilk kez tanıştıracaksanız, öncelikli olarak tarağı kendi cildinizde denemelisiniz. Eğer acıtıyorsa, kedinizde de bu tarağı kullanmamalısınız. Çünkü kediler tarandığında rahatlamalı ve mutlu olmalı, acı hissetmemelidir.

Kedinizi düzenli olarak taramanız gerektiğini son kez belirtelim. Çünkü siz kedinizi düzenli taradığınız takdirde kan dolaşımını hızlandırmış olacak ve tüylerinin daha sağlıklı ve güzel bir şekilde olmasını sağlayacaksınız. Ayrıca ölü tüyleri alacağınız için, kedinizde tüy dökülme gibi problemleri de ortadan kaldırmış olacaksınız. Bu nedenle tarağı, kesinlikle yeni kediniz için hazırlayacağınız alışveriş listesine eklemelisiniz!

Kum Kabı, Kürek, Kum ve Kedi Paspası

Kedi Kum Kabı

Kedi sahiplendiğiniz zaman evinizde bulunması gereken ilk şeylerden biri de tuvalet kabıdır. Kumundan kum kabına, küreğinden kedi paspasına kadar her şeyi öncesinde satın almalısınız. Fakat öncelikli olarak kedi kumunu seçerken, topraklanan kumu mu yoksa silika kumunu mu tercih etmeniz gerekiyor buna karar vermelisiniz. Birinden birini seçtiğinizde ise, kumun güvenli olması ve koku yaymaması önemlidir.

Kaliteli bir silika kedi kumunu tercih ederseniz, bir ay boyunca kedinize yeteceğinden emin olabilirsiniz. Çünkü silika, sıvıyı bünyesine çekip hapsetme özelliğine sahiptir. Eğer silika kedi kumunuz sıvıyı çekmiyorsa ve etrafa kötü koku yayıyorsa bilmelisiniz ki kaliteli bir ürün satın almamışsınızdır. Silika kumu yerine topraklaşan kumu tercih ederseniz, topraklaşan kumun da sıvıyı bünyesine alarak topraklaştığını ve sertleştiğini bilmelisiniz. Eğer aynı etkiyi vermiyorsa, yine ne yazık ki kalitesiz bir ürün seçmişsiniz demektir. Doğru en iyi kedi kumu listesinden ön bilgi sahibi olabilirsiniz.

Öte yandan kediniz için seçtiğiniz kum kabı da oldukça önemlidir. Özellikle kabın derinliğinin kediniz için uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Kediniz kumu ile oynamayı seviyorsa, kapalı kum kaplarını da tercih edebilirsiniz. Şimdi kedi kumunu ve kedi kabını aldınız. Peki ya küreği ve paspası? Dostunuzun kumunu temizlemek için kesinlikle bir küreğe ve kum kabından çıkarken etrafı dağıtmaması için paspasa ihtiyacınız var!

Kedi Taşıma Kabı (Çantası)

Kedi Taşıma Kabı

Eveet, şimdi gelelim kedi alışveriş listesi için en önemli detaya. Tabii ki kedi sahiplenmeden önce alınması gereken en temel şey kedi taşıma çantasıdır. Çünkü kedinizi kedi taşıma kabı olmadan taşımamanız gerektiği önerilir. Taşıma çantası ya da kabı satın alırken, yine dikkat etmeniz gereken bir takım unsurlar vardır.

Kedinizin boyutuna göre satın aldığınız taşıma kabı ya da çanta, kedinin ayakta durabileceği, etrafında rahatça dönebileceği ve içinde yeterli hava alabileceği ya da yeterli kaliteli file alanına sahip olabileceği türde olmalı. Ayriyeten kedinizin taşıma kabının kapağını kolay açamadığı, sert plastikten veya metalden yapılmış kaliteli kap ya da çantalardan satın almanız gerekmektedir. Eğer kediniz kapağı kolayca açabiliyorsa, yandınız demektir. Çünkü onu yakalamak biraz zor olabilir. 🙂

Çantanın özelliklerden ziyade kedinizi bu kaba ya da çantaya alıştırmanız da fazlasıyla önemlidir. Bunun için ilk başlarda kedi taşıma çantasına mamasını koyarak, çantanın da kendi yuvası olduğuna ikna etmelisiniz. Neticede çantanın güvenli bir alan olduğunu bilmeli ve ona alışmalı. Ayrıca kediotu spreyinden de kedinizin alışması adına yararlanabileceğinizi belirtelim.

Tırmalama Tahtası (Direği)

Kedi Tırmalama Direği

İsteseniz de istemeseniz de kediniz kaşınacak ve manikür keyfi yapmak isteyecek. Kedinizin koltukları veya halıları tırmalamasını istemiyorsanız, ona mutlaka tırmalama tahtası ya da direği almalısınız. İstediğiniz gibi süslü veya basit olabilir. Tercih sizin zevkinize kalmış.

Hatta tırmalama ihtiyacını karşılayacağı gibi oyun ihtiyacını da karşılayacağı kedi evlerinden bir tane satın alabilirsiniz. Sonrasında ise kedinizi buraya tırmalamaya alıştırdığınız da her şey çok daha kolay olacak!

Yatak

Kedi Yatağı

Kediler, özellikle yavruyken, nerede yatmaya alışırsa orada uyumayı sever. Hatta sizin yatağınızda bile bazı zamanlarda yatmak isteyebilir ve buna da çok rahat bir şekilde alışabilir. Ama kedinizin kendine ait bir uyku yeri olmasını istemez misiniz? Kendine özel bir yatağı… Hem kediniz kendine ait bir alan yaratılmasından oldukça hoşlanacaktır. Bu nedenle kediniz için yumuşak, rahat ve kolay yıkanılabilen bir yatak tercih etmelisiniz. Üstelik kenarlı olmasına özen gösterin!

Kedi Tasması

Kedi Tasması

Kedi alışveriş listenizde tasma da mutlaka yer almalı. Tasmanın kedinizin boynuna uygun olması ve çok dar olmaması gerekiyor. Dar bir tasma alırsanız, haliyle kediniz rahatsız ve huzursuz olacak. Bol bir tasma alırsanız da, kedinizin evde bir yerlere takılmasına neden olacak. Bu özelliklerin dışında kedinizin tasmasının en ufak bir takılmada açılmamasına dikkat edin. Ayrıca kedi tasmasının yanı sıra kedinize isim ve numara yazılan kimlik kartlarından da satın alabilirsiniz. Kedinizin kaybolma ihtimaline karşı.

Malt ve Kedi Çimi

Kedi Çimi

Kediler kendilerini yalayarak temizledikleri için bu esnada tüylerini yutmuş olurlar. Kedinizin sindirim sistemine bu tüylerin zarar vermesini istemiyorsanız, kedi maltını mutlaka satın almalısınız. Böylece kediniz dışkı yoluyla bu tüylerin atılmasını sağlayacak. Öte yandan kedi çimini de satın almayı unutmamalı ve kedinizin midesi kötü olduğunda onu kusturmaya ve sıkıntısını gidermeye çalışmalısınız.

İlk Yardım Çantası ve Temizleyiciler

Kedi İlk Yardım Çantası

Kedi alışveriş listesi içerisinde evcil hayvan ilk yardım çantası da mutlaka bulunmalı. İster satın alın ister kendiniz yapın! Peki evcil hayvan ilk yardım çantasında neler bulunmalı? Hemen sıralayalım; gazlı bezler ve rulolar, yapışkan bant, antiseptik mendiller, lastik eldivenler, pamuklu çubuklar, makas ve cımbız gibi malzemeler ilk yardım çantasında bulunuyor.

Kedinizin yarattığı toz ve pislikleri ise, mağazalarda evcil hayvanlara uygun temizlik ürünlerini satın alarak temizleyebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz sirke ve kabartma tozunu kullanarak evde hazırlamış olduğunuz karışım ile de etrafı temizleyebilirsiniz.

**İşte kedi alışveriş listesi hazır! Artık kedi sahiplenmek için yola koyulabilirsiniz. 🙂 Kediniz için ihtiyacınız olan her şeyi satın almalı ve bundan büyük bir onur duymalısınız. Sonuçta ailenize yeni bir üye katılıyor ve siz onu memnun etmek için elinizden geleni yapıyorsunuz. Daha ne olsun! 

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.