Kedilerde kalp hastalıkları ve kalp yetmezliği nasıl teşhis edilir?

22 Mayıs 2021
335
Kedilerde kalp hastalıkları ve kalp yetmezliği nasıl teşhis edilir?

Kedinizde öksürme, nefes darlığı ya da bayılma gibi kalp hastalığı / yetmezliği belirtileri mevcutsa, semptomlar ilerlemeden vaka teşhisi şarttır. Kedilerde kalp hastalığı / yetmezliği, birden çok test kombinasyonuyla teşhis edilir. 

Fiziksel muayene

Herhangi bir hastalığı veya durumu doğru bir şekilde teşhis etmenin ilk şartı, kapsamlı bir fizik muayenedir. Veteriner hekiminiz anamnez alma amaçlı, kedinizin hastalık geçmişini soracaktır. Kedinizin öksürüp öksürmediği, kolayca yorulup yorulmadığı, normalden fazla uyuması ve ağır nefes alıp almadığı hekiminizin soracağı sorular arasında yer alır. 

Toraksik radyografi (göğüs röntgeni) 

Bir kedide kalp hastalığı teşhisi koymak için çeşitli tetkik yöntemleri mevcuttur. Bunlardan biri de göğüs röntgenidir. Göğüs röntgeni, kalbin boyutunu ve yapısını inceler. Kalp şeklindeki anormallikleri ön plana çıkarır. Bunun yanı sıra kalp yetmezliği teşhisinde büyük rol oynar. Ayrıca akciğer veya dışında gelişen sıvı birikimleri röntgende belli olur. Bu durum, kedi kalp hastalıklarında gelişen yaygın bir bulgudur. 

Ekokardiyografi 

Kedi kalp hastalıklarında kullanılan bir diğer teşhis yöntemi de ekokardiyografidir. Kalp ultrasonu olarak da bilinen eko; ses dalgaları yoluyla kalp boşluklarını, kalp kası fonksiyonlarını, kalp kapaklarını ve büyük damarları inceler. Ağrısız ve anestezisiz bir ultrasonik muayenedir. Mitral ve triküspit kapak yetmezliği, hipertansiyonun kalbe olan etkileri, kalp içerisinde gelişen pıhtılar ve tümörler bu tetkik yöntemi ile değerlendirilmektedir.

ekokardiyografi

Elektrokardiyografi (EKG) 

Elektrokardiyografi, kalbin elektriksel aktivitesini elektrotlar yardımıyla inceler. Ağrısız ve anestezisiz bir teşhis yöntemidir. EKG ile anormal kalp atışları veya aritmi tespit edilir. 

NT-proBNP kan testi 

NT-proBNP, kedilerde kalp hastalıklarını teşhis eden basit bir kardiyak testtir. Bu test, son dönemlerde kedilerde gelişen kalp yetmezliği ve kalp hastalıklarının teşhisinde oldukça önemli bir rol oynamıştır. 

Diğer teşhis yöntemleri 

Kalp hastalığının altında yatan başka bir hastalık şüphesi var ise veteriner hekiminiz başka testler isteyebilir. 

  • Kedilerde hipertiroidizm şüphesi varsa tirod testi, 
  • Kalp kurdu şüphesi varsa, kalp kurdu testi, 
  • Bakteriyel enfeksiyon şüphesi varsa kültür testi gerekebilir. 

Kedilerde kalp hastalıkları veya kalp yetmezliği teşhisi için yukarıda saydığımız yöntemler, fizik muayene bulguları ve laboratuvar testleri ile desteklenmelidir.

İlgili içerik: Kedilerde hipertrofik kardiyomiyopati (HCM) nedir? 

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.