British Longhair Özellikleri ve Bakımı

British Longhair Resimleri
British Longhair belki de evcil hayvanlar arasında en çok yakınlık kuracağınız ve en iyi anlaşacağınız türlerden birisidir. Yumuş yumuş tüyleri ve sıcacık davranışları ile çok yakın dostunuz olabilecek British Longhair türü kediler, kedi cinsleri arasında dikkatleri üzerine her an toplayan bir kedidir. Tüyleri ve gözleri ile görenleri kendine hayran bırakan bu cins kedi tombul mu tombul, tatlı mı tatlı! Göz alıcı bir güzellikte olan British Longhair cinsi kediler, çocuklarla ve aile fertleri ile kusursuz anlaşmaları nedeniyle en sevilen evcil hayvanlardan bir tanesidir. British Longhair cinsi kediler genel olarak British Shorthair cins kedilerin uzun tüylüsü olarak bilinmektedir.
Oyun Kabiliyeti
Fiziksel Aktivite
Bakım İhtiyacı
Diğer Evcil Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Dikkat Gereksinimi
Miyavlama
Sahiplerine Karşı Sevgi
Uysallık
Zeka Seviyesi
Bağımsızlık
Saldırganlık
test
tsetestset
test
tsetestset
test
tsetestset
test
tsetestset
test
tsetestset
test
tsetestset
test
tsetestset
Kişilik & Karakter Özellikleri

British Longhair cinsi kediler insanlara ve çocuklara oldukça sıcakkanlı bir hayvan türüdür. Evinize ilk girdiği zaman sizi sevecenlikle koklamaya başlayacak olan British Longhair kediler, çok dost canlısı bir karaktere sahiptirler. İlgiyi ve alakayı fazlaca seven bu kediler, siz ilgi göstermediğiniz zaman ise sizden bu ilgiyi talep etmezler. Çünkü sizin o ilgiyi göstermenizi bekler. Kısacası pek de patavatsız bir kedi değildir diyebiliriz. Çok nazik bir mizaca sahip olan British Longhair cinsi kediler bu bakımdan biraz narindirler. Dik duruşları ve asil bakışları ile sahipleriyle uzaktan bile iletişim kurabilen bu kediler, oldukça da sessizdir. Çok sevimli ve sıcak bir duruşunun olmasına rağmen fazlasıyla sessiz ve çekingen olan British Longhair’lar bir şeye ihtiyacı olduğu zaman genellikle ince bir miyav ile dikkat çekmeye çalışırlar. Oldukça içten ve kibar bir şekilde miyavlayan Longhair’lar her ne kadar içten içe sosyal olsalar da çok kalabalık ortamlardan pek hoşlanmazlar. Eğer birden fazla evcil hayvan edinmek istiyorsanız British Longhair’lar eve yeni gelen farklı türdeki bir hayvan ile pek rahat anlaşamayacaktır.

British Longhair cinsi kediler aslında dıştan bakıldığında fazla iskelet ve kemik yapısı itibariyle gelişmiş gözükseler de çok hareketli ve enerjik değillerdir. Rahatına fazlasıyla düşkün olan bu cins kediler genellikle çok hareketten hoşlanmadıkları için köşelerinde kıvrılıp uyumaya bayılırlar. Uyumak olmasa da oturdukları ve hatta yattıkları yerden dinlenmeyi de çok seven Longhair’lar kucağı da pek fazla sevmezler ama bu demek değil ki kucakta hiç durmazlar. Kucakta durmadığı zamanlar ise patilerinin yere değdiği an dinlenmeye bayılırlar.

British Longhair’lar aşırı yemeye eğilimi olan türlerden biridir. Bu yüzden de beslenmesi devamlı kontrol altında tutulmalıdır. Aksi takdirde obeziteye olan eğilimi de artabilir ve kontrolsüz bir kilo artışına sebebiyet verilebilir. Bu türdeki bir kediyi evcil hayvanınız olarak almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir şey de sizinle çok fazla bir yakınlık kurmayacağıdır. British Longhair’lar genel olarak evde çok duramayan aileler ya da bireyler için biçilmiş kaftanlardır. Uyumlu bir karaktere sahip olmalarına rağmen British Longhair cinsleri yalnız kalmayı, kalabalık bir ortama daha çok tercih ederler. Bunun sebebi de kendi kendine vakit geçirmenin, onlar için çok daha değerli olmasıdır. Fakat bunun da bir sınırı vardır. Özellikle de kediler çok fazla yalnız kalmaması gereken hayvanlardır. Kendi kendine kalmayı sevse de onu depresif bir ruh haline sokmamak adına yanında olmak da gerekmektedir.

British Longhair cinsi kediler çocuklarla da iyi anlaşırlar. Fakat yukarıda da belirttiğimiz üzere bilinmesi ve atlanmaması gereken bir husus, oyun oynamayı ve hareketliliği pek sevmemeleridir. Çok küçük yaştaki çocuklar ise genelde bunun tam tersi bir imaj çizerler. Çok hareketlilerdir ve oyun oynamayı çok severler. British Longhair cinsi kediler ise bir eylemi yapmaya zorlandığı zaman hevesi kaçan canlılardır. Bu yüzden çocuklarınıza ilk aşamada kediyi uzaktan sevmesini öğretebilirsiniz. Eve gelecek diğer canlılarla da mesafeli bir tanışma sürecinden sonra ısınma evresine geçen Longhair’lar, bir ev arkadaşı olarak edinmeyi en çok isteyeceğiniz cinslerden birisi olacaktır.

Tarih

British Longhair cinsinin tarihi aslında çok eskilere dayanıyor. Longhair cinsi kedilerin Shorthair cinsi kedilerle bir ilişkisi olduğu biliniyor. British Shorthair cinsinin daha uzun tüylüsü olan Longhair’ların tarihçesi belki Romalılara kadar uzanıyor. Romalıların Mısır’dan Yunanistan’a ve Roma’ya getirdikleri kediler ta Britanya’ya kadar gelmişlerdi. Esasında Longhair’ın tarihçesine bakmak için öncelikle Shorthair ırkının tarihçesine bir göz atmak gerekir. Shorthair cinsi ilk kez 1871’de kedi meraklıları ile buluştu. Harrison Weir isimli bir adam, Crystal Palace isimli gösteri yerinde bu cinsi sergilemiştir. Fakat daha sonra kedi yetiştiricileri, bu cinsin daha uzun tüylü bir başka türünü de üretmek istediler. Bu yüzden de dışarıdan gelen uzun tüylü kediler ile kısa tüylüleri çiftleştirdiler. Fakat kısa tüylü tür de kendi üreme spektrumunda kalarak neslinin devamı sağlandı ve koruma altına alındı.

2. Dünya Savaşı’nın patlak verdiği sıralarda tüm hayvanların nesilleri yavaş yavaş azalıyordu. Dolayısıyla da cins kedilerin de sayısı azalmaya bu dönemlerde başlamıştı. Sayısı azalan bir cins de British Longhair cinsi kedilerdi. Savaş bittikten sonra türlerin devamını sağlamak ve çeşitliliği artırabilmek adına hayvan yetiştiricileri yeni bir yöntem keşfetmişlerdi. British Shorthair cinsi kediler farklı 2 kedi cinsi ile çaprazlanmış ve yeni yavrular elde edilmişti. Bu elde edilen yavrular da British Shorthair cinsi olarak kayda geçirilmişti. Fakat bu yavrular dünyaya uzun ve kısa tüylü olmak üzere iki farklı cinste gelmeye başladılar. Bu kısalık ve uzunluk ise tür farkına sebep oldu.

British Longhair cinsinin de kökeni kesin olarak bilinmese de Shorthair ile çok benzer olduğu söylenmektedir. Longhair cinsi günümüzde halen GCCF tarafından resmi olarak tanınmamaktadır. Fakat geçmiş yıllarda Dünya Kedi Birliği ve Uluslararası Dünya Kedi Birliği tarafından resmi olarak tanınmaktadır. British Longhair ırkına seneler boyunca çok fazla ilgi olduğu için gelişime halen açık olduğu bilinmektedir.

Fiziksel Nitelikler
Vücut

British Longhair cinsi kedilerin vücutları Shorthair’lara oldukça benzerdir. Dışarıdan bakıldığında fazlaca kaslı duran vücudu aslında dokunduğunuz zaman yumuşak bir tüy yumağı gibidir. Fakat yine de sağlam ve sıkı bir omurga-iskelet sistemi bulunur. Shorthair cinsine göre çok daha geniş ve iri durmasının sebebi tüylerinin daha uzun olmasıdır. Vücut yapıları neredeyse tamamen benzer olan bu iki kedi arasından Longhair, daha yapılı ve daha büyük gözükmektedir.

Kafa

British Longhair cinsi kedinin yüzünde çok belirgin elmacık kemikleri vardır. Aynı zamanda yuvarlak ve biraz da şişkin yanakları bulunmaktadır. Kısacası yüzü diğer kedilere oranla çok daha geniştir dersek yerinde bir söylem olur. Yüzü yandan bakınca kısa ve geniş durmaktadır fakat estetik bir duruşa sahiptir. Alın, çene ve burun düzdür; paralel bir hizada uzanmaktadırlar.

Kulaklar

British Longhair kedilerinin kulakları da tıpkı Shorthair’larınki gibi küçük ve birbiri ile aynı uzaklıktadır. Küçük ve yuvarlak bir kulağa sahip olan British Longhair cinsi kedilerin kulakları hemen kafanın üzerindedir. Yandan bakıldığı zaman kulaklar biraz öne eğilmiş gibi gözükse de önden oldukça dik duruşa sahiptir. Kulaklar arasındaki mesafe hem eşit hem de oldukça uzundur.

Gözler

British Longhair cinsi kedilerin gözleri uzaktan bakıldığında sahibini büyüleyecek kadar güzeldir. Kürkünün rengine göre değişebilen gözleri genel olarak yuvarlaktır ve karşıdan bakıldığı zaman parlayan bir yapıya sahiptir. En çok rastlanılan göz renkleri ise kahverengi, sarı, bakır ya da yeşil renk olabilmektedir.

Bacaklar ve Ayaklar

British Longhair diğer kedi cinslerine oranla daha pasif bir hayat yaşar. Bu yüzden tam olarak bir ev kedisidir. Fakat yine de iskelet yapısı diğer bazı kedilere göre daha kaslı olan British Longhair cinsi kedilerin bacakları da uzundur ve kaslıdır.

Kuyruk

Kuyruğu da vücudu ile orantılı bir uzunlukta olan British Longhair cinsi kedilerin kuyrukları çok yumuşaktır. Vücutlarında en fazla tüyün bulunduğu yerlerden bir tanesi olan kuyruk, vücut tüyü ile aynı renkte olmaktadır.

Tüy

British Longhair cinsi kedilere ait en belirgin kısım tüylerdir. Kalın ve uzun bir kürke sahip olan British Longhair cinslerinin tüyleri çok ipeksi ve yumuşaktır. Karşıdan da parlayan bu tüyler aynı zamanda çok yakından incelendiğinde biraz desenli de olabilmektedir. Dokunduğunuz zaman elinizin içinde kaybolacağı bu tüyler, British Shorthair’lara göre çok daha uzun ve sıktır.

Renk

Parlak ve uzaktan bakıldığında göz kamaştıran bir güzelliğe sahip olan British Longhair cinsinin en çok rastlanılan renklerinden birisi düz renkler oluyor. Özellikle de gri renk bu kedilerin favori renklerinden bir tanesi! İki renkli, Tekir gibi farklı renkleri de bulunabilen bu cinsin en çok rastlanılan rengi ise vizon ve duman grisidir. Fakat krem, tarçın, kahverengi gibi renklerin de bulunduğu bu tür size çok güzel bir arkadaş olacaktır.

Not: Burada yer alan bilgiler çoğunlukla bu cinsi temsil etse de kediler, kişilikleri ve görünüşleri farklı olan canlılardır. Belirli bir evcil hayvanla ilgili ayrıntılı bilgi için veteriner hekime danışınız.

Sıkça sorulan sorular

British Longhair kedileri eğitmek biraz zor olsa da huyuna gidildiği zaman sözünüzden asla çıkmamaktadır. Çok hareketli bir yaşama sahip olmayan Longhair’lar sizinle beraber geçirdiği vakit boyunca kolayca eğlenerek aynı zamanda eğitim alabilmektedir. Örneğin kedi oyuncakları kullanarak ve günde en fazla 30-45 dakika olmak üzere onunla oynarsanız, size alışmaya başlayacak ve komutlarınıza vakıf bir duruma gelecektir. Yavru iken eğitmeye başlamak her zaman daha iyi olacaktır. Bazen isyankâr ve içine kapanık duygu durumlarına girebilecek olan Longhair’lar size çok iyi bir yoldaş olacak!

British Longhair kediler ortalama olarak 15 ila 18 yıl arası yaşarlar. Normal bir kedi yaşam ortalamasına göre oldukça fazla olan bu süre, sizin sahipliğinize göre de değişiklik gösterecektir. Eğer düzenli olarak aşılarını yaptırırsanız ve onunla ilgilenirseniz, bu sürenin üzerine çıkmak da mümkündür. Tarihte 25 sene kadar yaşamış Longhair’lar da görülmüştür. Bir kedinin ömrünü belirleyen en önemli şeylerden bir tanesi sağlıktır. Eğer sağlığını korursanız, ömrünü de uzatabilirsiniz. Yediği ve içtiği her şeyi dikkatle incelemeli, onun öğünlerin değiştirmeden aynı porsiyonlarda belirleyerek kilosunu dengede tutmanız gerekmektedir.

British Longhair kedisi, genel olarak güçlü, dayanıklı ve sağlıklı bir kedidir. Her ne kadar sağlıklı olsa da atalarından kalan miras gereği bazı kalıtsal hastalıklar taşıyabilir. Aynı zamanda aktivite seviyeleri düşük olduğu için ileri yaşlarda obeziteye yakalanabilirler. Birçok kedide görülebilen ve böbreğin normal işleyişini bozarak böbrek yetmezliğine yol açan polikistik böbrek hastalığı bu kediler için önemli bir sağlık problemidir. Aynı zamanda kalp kasının kalınlaşmasıyla birlikte kalp durmasına neden olabilen hipertrofik kardiyomiyopati British Longhair kedisinin yatkın olduğu kalıtsal hastalıklar arasındadır. Düzenli kontrollerle ve iyi bir bakımla bu hastalıklara yakalanma riskini azaltmak mümkündür.

British Longhair’lar da her kedi gibi kızgınlık dönemine girebilmektedir. Mart-Haziran ayları arasında sürebilen bu dönem bazı Longhair’larda çok daha kısa olabilmektedir. Kızgınlık döneminde çiftleşebilen Longhair kediler, genellikle hareketli bir yaşama sahip olmadıkları için onları çok zorlayacak bir hamilelik dönemi de geçirmezler.

Yaklaşık 1 yaşında kızgınlık dönemine giren British Longhair kedisi çiftleşmek için hazır hale gelse de çiftleştirilip hamile kalması için fiziksel gelişimini tamamlaması beklenmelidir. Fiziksel gelişimini tamamlamış sağlıklı bir British Longhair kedisinin hamileliği ortalama 58 – 65 gün sürer. Ancak doğum genellikle 60. günde gerçekleşir. Eğer 70 günün sonunda doğum gerçekleşmezse veterinerden yardım alınmalıdır. British Longhair kedisi bir doğumda ortalama 5 yavru dünyaya getirir. Dişinin ne kadar çiftleştiğine, kaçıncı doğumunun olduğuna, sağlık durumuna ve yaşına göre yavru sayısı değişebilir.

British Longhair kedisi büyük boyutlu kediler kategorisinde yer alır. Kaslı, sağlam kemikli, geniş omuzlu ve derin göğüslü bu kediler uzun tüyleriyle olduklarından daha ağır görünürler. Tüm bu özelliklere bir de uzun boyları eklendiğinde ortaya geniş hacimli ancak bir o kadar da sevimli bir kedi çıkar. Erkek kediler dişilerden daha ağır olmakla birlikte ortalama kiloları 4 – 9 kg arasındadır. Yemek yemeyi çok seven bu kedilerin egzersizlerine ve beslenmesine dikkat edilmezse 25 kilogram ağırlığına bile çıkabilirler.

British Longhair kediler de diğer bütün kediler gibi protein ağırlıklı beslenmektedir. Fakat diğer kedilerden farklı olarak Longhair cinsi kediler hareketsiz bir yaşama sahiptirler. Dolayısıyla da onu beslerken ne içtiğine ve yediğine dikkat etmeniz gerekir. Pro Plan markasına ait olan zengin protein içerikli mamalar kediniz için belki de en uygun mama çeşitlerinden bir tanesi olacaktır.

British Longhair kedisi yemek yemeyi en çok seven kedilerden biridir. Mizaçları gereği hareket etmeyi sevmedikleri için kilo almaya çok müsaittirler. Eğer beslenme düzenlerine ve kullanılan mamalara dikkat edilmezse obeziteye yakalanma riskleri yüksektir. Gelişim dönemine uygun kaliteli kuru ve yaş mamalarla beslenmeli, kullanılan mamaların vitamin içerikleri yüksek olmalıdır. Aşırı büyük porsiyonlardan kaçınılmalı az ve sık sık beslenmelidir. Sağlıklı gelişimi için ev yemekleri vermekten kaçınılmalı eğer verilecekse mutlaka bir veterinere danışılmalıdır. Çünkü bizler için sağlıklı olan yemekler onların sağlığını olumsuz etkileyebilir.

British Longhair kedisinin bakımı zor gibi dursa da aslında bir kez alıştığınızda, bir daha asla onunla ilgilenmekten vazgeçemeyeceksiniz. Her ne kadar çok aktif durmasalar da sizinle gönül bağı kuran Longhair cinsi kediler, sizin onunla ilgilendiğiniz her an kendisini daha mutlu hissedecektir. Bazı kedilerin birtakım karakteristik özellikleri her ne kadar onları bakım konusunda zorlasa da Longhair uyumlu bir kedi türüdür. Yapmanız gereken tek şey onu tanımak ve eylemlerine saygı duymaktadır. Örneğin Longhair’lar genel olarak fazla yakınlıktan hoşlanmazlar. Bu yüzden onu ne sıkboğaz etmeli ne de ilginizi tamamen çekmelisiniz. Aksi takdirde kendisi çok sıkılabilir ya da aşırı derecede içine kapanabilir.

British Shorthair tüy dökümü hakkında bilgi verecek olursak bu tarz kedilerin tüyleri oldukça yumuşak ve kalındır. Tüy dökülmeleri mevsimsel olarak gerçekleşir

Günümüzde British Longhair kediler oldukça önemli birer tür haline geldi. Bu yüzden eğer British Longhair cinsi bir kedi satın almak istiyorsanız fiyatlar sizi biraz zorlayabilir. Türün özellikleri kediden kediye göre de değişiklik gösterebilmektedir. Bu yüzden fiyat olarak 1500 ila 5000 TL gibi geniş bir aralık tutmak gerekebilir. İstediğiniz tüm özelliklere sahip bir British Longhair, yüksek fiyatlı olacaktır.

Not: Petibom olarak bizler; bir kedi satın almaktansa sahiplenmenin daha değerli olduğu düşüncesindeyiz. Okurlarımızın barınaklardan ya da gönüllü sahiplendirme sitelerinden kedi almalarını ve sıcak yuvalarını onlara açmalarını diliyoruz. Özellikle de barınaklarda yardıma ve sıcak bir yuvaya ihtiyaç duyan birçok kedi bulunuyor. Satın almak yerine sahiplenerek sizler de onları mutlu edebilirsiniz.

Bunlar bazı kulakların duymaması, gözlerde oluşan sıkıntılar olarak ortaya çıkar ve bu sebeple Scottish Fold’ a en yakın fiziksel özelliklere sahip asil soya sahip British Shortcair çiftleşmesi için tercih edilen cinstir

Yorum & Görüşünüzü Bildirin.

Yorumlar

yeliz kızılkaya
Eki 12, 2021 / 22:39

Sevecen ama kucağa alınmaktan hoşlanmayan, kendi başına vakit geçirmekten mutlu, rahat ve sevecen tatlımı tatlı minnoşmu minnoş bir kedi 😺


ipek durmaz
Ara 3, 2021 / 15:51

shorthaire nazaran daha heybetli ve asil görünen british türüdür

horthair’a nazaran daha uzun tuylu olur. orta boy tuylu olanlar shorthair anne, longhair babaya sahip olanlar oluyormus. kucaga gelmeyi sevmez ama oksanmaya bayilirlar. obezite problemi olan bir irk oldugu icin disari cikip dolasmasinda fayda var. surekli eve hapsetmeyin.


beren
Şub 11, 2022 / 10:37

şahsiyet, asillik, ciddiyet ve sevgi bu kedide.


Diplomat
Şub 7, 2024 / 10:39

Anne beyaz longhair, baba tarcın shorthair çifteştirdik. Hangi gen daha ağır basar? Veya gelecek yavrular da sağlık sorunu olur mu?


Veteriner Hekim
Şub 13, 2024 / 09:44

Britsh ırkının yatkın olduğu bazı hastalıkları olsa da Scotish ile çiftleştirmediğiniz sürece büyük bir sorunla karşılaşma olasılığınız bütün British ırkı kedilerle aynı.